SON DAKİKA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HABERLERİ

Son Dakika Orman Genel Müdürlüğü Haberleri

 • 13:01Akbaba Çifti, 26 Yıldır 'Duman Avcılığı' Yaparak Ormanları KoruyorAkbaba Çifti, 26 Yıldır 'Duman Avcılığı' Yaparak Ormanları KoruyorManisa'nın Gördes İlçesi'ndeki Türkmentepe Kulesi'nde 26 yıldır birlikte görev yapan Himmet Akbaba ve Cennet Akbaba çifti, duman gözleyerek ormanları yangından koruyor.
 • 13:35Erzurum Obm Orköy Faaliyetleriyle Orman Köylüsünün YanındaErzurum Obm Orköy Faaliyetleriyle Orman Köylüsünün YanındaErzurum Orman Bölge Müdürlüğünün 2015 Yılı ORKÖY faaliyetleri Orman köylülerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
 • 16:19Türkiye, Kendi Yangın Helikopterlerini ÜretecekTürkiye, Kendi Yangın Helikopterlerini ÜretecekAK Parti Karabük Milletvekili ve eski Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman yangınları ile ilgili her yıl 35-40 milyon dolara para harcanarak kiralanan yangın helikopterlerini artık Türkiye’nin kendisinin üreteceğini söyledi.
 • 16:04Tkdk Desteğiyle Yaz ve Kış Turizmine Ev Sahipliği YapacakTkdk Desteğiyle Yaz ve Kış Turizmine Ev Sahipliği YapacakGiresunlu Yatırımcı İş adamı Bülent İşseven, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı hibe destekle Kümbet Salon Çayırına 45 odalı otel ve restoran kazandırıyor.
 • 16:59Bucak'ta Bucak'ta "Model Orman Ağı" Tam Üyelik Değerlendirme Toplantısı YapıldıBurdur’un Bucak ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü Uluslararası Model Orman Ağı’na tam üyelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
 • 11:50İstanbul'da Doğa Eğitim Okulu KuruluyorOrman Genel Müdürlüğü'nün sosyal ormancılık faaliyetleri kapsamında, İstanbul'un Şile ilçesinde Doğa Eğitim Okulu kurulacağı bildirildi.
 • 10:32Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan Bir İlkOrman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan Bir İlkÜlke genelinde önemli projelere imza atan Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir ilki daha hayata geçiriyor.
 • 10:17Diyarbakır'daki Orman Yangınları Kontrol Altına AlındıDiyarbakır'daki Orman Yangınları Kontrol Altına AlındıDiyarbakır’ın Lice, Kulp ve Silvan ilçesinde dün gece çıkan ve büyük bir ormanlık alanın yok olmasına neden olan yangın, kontrol altına aldı.
 • 12:19İzmir'de Arı Safari Uygulamasıİzmir'de Arı Safari UygulamasıOrman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de bir ilki daha hayata geçiriyor.
 • 10:12İzmir'de Arı Safari Uygulaması BaşlatıldıOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'de arı safari uygulaması başlatıldığını bildirdi.
 • 09:33Cumhurbaşkanlığı Külliyesi İkinci Kez Kapılarını Basın Mensuplarına AçtıCumhurbaşkanlığı Külliyesi İkinci Kez Kapılarını Basın Mensuplarına AçtıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’yle ilgili olarak, “Burası sıfırdan projesiyle, her şeyiyle mükemmel bir şekilde yapılmış ve bu ülkenin temsil makamı. Bunun üzerinde bu kadar böyle provakatif haberler veya dezenformasyon yapmak, bunlar hiç doğru şeyler değil” dedi.
 • 19:48Yeşil Yol, Yeşile Yolculuk ProjesidirYeşil Yol, Yeşile Yolculuk Projesidir"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce'nin açıklaması- DOKAP binası "Yeşil Yol, yeşile yolculuk projesidir"- DOKAP BKİ Başkanı Ekrem Yüce: - "Bu yol, yeni bir yol yapma değildir, yeşile yolculuk projesidir.
 • 17:05Yeşil Yol, Yeşile Yolculuk Projesidir"Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP BKİ) Başkanı Ekrem Yüce, "Yeşil Yol Projesi"nin yeni bir yol yapma projesi olmadığını belirterek, "Bu yol, yeşile yolculuk projesidir.
 • 15:44Yeşil Yol'da Ağaç KatliamıYeşil Yol'da Ağaç KatliamıÇamlıhemşin ilçesi Avusor, Huser ve Haczane Yaylaları arasında Yeşil Yol projesi kapsamındaki yapılan bağlantı yolunda 100-150 yıllık olduğu tahmin edilen yüzlerce ağaç kesildi.
 • 15:33Yeşil Yolda Ağaç Katliamı YaşanıyorYeşil Yolda Ağaç Katliamı YaşanıyorKaradeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesi kapsamında, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ausor, Haczane ve Husor yaylalarında ağaç katliamı yaşandı.
 • 14:49Yeşil Yol'un Yapımı İçin Yüzlerce Ağaç KesildiYeşil Yol'un Yapımı İçin Yüzlerce Ağaç KesildiKaradeniz Bölgesi'nde yapılması planlanan Yeşil Yol Projesi kapsamında, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ausor, Haczane ve Husor yaylalarında ağaç katliamı yaşandı.
 • 21:59Yeşil Yol'da Yüzlerce Ağaç Kesildiği Ortaya ÇıktıYeşil Yol'da Yüzlerce Ağaç Kesildiği Ortaya ÇıktıRize'nin Çamlıhemşin ilçesi Avusor ve Huser yaylaları arasında Yeşil Yol projesi kapsamındaki yapılan bağlantı yolunda yüzlerce ağacın kesildiği ortaya çıktı.
 • 19:13Yeşil Yolda Yüzlerce Ağaç KesilmişYeşil Yolda Yüzlerce Ağaç Kesilmiş"Rizelinin Yeşil Yol öfkesi" haberine ek 1) YEŞİL YOLDA YÜZLERCE AĞAÇ KESİLMİŞ Rize İdare Mahkemesi'nin, telafisi güç zararlara neden olabileceği gerekçesiyle ağaç kesiminin durdurulmasına karar verdiği Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ausor ve Huser Yaylaları arasında Yeşil Yol projesi kapsamındaki yapılan bağlantı yolunda çok sayıda ağaç kesildiği ortaya çıktı.
 • 18:07Rizelinin Yeşil Yol Öfkesi (3)Rizelinin Yeşil Yol Öfkesi (3)Yeşil YOLDA YÜZLERCE AĞAÇ KESİLMİŞ Rize İdare Mahkemesi'nin, telafisi güç zararlara neden olabileceği gerekçesiyle ağaç kesiminin durdurulmasına karar verdiği Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Ausor ve Huser Yaylaları arasında Yeşil Yol projesi kapsamındaki yapılan bağlantı yolunda çok sayıda ağaç kesildiği ortaya çıktı.
 • 17:38Mahkeme Yeşil Yol İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı VerdiMahkeme Yeşil Yol İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı VerdiKaradeniz Bölgesi'nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesinin Avusor Yaylası kısmında mahkeme orman kesimi iznini durdurdu.
 • 16:28Yaylada Yol Yapımına Mahkemeden Durdurma KararıRize İdare Mahkemesi, yaylalarda yol yapımının doğaya ve turizme zarar vereceğini öne süren 9 kişinin açtığı davada, "Yeşil Yol Projesi" kapsamında yapımı süren Çamlıhemşin ilçesindeki Haczane-Huser yaylaları bağlantı yolu çalışmalarının yürütmesini, telafisi güç zararlara yol açacağı gerekçesiyle geçici olarak durdurdu.
 • 16:03Yanan Orman Alanları Bir Yıl İçerisinde AğaçlandırılıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Alo 177 merkezinden genel plan detaylar, - Orman Genel Müdürü Üzmez'in çalışma konularında bilgi vermesi, - Üzmez'in açıklamaları, - Alo 177 ekiplerinin çalışmalarından detay, Yanan orman alanları bir yıl içerisinde ağaçlandırılıyor- Orman Genel Müdürü Üzmez: - "Şunu iddia ediyorum Orman Genel Müdürü olarak, yanmış bir alanın bir kişiye peşkeş çekildiği bir tane bina gösteremezsiniz"- "Yılanın başı küçükken ezilir. Yangın büyüdükten sonra bütün Türkiye'nin teknik desteğini de sağlasanız, nihai sınırlara gider ve kendiliğinden söner. Yangını küçükken söndürürseniz başarılısınız"- "Nasıl doğum tarihinizi biliyorsanız, size öyle bir numara vereceğim ki bu numarayı da doğum tarihiniz gibi lütfen zihninizin bir kenarında tutun. Gördüğünüz her dumanı lütfen ALO 177'ye bildiriniz" HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yanan orman alanlarının bir yıl içinde ağaçlandırıldığını belirterek, "Şunu iddia ediyorum Orman Genel Müdürü olarak, yanmış bir alanın bir kişiye peşkeş çekildiği bir tane bina gösteremezsiniz" dedi.
 • 19:05Yılın 6 Ayını Ailesi ile Yangın Kulesinde GeçiriyorSafranbolu Orman İşletme Müdürlüğünde 5 yıldır görev yapan Sezai Dursun, yılın 6 ayını ailesi ile yangın gözetleme kulesinde geçiriyor.
 • 17:24Alanya Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin İhalesi TamamlandıAlanya Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin İhalesi TamamlandıAntalya’nın Alanya ilçesi Demirtaş Mahallesi’ne 24 dönümlük alana sokak hayvanları için Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi yapılıyor.
 • 11:13Orman Tırında 3 Boyutlu Film GösterimiOrman Tırında 3 Boyutlu Film GösterimiÇanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından getirilen Ormancılık Faaliyetleri Tanıtım Tırında 3D teknolojisi ile ücretsiz film gösterimi yapılıyor.
 • 17:59Gediz'de Öğrencilere Orman Sevgisini Anlatan TiyatroGediz'de Öğrencilere Orman Sevgisini Anlatan TiyatroKütahya’nın Gediz ilçesinde, ilk ve ortaokul öğrencilerine orman sevgisi aşılamak maksadıyla çocuk tiyatrosu düzenlendi.
 • 11:14Orman Ürünleri Artık İnternet Üzerinde de SatılacakOrman Ürünleri Artık İnternet Üzerinde de SatılacakOrman ürünlerinin satışına ilişkin tebliğin yenilenmesiyle birlikte ürünlerin internet üzerinden satışına da olanak sağlandı.
 • 15:23Şebin Cevizi Üretimi YaygınlaşıyorTamamen organik üretilerek, özellikle baklava sektöründe tercih edilen dünyaca ünlü Şebin cevizinin üretimi yaygınlaştırılıyor.
 • 16:35Muş'un Yeşilova Beldesine Büyükşehir Belediyelerinden Araç ve Park SözüMuş'un Yeşilova Beldesine Büyükşehir Belediyelerinden Araç ve Park SözüMuş’ta, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Avrupa Birliği (AB) hibe projeleriyle ön plana çıkan Yeşilova Belde Beldeye Başkanı İlhan Çiftçi, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve birkaç belediye ile görüştüğünü belirterek araç ve park sözü aldığını söyledi.
 • 14:29İzmir ve Manisa'ya 6 Adet Bal Ormanı Kurulduİzmir ve Manisa'ya 6 Adet Bal Ormanı Kurulduİzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, arıcılık ve ormancılığın birbiri açısından stratejik öneme sahip iki konu olduğunu belirterek, “İnsanlığın, gelecek nesillerin adeta sigortası olan arıları ve ormanları bir araya getirerek ‘bal ormanları’ kuruyoruz.
 • 12:36İzmir ve Manisa'ya 16 Bal Ormanıİzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, İzmir'de 3, Manisa'da 3 toplam 350 hektar alanda 6 bal ormanı kurduklarını belirterek, " 2015 -2019 yılları arasındaki çalışma programları içinde de toplam 10 bal ormanı daha tesis edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
 • 11:09Düzce'de Yayla Evleri Tespit EdildiDüzce'de Yayla Evleri Tespit EdildiDüzce’de yayla evlerinin tespiti ve sahibine kiralanması çalışmalarında sona gelindi.
 • 10:37Bursa'da Yangın Helikopteri Göreve BaşladıBursa'da Yangın Helikopteri Göreve BaşladıOrman Genel Müdürlüğünün görevlendirdiği yangın söndürme helikopteri Bursa'da göreve başladı.
 • 19:19Köylüler "Siyah Elmas" Eğitimine İlgi GösterdiDenizli'de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, "siyah elmas" olarak adlandırılan trüf mantarı ile ilgili verilen eğitime 110 kişi katıldı.
 • 11:05Köylüler Toprağın Altında 'Siyah Elmas' AradıKöylüler Toprağın Altında 'Siyah Elmas' AradıAvrupa'da kilogram fiyatı 250 Euro civarında olan ve 'Siyah elmas' olarak adlandırılan trüf mantarı, Denizli'de köylüler için gelir kapısı oldu.
 • 10:19Köylüler Toprağın Altında 'Siyah Elmas' AradıKöylüler Toprağın Altında 'Siyah Elmas' AradıDenizli'de uygulanan bir proje kapsamında Cankurtaran Ormanı'na giden 50 kişilik grup, ellerindeki çubuklarla 'Siyah elmas' olarak adlandırılan trüf mantarı aradı.
 • 12:37Eskişehir'de Yabani Zeytinler Köylülere Geçim Kaynağı OlacakOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sakarya Vadisi'nde bulunan yabani zeytinleri aşılayıp, ürünleri ekonomiye kazandıracaklarını bildirdi.
 • 16:162 Bin 149 Yangında 3 Bin 117 Hektar Ormanlık Alan YandıOrman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) verilerine göre, 2014 yılında çıkan 2 bin 149 yangında 3 bin 117 hektar ormanlık alan yandı.
 • 13:21Güney Kore ile Dostluk OrmanıKore Savaşı'nın 65. yılında gazilerinin fedakarlığını ve iki ülke arasındaki kardeşliği anmak için Güney Kore Gyeongsangbukdo Valiliği ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle "Dostluk Ormanı" kuruldu.
 • 11:19Kestane Ormanları "Kanser"Den KurtarılacakTürkiye'de orman alanlarının 262 bin hektarını oluşturan kestanenin dal kanserinden kurtarılması için başlatılan bilimsel çalışmalar, olumlu sonuçlandı.
 • 15:46Artvin'deki Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Kesim Bölge Müdürlüğüne Dönüştü"CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.
 • 14:46CHP Artvin Milletvekili BayraktutanCHP Artvin Milletvekili BayraktutanGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın konuşması CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan: - "Şu anda Türkiye'deki Orman Genel Müdürlüğü orman kesim genel müdürlüğüne, Artvin'deki Orman Bölge Müdürlüğü de orman kesim bölge müdürlüğüne dönüşmüştür" CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Şu anda Türkiye'deki Orman Genel Müdürlüğü orman kesim genel müdürlüğüne, Artvin'deki Orman Bölge Müdürlüğü de orman kesim bölge müdürlüğüne dönüşmüştür" dedi.
 • 13:31CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan AçıklamasıCHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Şu anda Türkiye'deki Orman Genel Müdürlüğü orman kesim genel müdürlüğüne, Artvin'deki Orman Bölge Müdürlüğü de orman kesim bölge müdürlüğüne dönüşmüştür" dedi.
 • 15:08Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri ProjesiBolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri Projesi"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Vatandaşlara mantar üretimin anlatımı, - Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı, "Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri Projesi"- Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle ile hazırlanan projenin uygulamalı eğitimi verildi- Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Özacar: - "Köylü vatandaşlarımızın bağında ve bahçesinde bulunan mısır koçanı, sapı, ay çiçeği koçanları ve sapları, buğday samanı gibi içerisinde selüloz bulunan her türlü atıkla mantar yetiştirmeleri mümkün" Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle ile hazırlanan "Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri" projesinin uygulamalı eğitimi verildi.
 • 13:34Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri Projesi"Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğiyle ile hazırlanan "Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri" projesinin uygulamalı eğitimi verildi.
 • 17:12Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri Projesi"Bolu Ormanlarında Yetişen Doğal Mantar Türleri Projesi" kapsamında toplantı düzenlendi.
 • 13:11Orman Genel Müdürü Başmüfettişi Kaya: Doğal Mantar Potansiyelimizi DeğerlendirmeliyizOrman Genel Müdürü Başmüfettişi Kaya: Doğal Mantar Potansiyelimizi DeğerlendirmeliyizOrman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Ömer Naci Kaya, Türkiye'nin doğal mantar potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu potansiyel bizdeyse eğer bizim bunu değerlendirip resmileştirip, rant oranını arttırıp ve onların devamlılığını sağlayacak şekilde üretim yapıp dünya liderliğine soyunmamız lazım" dedi.
 • 16:33Sit Alanında Bulunan Kamptaki Tesisler Atıl KaldıSit Alanında Bulunan Kamptaki Tesisler Atıl KaldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Atıl durumda olan kamp,- Kampın sahili,- Kamptaki tesisler, Sit alanında bulunan kamptaki tesisler atıl kaldı- Marmaris'te orman içindeki 180 dönümlük kamp, 4 yıldan bu yana atıl halde bulunuyor- Sit alanı olduğu gerekçesiyle Orman Genel Müdürlüğünün mesire alanı olarak kullanılması talebi geri çevrilen kamp alanındaki tesisler çürümeye başladı- Hisarönü Mahalle Muhtarı Taştekin: - "Kampın mesire alanı olarak halka hizmet vermesi çok iyi olur.
 • 15:42Sit Alanında Bulunan Kamptaki Tesisler Atıl KaldıMarmaris'te uzun zamandır kapalı olan ve içerisindeki yapıların çürümeye başladığı gözlenen kampın, halka açılması talep ediliyor.
 • 13:14Marmaris'te Konteyner Tatil Köyü Turizme Kazandırılmayı BekliyorMarmaris'te Konteyner Tatil Köyü Turizme Kazandırılmayı BekliyorMuğla’nın Marmaris ilçesinde, içerisinde çok sayıda konteynerin bulunduğu atıl durumdaki MTA Kampı, yeniden turizme kazandırılmayı bekliyor.