SON DAKİKA ŞAM HABERLERİ

Son Dakika Şam Haberleri

 • 20:08Şam'sız OlmazŞam'sız Olmaz"Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, IŞİD'e karşı hava saldırılarının tek başına yeterli olmayacağını söyledi.
 • 11:41Oyuncak Değil Battaniye İstiyorlarOyuncak Değil Battaniye İstiyorlarGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Çarşaflarla kurdukları çadırların altında yatan sığınmacıların gece görüntüsü, - Basmane semtindeki Hatuniye Camisi önündeki parkta kalan ailelerden ve çocuklardan detay görüntüler, - Çocuklarla röportaj, Oyuncak değil battaniye istiyorlar- Havaların soğumasıyla yaşam koşulları daha da zorlaşan İzmir'de parklarda yatan Suriyeli sığınmacılar bez parçalarından yaptıkları derme çatma çadırlarda soğuktan korunmaya çalışıyor- Olumsuz şartlardan en fazla etkilenen ve geceleri battaniyelere sarınarak uyumaya çalışan sığınmacıların çocukları uzatılacak yardım eli bekliyor- Suriyeli 12 yaşındaki Aya Mahmud: - "Havalar çok soğuk. Bu parkta bazen battaniye ve yemek dağıtıyorlar.
 • 17:15Grafikli Analiz - Rusya, Lazkiye-Şam Bağlantısı İçin Öso'yu Hedef AlıyorRusya'nın Suriye'de başlattığı hava saldırılarındaki hedef seçimi, kuzeydeki Lazkiye ile güneydeki Şam arasında Hama-Humus çevresine hakim Özgür Suriye Ordusu güçlerini zayıflatmak istediğini gösteriyor.
 • 15:45Abd: Rusya, Suriye'de Hava Saldırısına BaşladıAbd: Rusya, Suriye'de Hava Saldırısına BaşladıRusya’nın Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeyinde yer alan Humus kenti yakınlarında hava operasyonları yaptığı iddia edildi.
 • 11:07Sokakta Slogan Atarak Sanatçı Olunmaz"Ünlü piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu, Ortadoğu ülkelerinde yeniden konserler vermek istediğini belirterek, "Keşke Şam'a yine gitsem, savaş bitse ve yine orada konser versem. Şam-ı Şerif'in sokaklarında yine dolaşsam. Bağdat'ta savaş dursa ve gidip oralarda konser versem" dedi.
 • 16:01Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü Tarabya Köşkü'ndeki çalışma kahvaltısında her iki lider, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı hedef alan ihlallerine karşı ortak bir tavır sergileme çerçevesinde uluslararası toplumu harekete geçirmeye yönelik çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı Görüşmede, İsrail'in Kudüs'teki tecavüzlerinin, Gazze'ye yönelik ablukanın ve Yahudi yerleşimlerini genişletme faaliyetlerinin kaygı verici olduğu belirtildi (12.43) 2- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Erdoğan, avukat Münci İnci ile iş adamı İbrahim Cevahir'in Fatih Camisi'ndeki cenaze namazlarına katıldı (14.58) 3- Başbakan Vekili Akdoğan: "Katil terör örgütü, hain terör örgütü hiçbir kutsal tanımadan bayram günü saldırılarına devam ediyor.
 • 14:46Suriye'deki İç SavaşSuriye'de Esed güçlerine ait bir savaş uçağının başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki sivil yerleşim birimi Duma ilçesine düzenlediği saldırıda 6 kişinin öldüğü bildirildi.
 • 07:46Erdoğan: Özerklik de Paralel Yapıdır, Teröriste Anladığı Dil KullanılırErdoğan: Özerklik de Paralel Yapıdır, Teröriste Anladığı Dil KullanılırErdoğan, Rusya dönüşünde "Özerlik de paralel yapıdır, bu çabaya izin vermeyiz. Teröriste anladığı dilden mukabele edilir bunun orantısı olmaz." dedi.
 • 18:31Suriye'deki İç SavaşSuriye'de muhalifler ile Beşşar Esed rejimi adına görüşmeleri yürüten İranlı heyet arasında başkent Şam'ın Zebadani ile İdlib iline bağlı Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Fua ve Kafarya bölgeleri için varılan 48 saatlik geçici ateşkesin 5 gün daha uzatıldığı bildirildi.
 • 22:34Rusya Dışişleri: Şam Büyükelçiliği'ne Yönelik Saldırıyı KınıyoruzRusya’nın Şam Büyükelçiliği’nin bahçesine muhaliflerin bulunduğu bölgeden geldiği belirlenen hava topu mermisi düştü.
 • 20:19Suriye Rejimi, Dareyya Kentini Varil Bombaları ile VurduSuriye Rejimi, Dareyya Kentini Varil Bombaları ile VurduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Suriye savaş uçaklarının varil bombalı saldırıları- Bombalanan alandan yükselen dumanlar Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Dareyya ilçesinin Esed rejimine ait uçaklar tarafından atılan varil bombaları nedeniyle tamamen yıkılma tehlikesi altında olduğu bildirildi.
 • 20:00Suriye'deki İç SavaşSuriye'nin başkenti Şam'a bağlı Dareyya ilçesinin Esed rejimine ait uçaklar tarafından atılan varil bombaları nedeniyle tamamen yıkılma tehlikesi altında olduğu bildirildi.
 • 15:12Suriye'deki İç SavaşSuriye'de muhalifler ile Esed rejimi adına görüşmeleri yürüten İranlı heyetin arasında başkent Şam'ın Zebadani ile İdlib iline bağlı Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Fua ve Kafarya bölgesinde 48 saatlik geçici ateşkes sağlandığı bildirildi.
 • 10:51Rusya'dan Yeni Silahlar Alan Suriye Ordusu Operasyonlarını YoğunlaştırdıRusya'dan Yeni Silahlar Alan Suriye Ordusu Operasyonlarını YoğunlaştırdıRusya'nın Şam yönetimine silah yardımını sürdüreceğini açıklamasının ardından, rejim güçleri Halep'te muhaliflerin kontrolündeki semtlere hava saldırılarını yoğunlaştırdı.
 • 14:15Işid Suriye Rejiminden BesleniyorIşid Suriye Rejiminden Besleniyor"Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura olası bir barış anlaşmasının detaylarını görüşmek üzere başkent Şam'a geldi.
 • 18:17Rusya ve Türkiye, Esed'in Geleceği Konusunda AnlaşamadıRusya ve Türkiye, Esed'in Geleceği Konusunda AnlaşamadıRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile Soçi’de bir araya geldi.
 • 13:14Şam: Rusya, Suriye Topraklarında IŞİD'e Operasyon YapabilirŞam: Rusya, Suriye Topraklarında IŞİD'e Operasyon YapabilirSuriye'nin BM Temsilcisi Beşar Caferi, Rusya'nın Suriye topraklarında IŞİD hedeflerine yönelik operasyon yapma hakkı olduğunu söyledi.
 • 11:12İrlandalı Turist, Annesini Kurtarmak İçin Türkiye'ye Gelmişİrlandalı Turist, Annesini Kurtarmak İçin Türkiye'ye GelmişAksaray esnafını tek başına dövmesiyle gündeme gelen İrlandalı turist, Şam'da yaşayan annesini kurtarmak için Türkiye'ye gittiğini öne sürdü.
 • 14:26Rusya ve Abd, Esed Konusunda AnlaşamıyorRusya ve Abd, Esed Konusunda AnlaşamıyorSuriye’de krizin başından bu yana Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in görevi bırakmasını isteyen ABD, Rusya’yı ikna edemedi.
 • 16:26Putin: Sığınmacı Sorunu Şam Yönetimini Desteklediğimiz İçin ÇıkmadıPutin: Sığınmacı Sorunu Şam Yönetimini Desteklediğimiz İçin ÇıkmadıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Suriye muhalefeti ile işbirliği yaparak terörle mücadele etmesi gerektiğini söyledi.
 • 13:05Putin: Şam'a Askeri-teknolojik Desteğe Devam EdeceğizPutin: Şam'a Askeri-teknolojik Desteğe Devam EdeceğizRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terörle mücadele çerçevesinde Suriye yönetimine askeri teknolojik destek verdiklerini ve bu yöndeki çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
 • 12:29Grafikli -Kuşatma Altındaki Zebadani'de Halk Ölüme Terk EdildiHALİT SÜLEYMAN/ AHMET CANER BAYSAL - İran destekli Hizbullah güçleri ve Esed rejiminin demografik yapısını değiştirmek istediği Şam'ın kuzeybatısındaki Zebadani ilçesinde halk, 75 gündür devam eden saldırılar ve bölgeye yardım ulaştırılamaması nedeniyle adeta ölüm kalım savaşı veriyor.
 • 10:59Suriye'de Helikopter Varil Bombası Atamadan DüşürüldüŞam Cephesine (Cebhet'ul Şamiyye) bağlı birliklerin Halep'in Neyrab askeri havaalanı üzerinde rejime ait bir helikopteri düşürdüğü bildirildi.
 • 22:42Rusya, Suriye'ye Silah Sevkıyatına Devam EdecekRusya, Suriye'ye Silah Sevkıyatına Devam Edecek"Rusya'nın Esad rejimine destek için Suriye'ye asker ve teçhizat gönderdiğine dair iddialar üzerine, Moskova yönetimi, Şam'la olan askeri ilişkilerini devam ettirdiği mesajını verdi.
 • 13:40Suriye'deki İç SavaşMuhalif gruplardan Ceyşu'l İslam'ın (İslam Ordusu) başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde seferberlik ilan ettiği bildirildi.
 • 13:15Suriye'deki İç SavaşMuhalif gruplardan Ceyşu'l İslam'ın (İslam Ordusu) başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde rejim güçlerine karşı düzenlediği operasyonlarda stratejik öneme sahip bazı yerleri ele geçirdiği bildirildi.
 • 23:24Suriye'deki İç SavaşSuriye'de muhalif İslam Ordusu'na bağlı birliklerin, başkent Şam'ın doğusunda yer alan Dahiyet el-Esed bölgesindeki askeri güvenlik şube binasının denetimini ele geçirdiği bildirildi.
 • 22:23Esed Güçleri, Şam'da Hasbiye Camisine Saldırı DüzenlediEsed Güçleri, Şam'da Hasbiye Camisine Saldırı DüzenlediGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Yıkılan ev ve binalar Suriye'de rejim güçleri tarafından başkent Şam'ın Duma ilçesine yönelik düzenlediği hava saldırısında, Hasbiye Camii ve çevresindeki yerleşim yerinde bulunan çok sayıda sivil yaralandı.
 • 17:18Lavrov: Esed'e Değil, Terörle Mücadeleye Destek VeriyoruzLavrov: Esed'e Değil, Terörle Mücadeleye Destek VeriyoruzRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Şam yönetimine askeri teknik desteğini sürdüreceğini, burada Suriye lideri Beşşar Esed’e değil, terör örgütü IŞİD’le mücadeleye destek verdiklerini söyledi.
 • 17:16Esed Güçleri Camiye SaldırdıSuriye'de Esed güçlerinin başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde bulunan Duma ilçesindeki Hasbiye camisine 3 füze ile saldırı düzenledi.
 • 15:18Suriye'deki İç SavaşSuriye'deki muhalif silahlı gruplar arasında yer alan Ceyşu'l İslam'ın (İslam Ordusu), başkent Şam'ın doğusundaki Tel Kurdi bölgesinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi.
 • 14:41Rusya'nın Suriye'ye Askeri Yardım SağlamasıRusya'nın, Esed rejimini değil, DAEŞ ile mücadele eden Şam yönetimini desteklediği bildirildi.
 • 02:00Suriye'deki İç SavaşSuriye'de silahlı muhalif grupların, başkent Şam'ın kuzeybatısında yer alan Lübnan sınırındaki Zebedani ilçesinde 18'i Hizbullah milisi, 11'i rejim askeri 29 kişiyi etkisiz hale getirdiği bildirildi.
 • 23:55Suriye'de Kum FırtınasıSuriye'nin başkenti Şam'da da etkili olan kum fırtınasında muhaliflerin denetimindeki Doğu Guta bölgesinde 132 kişinin etkilendiği aktarıldı.
 • 19:24Muhalif Gruplar, Tel Kurdi Bölgesine Saldırı DüzenlediMuhalif Gruplar, Tel Kurdi Bölgesine Saldırı DüzenlediSuriye'de muhalif birliklerin başkent Şam'da Doğu Guta'daki Tel Kurdi bölgesine düzenlediği saldırıda ikisi üst düzey, çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü bildirildi.
 • 20:37Şam Cephesi Askeri Komutan Yardımcısı Mudar Nacar (2)Şam Cephesi Askeri Komutan Yardımcısı Mudar Nacar (2)Suriyeli muhalifler bir araya gelerek Suriye'nin Halep kentinin kuzeyindeki DAEŞ, rejim güçleri ve yaşanan çatışmaları değerlendirdi.
 • 19:17Erzurum Valisi Altıparmak: Diyarbakır Bağdat, Hakkari'nin Şam Olmaması İçin Gayret GösteriyoruzErzurum Valisi Altıparmak: Diyarbakır Bağdat, Hakkari'nin Şam Olmaması İçin Gayret GösteriyoruzErzurum Valisi Altıparmak: Diyarbakır Bağdat, Hakkari'nin Şam olmaması için gayret gösteriyoruz Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Hakkari Dağlıca ve Iğdır'da meydana gelen terör saldırılarını kınadı ve "Diyarbakır bir Bağdat, Hakkari'nin bir Halep, Şam olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz" dedi.
 • 18:48Erzurum Valisi Altıparmak: Diyarbakır Bağdat, Hakkari'nin Şam Olmaması İçin Gayret GösteriyoruzErzurum Valisi Altıparmak: Diyarbakır Bağdat, Hakkari'nin Şam Olmaması İçin Gayret GösteriyoruzErzurum valisi Ahmet Altıparmak, Hakkari Dağlıca ve Iğdır'da meydana gelen terör saldırılarını kınadı ve "Diyarbakır bir Bağdat, Hakkari'nin bir Halep, Şam olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz" dedi.
 • 12:43Vali Altıparmak, Dağlıca ve Iğdır'daki Terör Olaylarını KınadıVali Altıparmak, Dağlıca ve Iğdır'daki Terör Olaylarını KınadıErzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, dün Hakkari’nin Dağlıca üst bölgesinde ve bugün de Iğdır’da yaşanan hain terör saldırılarını kınayarak, “Diyarbakır’ın bir Bağdat, Hakkari’nin bir Halep, Şam olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz, bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.
 • 17:28Suriye'deki İç SavaşSuriye'de muhalif grupların başkent Şam'ın kuzeybatısında yer alan Lübnan sınırındaki Zebadani ilçesinde düzenlediği saldırıda çoğunluğu Hizbullah milisi 10 rejim askerinin öldüğü bildirildi.
 • 12:09Umut Yolcularının Umut Yolcularının "Yardım Meleği"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Savsen Atraş'ın Şam Hacer'e Kur'an-ı Kerim dersi vermesi,-Yöneticisi olduğu sosyal medya sitesini incelemesi,-Savsen Atraş ile röp. Umut yolcularının "yardım meleği"- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve İzmir'de yaşamaya başlayan ilahiyat fakültesi mezunu Savsen Atraş, Yunan adalarına geçmek isterken kaybettiği ağabeyinin ardından umut yolculuğunun tehlikelerine dikkati çekmek için sosyal medya üzerinden Suriyelileri uyarıyor- Atraş: - "Hedefim, Suriyelilerin ihtiyacına cevap vermek ve yardım etmek çünkü abim bir çözüm bulsaydı, doğru bilgilendirilseydi ölmezdi" ÖMER SÜT - Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli Savsen Atraş, Yunan adalarına geçmek isterken denizde hayatını kaybeden ağabeyinin ardından umut yolculuğuna çıkmak isteyen Suriyelilerin yanlış yönlendirilmesini engellemek, onları bilgilendirmek ve yardım etmek için için sosyal medya üzerinden uğraş veriyor.
 • 18:54Esed Rejimi, Yerleşim Yerine Vakum Bombasıyla Saldırı Düzenledi - DoğuEsed Rejimi, Yerleşim Yerine Vakum Bombasıyla Saldırı Düzenledi - DoğuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Sivil savunma ekiplerince ve bölge halkı enkaz kaldırma çalışmaları- Saldırıda hayatını kaybedenlerin sahra hastanesine kaldırılması Suriye ordusuna ait savaş uçağının, başkent Şam'ın doğusunda yer alan muhaliflerin kontrolünde yer alan Arbin beldesinde yerleşim yerine "vakum bombasıyla" saldırması sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.
 • 18:49Suriye'deki İç SavaşŞAM/ Suriye ordusuna ait savaş uçakları ve helikopterler, başkent Şam ve İdlib kentindeki muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere "vakum bombası" ve içi patlayıcı dolu "çöp konteyneriyle" saldırdı.
 • 19:14Avrupa'daki Göçmen KriziOrtadoğu ve Afrika ülkelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan göçmenlerin "koridor" bölge olarak kullandıkları Balkan ülkelerinde, sınırlarda bekleyişleri devam ediyor.
 • 17:19Minik Aylan'ın Anneannesi Fatma ŞeyhoMinik Aylan'ın Anneannesi Fatma ŞeyhoMinik Alan'ın anneannesi Fatma Şeyho'nun konuşması Bodrum sahillerine vuran cesediyle göçmen sorunun simgesi haline gelen Minik Alan'ın anneannesi Fatma Şeyho, kızı ve torunlarının dünya güzelleri olduğunu belirterek, "DAEŞ korkusuyla kaçıp gitti.
 • 16:24Şam'dan Kurtardık, Kobani'de Tutamadık"Bodrum sahillerine vuran cansız bedeniyle mülteci sorununun simgesi haline gelen Suriyeli Minik Aylan'ın anneannesi Fatma Şeyho, kızı ve torunlarının DAEŞ korkusuyla kaçtıklarını belirterek, "Onları Şam'dan kurtardık ama Kobani'de tutamadık" dedi.
 • 15:53Halep'te Muhalifler ile Daeş Arasındaki ÇatışmalarMari'deki Şam Cephesi Basın Sorumlusu Ebu Mahmud Nasır, DAEŞ'in Mari ilçesine düzenlediği ve muhalif birlikler tarafından püskürtülen saldırıda en az 20 örgüt militanının öldüğünü belirtti.
 • 17:17Esad'ın Saçtığı Ölümün Kollarından Böyle KurtarıldılarEsad'ın Saçtığı Ölümün Kollarından Böyle KurtarıldılarSuriye'de ordunun, Guta bölgesine bağlı Saqba semtine varil bombalı saldırısı sonrası yıkılan bir binanın altından çıkarılan çocuk ve adam görenleri şaşkınlığa uğrattı.
 • 09:34Daeş'in Palmira'da Tarihi Tapınağı YıkmasıSuriye'de DAEŞ terör örgütünün ele geçirdiği antik Tedmur (Palmira) kentinden alınan son uydu görüntüleri, Bel Tapınağı'nın yok edildiğini ortaya çıkardı.
 • 21:33Suriye Ordusu Şam'da Sivil Yerleşim Yerlerine SaldırdıSuriye ordusuna ait savaş uçağının, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Ayn Terma beldesinde pazar yerine düzenlediği saldırıda 13 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.