SON DAKİKA TESK HABERLERİ

Son Dakika Tesk Haberleri

 • 23 Ağustos 2016 16:39Palandöken: Palandöken: "Merkez Bankası Piyasalara Olumlu Sinyal Veriyor"Merkez Bankası faiz koridoru üst bandını 25 baz puan indirerek gecelik yüzde 8,50’ye çekmesini olumlu bir sinyal olarak gördüklerini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eğer kartla alışverişlerde taksit sayısı artırılırsa piyasa hareketlenecek, büyüme daha da artacaktır” dedi.
 • 23 Ağustos 2016 16:09Merkez Bankasından Faiz İndirimiTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz koridoru üst bandını 25 baz puan indirerek, gecelik yüzde 8,50'ye çekmesini olumlu bir sinyal olarak gördüklerini bildirdi.
 • 21 Ağustos 2016 16:49Gaziantep'teki Terör Saldırısı TepkilerTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gaziantep'teki insanlık dış saldırıyı nefretle kınayarak, halkın "kardeşlik" için kenetlenmesini istedi.
 • 21 Ağustos 2016 16:43TESK Başkanı Palandöken Gaziantep'teki Terör Saldırısını KınadıTESK Başkanı Palandöken Gaziantep'teki Terör Saldırısını KınadıDarbe girişimi sonrası terör örgütlerinin birleşerek Türkiye’nin hemen her köşesini kana bulamaya çalıştıklarını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, artık siyaseti bir kenara bırakıp halkın, kardeşliği pekiştirmek için biraraya gelmesi gerektiğini söyledi.
 • 21 Ağustos 2016 11:44Palandöken'den Öğrenci Velilerine ve İdarecilere Okul Servisi UyarısıPalandöken'den Öğrenci Velilerine ve İdarecilere Okul Servisi Uyarısı2016-2017 eğitim ve öğretim yılının başlamasına az bir süre kala 18 milyon öğrenci ve 919 bin 393 öğretmeni yakından ilgilendiren okul servisleri konusunda uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Anne babaları uyarıyorum.
 • 21 Ağustos 2016 10:35TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında velilerin, servis araçlarını seçerken odaya kayıtlı olanları tercih etmeleri gerektiğini belirterek, "Milyonlarca öğrencinin taşındığı servis araçların seçerken korsan taşımacılık yapan servis araçlarından uzak durulmalı" ifadesini kullandı.
 • 20 Ağustos 2016 11:19TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kırmızı et fiyatlarındaki artışın spekülasyondan ibaret olduğunu belirterek, "Kurban kesmek için ülkemizde yeterli hayvan var ama spekülatörler her zaman olduğu gibi yine piyasayı alt üst ediyor.
 • 20 Ağustos 2016 10:20TESK Genel Başkanı Palandöken: TESK Genel Başkanı Palandöken: "Kurban ve Et Fiyatları Spekülasyonla Yükseliyor"Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her Kurban Bayramı öncesinde et ve kurban fiyatlarında yükselmelerin yaşandığını belirterek, bunun spekülatif olduğunu söyledi.
 • 19 Ağustos 2016 12:33TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde alışverişlerin hız kazandığını belirterek, vatandaşları kurbanları ehil kasaplara kestirmeleri ve Uzak Doğu'dan getirilen kalitesiz bıçakları kullanmamaları yönünde uyardı.
 • 19 Ağustos 2016 12:27Palandöken'den Kurban Kesimi Uyarısı: Palandöken'den Kurban Kesimi Uyarısı: "Uzakdoğu Malı Bıçaklardan Uzak Durun"Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulunarak, “Bayrama kadar piyasada olmayan, sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkânımızın önünde tezgâh açan, kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmelidir.
 • 18 Ağustos 2016 17:52Palandöken: Palandöken: "Kardeşliğimizi İstemeyen Hainler Pişman Olacak"Son günlerde terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen patlamaların ülkemizin birliğine ve dirliğine yapıldığını kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kardeşliğimizi ve kenetlenmemizi istemeyen hainler pişman olacak.
 • 18 Ağustos 2016 17:42TESK Başkanı Palandöken AçıklamasıTESK Başkanı Bendevi Palandöken, iktidarı ve muhalefetiyle tek vücut olmuş Türkiye'de esnaf ve sanatkarların asla kepenk kapatmayacağını belirterek "Kepenklerimizi açık tutup teröre ve vatan hainlerine en büyük cevabı vereceğiz.
 • 16 Ağustos 2016 14:42Esnaftan Esnaftan "Sicil Affı" BeklentisiTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, borç yapılandırmasının bankaları, vatandaşı ve piyasaları olumlu etkileyeceğini belirterek, "Borçlarını ödeyenleri kara listeden silecek sicil affı çıkarılmalı." ifadesini kullandı.
 • 16 Ağustos 2016 14:12Esnaftan "Sicil Affı" BeklentisiTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, borç yapılandırmasının bankaları, vatandaşı ve piyasaları olumlu etkileyeceğini belirterek, "Borçlarını ödeyenleri kara listeden silecek sicil affı çıkarılmalı." ifadesini kullandı.
 • 16 Ağustos 2016 12:28TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıKredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılması ve kart borçlarının yapılandırmasına yönelik çalışmalar yapılırken sicil affının da mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eğer kredilerde taksit sayısı artarsa piyasaların hareketlenmesine ve ekonominin lehine olur.
 • 15 Ağustos 2016 10:5853. Ulusal, 27. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'53. Ulusal, 27. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Birlik ve beraberliğimizin gücünün kanıtlandığı bugünlerde kalplerin bütünlüğü ile korunan kültürel zenginliği ve kendi kültürünü yaşatma özgürlüğü içinde mutasavvıf şair ve İslam filozofu Hacı Bektaş Veli’yi anıyoruz” dedi.
 • 14 Ağustos 2016 20:25Motokrosçular Demokrasi Şehitleri İçin YarıştıMotokrosçular Demokrasi Şehitleri İçin YarıştıTürkiye Motokros Şampiyonası'nın 3. ayak yarışları, Balıkesir'in Gönen ilçesinde yapıldı.
 • 14 Ağustos 2016 19:15Türkiye Motokros ŞampiyonasıTürkiye Motokros ŞampiyonasıTürkiye Motokros Şampiyonası'nın 3. ayak yarışları, Balıkesir'in Gönen ilçesinde yapıldı.
 • 12 Ağustos 2016 12:17İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması 1 Yıl Süreyle Uzatıldıİş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması 1 Yıl Süreyle UzatıldıTESK Genel Başkanı Palandöken, "İş sağlığı ve güvenliği uygulaması 1 Temmuz 2017'ye uzatılıyor. Böylece 1 milyon işyeri ve 4,2 milyon çalışanı kapsayan uygulamada süre kazanılmış oldu" dedi.
 • 12 Ağustos 2016 12:01İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması 1 Yıl Uzatıldıİş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması 1 Yıl UzatıldıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 yıl uzatılan iş sağlığı ve güvenliği uygulamasının 1 milyon iş yeri ve 4,2 milyon çalışanı kapsadığını belirtti.
 • 12 Ağustos 2016 11:45TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş sağlığı ve güvenliği uygulama süresinin 1 Temmuz 2017'ye uzatılacağını, böylece 1 milyon işyeri ve 4,2 milyon çalışanı kapsayan uygulamada süre kazanılacağını belirtti.
 • 10 Ağustos 2016 12:02TESK Genel Başkanı Palandöken: TESK Genel Başkanı Palandöken: "Esnafın Bağ-Kur Hak Kaybı Önlenmeli"Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bağ-Kur’a kayıt yaptırmamış ancak vergi mükellefi olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin, vergiden muaf olan esnaf ve sanatkarlarımızın ise sicil kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni yasal düzenleme yapılması büyük ihtiyaçtır” dedi.
 • 10 Ağustos 2016 11:55TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi kaydı bulunan, sigortalılık niteliği taşıyan esnaf ve sanatkarlardan 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağ-Kur kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin başlamasıyla ilgili sorun yaşandığını belirterek, sorunun çözümü için düzenleme yapılmasını istedi.
 • 09 Ağustos 2016 18:26Palandöken: "Kredi Kartlarında Yapılacak Düzenlemeyi Destekliyoruz"TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in hem tüketici hem de kredi kartlarında taksit sayısının artırılması ile ilgili yapılan yeni çalışmayı olumlu olarak değerlendirdiklerini açıkladı.
 • 09 Ağustos 2016 18:22TESK Başkanı Palandöken AçıklamasıTESK Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi· kartlarında yapılacak düzenlemeyi· desteklediklerini bildirerek, "Yeni yapılandırmada gecikmeye düşen alacakların taksit sayısının artırılmasının yanı sıra, yüksek faiz oranlarının düşük olmasına dikkat edilmesiyle vatandaşın çok büyük bir sorunu çözüme kavuşacak.
 • 09 Ağustos 2016 13:34Turizm ve Ekonomiye "İzin" DopingiFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimin ardından kamuda kaldırılan izinlerin yeniden serbest bırakılmasının hem turizmi canlandırması hem de ticareti artırması bekleniyor.
 • 08 Ağustos 2016 09:29Ayesob Başkanı Çetindoğan, TESK Heyeti ile TBMM'yi Ziyaret EttiAyesob Başkanı Çetindoğan, TESK Heyeti ile TBMM'yi Ziyaret EttiTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Mesleki Eğitim Kurulu Üyesi olan AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan TESK heyeti ile birlikte TBMM’yi ziyaret edip Başkan İsmail Kahraman’a ‘Geçmiş olsun’ dileklerini sundu.
 • 07 Ağustos 2016 11:34Palandöken: Palandöken: "Ticari Araçları Ötv'siz Yenileme İçin Verilen Süre Çok Kısa"TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçların ÖTV’siz yenileme süresinin 3 yıla yayılmasının daha faydalı olacağını söyledi.
 • 07 Ağustos 2016 11:18TESK Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesine yönelik düzenlemenin 3 yıla yayılması halinde daha faydalı olacağını belirtti.
 • 07 Ağustos 2016 09:45Borçlara Taksit, Faize Af GeliyorBorçlara Taksit, Faize Af GeliyorAK Parti Antalya Milletvekili Av. Mustafa Köse, "Vergi affı inşallah vatandaşımızın üzerindeki yükü önemli ölçüde hafifletecektir" dedi.
 • 06 Ağustos 2016 11:59Özgürlük ve Demokrasi İndirimi" TalebiTüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin toplumun tüm katmanlarının direnişi sayesinde başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, "Ekonominin çarklarının daha istikrarlı dönmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) gibi kuruluşlarımız başta olmak üzere tüm satıcı ve sağlayıcılardan 'özgürlük ve demokrasi indirimi' talep ediyoruz.
 • 06 Ağustos 2016 11:40TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekli olmak isteyen Bağ-Kur'luların prim borçlarını ödemesi için kredi verilmesi gerektiğini belirtti.
 • 06 Ağustos 2016 10:47TESK Başkanı Palandöken: TESK Başkanı Palandöken: "Emekli Olmak İsteyen Bağ-Kurlunun Prim Borçlarını Ödemesi İçin Kredi...Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi barışı veya borç yapılandırması olarak adlandırılan kanunun yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaşın bu fırsattan yararlanacağını belirterek, "Sadece Sosyal Güvenlik prim borcu 72 milyar lira. Bağ-Kurluların büyük çoğunluğunun bu borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek durumları yok. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermelidir" dedi.
 • 05 Ağustos 2016 15:11Başkan Dinçer, TESK Heyetiyle TBMM'yi Ziyaret EttiBaşkan Dinçer, TESK Heyetiyle TBMM'yi Ziyaret EttiMersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TESK Denetim Kurulu üyesi Talat Dinçer, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve TESK Yönetimi ile birlikte TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a taziye ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.
 • 05 Ağustos 2016 13:21Maliye Bakanı Ağbal: (4)Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapılan yasal düzenleme (yeniden yapılandırma) 2016 yılının haziran ayı ve öncesini kapsıyor.
 • 05 Ağustos 2016 12:06Maliye Bakanı Ağbal: (1)Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya ilişkin kanun kapsamında 2011 ve önceki dönemlere ilişkin 50 liranın altındaki borçların silineceğini belirterek, "Her ne şekilde vergi dairesine bir borcunuz varsa ve bu borcun tutarı 50 liranın altındaysa, Maliye olarak bu borcu siliyoruz.
 • 04 Ağustos 2016 16:27Ekonomi dünyası darbeye karşı kenetlendiMedya Takip Merkezi, Ekonomi Gazetecileri Derneği için hazırladığı Temmuz ayı raporunda ekonomide öne çıkan başlıkları belirledi.
 • 04 Ağustos 2016 12:47TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, belediyelerin su alacaklarından trafik cezalarına, HGS ücretlerinden öğrenci harçlarına kadar borçların tamamına yakınının yeniden yapılandırıldığını belirterek, "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli." ifadesini kullandı.
 • 04 Ağustos 2016 11:53Palandöken: Palandöken: "Borç Yapılandırılması Fırsatından Herkes Yararlanmalı"Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen Borç Yapılandırılması Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu.
 • 03 Ağustos 2016 17:05Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci AçıklamasıGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile esnaf ve sanatkarların aidat borçlarının yeniden yapılandırılması noktasında görüştüklerini ifade ederek, "Faizleri silelim, ödemeleri yasa çıktıktan 3 ay sonra başlatalım ve 6 eşit taksitte de faizsiz yapılandıralım. Böyle bir teklif yaptık." dedi.
 • 03 Ağustos 2016 16:43TESK Mesleki Eğitim Kurulları ToplantısıGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci, darbe girişimde her kesimin birliktelik içinde hareket ettiğinin altını çizerek, “O gün Türkiye’nin her kesimi; sadece AK Parti’liler değil, sadece MHP’liler, CHP’liler değil her kesim, solcusuyla, sağcısıyla, Kürt’ü ile, Türk’ü ile, Alevi’siyle, Sünni’siyle bu milleti hangi unsurlar oluşturuyorsa herkes darbe girişimine karşı ortak hareket etti” dedi.
 • 03 Ağustos 2016 12:32TBMM Başkanı Kahraman'ın KabulüTBMM Başkanı İsmail Kahraman, "15 Temmuz darbesiyle darbelere fatiha dedik, bundan sonra darbe yok." dedi.
 • 03 Ağustos 2016 11:46CHP'nin İzmir'deki "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi"CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları başkanlarını, yarın İzmir'de düzenleyecekleri "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi"ne davet etti.
 • 03 Ağustos 2016 09:02Gündem/ 3 Ağustos 2016Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 19201- Olağanüstü Din Şurası toplanıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bilkent Otel'de, "15 Temmuz Darbe Girişimi ve Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" gündemi ile toplanacak Olağanüstü Din Şurası'nın açılışına katılacak.
 • 03 Ağustos 2016 00:06Gündem Özeti/ 3 Ağustos 2016Gündem Özeti/ 3 Ağustos 2016Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 19201- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Türki·ye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi· Palandöken ve beraberindeki heyet ile Avrupa Konseyi· Genel Sekreteri· Thorbjorn Jagland'ı ayrı ayrı kabul edecek.
 • 02 Ağustos 2016 12:27TESK Başkanı Palandöken ve Beraberindeki Heyet TBMM'yi Ziyaret EdecekTESK Başkanı Palandöken ve Beraberindeki Heyet TBMM'yi Ziyaret EdecekTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyet, TBMM’yi ziyaret edecek.
 • 31 Temmuz 2016 11:34TESK Genel Başkanı Palandöken AçıklamasıTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçlara ilişkin ÖTV indiriminin hurda teşviki ile desteklenmesinin olumlu sonuçlar doğuracağını belirterek, "Otomotiv sektöründe büyük bir canlanma görülür, sanayinin hurda ihtiyacı karşılanır, cari açık azalır, döviz kurları düşer, ekonomik büyüme artar." ifadesini kullandı.
 • 31 Temmuz 2016 11:10Palandöken: Palandöken: "Ticari Araçlarda Ötv İndirimi Hurda Teşviki ile Desteklenmeli"Ticari araçların ÖTV’siz değişimi için çalışmaların sürdüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ÖTV indirimi hurda teşviki ile desteklenmeli” dedi.
 • 29 Temmuz 2016 16:48TESK Genel Başkan Vekili Aksak'tan Darbe Girişimine TepkiTESK Genel Başkan Vekili Aksak'tan Darbe Girişimine TepkiTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkan Vekili Burhan Aksak, darbe girişimine tepki göstererek, “Bu ülke hepimizin ülkesi, çevremizdeki insanlara biz kapımızı açtık, elimizi açtık, evimizi açtık, ekmek verdik, aş verdik, sahip çıktık ama bize aş verecek, ekmek verecek, bize sahip çıkacak hiçbir ülke yok” dedi.
 • 29 Temmuz 2016 13:39Fetö'nün Darbe Girişimine TepkilerFetö'nün Darbe Girişimine TepkilerTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyon (TESK) Genel Başkan Vekili Burhan Aksak, "FETÖ denilen hain insanla bu iş bitmiyor.