SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 10:22Yazılıma KDV İadesiYazılıma KDV İadesiYazılım satışlarına ihracattaki gibi KDV iadesi geliyor. Yazılım firmaları için de derecelendirme sistemi oluşturulacak.
 • 17:14Tübitak Mam, Personel AlacakKocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), 65 araştırma geliştirme (AR-GE) personeli alacak.
 • 13:162016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe KomisyonundaBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi 4.0 devrimi, yapay zeka, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, 3-D yazıcılar, nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut bilişim gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Şubatta yapılacak Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısının ana gündemi olarak Sanayi 4.0 konusunu belirledik" dedi.
 • 11:40Tübitak Mam Enerji Enstitüsü Personel AlacakTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Enerji Enstitüsü bünyesinde otomotiv ve enerji alanlarındaki projelerde görevlendirilmek üzere 65 personel alacak.
 • 15:52Savunma Bakanlığı ve Tübitak Mam'dan ZiyaretSavunma Bakanlığı ve Tübitak Mam'dan ZiyaretMilli Savunma Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı koordinesinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürütülen “Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri” projesi kapsamında; Milli Savunma Bakanlığı’ndan Müh. Yrb. Murat Şentürk ve Müh. Müge Eker ile TÜBİTAK MAM Başkanlığı’ndan proje yürütücüsü Dr. Arif Sinan Alagöz ve Dr. Tülay Aslı Tümay, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret etti.
 • 20:45Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (1)Araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan düzenleme, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
 • 13:23Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (1)Araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan düzenleme, TBMM Başkanlığına sunuldu.
 • 11:09Tübitak Gençleri Bilim İnsanı Olmaya Teşvik EdiyorTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) İş Geliştirme Birimi Yöneticisi Nuh Yılmaz, "Tüm gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi gençlerin bilime yönelmelerini ve bilimi meslek olarak seçmelerini teşvik etmek gerekiyor.
 • 15:45Kmü'de E-burun Projesi TanıtıldıKaramanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından 'Elektronik Burun ve Tıp Uygulamaları' konulu seminer düzenlendi.
 • 11:20Akademik Çalışmalar Ürün Olarak Çıkmaya Başladı"Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, "Son 13 yılda üniversitelerimizde yapılan akademik çalışmalar elimize ürün olarak çıkmaya başladı.
 • 16:39Nanoteknoloji Kümelenmesi-Sektörel ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) koordinatörlüğünde yapılan Nanoteknoloji Kümelenmesi-Sektörel Çalıştayı sürüyor.
 • 11:30Yeni Uyduya, Atatürk Üniversitesi DesteğiYeni Uyduya, Atatürk Üniversitesi DesteğiTürkiye’nin uydu teknolojilerinin geliştirilmesine Mühendislik Fakültesi desteği.Ülkemizin milli uydusunun geliştirilmesinde ve yapımında son yıllarda önemli gelişmelere tanıklık eden ülkemiz bu başarıyı daha üst seviyelere çıkarabilmek için yeni bir uydu projesi yapımına başlanmıştır.
 • 10:55Tübitak Martek Yeni İdare ve Kuluçka Binası ProjesiTürkiye'nin ilk "akıllı teknopark" olma vizyonu doğrultusunda projelendirilen TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Yeni İdare ve Kuluçka Binası'nın temeli yarın atılacak.
 • 16:11Mersin'in Gürültü Haritası ÇıkarıldıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından "Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi" (YERGÜR) kapsamında Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı.
 • 16:04Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları HazırlandıMersin'in Stratejik Gürültü Haritaları HazırlandıMersin’in Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçelerini kapsayan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.
 • 15:26Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları HazırlandıMersin'in Stratejik Gürültü Haritaları HazırlandıMersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın finansmanıyla Mersin’in merkez Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçeleri ile Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçelerini kapsayan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.
 • 14:26Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri SempozyumuMilli Savunma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve TÜBİTAK MAM Başkanlığı koordinesinde düzenlenen Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri Sempozyumu başladı.
 • 15:41Koto'da Ar-Ge Bilgi GünüKoto'da Ar-Ge Bilgi GünüKocaeli Ticaret Odası, firmaların uluslararası rekabet koşullarına hazırlamak adına Ar-Ge destekleri veren TÜBİTAK MAM ortaklığıyla “Ar-Ge Bilgi Günleri” programı düzenledi.
 • 13:17Kocaeli'de Ar-Ge Bilgi GünüTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) işbirliğinde yarın "Ar-Ge Bilgi Günü" etkinliği düzenlenecek.
 • 17:43Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı BaşladıNanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı BaşladıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - TÜSSİD dış görüntüsü- TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı İbrahim Bekar'ın konuşması - Salondan detaylar Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı başladı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Teknopark Ankara işbirliğinde düzenlenen Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı başladı.
 • 13:30Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı BaşladıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Teknopark Ankara işbirliğinde düzenlenen Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı başladı.
 • 13:07Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı BaşladıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Teknopark Ankara işbirliğinde düzenlenen Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı başladı.
 • 09:59Nanoteknoloji Kümelenmesi ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Teknopark Ankara işbirliğinde 30 Kasım'da Kocaeli'de Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı düzenlenecek.
 • 16:36İzmit Körfezi'ndeki Balık Ölümleri Deniz Suyunun Ani Soğumasındanİzmit Körfezi'ndeki Balık Ölümleri Deniz Suyunun Ani Soğumasındanİzmit Körfezi'nin Gölcük İlçesi'ne bağlı Değirmendere sahillerinde görülen balık ölümlerinin kirlilikten kaynaklandığı iddiaları üzerine açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, ölümlere, deniz suyunun ani soğumasının yol açtığını belirtti.
 • 10:20Enerji İthalat Faturası Sentetik Petrolle AzalacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bu yıl sonuna kadar Manisa'da linyit ve biyokütleden saatte 250 kilogram sentetik petrol üretecek pilot projenin başlayacağını belirterek, "Hedefimiz, bu tesislerimizin sayısını artırarak, enerji ithalat faturamızı düşürmek ve 2 milyar doların üzerinde sentetik petrol üretimini sağlamak" dedi.
 • 08:53Linyit ve Petrolde Yüzleri Güldüren GelişmeManisa Soma’da, linyit ve biyokütleden saatte 250 kilo kapasiteli sentetik petrol üretimine yıl sonuna kadar başlanıyor.
 • 17:32Gebze Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıGebze Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi için mutabakata imzalar atıldı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan, Türkiye'de kamyon, traktör, tarım makinaları, jeneratör ve iş makineleri ve menzil uzatıcı motorlar konusunda yerli üreticiler oluşturulması hedeflenen Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin mutabakat imza töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımı ile gerçekleşti.
 • 17:25Bakan Işık, Yerli Otomobili Eleştirenlere Yüklendi AçıklamasıBakan Işık, Yerli Otomobili Eleştirenlere Yüklendi AçıklamasıBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Prototipler, iletişim kazası değil iletişim stratejisidir.
 • 15:20Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan, Türkiye'de kamyon, traktör, tarım makinaları, jeneratör ve iş makineleri ve menzil uzatıcı motorlar konusunda yerli üreticiler oluşturulması hedeflenen Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin mutabakat imza töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımı ile gerçekleşti.
 • 14:25Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık AçıklamasıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "Özellikle gençlerden müthiş ilgi gördük. Aynı zamanda gençlerden eleştiri de aldık" dedi.
 • 11:04Kaçak İçki ve Sigaraların Tahlili İçin 12 Yıldır Laboratuvar Kurulamadı"Sayıştay Başkanlığı, kaçak içki ve sigaraların tahlili için gerekli olan laboratuvarın 12 yıldır kurulamadığını tespit etti.
 • 09:34Yeri Otomobilin Kalbi İlk Kez GörüntülendiYeri Otomobilin Kalbi İlk Kez GörüntülendiSanayi Bakanı Fikri Işık'ın prototipini gösterdiği yerli otomobille ilgili merak edilenleri anlattı. Aracın kalbi ilk kez görüntülendi. Yerli otoyu gazeteci test etti.
 • 21:28E1000 Yerli Elektrikli LokomotifE1000 Yerli Elektrikli Lokomotif" TanıtıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuşması- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuşması- Trenin içinden detaylar- Açılıştan detaylar - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Milli trenlerde en önemli parça olan 'cer' sistemleri'ni yüzde 100 yerli imkanlarımızla yapmayı başardık.
 • 20:06E1000 Yerli Elektrikli Lokomotif" TanıtıldıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Milli trenlerde en önemli parça olan 'cer sistemleri'ni yüzde 100 yerli imkanlarımızla yapmayı başardık.
 • 19:03Bakan Işık: Göktürk 2 Uydu Sayesinde Operasyonlarda Büyük Başarı YakaladıkBakan Işık: Göktürk 2 Uydu Sayesinde Operasyonlarda Büyük Başarı YakaladıkBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri Göktürk 2 uydusu sayesinde Kandil’daki operasyonlarda hedefleri vurmada büyük başarı yakaladıklarını söyledi.
 • 18:55Milli Elektrikli Lokomotif RaylardaMilli elektrikli lokomotif E1000, raylara indi.
 • 18:16Milli Elektrikli Lokomotif Raylara İndiMilli Elektrikli Lokomotif Raylara İndiTürkiye’yi raylı araç sektöründe dünya otoritelerinden biri haline getirecek milli elektrikli lokomotif E1000 raylara indi.
 • 12:11Milli Elektrikli Lokomotif Bugün Raylara İniyorMilli Elektrikli Lokomotif Bugün Raylara İniyorTürkiye’yi raylı araç sektöründe dünya otoritelerinden biri haline getirecek Milli elektrikli lokomotif E1000 bugün raylara iniyor.
 • 17:47Tiryakioğlu'ndan Bakan Arzu'ya ZiyaretGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu'yu ziyaret ettiği bildirildi.
 • 15:29Tiryakioğlu, Bakan Arzu'yu Ziyaret EttiTiryakioğlu, Bakan Arzu'yu Ziyaret EttiGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’yu makamında ziyaret ederek, antepfıstığı üretiminin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar ve Gaziantep’in gelişen tarım sanayisi hakkında bilgiler verdi.
 • 21:04Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Sahiplerini BulduŞahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Sahiplerini BulduKocaeli Sanayi Odası'nın düzenlediği 21'nci 'Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri' Büyük İşletme Kategorisi Çevre Ödülü Hyundaı Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş, KOBİ Kategorisinde Çevre Ödülü Enka Civata İmalatı Sanayi Şirketi ve Eren Çelik Ahşap Ahşap ve Metal Möble Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin oldu.
 • 11:46Tübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıTübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Laboratuvardan detaylar- Dr. Koray Balcıoğlu ile röportaj TÜBİTAK, yerli kanser ilacı için kolları sıvadı- Biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma başlatan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek- Araştırmacı Balcıoğlu: - "Biyolojik ürünlerin bir avantajı var, en azından yan etkileri düşük ve hedefe yönelik bir çalışma sağladıkları için çok daha etkilidir" KADİR YILDIZ - Türkiye'de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek.
 • 11:45Tübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıTürkiye'de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek.
 • 11:20Ulusal Deniz Emniyeti Acil Müdahale Merkezleri GeliyorUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, büyük çaplı kaza ve afetler sonucu denizlerde meydana gelebilecek petrol ve kimyasal madde kirliliklerine karşı Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi (UDEM) kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
 • 14:14Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca yürütülen, ucuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan "ılık karışım asfalt teknoloji ve uygulamaları" düzenlenen çalıştayla tanıtıldı.
 • 15:18Adana'nın Gürültü Haritası ÇıkarılacakAdana Büyükşehir Belediyesi, şehrin önceden belirlenen bölgelerine gürültü ölçüm istasyonları kurarak gürültü haritası çıkarmayı planlıyor.
 • 14:34Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi, gürültü haritaları hazırlamak için gürültü ölçüm istasyonları kuruyor.
 • 12:46Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında, 5 Mart 2015 tarihinde imzalanan, “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi” hayata geçmeye başladı.
 • 14:18İlk Yerli "Fıtık Yaması" Üretilmeye BaşlandıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Altaylar Medikal iş birliğiyle alanında ilk yeni nesil kompozit meshler (fıtık yaması) geliştirildi.
 • 10:06Yerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli otomobil ay sonu tanıtılacak. Araç, 100 kilometrede 2 litre benzin tüketecek. Yakıt olarak yüzde 100 elektrikli olan modelin yanı sıra benzin-dizel yakıt seçeneği de bulunacak.