SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 13:3715 İlin Gürültü Haritası HazırlanacakYerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi kapsamında, 15 ilin gürültü haritası hazırlanacak ve Türkiye'de ilk kez gürültü simülasyon modeli oluşturulacak.
 • 13:57Tübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkTübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Toplantı salonundan detaylar- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın konuşması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "MİLRES projesi bitme aşamasına geldi.
 • 12:24Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık AçıklamasıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin bitme aşamasına geldiğini belirterek, milli rüzgar santralini yetişirse bu ay dikeceklerini ve rüzgar enerjisinin üretilmeye başlanacağını bildirdi.
 • 14:58Gaziantep'e Fıstık İşleme Tesisi KurulacakGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, TÜBİTAK iş birliğinde Antep fıstığı işleme tesisi kurulacağını bildirdi.
 • 13:46Gaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) destekleriyle Gaziantep’te, ’Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi’ kuracak.
 • 13:46Gaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), TÜBİTAK’ın desteğiyle Gaziantep'te Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi kuracak.
 • 14:36Adıyaman'da Dağ Keçileri Ölü BulunduKahta ilçesinde, Nemrut Dağı Milli Park Alanı içerisinde 6 dağ keçisi ölü bulundu.
 • 19:15Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2): - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.
 • 19:11Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.
 • 17:07Kıtalararası Rüzgar Enerjisi KongresiBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacağı yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi" dedi.
 • 16:07Osmaniye'de "Yer Fıstığı Konferansı"Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu, Türkiye'nin yer fıstığında ABD ve Çin kadar potansiyele sahip olduğunu söyledi.
 • 11:19Karakoyun: Eğirdir Gölü Mutlaka KorunmalıKarakoyun: Eğirdir Gölü Mutlaka KorunmalıIsparta Su Ürünleri Enstitüsü eski Müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, Eğirdir Gölünün atalarımızdan miras değil, evlatlarımıza bir emanet olduğunu söyledi.
 • 20:44Plajların Su Kalitesini İnternetten ÖğrenebileceksinizPlajların Su Kalitesini İnternetten ÖğrenebileceksinizTÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınacak.
 • 14:44Akciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı: E-BurunAkciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı: E-BurunAkciğer kanserinde erken teşhis imkanı sağlayan nefesten akciğer kanseri testi "elektronik burun (e-Burun)" yöntemi Türkiye'de de uygulanacak.
 • 10:59Turmepa'dan Öğretim Üyelerine TeşekkürTurmepa'dan Öğretim Üyelerine TeşekkürDeniz Temiz Derneği (TURMEPA) Samsun Şubesi yetkilileri, Karadeniz ekosistemini tanıtan ve Karadeniz'in kirlilikle ilgili taşıdığı riskleri ve çözüm yollarını gösteren eğitim setini hazırlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerine teşekkür etti.
 • 18:49Türksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza TöreniTürksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza TöreniCumhurbaşkanı Erdoğan: (3) "Bugün ülkemiz savunma sanayi 5 milyar doları aşan üretim gücüne ve 1,5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştı.
 • 13:37Karadeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim ProjesiKaradeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim ProjesiDeniz temiz Derneği (Turmepa) Samsun Şubesi tarafından hazırlanan proje ile Karadeniz kirlilikten kurtarılacak.
 • 16:31Meski, Tübitak Projesine Destek VerdiMeski, Tübitak Projesine Destek VerdiMersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan projeye, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi Pilot Solar Kurutma Ünitesi’nin kullanımıyla destek verdi.
 • 17:09Kuruyemiş Sektörü Dış Pazara OdaklandıTüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Çaputçu: "Ekonomi Bakanlığı'ndan aldığımız proje desteğiyle dünya ticaretinde Türk kuruyemişleri algısı oluşturmayı hedefliyoruz"
 • 09:32Reka Kötü Koku YaymıyorReka Kötü Koku YaymıyorTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde faaliyet gösteren REKA Bitkisel Yağlar San. ve Tic. A.Ş.’nin talebi üzerine koku ölçümleri yaptı.
 • 11:53Kuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli AdımKuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli AdımMalatya'da başlatılan proje kapsamında, kurutma, kükürtleme ve depolama sistemleri geliştirilerek yüksek kalitede kuru kayısı elde edilmesi hedefleniyor
 • 18:16Tübitak'tan İett'ye Bilgilendirme ToplantısıİETT Genel Müdürü Kahveci: "Belediye olarak bütçemizin yüzde 60'ını yatırıma ayırıyoruz.
 • 12:23Türk Mühendisler Yerli Lazer Silah GeliştirdiTürk Mühendisler Yerli Lazer Silah GeliştirdiÜlkelerin savunmasında geleceğin teknolojik silahı olarak tabir edilen "lazer silah" için çalışan Türk mühendisler, 120 milyon lira bütçeli projeyi tasarım aşamasına getirdi.
 • 21:16Tüksiad Yönetim Kurulu Başkanı Çaputçu Açıklaması"Hammadde fiyatları giderek yükseliyor, fiyat rekabeti avantajımızı kaybediyoruz"
 • 14:34İzmit Körfez'ine 1,5 Milyon Balık Yavrusu Salınacakİzmit Körfez'ine 1,5 Milyon Balık Yavrusu SalınacakKocaeli Büyükşehir Belediyesince yürütülen "İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi" kapsamında denize 1 milyon 500 bin balık yavrusu salınacak.
 • 12:13İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Açıklanıyorİzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Açıklanıyorİzmit Körfezi Balıklandırma Fizibilite Raporunun Oluşturulması projesinde elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşılacak.
 • 10:21Güneş Ülkesi'nde "Güneş Enerjisi" BuluşmasıTürkiye'de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında, yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak "SOLARTR 2014" İzmir'de gerçekleştirilecek.
 • 10:25Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorBaşkan Karaosmanoğlu, Kocaeli'yle ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV'ye konuştu
 • 11:13Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorÇin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli ile ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV’ye konuştu.
 • 12:59İzmir'de Güneş Enerjisi Konferansı DüzenlenecekTürkiye’de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak SOLARTR 2014, 19-21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek.
 • 15:54Güneş Enerjisi Sektörü İzmir'de BuluşacakGüneş Enerjisi Sektörü İzmir'de BuluşacakGüneş enerjisi kullanımı, yenilikçi teknoloji ve uygulamalarını kapsayan SOLARTR 2014 Konfearansı 19–21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek.
 • 11:28Meclis Üyelerine Meclis Üyelerine "Yalova'da Jeotermal Potansiyeli ve Kapasitesini Araştırma Projesi" AnlatıldıYalova İl Genel Meclisi toplantısında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından "Yalova'da Jeotermal Potansiyeli ve Kapasitesini Araştırma Projesi" hakkında bilgilendirme yapıldı.
 • 10:46Güneş Ülkesi'nde Güneş Ülkesi'nde "Güneş Enerjisi" BuluşmasıTürkiye'de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında, yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak "SOLARTR 2014" 19 – 21 Kasım tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.
 • 14:07İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Raporu Oluşturuluyorİzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Raporu OluşturuluyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nin balık popülasyonun masaya yatırıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi.
 • 12:59İzmit Körfezi Balıklandırma Projesiİzmit Körfezi Balıklandırma ProjesiKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nin balık popülasyonunun masaya yatırıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi.
 • 22:24İzmit Körfezi balıklandırılacak -İzmit Körfezi balıklandırılacak -Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nde yaşayan mevcut balık türlerinin popülasyonu arttırılacak.
 • 19:22İzmit Körfezi Balıklandırılacakİzmit Körfezi BalıklandırılacakKocaeli Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü "İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi" kapsamında, körfezde balık türlerinin popülasyonu arttırılacak Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Şube Müdürü Önem: "Projedeki amacımız sanayileşme ve kentleşme nedeniyle İzmit Körfezi'nde azalmış olan mevcut türleri zenginleştirmek.
 • 17:47TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı -TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı -Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yeniköy Elektrik Üretim AŞ'nin (YEAŞ) talebiyle Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere 92 üçüncü kademe buhar türbin kanadı üretti.
 • 13:18Enerjide Çığır Açan Yerli İşbirliğiEnerjide Çığır Açan Yerli İşbirliğiTÜBİTAK MAM ile Yeniköy Termik Santrali arasında kurulan işbirliği, termik santrallerinde enerji üretiminde büyük öneme sahip olan buhar türbin kanatlarının yerli teknolojiyle üretilmesini sağladı.
 • 13:13TÜBİTAK İlk Kez Yerli Buhar Türbin Kanadı YaptıTÜBİTAK, Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere ilk kez yerli buhar türbin kanadı üretti.
 • 09:50Müsiad 6. Biltronik Ödülleri Sahiplerini Buldu6'ncısı "Ulusal Bilim, Teknoloji, Politika ve Strateji" başlığı altında farklı bir konseptte verilen BİLTRONİK Ödülleri, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve MÜSİAD Genel Başkanın katılımıyla düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.
 • 21:48Müsiad 6. Biltronik Ödül TöreniMüsiad 6. Biltronik Ödül TöreniBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu: "Türkiye’nin paradigması, büyük Türkiye olma amacına göre değil, ‘Başımızı belaya sokmayalım’ şeklinde kurulan bir paradigmaydı.
 • 16:27Bafa Gölü'ndeki Ekolojik BozulmalarBafa Gölü'ndeki Ekolojik BozulmalarTURMEPA, "Yıllardır Bafa Gölü'nün çeşitli etkenlerle kirlendiği ve giderek ekosistem olarak geri dönülmez bir noktaya geldiğini söyledi.
 • 14:05Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yarışmalarda Plc Cihazı KazandıTeknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yarışmalarda Plc Cihazı KazandıKontrolkalemi.com ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Okullara Destek Projesi kapsamında, Mikrodev PLC desteği ile Meslek Liseleri PLC Eğitimlerini Destekleme Projesine katılan meslek liseleri arasında Adıyaman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi PLC cihazı kazandı.
 • 10:28F35'lerin Motoru İzmir'de ÜretilecekF35'lerin Motoru İzmir'de ÜretilecekDünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35'lerin çok kritik motor parçaları artık İzmir'de üretilecek
 • 17:5220. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve KonferansıKBSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan: "Termik Santrallerde Yerlileştirme Platformu'nu kurduk. Amacımız, gelecek 10 yılda Türkiye'nin yapacağı toplam 30 ile 50 milyar dolar arasındaki termik santral yatırımında şu anda yüzde 10 olan yerlilik oranın 2023 yılında kadar aşamalı olarak yüzde 80'e.
 • 20:45Türksat Genel Müdürlüğü Görevine Ensar Gül GetirildiTÜRKSAT AŞ'nin genel müdürlüğüne Ensar Gül getirildi.
 • 10:19500'den Fazla Gıdaya Ait 63 Bin Veri Tabanı, İnternet Üzerinden Hizmet VerecekTürkiye'de üretilen ve tüketilen gıdaların protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi besin öğeleri, Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı Türkomp'ta toplandı.
 • 16:24Bakan Yıldız, Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışına KatıldıBakan Yıldız, Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışına KatıldıEnerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'da Türkiye'nin ilk termik santralden çıkan buhar ve sıcak suyla konut ısıtma projesini başlattıklarını söyledi.
 • 15:50Yıldız: Yıldız: "17 Aralık Siyasi İstikrara Zarar Veremez"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "17 Aralık'tan sonra Türkiye'de oynanmak istenen oyunların önemli bir kısmı enerji sektöründe oynanıyor" dedi.