SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 11:28 Atık Piller Ekonomiye Kazandırılıyor Atık Piller Ekonomiye Kazandırılıyor GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Pillerin geri dönüşümünden detaylar Tesisin işletmesini yapan Exitcom Recycling firmasının genel müdürü Murat Ilgar ile röportaj Atık piller ekonomiye kazandırılıyor TÜBİTAK MAM tarafından Kocaeli'de kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde çeşitli işlemlerden geçirilerek geri kazanımı sağlanan atık piller, ekonomiye kazandırılıyor Tesiste kimyasal işlemlerle pillerin içerisindeki çinko, pirinç, mangan gibi değerli malzemeler ayrıştırılarak, kimya endüstrisinde, galvaniz ve pik demir üretiminde ve gübre endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor Tesisi işleten firmanın genel müdürü Ilgar: "Türkiye'de de atıktan gelen ürünler geri dönüştürülebiliyor ama konunun esas önemli kısmı, elektronik atık olsun, lamba olsun, pil olsun, bunların içerisinde bulunan altın, gümüş, paladyum, indiyum, tantan gibi değerli metallerin de ülkemizde geri dönüştürülmesi lazım. Bu şekilde dışa bağımlılığı azaltabiliriz" METİN GİRGİN / ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 11:23 Atık Piller Ekonomiye Kazandırılıyor METİN GİRGİN / ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 16:44 Esogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi Başladı Esogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi Başladı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünün düzenlediği 5’inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi, Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Konferans Salonu’nda başladı.
 • 11:05 Özcan: Özcan: "Niksar Seracılık ve Termal Turizmde Lider İlçe Olacak" Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Sarıyazı köyünde çıkarılan jeotermal suyun doğru kullanımı konusunda toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan “Niksar seracılık ve termal turizmde lider bir ilçe olacak” dedi.
 • 14:35 OİB 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladı Bakan Işık: "Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak"
 • 11:39 Tübitak Mam'dan "Helal Et Testi" TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında geliştirilen test ile çiğ et ürünlerinde domuz eti kullanılıp kullanılmadığı 5 dakikada belirlenebiliyor.
 • 14:51 Aso Başkanı Nurettin Özdebir Açıklaması Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında 0,5 puan indirime gitmesini, yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirmekteyiz” dedi.
 • 12:48 Aso Şubat Ayı Meclis Toplantısı Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankasının faiz indiriminin piyasa faizlerinde düşüşe yol açtığını belirterek, bunun iç piyasaya da canlılık getirmesini beklediklerini söyledi.
 • 15:29 Dünya Fikri Mülkiyet Günü Patent ve Marka Vekilleri Derneği Başkanı Uğur Yalçıner, Türkiye'de yerli ve yabancı patent başvurusu sayısının 18 bini bulduğunu belirterek, "Dolayısıyla patent konusunda büyük bir bilinç ve farkındalık olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
 • 15:05 Tübitak Mam 45 Personel Alacak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Enerji Enstitüsünde istihdam edilmek üzere 45 Ar-Ge ve teknik destek personeli alınacak.
 • 10:26 Fındıkta Müthiş Sır Fındıkta Müthiş Sır TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Nutrasötikler ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi ve Fuarı (ISNFF) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Türkiye’nin üretim ve ihracatında lider olduğu fındığın kabuk, zürüf ve yaprağının kanser tedavisinde kullanılan ilacın ham maddesi türevleri barındırdığını belirtti.
 • 13:18 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin koordinatörlüğünde bu yıl 5'incisi düzenlenen "Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması" 5-6 Mayıs'ta Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yapılacak.
 • 11:02 Gıdalardaki "Riskli Maddeler" Daha Hızlı Tespit Edilecek ŞENGÜL OYMAK/ŞAHİN OKTAY - TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında işlenmiş gıda ürünlerinde kullanılan ve çoğu zaman analizlerinde zorluklar yaşanan katkı maddeleri daha kolay ve hızlı tespit edilecek.
 • 18:33 Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu: Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu: "Dünyada Nükleer Enerji Yaygınlaşıyor" GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Salondan detaylar TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu'nun konuşması TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, dünyada nükleer enerjinin gitgide yaygınlaştığını belirterek, "Bazı ülkelerde azalma görülse de Almanya gibi, biliyoruz ki Japonya da tekrar santrallerini açmaya başlayacak.
 • 15:11 Dünyada Nükleer Enerji Yaygınlaşıyor" TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, dünyada nükleer enerjinin gitgide yaygınlaştığını belirterek, "Bazı ülkelerde azalma görülse de Almanya gibi, biliyoruz ki Japonya da tekrar santrallerini açmaya başlayacak.
 • 10:49 Kayseri Şeker Tübitak Projelerine Önem Veriyor Kayseri Şeker Tübitak Projelerine Önem Veriyor Kayseri Şeker bünyesinde oluşturduğu Ar-Ge Merkezi tarafından hazırlanan projelerde TÜBİTAK başvuruları ilk sırayı aldı.
 • 18:33 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çelik Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çelik GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Valilik ziyaretinden detaylar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik'in açıklamaları Ziyaret detayları - "(Yerli otomobil) Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, yerli otomobilin üretim sürecine ilişkin, "Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" dedi.
 • 17:22 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çelik Açıklaması Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, yerli otomobilin üretim sürecine ilişkin, "Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" dedi.
 • 11:44 Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Yeni Güneş Paneli TÜBİTAK MAM araştırmacıları, yüzeye gelen güneş ışığının yüzde 16,5'ini enerjiye çeviren ve kullanım ömrü 25 yıl olan fotovoltaik panel geliştirdi.
 • 11:32 Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş Paneli Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş Paneli GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : TÜBİTAK MAM binası genel görünüm Güneş panelinden detay Doç. Dr. Alp Osman Kodolbaş'ın konuşması TÜBİTAK'tan verimli ve uzun ömürlü güneş paneli TÜBİTAK MAM araştırmacıları, yüzeye gelen güneş ışığının yüzde 16,5'ini enerjiye çeviren ve kullanım ömrü 25 yıl olan fotovoltaik panel geliştirdi Doç. Dr. Kodolbaş: "Bizim geliştirdiğimiz panel yüzde 16,5 verim sağlıyor ve kullanım ömrü 25 yıl. Bu, Türkiye için oldukça yüksek bir oran" "Bir panel, ortalama aydınlanan bir şehirde bir gün içerisinde 1,2-1,5 kilovatsaat enerji üretebilir.
 • 11:11 Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş Paneli TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsünce Türkiye'de ilk defa yüzde 16,5 verim sağlayan fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.
 • 11:09 Tübitak Mam'a Yurt Dışından İlgi Uluslararası akreditasyon belgesine sahip olan 7 enstitüsündeki 213 laboratuvarda yurt içine yılda 55 bin analiz hizmeti sunan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Avrupa ve Afrika kıtasındaki ülkelerden gelen testleri de yapıyor.
 • 09:39 Ar-Ge Kanunu Resmi Gazete'de Yayımlandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan 6676 sayılı "Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.
 • 23:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ar-Ge Kanununu Onayladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan 6676 sayılı "Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
 • 16:19 Tosun Terzioğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı Tosun Terzioğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı Sabancı Üniversitesi kurucu rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (74), Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
 • 12:12 Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun Cenazesi Bebek Camii'nden Uğurlanacak Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun Cenazesi Bebek Camii'nden Uğurlanacak Geçirdiği rahatsızlık sonucu 74 yaşında hayatını kaybeden Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun cenaze programı belli oldu.
 • 22:53 Prof. Dr. Tosun Terzioğlu Vefat Etti Prof. Dr. Tosun Terzioğlu Vefat Etti Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süredir tedavi gören Sabancı Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Tosun Terzioğlu vefat etti.
 • 00:11 Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (2) İhtisas teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette bulunanlara sağlanan sermaye destekleri, ticari ve kurum kazancının tespitinde 31 Aralık 2023'e kadar indirim konusu yapılacak, ancak bu tutar 500 bin lirayı aşamayacak.
 • 17:56 Kırıkkale'de Katı Atık Toplama ve Bertaraf Projeleri Anlatıldı Kırıkkale'de Katı Atık Toplama ve Bertaraf Projeleri Anlatıldı Kırıkkale’de il ve ilçe belediyelerin katı atık sorumlularına ‘Katı atık Toplama ve Bertaraf’ projeleri anlatıldı.
 • 11:39 Tübitak, Tanıtım Filmiyle Gençlerin İlgisini Çekecek Tübitak, Tanıtım Filmiyle Gençlerin İlgisini Çekecek GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Nuh Yılmaz'ın konuşması Hazırlanan tanıtım filmi KADİR YILDIZ - Bünyesindeki 7 enstitüde Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak birçok Ar-Ge faaliyeti yapan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), yeni tanıtım filmiyle gençlerin ilgisini bilime çekmeyi hedefliyor.
 • 11:36 Tübitak'ın Gençlere Yönelik Tanıtım Filmine Yoğun İlgi Bünyesindeki 7 enstitüde Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak birçok Ar-Ge faaliyeti yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), yeni tanıtım filmiyle gençlerin ilgisini bilime çekmeyi amaçlıyor.
 • 10:22 Yazılıma KDV İadesi Yazılıma KDV İadesi Yazılım satışlarına ihracattaki gibi KDV iadesi geliyor. Yazılım firmaları için de derecelendirme sistemi oluşturulacak.
 • 17:14 Tübitak Mam, Personel Alacak Kocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), 65 araştırma geliştirme (AR-GE) personeli alacak.
 • 13:16 2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi 4.0 devrimi, yapay zeka, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, 3-D yazıcılar, nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut bilişim gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Şubatta yapılacak Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısının ana gündemi olarak Sanayi 4.0 konusunu belirledik" dedi.
 • 11:40 Tübitak Mam Enerji Enstitüsü Personel Alacak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Enerji Enstitüsü bünyesinde otomotiv ve enerji alanlarındaki projelerde görevlendirilmek üzere 65 personel alacak.
 • 15:52 Savunma Bakanlığı ve Tübitak Mam'dan Ziyaret Savunma Bakanlığı ve Tübitak Mam'dan Ziyaret Milli Savunma Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı koordinesinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürütülen “Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri” projesi kapsamında; Milli Savunma Bakanlığı’ndan Müh. Yrb. Murat Şentürk ve Müh. Müge Eker ile TÜBİTAK MAM Başkanlığı’ndan proje yürütücüsü Dr. Arif Sinan Alagöz ve Dr. Tülay Aslı Tümay, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı makamında ziyaret etti.
 • 20:45 Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (1) Araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan düzenleme, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
 • 13:23 Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (1) Araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan düzenleme, TBMM Başkanlığına sunuldu.
 • 11:09 Tübitak Gençleri Bilim İnsanı Olmaya Teşvik Ediyor Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) İş Geliştirme Birimi Yöneticisi Nuh Yılmaz, "Tüm gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi gençlerin bilime yönelmelerini ve bilimi meslek olarak seçmelerini teşvik etmek gerekiyor.
 • 15:45 Kmü'de E-burun Projesi Tanıtıldı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından 'Elektronik Burun ve Tıp Uygulamaları' konulu seminer düzenlendi.
 • 11:20 Akademik Çalışmalar Ürün Olarak Çıkmaya Başladı" Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, "Son 13 yılda üniversitelerimizde yapılan akademik çalışmalar elimize ürün olarak çıkmaya başladı.
 • 16:39 Nanoteknoloji Kümelenmesi-Sektörel Çalıştayı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) koordinatörlüğünde yapılan Nanoteknoloji Kümelenmesi-Sektörel Çalıştayı sürüyor.
 • 11:30 Yeni Uyduya, Atatürk Üniversitesi Desteği Yeni Uyduya, Atatürk Üniversitesi Desteği Türkiye’nin uydu teknolojilerinin geliştirilmesine Mühendislik Fakültesi desteği.Ülkemizin milli uydusunun geliştirilmesinde ve yapımında son yıllarda önemli gelişmelere tanıklık eden ülkemiz bu başarıyı daha üst seviyelere çıkarabilmek için yeni bir uydu projesi yapımına başlanmıştır.
 • 10:55 Tübitak Martek Yeni İdare ve Kuluçka Binası Projesi Türkiye'nin ilk "akıllı teknopark" olma vizyonu doğrultusunda projelendirilen TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Yeni İdare ve Kuluçka Binası'nın temeli yarın atılacak.
 • 16:11 Mersin'in Gürültü Haritası Çıkarıldı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından "Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi" (YERGÜR) kapsamında Mersin'in gürültü haritası çıkarıldı.
 • 16:04 Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları Hazırlandı Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları Hazırlandı Mersin’in Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçelerini kapsayan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.
 • 15:26 Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları Hazırlandı Mersin'in Stratejik Gürültü Haritaları Hazırlandı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın finansmanıyla Mersin’in merkez Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçeleri ile Erdemli, Silifke ve Tarsus ilçelerini kapsayan stratejik gürültü haritaları hazırlandı.
 • 14:26 Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri Sempozyumu Milli Savunma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve TÜBİTAK MAM Başkanlığı koordinesinde düzenlenen Uzay Kalifiye Malzeme Teknolojileri Sempozyumu başladı.
 • 15:41 Koto'da Ar-Ge Bilgi Günü Koto'da Ar-Ge Bilgi Günü Kocaeli Ticaret Odası, firmaların uluslararası rekabet koşullarına hazırlamak adına Ar-Ge destekleri veren TÜBİTAK MAM ortaklığıyla “Ar-Ge Bilgi Günleri” programı düzenledi.
 • 13:17 Kocaeli'de Ar-Ge Bilgi Günü TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) işbirliğinde yarın "Ar-Ge Bilgi Günü" etkinliği düzenlenecek.