02:1600
SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

   

  Türksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza Töreni

  Türksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza Töreni

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3) "Bugün ülkemiz savunma sanayi 5 milyar doları aşan üretim gücüne ve 1,5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştı. (15 Aralık 2014 Pazartesi )

   

  Karadeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim Projesi

  Karadeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim Projesi

  Deniz temiz Derneği (Turmepa) Samsun Şubesi tarafından hazırlanan proje ile Karadeniz kirlilikten kurtarılacak. (12 Kasım 2014 Çarşamba )

   

  Meski, Tübitak Projesine Destek Verdi

  Meski, Tübitak Projesine Destek Verdi

  Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan projeye, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi Pilot Solar Kurutma Ünitesi’nin kullanımıyla destek verdi. (21 Ekim 2014 Salı )

   

  Kuruyemiş Sektörü Dış Pazara Odaklandı

  Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Çaputçu: "Ekonomi Bakanlığı'ndan aldığımız proje desteğiyle dünya ticaretinde Türk kuruyemişleri algısı oluşturmayı hedefliyoruz" (09 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Reka Kötü Koku Yaymıyor

  Reka Kötü Koku Yaymıyor

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde faaliyet gösteren REKA Bitkisel Yağlar San. ve Tic. A.Ş.’nin talebi üzerine koku ölçümleri yaptı. (27 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Kuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli Adım

  Kuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli Adım

  Malatya'da başlatılan proje kapsamında, kurutma, kükürtleme ve depolama sistemleri geliştirilerek yüksek kalitede kuru kayısı elde edilmesi hedefleniyor (23 Eylül 2014 Salı )

   

  Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli Hazırlıyor

  Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli'yle ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV'ye konuştu (21 Ağustos 2014 Perşembe )

   

  Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli Hazırlıyor

  Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli Hazırlıyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli ile ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV’ye konuştu. (19 Ağustos 2014 Salı )

   

  İzmir'de Güneş Enerjisi Konferansı Düzenlenecek

  Türkiye’de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak SOLARTR 2014, 19-21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek. (05 Temmuz 2014 Cumartesi )

   

  Güneş Enerjisi Sektörü İzmir'de Buluşacak

  Güneş Enerjisi Sektörü İzmir'de Buluşacak

  Güneş enerjisi kullanımı, yenilikçi teknoloji ve uygulamalarını kapsayan SOLARTR 2014 Konfearansı 19–21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek. (04 Temmuz 2014 Cuma )

   

  Meclis Üyelerine 'Yalova'da Jeotermal Potansiyeli ve Kapasitesini Araştırma Projesi' Anlatıldı

  Meclis Üyelerine "Yalova'da Jeotermal Potansiyeli ve Kapasitesini Araştırma Projesi" Anlatıldı

  Yalova İl Genel Meclisi toplantısında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından "Yalova'da Jeotermal Potansiyeli ve Kapasitesini Araştırma Projesi" hakkında bilgilendirme yapıldı. (04 Temmuz 2014 Cuma )

   

  Güneş Ülkesi'nde 'Güneş Enerjisi' Buluşması

  Güneş Ülkesi'nde "Güneş Enerjisi" Buluşması

  Türkiye'de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında, yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak "SOLARTR 2014" 19 – 21 Kasım tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek. (04 Temmuz 2014 Cuma )

   

  İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Raporu Oluşturuluyor

  İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Raporu Oluşturuluyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nin balık popülasyonun masaya yatırıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi. (25 Haziran 2014 Çarşamba )

   

  İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi

  İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nin balık popülasyonunun masaya yatırıldığı bir çalıştay gerçekleştirildi. (25 Haziran 2014 Çarşamba )

   

  İzmit Körfezi balıklandırılacak -

  İzmit Körfezi balıklandırılacak -

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi kapsamında, İzmit Körfezi'nde yaşayan mevcut balık türlerinin popülasyonu arttırılacak. (24 Haziran 2014 Salı )

   

  İzmit Körfezi Balıklandırılacak

  İzmit Körfezi Balıklandırılacak

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü "İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi" kapsamında, körfezde balık türlerinin popülasyonu arttırılacak Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Şube Müdürü Önem: "Projedeki amacımız sanayileşme ve kentleşme nedeniyle İzmit Körfezi'nde azalmış olan mevcut türleri zenginleştirmek. (24 Haziran 2014 Salı )

   

  TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı -

  TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı yaptı -

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yeniköy Elektrik Üretim AŞ'nin (YEAŞ) talebiyle Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere 92 üçüncü kademe buhar türbin kanadı üretti. (20 Haziran 2014 Cuma )

   

  Enerjide Çığır Açan Yerli İşbirliği

  Enerjide Çığır Açan Yerli İşbirliği

  TÜBİTAK MAM ile Yeniköy Termik Santrali arasında kurulan işbirliği, termik santrallerinde enerji üretiminde büyük öneme sahip olan buhar türbin kanatlarının yerli teknolojiyle üretilmesini sağladı. (20 Haziran 2014 Cuma )

   

  TÜBİTAK İlk Kez Yerli Buhar Türbin Kanadı Yaptı

  TÜBİTAK, Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere ilk kez yerli buhar türbin kanadı üretti. (20 Haziran 2014 Cuma )

   

 

  Müsiad 6. Biltronik Ödülleri Sahiplerini Buldu

  6'ncısı "Ulusal Bilim, Teknoloji, Politika ve Strateji" başlığı altında farklı bir konseptte verilen BİLTRONİK Ödülleri, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve MÜSİAD Genel Başkanın katılımıyla düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu. (28 Mayıs 2014 Çarşamba )

   

  Müsiad 6. Biltronik Ödül Töreni

  Müsiad 6. Biltronik Ödül Töreni

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Kavranoğlu: "Türkiye’nin paradigması, büyük Türkiye olma amacına göre değil, ‘Başımızı belaya sokmayalım’ şeklinde kurulan bir paradigmaydı. (27 Mayıs 2014 Salı )

   

  Bafa Gölü'ndeki Ekolojik Bozulmalar

  Bafa Gölü'ndeki Ekolojik Bozulmalar

  TURMEPA, "Yıllardır Bafa Gölü'nün çeşitli etkenlerle kirlendiği ve giderek ekosistem olarak geri dönülmez bir noktaya geldiğini söyledi. (27 Mayıs 2014 Salı )

   

  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yarışmalarda Plc Cihazı Kazandı

  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yarışmalarda Plc Cihazı Kazandı

  Kontrolkalemi.com ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Okullara Destek Projesi kapsamında, Mikrodev PLC desteği ile Meslek Liseleri PLC Eğitimlerini Destekleme Projesine katılan meslek liseleri arasında Adıyaman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi PLC cihazı kazandı. (27 Mayıs 2014 Salı )

   

  F35'lerin Motoru İzmir'de Üretilecek

  F35'lerin Motoru İzmir'de Üretilecek

  Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35'lerin çok kritik motor parçaları artık İzmir'de üretilecek (04 Mayıs 2014 Pazar )

   

  20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı

  KBSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan: "Termik Santrallerde Yerlileştirme Platformu'nu kurduk. Amacımız, gelecek 10 yılda Türkiye'nin yapacağı toplam 30 ile 50 milyar dolar arasındaki termik santral yatırımında şu anda yüzde 10 olan yerlilik oranın 2023 yılında kadar aşamalı olarak yüzde 80'e. (24 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Türksat Genel Müdürlüğü Görevine Ensar Gül Getirildi

  TÜRKSAT AŞ'nin genel müdürlüğüne Ensar Gül getirildi. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  500'den Fazla Gıdaya Ait 63 Bin Veri Tabanı, İnternet Üzerinden Hizmet Verecek

  Türkiye'de üretilen ve tüketilen gıdaların protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi besin öğeleri, Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı Türkomp'ta toplandı. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Bakan Yıldız, Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışına Katıldı

  Bakan Yıldız, Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışına Katıldı

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'da Türkiye'nin ilk termik santralden çıkan buhar ve sıcak suyla konut ısıtma projesini başlattıklarını söyledi. (19 Mart 2014 Çarşamba )

   

  Yıldız: '17 Aralık Siyasi İstikrara Zarar Veremez'

  Yıldız: "17 Aralık Siyasi İstikrara Zarar Veremez"

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "17 Aralık'tan sonra Türkiye'de oynanmak istenen oyunların önemli bir kısmı enerji sektöründe oynanıyor" dedi. (19 Mart 2014 Çarşamba )

   

  Soma'da Atık Isı ile 8 Bin Konut Isınacak

  Soma'da Atık Isı ile 8 Bin Konut Isınacak

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da bölge ısıtma sistemleri açılışı ve ilçenin ikinci termik santralinin temel atma törenine katıldı. (19 Mart 2014 Çarşamba )

   

  Taner Yıldız: En Yerli Kaynak Enerji Tasarrufu

  Taner Yıldız: En Yerli Kaynak Enerji Tasarrufu

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin en yerli enerji kaynağı, kesinlikle enerji tasarrufundan elde edilecek kaynaktır." dedi. (19 Mart 2014 Çarşamba )

   

  Soma Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışı

  Soma Bölgesel Isıtma Sistemi Açılışı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bu projeyi Türkiye’ye örnek göstermek için buraya çalışma arkadaşlarımızı göndereceğiz. (19 Mart 2014 Çarşamba )

   

  Tübitak'tan Çü Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı'na 'Teknoloji Ödülü'

  Tübitak'tan Çü Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı'na "Teknoloji Ödülü"

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından “2013 Yılı Teknoloji Ödülü”ne layık görüldü. (24 Şubat 2014 Pazartesi )

   

  Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu'ya Ziyaret

  Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu'ya Ziyaret

  Tez Koop İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Çağdaş Duyar, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu’yu ziyaret etti. (19 Şubat 2014 Çarşamba )

   

  Tübitak'ın İş Birliği Ödülü Seaş'a Verildi

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanlığı'nın bu yılki iş birliği ödülü, Soma SEAŞ'a verildi. (17 Ocak 2014 Cuma )

   

  Kaliteli Kayısı Üretimi İçin Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemi Geliştirme Projesi

  Kaliteli Kayısı Üretimi İçin Kükürtleme, Kurutma ve Depolama Sistemi Geliştirme Projesi

  MALATYA (İHA) – ‘Yüksek Kaliteli Kuru Kayısı Üretimi İçin Kükürtleme, Kurutma Ve Depolama Sistemi Geliştirme Projesi’ başlatıldığı bildirildi. (16 Ocak 2014 Perşembe )

   

  İklim Değişikliği 6. Ulusal Bildirimi Hazırlanacak

  İklim Değişikliği 6. Ulusal Bildirimi Hazırlanacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK ile bildirimin hazırlanmasına yönelik sözleşme imzaladı Bütçesi 2 milyon 300 bin lira olan 2 yıl süreli projeyle Türkiye'nin iklim değişikliği alanında yapabilecekleri ortaya konulacak. (12 Ocak 2014 Pazar )

   

  Zonguldak'ın Kirli Havasına 'Bıs' Çözümü

  Zonguldak'ın Kirli Havasına "Bıs" Çözümü

  Zonguldak’ta yaklaşık 67 milyon TL’ye mal olacak olan ve 14 bin konutun ısınma ihtiyacını giderecek olan Bölgesel Isıtma Sistemi (BIS) , son günlerde hava kirliliğinin fazlasıyla artması üzerine tekrar gündeme geldi. (26 Aralık 2013 Perşembe )

   

  Tübitak: Diyarbakır'da Öldürülen İran Parsı

  Tübitak: Diyarbakır'da Öldürülen İran Parsı

  Tübitak, Diyarbakır'ın Çınar İlçesi yakınlarındaki Solmaz Köyü'nde çobanlar tarafından silahla öldürülen leoparın DNA'ya dayalı yöntemle tür tanımlamasını tamamladı. (19 Kasım 2013 Salı )

   

  'Termik Santraller İçin Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi' Projesi

  "Termik Santraller İçin Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi" Projesi

  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 1.87 milyon liralık "Termik Santraller için Türk Linyitlerine Uygun Yakıcı Geliştirilmesi" projesine TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü ve Yıldız Teknik Üniversitesi... (15 Kasım 2013 Cuma )

   

  Koruma Altındaki Vaşağı Vurdular

  Koruma Altındaki Vaşağı Vurdular

  Mesut MADANBURDUR, (DHA) - BURDUR'un Altınyayla İlçesi'nde, karayolu kenarında ateşli silahla sağ ön ayağından vurularak öldürülen vaşak bulundu. (14 Kasım 2013 Perşembe )

   

  Koruma Altındaki Vaşağı Vurdular

  Koruma Altındaki Vaşağı Vurdular

  Burdur'un Altınyayla İlçesi'nde, karayolu kenarında ateşli silahla sağ ön ayağından vurularak öldürülen vaşak bulundu. (14 Kasım 2013 Perşembe )

   

  Nükleer santral kurulması ile ilgili çalışmalar hız kazandı

  Nükleer santral kurulması ile ilgili çalışmalar hız kazandı

  KENAN TÜRKSEVEN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin iki ülke arasında nükleer enerji, bilim ve teknoloji alanında işbirliğine dair imzaladığı bildirgenin ardından ... (31 Ekim 2013 Perşembe )

   

  Kum Zambaklarını kültüre alma çalışması

  Kum Zambaklarını kültüre alma çalışması

  Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, kirlilik, küresel ısınma ile sahillerdeki bilinçsiz yapılaşma gibi nedenlerle yok olma tehlikesiyle karşı karşıy... (25 Ekim 2013 Cuma )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
20.12.2014 02:16:15. #1.13#