SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 07 Ekim 2016 11:47Sanayi Kentine "Bilgilendirme Noktası" KurulacakDoğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) desteğiyle Kocaeli'de oluşturulan "Sanayici Bilgilendirme Noktası" 11 Ekim'de hizmet vermeye başlayacak.
 • 06 Ekim 2016 08:09Orman ve Su İşleri Bakanı EroğluOrman ve Su İşleri Bakanı EroğluOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'de barajlara karşı çıkmak cinnettir çünkü bizim sürekli akan bir nehrimiz yok. Yazın pek çok nehrin kuruduğunu göreceksiniz.
 • 05 Ekim 2016 13:40Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu AçıklamasıOrman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu AçıklamasıOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'de barajlara karşı çıkmak cinnettir çünkü bizim sürekli akan bir nehrimiz yok. Yazın pek çok nehrin kuruduğunu göreceksiniz.
 • 23 Ağustos 2016 13:45Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam ediyor 	Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam ediyor TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan "Motor Mükemmeliyet Merkezi" için çalışmalar devam ediyor.
 • 17 Ağustos 2016 16:55Marmara Depremi'nin 17. YılıKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, inşaatlarda 'Ben yaptım oldu' devrinin bittiğini, 2004 yılı itibarıyla Kocaeli'de yeni bir çağ başladığını ve Kocaeli'nin bugün deprem hazırlığı bakımından dünyanın en güvenli kentlerinden birisi olduğunu belirtti.
 • 17 Ağustos 2016 16:28Başkan Karaosmanoğlu, Başkan Karaosmanoğlu, "17 Ağustos'un Acısı Kalbimizde"17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17’inci yılında bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Depremden çıkardığımız derslerle Kocaeli’yi küllerinden yeniden inşa ettik” dedi.
 • 10 Ağustos 2016 16:38Çanakkale Boğazında EğitimÇanakkale Boğazında EğitimTURMEPA’nın MITSUI& CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ desteğiyle hayata geçirdiği ‘Çanakkale Deniz Aşıkları-Çanakkale İçin Mavi Adım’ Projesi kapsamında ilk eğitim, Çanakkale Limanı’na demirleyen olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde verildi.
 • 03 Ağustos 2016 16:28Tübitak'ın "Ilık Karışım Asfalt" Projesi TamamlandıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen "Ilık Karışım Asfalt" teknolojisi geliştirdi.
 • 15 Temmuz 2016 16:49Mermer Atıklarının Değerlendirilmesi ToplantısıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) İş Geliştirme Birimi ve Kimyasal Teknoloji Enstitüsü uzmanları tarafından Bilecik'te mermer atıklarının değerlendirilmesi toplantısı gerçekleştirildi.
 • 11 Temmuz 2016 17:13Mersin'in Gürültü Eylem Planı Hazırlanıyor"Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi"nin sözleşmesinin Mersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında imzalanmasının ardından proje çalışmalarına başlandı.
 • 11 Temmuz 2016 16:00Mersin Gürültü Eylem Planı İçin İlk Adım AtıldıMersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında, ilin gürültü eylem planlarının hazırlanmasına yönelik imzalanan Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi kapsamında, ilk koordinasyon toplantısı yapıldı.
 • 11 Temmuz 2016 12:57Atıkların Gömüldüğü Taş Ocağında 3 Kişi Hakkında Hapis İstendiAtıkların Gömüldüğü Taş Ocağında 3 Kişi Hakkında Hapis İstendiSAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde taş ocağında gömülü halde bulunan atıklarla ilgili olarak taş ocağının sahibi, finans işlerine bakan görevli ve kepçe operatörü hakkında dava açıldı.
 • 11 Temmuz 2016 12:18Taş Ocağına Gömülen Atıklar Çok Zehirli ÇıktıTaş Ocağına Gömülen Atıklar Çok Zehirli ÇıktıSakarya'nın Pamukova ilçesinde bir taş ocağında gömülü halde bulunan atıkların çok zehirli olduğu ortaya çıktı.
 • 28 Haziran 2016 11:55Kömürden Doğalgaz Üretimi İçin Düğmeye BasıldıBoğaziçi Üniversitesi, enerji üretiminde yerli kaynaklara önem verilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması hedefleri çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı destekli, kömürden doğalgaz üretimi teknolojisinin geliştirilmesi amaçlı proje başlattı.
 • 24 Haziran 2016 15:13CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan: Gebze İl OlmalıCHP Kocaeli Milletvekili Tarhan: Gebze İl OlmalıChp Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nin il olması için hazırladıkları kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduklarını söyledi.
 • 23 Haziran 2016 13:27Helal Mi, Haram mı Nasıl AnlarızHelal Mi, Haram mı Nasıl AnlarızAvrupa daha 1950li yılların ortalarına kadar, Balkan ülkelerindeki Müslüman azınlıkların dışında dini açıdan Protestan, Katolik ve Ortodoksların oluşturduğu homojen Hıristiyan inancında bir nüfus yapısına sahipti.
 • 03 Haziran 2016 20:28Kocaeli - Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiKocaeli - Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBakan Özlü, yerli otomobili test ettiBİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde, yerli otomobil projesi kapsamında geliştirilmekte olan otomobilin direksiyonuna geçip test sürüşü yaptı.
 • 03 Haziran 2016 19:59Bakan Özlü, Yerli Otomobil ile Test Sürüşü YaptıBakan Özlü, Yerli Otomobil ile Test Sürüşü YaptıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürütülen Yerli Otomobil Projesini incelemesinin ardından test sürüşü yaptı.
 • 03 Haziran 2016 19:22Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde, yerli otomobil projesi kapsamında geliştirilmekte olan otomobilin direksiyonuna geçip test sürüşü yaptı.
 • 26 Mayıs 2016 11:28Atık Piller Ekonomiye KazandırılıyorAtık Piller Ekonomiye KazandırılıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Pillerin geri dönüşümünden detaylar Tesisin işletmesini yapan Exitcom Recycling firmasının genel müdürü Murat Ilgar ile röportaj Atık piller ekonomiye kazandırılıyor TÜBİTAK MAM tarafından Kocaeli'de kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde çeşitli işlemlerden geçirilerek geri kazanımı sağlanan atık piller, ekonomiye kazandırılıyor Tesiste kimyasal işlemlerle pillerin içerisindeki çinko, pirinç, mangan gibi değerli malzemeler ayrıştırılarak, kimya endüstrisinde, galvaniz ve pik demir üretiminde ve gübre endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor Tesisi işleten firmanın genel müdürü Ilgar: "Türkiye'de de atıktan gelen ürünler geri dönüştürülebiliyor ama konunun esas önemli kısmı, elektronik atık olsun, lamba olsun, pil olsun, bunların içerisinde bulunan altın, gümüş, paladyum, indiyum, tantan gibi değerli metallerin de ülkemizde geri dönüştürülmesi lazım. Bu şekilde dışa bağımlılığı azaltabiliriz" METİN GİRGİN/ ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 26 Mayıs 2016 11:23Atık Piller Ekonomiye KazandırılıyorMETİN GİRGİN/ ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 12 Mayıs 2016 16:44Esogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi BaşladıEsogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi BaşladıEskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünün düzenlediği 5’inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi, Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Konferans Salonu’nda başladı.
 • 10 Mayıs 2016 11:05Özcan: Özcan: "Niksar Seracılık ve Termal Turizmde Lider İlçe Olacak"Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Sarıyazı köyünde çıkarılan jeotermal suyun doğru kullanımı konusunda toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan “Niksar seracılık ve termal turizmde lider bir ilçe olacak” dedi.
 • 05 Mayıs 2016 14:35OİB 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladıBakan Işık: "Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak"
 • 02 Mayıs 2016 11:39Tübitak Mam'dan "Helal Et Testi"TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında geliştirilen test ile çiğ et ürünlerinde domuz eti kullanılıp kullanılmadığı 5 dakikada belirlenebiliyor.