SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 23 Ağustos 2016 13:45Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam ediyor 	Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam ediyor TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan "Motor Mükemmeliyet Merkezi" için çalışmalar devam ediyor.
 • 17 Ağustos 2016 16:55Marmara Depremi'nin 17. YılıKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, inşaatlarda 'Ben yaptım oldu' devrinin bittiğini, 2004 yılı itibarıyla Kocaeli'de yeni bir çağ başladığını ve Kocaeli'nin bugün deprem hazırlığı bakımından dünyanın en güvenli kentlerinden birisi olduğunu belirtti.
 • 17 Ağustos 2016 16:28Başkan Karaosmanoğlu, Başkan Karaosmanoğlu, "17 Ağustos'un Acısı Kalbimizde"17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17’inci yılında bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Depremden çıkardığımız derslerle Kocaeli’yi küllerinden yeniden inşa ettik” dedi.
 • 10 Ağustos 2016 16:38Çanakkale Boğazında EğitimÇanakkale Boğazında EğitimTURMEPA’nın MITSUI& CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ desteğiyle hayata geçirdiği ‘Çanakkale Deniz Aşıkları-Çanakkale İçin Mavi Adım’ Projesi kapsamında ilk eğitim, Çanakkale Limanı’na demirleyen olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde verildi.
 • 03 Ağustos 2016 16:28Tübitak'ın "Ilık Karışım Asfalt" Projesi TamamlandıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen "Ilık Karışım Asfalt" teknolojisi geliştirdi.
 • 15 Temmuz 2016 16:49Mermer Atıklarının Değerlendirilmesi ToplantısıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) İş Geliştirme Birimi ve Kimyasal Teknoloji Enstitüsü uzmanları tarafından Bilecik'te mermer atıklarının değerlendirilmesi toplantısı gerçekleştirildi.
 • 11 Temmuz 2016 17:13Mersin'in Gürültü Eylem Planı Hazırlanıyor"Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi"nin sözleşmesinin Mersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında imzalanmasının ardından proje çalışmalarına başlandı.
 • 11 Temmuz 2016 16:00Mersin Gürültü Eylem Planı İçin İlk Adım AtıldıMersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında, ilin gürültü eylem planlarının hazırlanmasına yönelik imzalanan Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi kapsamında, ilk koordinasyon toplantısı yapıldı.
 • 11 Temmuz 2016 12:57Atıkların Gömüldüğü Taş Ocağında 3 Kişi Hakkında Hapis İstendiAtıkların Gömüldüğü Taş Ocağında 3 Kişi Hakkında Hapis İstendiSAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde taş ocağında gömülü halde bulunan atıklarla ilgili olarak taş ocağının sahibi, finans işlerine bakan görevli ve kepçe operatörü hakkında dava açıldı.
 • 11 Temmuz 2016 12:18Taş Ocağına Gömülen Atıklar Çok Zehirli ÇıktıTaş Ocağına Gömülen Atıklar Çok Zehirli ÇıktıSakarya'nın Pamukova ilçesinde bir taş ocağında gömülü halde bulunan atıkların çok zehirli olduğu ortaya çıktı.
 • 28 Haziran 2016 11:55Kömürden Doğalgaz Üretimi İçin Düğmeye BasıldıBoğaziçi Üniversitesi, enerji üretiminde yerli kaynaklara önem verilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması hedefleri çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı destekli, kömürden doğalgaz üretimi teknolojisinin geliştirilmesi amaçlı proje başlattı.
 • 24 Haziran 2016 15:13CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan: Gebze İl OlmalıCHP Kocaeli Milletvekili Tarhan: Gebze İl OlmalıChp Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nin il olması için hazırladıkları kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduklarını söyledi.
 • 23 Haziran 2016 13:27Helal Mi, Haram mı Nasıl AnlarızHelal Mi, Haram mı Nasıl AnlarızAvrupa daha 1950li yılların ortalarına kadar, Balkan ülkelerindeki Müslüman azınlıkların dışında dini açıdan Protestan, Katolik ve Ortodoksların oluşturduğu homojen Hıristiyan inancında bir nüfus yapısına sahipti.
 • 03 Haziran 2016 20:28Kocaeli - Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiKocaeli - Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBakan Özlü, yerli otomobili test ettiBİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde, yerli otomobil projesi kapsamında geliştirilmekte olan otomobilin direksiyonuna geçip test sürüşü yaptı.
 • 03 Haziran 2016 19:59Bakan Özlü, Yerli Otomobil ile Test Sürüşü YaptıBakan Özlü, Yerli Otomobil ile Test Sürüşü YaptıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) yürütülen Yerli Otomobil Projesini incelemesinin ardından test sürüşü yaptı.
 • 03 Haziran 2016 19:22Bakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBakan Özlü, Yerli Otomobili Test EttiBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ndeki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde, yerli otomobil projesi kapsamında geliştirilmekte olan otomobilin direksiyonuna geçip test sürüşü yaptı.
 • 26 Mayıs 2016 11:28Atık Piller Ekonomiye KazandırılıyorAtık Piller Ekonomiye KazandırılıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Pillerin geri dönüşümünden detaylar Tesisin işletmesini yapan Exitcom Recycling firmasının genel müdürü Murat Ilgar ile röportaj Atık piller ekonomiye kazandırılıyor TÜBİTAK MAM tarafından Kocaeli'de kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde çeşitli işlemlerden geçirilerek geri kazanımı sağlanan atık piller, ekonomiye kazandırılıyor Tesiste kimyasal işlemlerle pillerin içerisindeki çinko, pirinç, mangan gibi değerli malzemeler ayrıştırılarak, kimya endüstrisinde, galvaniz ve pik demir üretiminde ve gübre endüstrisinde ham madde olarak kullanılıyor Tesisi işleten firmanın genel müdürü Ilgar: "Türkiye'de de atıktan gelen ürünler geri dönüştürülebiliyor ama konunun esas önemli kısmı, elektronik atık olsun, lamba olsun, pil olsun, bunların içerisinde bulunan altın, gümüş, paladyum, indiyum, tantan gibi değerli metallerin de ülkemizde geri dönüştürülmesi lazım. Bu şekilde dışa bağımlılığı azaltabiliriz" METİN GİRGİN/ ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 26 Mayıs 2016 11:23Atık Piller Ekonomiye KazandırılıyorMETİN GİRGİN/ ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan Türkiye'nin ilk "Atık Pil Geri Kazanım Tesisi"nde, atık piller çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde bertaraf edilip, içerisindeki metaller sanayinin hizmetine sunuluyor.
 • 12 Mayıs 2016 16:44Esogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi BaşladıEsogü'de 5'inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi BaşladıEskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünün düzenlediği 5’inci Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi, Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Konferans Salonu’nda başladı.
 • 10 Mayıs 2016 11:05Özcan: Özcan: "Niksar Seracılık ve Termal Turizmde Lider İlçe Olacak"Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Sarıyazı köyünde çıkarılan jeotermal suyun doğru kullanımı konusunda toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan “Niksar seracılık ve termal turizmde lider bir ilçe olacak” dedi.
 • 05 Mayıs 2016 14:35OİB 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladıBakan Işık: "Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak"
 • 02 Mayıs 2016 11:39Tübitak Mam'dan "Helal Et Testi"TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında geliştirilen test ile çiğ et ürünlerinde domuz eti kullanılıp kullanılmadığı 5 dakikada belirlenebiliyor.
 • 27 Nisan 2016 14:51Aso Başkanı Nurettin Özdebir AçıklamasıAnkara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında 0,5 puan indirime gitmesini, yetersiz ancak doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirmekteyiz” dedi.
 • 27 Nisan 2016 12:48Aso Şubat Ayı Meclis ToplantısıAnkara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankasının faiz indiriminin piyasa faizlerinde düşüşe yol açtığını belirterek, bunun iç piyasaya da canlılık getirmesini beklediklerini söyledi.
 • 26 Nisan 2016 15:29Dünya Fikri Mülkiyet GünüPatent ve Marka Vekilleri Derneği Başkanı Uğur Yalçıner, Türkiye'de yerli ve yabancı patent başvurusu sayısının 18 bini bulduğunu belirterek, "Dolayısıyla patent konusunda büyük bir bilinç ve farkındalık olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
 • 13 Nisan 2016 15:05Tübitak Mam 45 Personel AlacakTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Enerji Enstitüsünde istihdam edilmek üzere 45 Ar-Ge ve teknik destek personeli alınacak.
 • 13 Nisan 2016 10:26Fındıkta Müthiş SırFındıkta Müthiş SırTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Nutrasötikler ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi ve Fuarı (ISNFF) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Türkiye’nin üretim ve ihracatında lider olduğu fındığın kabuk, zürüf ve yaprağının kanser tedavisinde kullanılan ilacın ham maddesi türevleri barındırdığını belirtti.
 • 10 Nisan 2016 13:185. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım YarışmasıUludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin koordinatörlüğünde bu yıl 5'incisi düzenlenen "Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması" 5-6 Mayıs'ta Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yapılacak.
 • 02 Nisan 2016 11:02Gıdalardaki "Riskli Maddeler" Daha Hızlı Tespit EdilecekŞENGÜL OYMAK/ŞAHİN OKTAY - TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında işlenmiş gıda ürünlerinde kullanılan ve çoğu zaman analizlerinde zorluklar yaşanan katkı maddeleri daha kolay ve hızlı tespit edilecek.
 • 30 Mart 2016 18:33Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu: Tübitak Mam Başkanı Tunaboylu: "Dünyada Nükleer Enerji Yaygınlaşıyor"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Salondan detaylar TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu'nun konuşması TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, dünyada nükleer enerjinin gitgide yaygınlaştığını belirterek, "Bazı ülkelerde azalma görülse de Almanya gibi, biliyoruz ki Japonya da tekrar santrallerini açmaya başlayacak.
 • 30 Mart 2016 15:11Dünyada Nükleer Enerji Yaygınlaşıyor"TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, dünyada nükleer enerjinin gitgide yaygınlaştığını belirterek, "Bazı ülkelerde azalma görülse de Almanya gibi, biliyoruz ki Japonya da tekrar santrallerini açmaya başlayacak.
 • 28 Mart 2016 10:49Kayseri Şeker Tübitak Projelerine Önem VeriyorKayseri Şeker Tübitak Projelerine Önem VeriyorKayseri Şeker bünyesinde oluşturduğu Ar-Ge Merkezi tarafından hazırlanan projelerde TÜBİTAK başvuruları ilk sırayı aldı.
 • 14 Mart 2016 18:33Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ÇelikBilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ÇelikGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Valilik ziyaretinden detaylar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik'in açıklamaları Ziyaret detayları - "(Yerli otomobil) Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, yerli otomobilin üretim sürecine ilişkin, "Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" dedi.
 • 14 Mart 2016 17:22Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çelik AçıklamasıBilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, yerli otomobilin üretim sürecine ilişkin, "Bir aksama yok. İfade edilen süre içinde bu otomobilin, ülkemiz için değerli, milli bir marka ve yerli bir üretim olarak piyasaya çıkacağını söyleyebilirim" dedi.
 • 14 Mart 2016 11:44Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Yeni Güneş PaneliTÜBİTAK MAM araştırmacıları, yüzeye gelen güneş ışığının yüzde 16,5'ini enerjiye çeviren ve kullanım ömrü 25 yıl olan fotovoltaik panel geliştirdi.
 • 13 Mart 2016 11:32Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş PaneliTübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş PaneliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: TÜBİTAK MAM binası genel görünüm Güneş panelinden detay Doç. Dr. Alp Osman Kodolbaş'ın konuşması TÜBİTAK'tan verimli ve uzun ömürlü güneş paneli TÜBİTAK MAM araştırmacıları, yüzeye gelen güneş ışığının yüzde 16,5'ini enerjiye çeviren ve kullanım ömrü 25 yıl olan fotovoltaik panel geliştirdi Doç. Dr. Kodolbaş: "Bizim geliştirdiğimiz panel yüzde 16,5 verim sağlıyor ve kullanım ömrü 25 yıl. Bu, Türkiye için oldukça yüksek bir oran" "Bir panel, ortalama aydınlanan bir şehirde bir gün içerisinde 1,2-1,5 kilovatsaat enerji üretebilir.
 • 13 Mart 2016 11:11Tübitak'tan Verimli ve Uzun Ömürlü Güneş PaneliTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsünce Türkiye'de ilk defa yüzde 16,5 verim sağlayan fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.
 • 03 Mart 2016 11:09Tübitak Mam'a Yurt Dışından İlgiUluslararası akreditasyon belgesine sahip olan 7 enstitüsündeki 213 laboratuvarda yurt içine yılda 55 bin analiz hizmeti sunan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Avrupa ve Afrika kıtasındaki ülkelerden gelen testleri de yapıyor.
 • 26 Şubat 2016 09:39Ar-Ge Kanunu Resmi Gazete'de YayımlandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan 6676 sayılı "Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.
 • 25 Şubat 2016 23:10Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ar-Ge Kanununu OnayladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, araştırma ve geliştirmenin yanı sıra tasarımı da teşvik kapsamına alan 6676 sayılı "Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
 • 25 Şubat 2016 16:19Tosun Terzioğlu Son Yolculuğuna UğurlandıTosun Terzioğlu Son Yolculuğuna UğurlandıSabancı Üniversitesi kurucu rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (74), Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
 • 24 Şubat 2016 12:12Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun Cenazesi Bebek Camii'nden UğurlanacakProf. Dr. Tosun Terzioğlu'nun Cenazesi Bebek Camii'nden UğurlanacakGeçirdiği rahatsızlık sonucu 74 yaşında hayatını kaybeden Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun cenaze programı belli oldu.
 • 23 Şubat 2016 22:53Prof. Dr. Tosun Terzioğlu Vefat EttiProf. Dr. Tosun Terzioğlu Vefat EttiGeçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süredir tedavi gören Sabancı Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Tosun Terzioğlu vefat etti.
 • 17 Şubat 2016 00:11Ar-Ge Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yeni Düzenleme (2)İhtisas teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyette bulunanlara sağlanan sermaye destekleri, ticari ve kurum kazancının tespitinde 31 Aralık 2023'e kadar indirim konusu yapılacak, ancak bu tutar 500 bin lirayı aşamayacak.
 • 15 Şubat 2016 17:56Kırıkkale'de Katı Atık Toplama ve Bertaraf Projeleri AnlatıldıKırıkkale'de Katı Atık Toplama ve Bertaraf Projeleri AnlatıldıKırıkkale’de il ve ilçe belediyelerin katı atık sorumlularına ‘Katı atık Toplama ve Bertaraf’ projeleri anlatıldı.
 • 12 Şubat 2016 11:39Tübitak, Tanıtım Filmiyle Gençlerin İlgisini ÇekecekTübitak, Tanıtım Filmiyle Gençlerin İlgisini ÇekecekGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Nuh Yılmaz'ın konuşması Hazırlanan tanıtım filmi KADİR YILDIZ - Bünyesindeki 7 enstitüde Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak birçok Ar-Ge faaliyeti yapan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), yeni tanıtım filmiyle gençlerin ilgisini bilime çekmeyi hedefliyor.
 • 12 Şubat 2016 11:36Tübitak'ın Gençlere Yönelik Tanıtım Filmine Yoğun İlgiBünyesindeki 7 enstitüde Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak birçok Ar-Ge faaliyeti yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), yeni tanıtım filmiyle gençlerin ilgisini bilime çekmeyi amaçlıyor.
 • 01 Şubat 2016 10:22Yazılıma KDV İadesiYazılıma KDV İadesiYazılım satışlarına ihracattaki gibi KDV iadesi geliyor. Yazılım firmaları için de derecelendirme sistemi oluşturulacak.
 • 31 Ocak 2016 17:14Tübitak Mam, Personel AlacakKocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), 65 araştırma geliştirme (AR-GE) personeli alacak.
 • 29 Ocak 2016 13:162016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe KomisyonundaBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi 4.0 devrimi, yapay zeka, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, 3-D yazıcılar, nesnelerin interneti, büyük veri ve bulut bilişim gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Şubatta yapılacak Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısının ana gündemi olarak Sanayi 4.0 konusunu belirledik" dedi.