SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 09:59Nanoteknoloji Kümelenmesi ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Teknopark Ankara işbirliğinde 30 Kasım'da Kocaeli'de Nanoteknoloji Kümelenmesi Çalıştayı düzenlenecek.
 • 16:36İzmit Körfezi'ndeki Balık Ölümleri Deniz Suyunun Ani Soğumasındanİzmit Körfezi'ndeki Balık Ölümleri Deniz Suyunun Ani Soğumasındanİzmit Körfezi'nin Gölcük İlçesi'ne bağlı Değirmendere sahillerinde görülen balık ölümlerinin kirlilikten kaynaklandığı iddiaları üzerine açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, ölümlere, deniz suyunun ani soğumasının yol açtığını belirtti.
 • 10:20Enerji İthalat Faturası Sentetik Petrolle AzalacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bu yıl sonuna kadar Manisa'da linyit ve biyokütleden saatte 250 kilogram sentetik petrol üretecek pilot projenin başlayacağını belirterek, "Hedefimiz, bu tesislerimizin sayısını artırarak, enerji ithalat faturamızı düşürmek ve 2 milyar doların üzerinde sentetik petrol üretimini sağlamak" dedi.
 • 08:53Linyit ve Petrolde Yüzleri Güldüren GelişmeManisa Soma’da, linyit ve biyokütleden saatte 250 kilo kapasiteli sentetik petrol üretimine yıl sonuna kadar başlanıyor.
 • 17:32Gebze Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıGebze Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi için mutabakata imzalar atıldı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan, Türkiye'de kamyon, traktör, tarım makinaları, jeneratör ve iş makineleri ve menzil uzatıcı motorlar konusunda yerli üreticiler oluşturulması hedeflenen Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin mutabakat imza töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımı ile gerçekleşti.
 • 17:25Bakan Işık, Yerli Otomobili Eleştirenlere Yüklendi AçıklamasıBakan Işık, Yerli Otomobili Eleştirenlere Yüklendi AçıklamasıBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Prototipler, iletişim kazası değil iletişim stratejisidir.
 • 15:20Tübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak'ta Motor Mükemmeliyet Merkezi İçin Mutabakata İmzalar AtıldıTübitak Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan, Türkiye'de kamyon, traktör, tarım makinaları, jeneratör ve iş makineleri ve menzil uzatıcı motorlar konusunda yerli üreticiler oluşturulması hedeflenen Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin mutabakat imza töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımı ile gerçekleşti.
 • 14:25Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık AçıklamasıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "Özellikle gençlerden müthiş ilgi gördük. Aynı zamanda gençlerden eleştiri de aldık" dedi.
 • 11:04Kaçak İçki ve Sigaraların Tahlili İçin 12 Yıldır Laboratuvar Kurulamadı"Sayıştay Başkanlığı, kaçak içki ve sigaraların tahlili için gerekli olan laboratuvarın 12 yıldır kurulamadığını tespit etti.
 • 09:34Yeri Otomobilin Kalbi İlk Kez GörüntülendiYeri Otomobilin Kalbi İlk Kez GörüntülendiSanayi Bakanı Fikri Işık'ın prototipini gösterdiği yerli otomobille ilgili merak edilenleri anlattı. Aracın kalbi ilk kez görüntülendi. Yerli otoyu gazeteci test etti.
 • 21:28E1000 Yerli Elektrikli LokomotifE1000 Yerli Elektrikli Lokomotif" TanıtıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuşması- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuşması- Trenin içinden detaylar- Açılıştan detaylar - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Milli trenlerde en önemli parça olan 'cer' sistemleri'ni yüzde 100 yerli imkanlarımızla yapmayı başardık.
 • 20:06E1000 Yerli Elektrikli Lokomotif" TanıtıldıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Milli trenlerde en önemli parça olan 'cer sistemleri'ni yüzde 100 yerli imkanlarımızla yapmayı başardık.
 • 19:03Bakan Işık: Göktürk 2 Uydu Sayesinde Operasyonlarda Büyük Başarı YakaladıkBakan Işık: Göktürk 2 Uydu Sayesinde Operasyonlarda Büyük Başarı YakaladıkBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri Göktürk 2 uydusu sayesinde Kandil’daki operasyonlarda hedefleri vurmada büyük başarı yakaladıklarını söyledi.
 • 18:55Milli Elektrikli Lokomotif RaylardaMilli elektrikli lokomotif E1000, raylara indi.
 • 18:16Milli Elektrikli Lokomotif Raylara İndiMilli Elektrikli Lokomotif Raylara İndiTürkiye’yi raylı araç sektöründe dünya otoritelerinden biri haline getirecek milli elektrikli lokomotif E1000 raylara indi.
 • 12:11Milli Elektrikli Lokomotif Bugün Raylara İniyorMilli Elektrikli Lokomotif Bugün Raylara İniyorTürkiye’yi raylı araç sektöründe dünya otoritelerinden biri haline getirecek Milli elektrikli lokomotif E1000 bugün raylara iniyor.
 • 17:47Tiryakioğlu'ndan Bakan Arzu'ya ZiyaretGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu'yu ziyaret ettiği bildirildi.
 • 15:29Tiryakioğlu, Bakan Arzu'yu Ziyaret EttiTiryakioğlu, Bakan Arzu'yu Ziyaret EttiGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’yu makamında ziyaret ederek, antepfıstığı üretiminin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar ve Gaziantep’in gelişen tarım sanayisi hakkında bilgiler verdi.
 • 21:04Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Sahiplerini BulduŞahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Sahiplerini BulduKocaeli Sanayi Odası'nın düzenlediği 21'nci 'Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri' Büyük İşletme Kategorisi Çevre Ödülü Hyundaı Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş, KOBİ Kategorisinde Çevre Ödülü Enka Civata İmalatı Sanayi Şirketi ve Eren Çelik Ahşap Ahşap ve Metal Möble Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin oldu.
 • 11:46Tübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıTübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Laboratuvardan detaylar- Dr. Koray Balcıoğlu ile röportaj TÜBİTAK, yerli kanser ilacı için kolları sıvadı- Biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma başlatan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek- Araştırmacı Balcıoğlu: - "Biyolojik ürünlerin bir avantajı var, en azından yan etkileri düşük ve hedefe yönelik bir çalışma sağladıkları için çok daha etkilidir" KADİR YILDIZ - Türkiye'de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek.
 • 11:45Tübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıTürkiye'de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek.
 • 11:20Ulusal Deniz Emniyeti Acil Müdahale Merkezleri GeliyorUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, büyük çaplı kaza ve afetler sonucu denizlerde meydana gelebilecek petrol ve kimyasal madde kirliliklerine karşı Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi (UDEM) kurulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
 • 14:14Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca yürütülen, ucuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan "ılık karışım asfalt teknoloji ve uygulamaları" düzenlenen çalıştayla tanıtıldı.
 • 15:18Adana'nın Gürültü Haritası ÇıkarılacakAdana Büyükşehir Belediyesi, şehrin önceden belirlenen bölgelerine gürültü ölçüm istasyonları kurarak gürültü haritası çıkarmayı planlıyor.
 • 14:34Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi, gürültü haritaları hazırlamak için gürültü ölçüm istasyonları kuruyor.
 • 12:46Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında, 5 Mart 2015 tarihinde imzalanan, “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi” hayata geçmeye başladı.
 • 14:18İlk Yerli "Fıtık Yaması" Üretilmeye BaşlandıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Altaylar Medikal iş birliğiyle alanında ilk yeni nesil kompozit meshler (fıtık yaması) geliştirildi.
 • 10:06Yerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli otomobil ay sonu tanıtılacak. Araç, 100 kilometrede 2 litre benzin tüketecek. Yakıt olarak yüzde 100 elektrikli olan modelin yanı sıra benzin-dizel yakıt seçeneği de bulunacak.
 • 14:29Bilişim Vadisi'ndeki ÇalışmalarBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze'de yapımı devam eden Bilişim Vadisi'nin geleceğinin görüşüldüğü toplantıya katıldı.
 • 14:15Fındıkta "Küllenmeye" Karşı Yerli İlaç ÜretilecekTürk bilim adamları, TÜBİTAK öncülüğünde yürütülecek projeyle fındıkta küllenme (küf) adı verilen hastalık için ilaç geliştirecek.
 • 11:58Fındıkta Küllenmeye Karşı Yerli İlaç ÜretilecekFındıkta Küllenmeye Karşı Yerli İlaç ÜretilecekTürk bilim adamları, TÜBİTAK öncülüğünde yürütülecek projeyle fındıkta küllenme (küf) adı verilen hastalık için ilaç geliştirecek.
 • 15:16Giresun Ticaret Borsası'ndan Zirai Mücadele ProjesiGiresun Ticaret Borsası'ndan Zirai Mücadele ProjesiGiresun Ticaret Borsası tarafından fındıkta görülen külleme hastalığıyla ilgili çalışma başlatıldı.
 • 12:22Türkiye'nin Yükseklik Sistemi Doğru Veriler İçin 5 Yılda Modernize EdilecekTürkiye'nin Yükseklik Sistemi Doğru Veriler İçin 5 Yılda Modernize EdilecekÇalışmaları nisan ayında başlayan Türkiye Yükseklik Sisteminin Modernizasyonu ve Gravite Altyapısının İyileştirilmesi Projesi, 2020 yılı Nisan ayında tamamlanacak.
 • 12:06Sabaha - Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakSabaha - Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakToplantıdan detaylar- TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu ZAFER AKPINAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pakistan'da olası depremlerde yaşanacak hasarların azaltılmasına ilişkin ülkenin bazı noktalarına yerleştireceği sismik aygıtlarla veri toplayıp haritalar oluşturacak.
 • 11:35Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pakistan'da olası depremlerde yaşanacak hasarların azaltılmasına ilişkin ülkenin bazı noktalarına yerleştireceği sismik aygıtlarla veri toplayıp haritalar oluşturacak.
 • 12:16Ucuz ve Çevreci Asfalt Türkiye YollarındaUcuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan "ılık karışım asfaltın" ilk denemesi, Ankara Çevre Otoyolunda gerçekleştirildi.
 • 16:32Gıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıTÜBİTAK Gıda Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde konferans verdi.
 • 15:35Gıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıGıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıTÜBİTAK Gıda Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde konferans verdi.
 • 11:31İlk Yerli Rüzgar Türbiniİlk Yerli Rüzgar Türbini" Elektrik Üretimine HazırTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Bahadır Tunaboylu'nun konuşması ZAFER AKPINAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde yürütülen, 41 milyon lira bütçeli Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında üretilen ve testleri tamamlanan ilk yerli rüzgar türbininin direk üzerine yerleştirilmesi aşamasına gelindi.
 • 12:14MHP'li Türkkan: Gebze Bilişim Vadisi Rant Vadisi OlduMHP'li Türkkan: Gebze Bilişim Vadisi Rant Vadisi OlduBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla geçtiğimiz hafta Gebze Muallimköy'de temeli atılan Bilişim Vadisi ile ilgili açıklama yapan, MHP adayı ve milletvekili Lütfü Türkkan, buradaki 30 milyon dolar harcanarak yapılan ödüllü yapıların kullanılmadan yıkılacağını, burada bir mimari soykırım uygulanacağını, Bilişim Vadisi'nin rant vadisi olduğunu söyledi.
 • 15:02Bilecik'te "Nükleer Enerji ve Malzeme" KonferansıBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarınca "Nükleer enerji ve malzeme" konulu konferans düzenlendi.
 • 13:3715 İlin Gürültü Haritası HazırlanacakYerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi kapsamında, 15 ilin gürültü haritası hazırlanacak ve Türkiye'de ilk kez gürültü simülasyon modeli oluşturulacak.
 • 13:57Tübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkTübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Toplantı salonundan detaylar- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın konuşması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "MİLRES projesi bitme aşamasına geldi.
 • 12:24Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık AçıklamasıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin bitme aşamasına geldiğini belirterek, milli rüzgar santralini yetişirse bu ay dikeceklerini ve rüzgar enerjisinin üretilmeye başlanacağını bildirdi.
 • 14:58Gaziantep'e Fıstık İşleme Tesisi KurulacakGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, TÜBİTAK iş birliğinde Antep fıstığı işleme tesisi kurulacağını bildirdi.
 • 13:46Gaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) destekleriyle Gaziantep’te, ’Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi’ kuracak.
 • 13:46Gaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), TÜBİTAK’ın desteğiyle Gaziantep'te Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi kuracak.
 • 14:36Adıyaman'da Dağ Keçileri Ölü BulunduKahta ilçesinde, Nemrut Dağı Milli Park Alanı içerisinde 6 dağ keçisi ölü bulundu.
 • 19:15Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2): - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.
 • 19:11Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.