SON DAKİKA TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ HABERLERİ

Son Dakika Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Haberleri

 • 14:14Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları ÇalıştayıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü ile Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca yürütülen, ucuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan "ılık karışım asfalt teknoloji ve uygulamaları" düzenlenen çalıştayla tanıtıldı.
 • 15:18Adana'nın Gürültü Haritası ÇıkarılacakAdana Büyükşehir Belediyesi, şehrin önceden belirlenen bölgelerine gürültü ölçüm istasyonları kurarak gürültü haritası çıkarmayı planlıyor.
 • 14:34Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi, gürültü haritaları hazırlamak için gürültü ölçüm istasyonları kuruyor.
 • 12:46Harita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekHarita Çıkarılacak, Gürültü Kirliliği ÖnlenecekAdana Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında, 5 Mart 2015 tarihinde imzalanan, “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi” hayata geçmeye başladı.
 • 14:18İlk Yerli "Fıtık Yaması" Üretilmeye BaşlandıTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Altaylar Medikal iş birliğiyle alanında ilk yeni nesil kompozit meshler (fıtık yaması) geliştirildi.
 • 10:06Yerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli Otoda Muhteşem ÖzellikYerli otomobil ay sonu tanıtılacak. Araç, 100 kilometrede 2 litre benzin tüketecek. Yakıt olarak yüzde 100 elektrikli olan modelin yanı sıra benzin-dizel yakıt seçeneği de bulunacak.
 • 14:29Bilişim Vadisi'ndeki ÇalışmalarBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze'de yapımı devam eden Bilişim Vadisi'nin geleceğinin görüşüldüğü toplantıya katıldı.
 • 14:15Fındıkta "Küllenmeye" Karşı Yerli İlaç ÜretilecekTürk bilim adamları, TÜBİTAK öncülüğünde yürütülecek projeyle fındıkta küllenme (küf) adı verilen hastalık için ilaç geliştirecek.
 • 11:58Fındıkta Küllenmeye Karşı Yerli İlaç ÜretilecekFındıkta Küllenmeye Karşı Yerli İlaç ÜretilecekTürk bilim adamları, TÜBİTAK öncülüğünde yürütülecek projeyle fındıkta küllenme (küf) adı verilen hastalık için ilaç geliştirecek.
 • 15:16Giresun Ticaret Borsası'ndan Zirai Mücadele ProjesiGiresun Ticaret Borsası'ndan Zirai Mücadele ProjesiGiresun Ticaret Borsası tarafından fındıkta görülen külleme hastalığıyla ilgili çalışma başlatıldı.
 • 12:22Türkiye'nin Yükseklik Sistemi Doğru Veriler İçin 5 Yılda Modernize EdilecekTürkiye'nin Yükseklik Sistemi Doğru Veriler İçin 5 Yılda Modernize EdilecekÇalışmaları nisan ayında başlayan Türkiye Yükseklik Sisteminin Modernizasyonu ve Gravite Altyapısının İyileştirilmesi Projesi, 2020 yılı Nisan ayında tamamlanacak.
 • 12:06Sabaha - Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakSabaha - Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakToplantıdan detaylar- TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu ZAFER AKPINAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pakistan'da olası depremlerde yaşanacak hasarların azaltılmasına ilişkin ülkenin bazı noktalarına yerleştireceği sismik aygıtlarla veri toplayıp haritalar oluşturacak.
 • 11:35Pakistan'ın Deprem Haritasını Tübitak ÇıkaracakTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Pakistan'da olası depremlerde yaşanacak hasarların azaltılmasına ilişkin ülkenin bazı noktalarına yerleştireceği sismik aygıtlarla veri toplayıp haritalar oluşturacak.
 • 12:16Ucuz ve Çevreci Asfalt Türkiye YollarındaUcuz ve çevreci özellikleriyle öne çıkan "ılık karışım asfaltın" ilk denemesi, Ankara Çevre Otoyolunda gerçekleştirildi.
 • 16:32Gıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıTÜBİTAK Gıda Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde konferans verdi.
 • 15:35Gıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıGıda Mühendisliği'nde Tübitak KonferansıTÜBİTAK Gıda Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde konferans verdi.
 • 11:31İlk Yerli Rüzgar Türbiniİlk Yerli Rüzgar Türbini" Elektrik Üretimine HazırTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Bahadır Tunaboylu'nun konuşması ZAFER AKPINAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde yürütülen, 41 milyon lira bütçeli Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında üretilen ve testleri tamamlanan ilk yerli rüzgar türbininin direk üzerine yerleştirilmesi aşamasına gelindi.
 • 12:14MHP'li Türkkan: Gebze Bilişim Vadisi Rant Vadisi OlduMHP'li Türkkan: Gebze Bilişim Vadisi Rant Vadisi OlduBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla geçtiğimiz hafta Gebze Muallimköy'de temeli atılan Bilişim Vadisi ile ilgili açıklama yapan, MHP adayı ve milletvekili Lütfü Türkkan, buradaki 30 milyon dolar harcanarak yapılan ödüllü yapıların kullanılmadan yıkılacağını, burada bir mimari soykırım uygulanacağını, Bilişim Vadisi'nin rant vadisi olduğunu söyledi.
 • 15:02Bilecik'te "Nükleer Enerji ve Malzeme" KonferansıBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarınca "Nükleer enerji ve malzeme" konulu konferans düzenlendi.
 • 13:3715 İlin Gürültü Haritası HazırlanacakYerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi kapsamında, 15 ilin gürültü haritası hazırlanacak ve Türkiye'de ilk kez gürültü simülasyon modeli oluşturulacak.
 • 13:57Tübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkTübitak Enerji Projeleri Tanıtım Toplantısı - Fikri IşıkGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Toplantı salonundan detaylar- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın konuşması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "MİLRES projesi bitme aşamasına geldi.
 • 12:24Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık AçıklamasıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) projesinin bitme aşamasına geldiğini belirterek, milli rüzgar santralini yetişirse bu ay dikeceklerini ve rüzgar enerjisinin üretilmeye başlanacağını bildirdi.
 • 14:58Gaziantep'e Fıstık İşleme Tesisi KurulacakGaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, TÜBİTAK iş birliğinde Antep fıstığı işleme tesisi kurulacağını bildirdi.
 • 13:46Gaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) destekleriyle Gaziantep’te, ’Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi’ kuracak.
 • 13:46Gaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep, Fıstık İşleme Pilot Tesisine KavuşuyorGaziantep Ticaret Borsası (GTB), TÜBİTAK’ın desteğiyle Gaziantep'te Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi kuracak.
 • 14:36Adıyaman'da Dağ Keçileri Ölü BulunduKahta ilçesinde, Nemrut Dağı Milli Park Alanı içerisinde 6 dağ keçisi ölü bulundu.
 • 19:15Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (1)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2): - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.
 • 19:11Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık (2)- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacakları yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi"- "EPDK, 2018 yılına kadar ayrılan 3 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin kurulması için 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında önlisans başvurularını almaya başlayacak"- "TÜBİTAK Araştırma Destek Programları bünyesinde, rüzgar enerjisi teknolojileri alanında 2007 yılından bu yana 81 proje başvurusu yapıldı.
 • 17:07Kıtalararası Rüzgar Enerjisi KongresiBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye olarak yerli ve yabancı girişimcilerin yapacağı yatırımlar konusunda her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bugüne kadar Türkiye'ye yatırım yapan kimse kaybetmedi" dedi.
 • 16:07Osmaniye'de "Yer Fıstığı Konferansı"Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu, Türkiye'nin yer fıstığında ABD ve Çin kadar potansiyele sahip olduğunu söyledi.
 • 11:19Karakoyun: Eğirdir Gölü Mutlaka KorunmalıKarakoyun: Eğirdir Gölü Mutlaka KorunmalıIsparta Su Ürünleri Enstitüsü eski Müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, Eğirdir Gölünün atalarımızdan miras değil, evlatlarımıza bir emanet olduğunu söyledi.
 • 20:44Plajların Su Kalitesini İnternetten ÖğrenebileceksinizPlajların Su Kalitesini İnternetten ÖğrenebileceksinizTÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınacak.
 • 14:44Akciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı: E-BurunAkciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı: E-BurunAkciğer kanserinde erken teşhis imkanı sağlayan nefesten akciğer kanseri testi "elektronik burun (e-Burun)" yöntemi Türkiye'de de uygulanacak.
 • 10:59Turmepa'dan Öğretim Üyelerine TeşekkürTurmepa'dan Öğretim Üyelerine TeşekkürDeniz Temiz Derneği (TURMEPA) Samsun Şubesi yetkilileri, Karadeniz ekosistemini tanıtan ve Karadeniz'in kirlilikle ilgili taşıdığı riskleri ve çözüm yollarını gösteren eğitim setini hazırlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerine teşekkür etti.
 • 18:49Türksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza TöreniTürksat 6a Haberleşme Uydusu Projesi İmza TöreniCumhurbaşkanı Erdoğan: (3) "Bugün ülkemiz savunma sanayi 5 milyar doları aşan üretim gücüne ve 1,5 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştı.
 • 13:37Karadeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim ProjesiKaradeniz'i Kurtarmak İçin Eğitim ProjesiDeniz temiz Derneği (Turmepa) Samsun Şubesi tarafından hazırlanan proje ile Karadeniz kirlilikten kurtarılacak.
 • 16:31Meski, Tübitak Projesine Destek VerdiMeski, Tübitak Projesine Destek VerdiMersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan projeye, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi Pilot Solar Kurutma Ünitesi’nin kullanımıyla destek verdi.
 • 17:09Kuruyemiş Sektörü Dış Pazara OdaklandıTüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Çaputçu: "Ekonomi Bakanlığı'ndan aldığımız proje desteğiyle dünya ticaretinde Türk kuruyemişleri algısı oluşturmayı hedefliyoruz"
 • 09:32Reka Kötü Koku YaymıyorReka Kötü Koku YaymıyorTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde faaliyet gösteren REKA Bitkisel Yağlar San. ve Tic. A.Ş.’nin talebi üzerine koku ölçümleri yaptı.
 • 11:53Kuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli AdımKuru Kayısıda Yüksek Kalite İçin Önemli AdımMalatya'da başlatılan proje kapsamında, kurutma, kükürtleme ve depolama sistemleri geliştirilerek yüksek kalitede kuru kayısı elde edilmesi hedefleniyor
 • 18:16Tübitak'tan İett'ye Bilgilendirme ToplantısıİETT Genel Müdürü Kahveci: "Belediye olarak bütçemizin yüzde 60'ını yatırıma ayırıyoruz.
 • 12:23Türk Mühendisler Yerli Lazer Silah GeliştirdiTürk Mühendisler Yerli Lazer Silah GeliştirdiÜlkelerin savunmasında geleceğin teknolojik silahı olarak tabir edilen "lazer silah" için çalışan Türk mühendisler, 120 milyon lira bütçeli projeyi tasarım aşamasına getirdi.
 • 21:16Tüksiad Yönetim Kurulu Başkanı Çaputçu Açıklaması"Hammadde fiyatları giderek yükseliyor, fiyat rekabeti avantajımızı kaybediyoruz"
 • 14:34İzmit Körfez'ine 1,5 Milyon Balık Yavrusu Salınacakİzmit Körfez'ine 1,5 Milyon Balık Yavrusu SalınacakKocaeli Büyükşehir Belediyesince yürütülen "İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi" kapsamında denize 1 milyon 500 bin balık yavrusu salınacak.
 • 12:13İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Açıklanıyorİzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Açıklanıyorİzmit Körfezi Balıklandırma Fizibilite Raporunun Oluşturulması projesinde elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşılacak.
 • 10:21Güneş Ülkesi'nde "Güneş Enerjisi" BuluşmasıTürkiye'de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında, yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak "SOLARTR 2014" İzmir'de gerçekleştirilecek.
 • 10:25Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorBaşkan Karaosmanoğlu, Kocaeli'yle ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV'ye konuştu
 • 11:13Çin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorÇin Televizyonu Kocaeli Belgeseli HazırlıyorKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli ile ilgili belgesel hazırlayan Çin Devlet Televizyonu CCTV’ye konuştu.
 • 12:59İzmir'de Güneş Enerjisi Konferansı DüzenlenecekTürkiye’de önemi giderek artan güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alacak SOLARTR 2014, 19-21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek.
 • 15:54Güneş Enerjisi Sektörü İzmir'de BuluşacakGüneş Enerjisi Sektörü İzmir'de BuluşacakGüneş enerjisi kullanımı, yenilikçi teknoloji ve uygulamalarını kapsayan SOLARTR 2014 Konfearansı 19–21 Kasım tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek.