SON DAKİKA TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI HABERLERİ

Son Dakika Türk Dili ve Edebiyatı Haberleri

08:55
Namık Kemal Gelibolu'da Mezarı Başında Anıldı Vatan ve Hürriyet Şairi, Fikir adamı Namık Kemal, ölümünün 126’ncı yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
Namık Kemal Gelibolu'da Mezarı Başında Anıldı
10:16
Görme Engelli Olunca Küstüğü Hayatla Şiir Sayesinde Barıştı Azmiyle engelleri aşanlardan biri de 22 yaşındaki Hasan Avcı. İzmir'de Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1. sınıf öğrencisi Hasan, görme engelli. 11 yaşına kadar sağlıklı biriydi.
Görme Engelli Olunca Küstüğü Hayatla Şiir Sayesinde Barıştı
09:08
Karanlık Dünyasını Şiir ve Birincilikler Aydınlatıyor 11 yaşında görme engelli olup çocukluk sevincini yaşayamayan Hasan Avcı, şiir yazarak yeniden hayata tutundu.
Karanlık Dünyasını Şiir ve Birincilikler Aydınlatıyor
14:14
Öğretmen İstihdamında "Aşamalı Seçim" Önerisi Eğitim Bir Sen tarafından, yarın toplanacak 19. Milli Eğitim Şurası için hazırlanan raporda, "öğretmen istihdamında aşamalı bir seçimi öngören özgün bir modelin oluşturulması" önerildi Raporda, ayrıca "okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin de din eğitimi özgürlüğünden yararlanmasının sağlanması", "özel imam hatip ortaokulu ve lisesi açılmasına ilişkin fiili engellerin kaldırılması ile karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması" teklif edildi.
Öğretmen İstihdamında 'Aşamalı Seçim' Önerisi
12:02
Maden ya da Göç" İkileminden Kurtulmak İstiyorlar Kömür ocağında mahsur kalan işçilerle ülke gündemine gelen Karaman'ın Ermenek ilçesinde yaşayanlar, göç etme ya da madende çalışma ikileminden kurtulmanın yollarını arıyor İlçe ekonomisinin canlanması için askeri birlik konuşlandırılması, fakülte kurulması, ayrıca meyvecilik, hayvancılık ve turizm sektöründe.
09:19
Ozan ve Aşıklık Geleneği Aydın'da Yaşatılacak Türk kültür dünyasında "Ozan ve Aşıklık" geleneğinin süründürülmesi amacıyla her yıl Aydın'da "Usta-Çırak Tartışması" şöleninin düzenleneceği belirtildi.
Ozan ve Aşıklık Geleneği Aydın'da Yaşatılacak
17:11
Yyü'de "Komşu Ülkeden Şiirler" Programı Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), "Komşu Ülkeden Şiirler" programında İranlı şair Nesir Payeghozar'ı ağırladı.
10:43
Mimar Sinan Üniversitesi'ni Karıştıran Kahkaha Mimar Sinan'da kız öğrenciyi "Bir kadın böyle kahkaha atmaz" diyerek uyardığı iddia edilen Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç'ı 'gericilikle' suçlayan öğrenciler ayaklandı.
Mimar Sinan Üniversitesi'ni Karıştıran Kahkaha
09:57
SSM'ye Personel Alınacak SSM, özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda çalıştırılmak üzere sözlü sınavla 51 proje mühendisi, 10 proje asistanı ve 10 yönetici asistanı alacak.
SSM'ye Personel Alınacak
23:01
Keşan'da Zincirleme Trafik Kazası: 2 Yaralı Edirne'nin Keşan ilçesinde 2 tır ile bir otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Keşan'da Zincirleme Trafik Kazası: 2 Yaralı
22:16
Öğretmenler Günü Yemeğine Giderken Kazada Yaralandı Edirne'nin Keşan İlçesi'nde 2 TIR ile 1 otomobilin karıştığı zincirleme kazada 2 kişi yaralandı.
Öğretmenler Günü Yemeğine Giderken Kazada Yaralandı
17:43
OMÜ'de Materyal Tasarım Sergisi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, "Materyal Tasarım Sergisi" açtı.
OMÜ'de Materyal Tasarım Sergisi
15:43
Atanamayınca Ayakkabı Boyacısı Oldu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra atanamayan Hakkarili Recep Gürdal, 2 yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyor.
Atanamayınca Ayakkabı Boyacısı Oldu
15:39
24 Kasım Öğretmenler Günü Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından "24 Kasım Öğretmenler Günü" etkinliği düzenlendi.
15:07
2 Yıldır Atanamayan Öğretmen Ayakkabı Boyacısı Oldu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra atanamayan Hakkarili Recep Gürdal, 2 yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyor.
2 Yıldır Atanamayan Öğretmen Ayakkabı Boyacısı Oldu
20:16
TİKA, Cevizcan Üniversitesi Türkoloji Bölümüne Yeni Bina Yaptırıyor TİKA, Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne 8 derslikli yeni bina yaptırıyor.
TİKA, Cevizcan Üniversitesi Türkoloji Bölümüne Yeni Bina Yaptırıyor
14:39
Tika, Cevizcan Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nü Yeni Binaya Kavuşturuyor Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı (Türkoloji) Bölümü'ne 8 derslikli yeni bina yaptırıyor.
12:28
İşaret Dilinin de Şivesi Var' İşaret dili tercümanı ve eğitmeni Güven Kosova, işaret dilinin de kentlere göre değişen şivesi olduğunu, eğitimlerde en fazla İstanbul işaret dilinin ilgi gördüğünü söyledi.
İşaret Dilinin de Şivesi Var'
11:34
İşaret Dilinin de Şivesi Var Türkiye’de, şehirlere göre değişen şive farklılıkları işaret diline de yansıdı.
İşaret Dilinin de Şivesi Var
12:45
Okü'de Doktora Programları Başlıyor Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler Enstitüleri bünyesinde lisansüstü ve doktora programlarının açılması konusundaki teklifi kabul edildi.
Okü'de Doktora Programları Başlıyor
14:08
İnternet Türkçeyi Nasıl Etkiliyor? Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, daha hızlı iletişim kurabilmek için internet yazışmalarındaki gençler arasında sıkça kullanılan argo kelimelerin ve kısaltmaların kuşaklar arasında ciddi bir iletişim problemine yol açtığını söyledi.
İnternet Türkçeyi Nasıl Etkiliyor?
13:50
İnternet Türkçeyi Nasıl Etkiliyor? Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, daha hızlı iletişim kurabilmek için internet yazışmalarındaki gençler arasında sıkça kullanılan argo kelimelerin ve kısaltmaların kuşaklar arasında ciddi bir iletişim problemine yol açtığını söyledi.
İnternet Türkçeyi Nasıl Etkiliyor?
11:39
Düzeltme) Yazar Çulcuoğlu'nun 'Paramparça Zamanlar' Adlı Romanı Okuyucuyla Buluşuyor Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde yaşayan Barış Çulcuoğluu’nun ’Paramparça Zamanlar’ isimli romanı okuyucuyla buluşuyor.
Düzeltme) Yazar Çulcuoğlu'nun 'Paramparça Zamanlar' Adlı Romanı Okuyucuyla Buluşuyor
22:10
Şair ve Yazar A. Vahap Akbaş Vefat Etti Akbaş'ın cenazesi yarın Çorlu Garaj Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilmek üzere memleketi Batman'a götürülecek.
12:43
Harran Üniversitesi'nde Mehmet Akif Paneli Harran Üniversitesi'nde 'Bir Şair Ve Fikir Adamı Olarak Mehmet Akif Ersoy' adlı panel düzenlendi.
Harran Üniversitesi'nde Mehmet Akif Paneli
12:16
3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Türkiye Etabı Ödül Töreni Eskişehir Valisi Tuna: "Türkler dünyaya muhabbetle hükmederken, gönül memleketine sultan olmayı başarmıştır" "Bu yarışmanın diğer bir önemi, Türk dünyasının ortak ilk ve tek edebi yarışması olmasından ileri gelir. Kültürel etkileşime sağladığı katkı ile yarışmanın, Türk dünyası iş birliği sürecine ivme.
3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Türkiye Etabı Ödül Töreni
15:45
Protokolden Şiir Ziyafeti Bursa’nın İnegöl ilçesinde, protokol mensupları, okudukları şiirlerle büyük alkış aldı.
Protokolden Şiir Ziyafeti
13:38
Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu Başladı Türk kültürünü bilimsel değerlerle günümüze aktarmayı amaçlayan "Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu" Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde başladı.
Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu Başladı
09:17
Bilecik'te "Şehir ve Edebiyat" Konferansı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gürses: "Osmanlı klasik döneminde divan edebiyatı şairi ağırlıklı olarak İstanbul'dan söz etmiş.
09:01
Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu Başladı Türk Kültür ve Medeniyetinin dünya kültürüne katkısını somut ve bilimsel değerlerle günümüze aktarmayı amaçlayan ve her yıl farklı bir ülkede düzenlenmesi amacıyla Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi ve Saray Bosna Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu (TÜKAS 2014)’nun ilki Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde başladı.
Uluslararası Türk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu Başladı
18:55
YÖK Başkanlığına Prof. Dr. Yekta Saraç Atandı Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Başkanlığına YÖK Üyesi Prof. Dr. Saraç'ı seçti Erdoğan, açık bulunan YÖK üyeliğine de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Demir'i atadı.
15:16
MEB'in Engelli Öğretmen Ataması MEB'in ilk atamasını yaptığı 400 engelli öğretmenin 42 alanda görev yapacağı bildirildi.
18:12
YÖK Başkanlığına Prof. Dr. Saraç Vekalet Edecek Yeni başkan seçilinceye kadar YÖK Başkanlığına Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın vekalet edeceği bildirildi.
11:15
Çatışmalar, Ukrayna'daki Eğitimi Zora Soktu" Ukranya Lviv İvan Franko Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melnık: "Devletin bütçesi, savaşa yöneldi.
Çatışmalar, Ukrayna'daki Eğitimi Zora Soktu'
09:00
Başbakanlık, 12 Sözleşmeli Düzeltici Alacak Başbakanlık, 12 sözleşmeli musahhih (düzeltici) alacak.
Başbakanlık, 12 Sözleşmeli Düzeltici Alacak
13:01
Şair ve Yazar Miyasoğlu Vefatının 1. Yılında Anılacak Miyasoğlu için Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde 8 Kasım Cumartesi günü anma etkinliği gerçekleştirilecek.
Şair ve Yazar Miyasoğlu Vefatının 1. Yılında Anılacak
12:10
Ikby'de Türkmen Türkçesi Resmi Dil Oldu IKBY Parlamentosu, Türkmen Türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını kabul etti Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Maruf: "Bu yasaya göre Kürdistan bölgesinde Arapça ve Kürtçenin yanı sıra artık Türkmen Türkçesi de resmi dil olarak devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.
11:07
Kâtip Çelebi de Tömer Coşkusu İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), İKÇÜ Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde eğitime başladı.
Kâtip Çelebi de Tömer Coşkusu
22:37
Fethi Süvari,Genel Sekreter Oldu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yeni genel sekreterliğine Fethi Süvari getirildi.
Fethi Süvari,Genel Sekreter Oldu
12:39
Vücuduna Demir Korkuluk Saplanan "Zazie"ye Şefkat Eli Artvin'de "Zazie" adlı kedi, bir apartmanın üçüncü katından düşerek zemindeki bahçenin demir korkuluklarına saplandı.
16:12
Rteü'den 777 Öğrenciye Burs RTEÜ Geliştirme Vakfı, RTEÜ'yü seçen 27 öğrenciye aylık 1000 ile 1500 lira arasında teşvik, 750 öğrenciye de aylık 300 lira ihtiyaç bursu verme kararı aldı.
Rteü'den 777 Öğrenciye Burs
14:15
Yazarlığının 30. Yılında Mario Levi Mario Levi'nin yazarlığının 30. yılı, dostları, öğrencileri ve okurlarının bir araya geldiği özel bir sempozyum ile kutlandı.
18:59
Şemsettin Sami Vefatının 110. Yılında Kosova'da Anıldı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ortak girişimi ile Türk edebiyatının önemli simalarından Şemsettin Sami, vefatının 110. yılında Kosova’da düzenlenen sempozyumla anıldı.
Şemsettin Sami Vefatının 110. Yılında Kosova'da Anıldı
19:13
Omü'den Şair Cahit Koytak'a Fahri Doktora Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Şair Cahit Koytak’a fahri doktora unvanı verdi.
Omü'den Şair Cahit Koytak'a Fahri Doktora
15:34
28 Şubat Davası Adana'da, 3 kadın, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya "mağdur" sıfatıyla katılmak için başvuruda bulundu.
15:10
Erzurum'da Üniversite Öğrencilerinden Halaylı Formasyon Eylemi Erzurum Atatürk Üniversitesinde eğitim gören bir grup öğrenci, üniversitedeki formasyon eğitim kontenjanın az olmasına tepki göstererek türkülü, halaylı eylem yaptı.
Erzurum'da Üniversite Öğrencilerinden Halaylı Formasyon Eylemi
13:08
28 Şubat'ın Faillerinden Hala Hesap Sorulmaması Ayrı Hüsrandır' 28 Şubat dönemine ilişkin Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya üniversite eğitimleri sırasında ‘başörtüleri’ dolayısı ile uğradıkları haksızlıklar sebebiyle müdahil olan 3 bayan, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘müşteki’ sıfatıyla ifade verdi.
28 Şubat'ın Faillerinden Hala Hesap Sorulmaması Ayrı Hüsrandır'
12:49
28 Şubat Mağduru Kadınlardan Eylem 28 Şubat sürecinde mağdur olan ve eğitim gördükleri üniversitelerden 17-18 sene sonra mezun olabilen başörtülü 3 kadın, faillerin cezalandırılması için Adana Adliyesi önünde eylem yaptı.
28 Şubat Mağduru Kadınlardan Eylem
13:41
Orhan Kemal'siz Bir Adana Düşünülemez' Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Adanalı yazar Orhan Kemal için, 'Doğumunun 100. Yılında Orhan Kemal' konulu sempozyum düzenlendi.
Orhan Kemal'siz Bir Adana Düşünülemez'
10:46
Osmaniye'de Ülkü Ocakları Dershane Açtı Ülkü Ocakları Osmaniye İl Başkanlığı, Alparslan Türkeş adına Ülkü Ocakları içinde dershane açtı.
Osmaniye'de Ülkü Ocakları Dershane Açtı
SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 26.01.2015 18:29:03. #1.13#
ŞUAN BURADASINIZ: SON DAKİKA TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI HABERLERİ
[Hata Bildir]