Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak tatbikatı Ermenistan'ı rahatsız etti! Küstah yorum

Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak tatbikat yapma kararı sonrası paniğe kapılan Ermenistan'dan küstah bir açıklama geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna Nagdalyan, Azerbaycan'ın Türkiye'yle yapacağı ortak tatbikatı "provokasyon" olarak niteledi.

Ermenistan Dışişleri'nin sitesinden yazılı açıklama yapan Nagdalyan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan duyurulan, Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan'da gerçekleştireceği geniş kapsamlı ortak askeri tatbikata tepki gösterdi.

Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalarda bir Ermeni askerinin öldüğü gün yapılan tatbikat açıklamasının uluslararası arabulucuların barış sürecini yeniden başlatma çabalarını engellediğini ifade eden Nagdalyan, Bakü'nün tatbikat planlarının provokatif olduğunu öne sürdü.

Nagdalyan, "27 Temmuz'da Ermeni askeri Aşot Mikaelyan öldü. Bu, Azerbaycan'ın ateşkesi bilinçli olarak ihlal etmesi sonucu gerçekleşti. Bu sıralarda Azerbaycan, Türkiye'yle kapsamlı askeri tatbikatlar yapılacağını duyurdu. Tüm bunlar, Azerbaycan yönetiminin provokatif eylemleriyle uluslararası arabulucuların barış sürecini yeniden başlatma çabalarını engellediğini ve devam edecek gerilimin sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini gösteriyor" dedi.

İKİ ÜLKEDEN KARA VE HAVA KUVVETLERİ KATILACAK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tatbikata her iki ülkeden kara ve hava kuvvetleri katılacak.

Hava kuvvetlerinin tatbikatı 29 Temmuz'da başlayacak, 10 Ağustos'ta sona erecek. İki ülkeden savaş uçaklarının yer alacağı tatbikat Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah'ta sürdürülecek.

Kara kuvvetlerinin tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan'da 1-5 Ağustos'ta yapılacak. Tatbikatta çeşitli emirler icra edilecek, zırhlı araçlar, top ve havanlardan temsili düşman hedeflerine atışlar yapılacak.

ÇATIŞMALAR TEMMUZ ORTASINDAN BERİ SÜRÜYOR

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar temmuz ortasında başlamıştı.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan'ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde. Ancak yeni çatışmalar, Karabağ'ın yüzlerce kilometre uzağındaki bir sınır bölgesinde yaşandı.

Söz konusu çatışmalarda şimdiye dek her iki taraftan 20 kişinin hayatını kaybettiği biliniyor.

28 Temmuz 2020 Salı 19:08
YORUMLAR (38)
  • Cim Bom 1905 : Ermenistan bu tür demeçler vermeden önce işgal ettiği Azerbaycan topraklarını terketsin.
  • Şanlı AzerbaycanlıTürk Kayı soyu : Ulan bakıyorum da yorumlarda küstah insanlar var oğlum Türkiye Azerbaycan kardestir Biz hic bir zaman TÜRKİYEYİ DARDA JOYAMAYİZ EVEL ALLAH BİZ YAPİLAN İYİLİKLERİ UNUTMAYİZ BİZ KAYİ SOYUNDAN GELİRİZ İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ SİMDİ BAZİ "TURK" OLDUGUNU SANAN KAARKADASLARA SOYLUYORUM SİZ TURK OLAMAZSİNİZ
  • ultrAsi : Bende bir kürt olarak sana Adamsın diyorum
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika