Alman Basını: Papa, Komplo Kurbanı mı Oldu? - Son Dakika

Alman Basını: Papa, Komplo Kurbanı mı Oldu?

12.02.2013 17:13
Alman Basını: Papa, Komplo Kurbanı mı Oldu?

Alman kökenli Papa 16.Benedikt'in istifasını açıklamasından sonra 1,2 milyarlık Katolik aleminin yeni liderinin kim olacağı sorusu gündeme oturdu.

Alman kökenli Papa 16. Benedikt'in istifasını açıklamasından sonra 1,2 milyarlık Katolik aleminin yeni liderinin kim olacağı sorusu gündeme oturdu. Alman medyasında çıkan haberlerde Papa'nın istifası üzüntü ve saygıyla karşılanırken, görevi bırakacak olan Papa'nın sonraki hayatını nasıl sürdüreceği de tartışılmaya başlandı. Bazı gazeteler ise Papa'nın kendi iradesiyle mi istifa ettiği, yoksa bir komplo kurbanı mı olduğu sorusunu gündeme taşıdı.

Kardinal iken adı Joseph Ratzinger olan 85 yaşındaki Alman Papa, görevini 28 Şubat 2013'te saat 20'de bırakacağını açıklamıştı. Papa'nın bundan sonraki sıfatının ne olacağı, nerede yaşayacağı, emekli maaşı alıp almayacağı, Vakitan'da papalık koltuğuna oturan yeni Papa'nın işine karışıp karışmayacağı da Alman kamuoyunun cevap aradığı soruların başında geliyor.

SEKRETERİ PAPA'YLA GİDECEK

Papa 16. Benedikt'in görevi bıraktıktan sonra Vatikan'da bir manastırda inzivaya çekileceği ve kendini ibadete ve kitap yazmaya adayacağı belirtiliyor. İtalyan gazetelerinde çıkan haberlere göre, Papa'yla birlikte Alman Sekreteri Georg Gaenswein da aynı manastıra taşınacak. Almanya'nın Schawarzwald bölgesinden olan 56 yaşındaki Gaenswein'ın Papa'nın hizmetini göreceği tahmin ediliyor.

NASIL YAŞAYACAK?

Alman basını bundan önceki gönüllü istifa olayının 1294 yılında yani yaklaşık 700 yıl önce yaşandığını kaydederken, Alman Papa'nın istifasıyla ortaya pek çok soru çıktığına da dikkat çekti.

En başta gelen soru ise Papa'nın emekli maaşı alıp almayacağı, Vatikan'da herhangi bir makamının olup olmayacağı şeklinde.

FAVORİ ADAYLAR KİMLER?

Papa 16. Benedikt'in istifasından sonra yeni Papa'nın mart ayın içinde (Paskalya'dan önce) seçilmesi bekleniyor. Zira, Roma şehri içinde bulunan Vatikan Devleti yasalarına göre Papa'dan boşalan makam için iki hafta içinde seçim sürecinin başlaması gerekiyor.

Yeni Papa'yı belirleyecek 118 üyeli Kardinaller Meclisi'nde en fazla temsil hakkına 28 koltukla İtalyanlar sahip. Bununla birlikte Alman medyası, seçilme ihtimali bulunan favori adayları mercek altına aldı.

MUHTEMEL PAPA ADAYLARI…

Tarcisio Bertone (78, İtalya)

'Vatikan'ın 2 Numarası' olarak tanımlanan İtalyan kardinalin, favoriler arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak dezavantaj olarak ilerlemiş yaşı ve herhangi bir yabancı dile vukufiyetinin bulunmaması gösteriliyor. İtalya'dan son Papa 35 yıl önce seçilmişti.

Marc Ouellet (68, Kanada)

Vatikan'ın en sevilen isimleri arasında gösteriliyor. Anahtar noktalarda etkinliğiyle biliniyor. Özellikle kiliseye bağlı din adamlarına unvanlarının verilmesinden sorumlu. Papa'ya sunulan her isim olun elinden geçiyor.

Peter Turkson (64, Gana)

Gana kökenli siyahi kardinalin, son yıllarda Vatikan'da ilişkilerini geliştirdiği ve kendisine yakın bir ağ kurduğu öne sürülüyor. Özellikle Katolik Kilisesi'nde ilk kez siyah bir Papa'nın seçilmesini düşünenlerin favori adayı olduğu söyleniyor.

Francis Arinze (81, Nijerya)

Şimdiki Papa 16. Benedikt'ten sadece 6 yaş genç olan Nijeryalı siyahi Arinze'nin 'geçiş dönemi için' Papa'lık görevini yapabileceği tartışılıyor. Alman Papa'nın İtalyan kardinallerin sayısını azaltarak dünyanın diğer bölgelerine de ağırlık verdiğini belirten Alman teologlar geçiş dönemi de olsa Arinze'nin seçilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu kaydediyor.

Christoph Schönborn (68, Avusturya)

Daha önece Viyana kardinali olan Schönborn'un kilisenin 'gelişimci' kanadından olduğu biliniyor. Schönborn'un iletişim gücünün de kuvvetli ouduğu değerlendiriliyor.

Timothy Dolan (62, ABD)

Kilise tarihçilerine göre, Amerika kıtasından bir Papa seçilmesi durumunda en tanınmış ismin New York kardinali Dolan. Dolan, enerjik yapısıyla ve sempatisiyle dikkat çekiyor.

Angelo Scola (61, İtalya)

İtalya'dan diğer bir Papa adayının da Scola olacağı basına yansıyan bilgiler arasında. Milan kardinali olan Scola, İtalyan basınına göre, ülkenin ikinci favori adayı.

Gerhard Ludwig Müller (65, Almanya)

Alman medyası ise, Vatikan'da yeni bir isim olan Müller'in önemli bir bölüm olan inanç konseyinin başında bulunduğunu ancak kardinal olmadığını, buna rağmen seçilme şansının bulunduğunu söylüyor. Ancak şansının düşük olduğu belirtiliyor.

PAPA, KOMPLO KURBANI MI?

Öte yandan Alman Bild gazetesi, Papa 16. Benedikt'in sürpriz istifasının ardında bir komplonun olabileceğini yazdı. Gazeteye göre, istifa geçen yıl Vatileaks olarak basına sızan Papa'ya ait gizli belgeler skandalıyla ilgili olabilir. Papa'nın istifa etmeyi bir yıl önce düşündüğünün basına yansıması da bu teoriyle örtüşüyor.

Söz konusu skandalda Papa'nın sivil hizmetkarı İtalyan Paolo Gabriele 16. Benedikt'in özel yazışmalarını ve Vatikan'a ait gizli bilgileri sızdırdığı için göz altına alınmıştı. İddialara göre, komplonun ardında Vatikan'ın 2 numarası olarak adlandırılan İtalyan Kardinal Tarcisio Bertone ve yandaşları bulunuyor.

Gazete, Papa'nın geçen yıl Bertone'yi görevden almaya niyetlendiği ancak son anda azil mektubu yerine teşekkür mektubu göndererek kendisini makamında bıraktığını aktardı. Bild gazetesi bunun dikkat çekici bir gelişme olduğu yorumunu yaptı.

Alman Basını: Papa, Komplo Kurbanı mı Oldu?

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Alman Basını: Papa, Komplo Kurbanı mı Oldu? - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi 00:46 Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirdi Apple CEO'su Tim Cook İstanbul paylaşımı yaptı, Elon Musk dalga geçti 00:18 Apple CEO'su Tim Cook İstanbul paylaşımı yaptı, Elon Musk dalga geçti Burun estetiği yaptıran Survivor Aleyna Kalaycıoğlu, bambaşka biri oldu 23:59 Burun estetiği yaptıran Survivor Aleyna Kalaycıoğlu, bambaşka biri oldu
Merkez Bankası'nın faiz indirimi hamlesinden sonra eski başkan Yılmaz'dan endişelendiren dolar yorumu: Sistem çöker 23:13 Merkez Bankası'nın faiz indirimi hamlesinden sonra eski başkan Yılmaz'dan endişelendiren dolar yorumu: Sistem çöker Seksenler'in sevilen oyuncusu Kemal Kuruçay'ın ölümüyle ilgili kahreden detay! Ezberini okurken yere yığılmış 21:51 Seksenler'in sevilen oyuncusu Kemal Kuruçay'ın ölümüyle ilgili kahreden detay! Ezberini okurken yere yığılmış Film setinde yönetmenin ölümüne neden olan Alec Baldwin sessizliğini bozdu 20:05 Film setinde yönetmenin ölümüne neden olan Alec Baldwin sessizliğini bozdu
Son Dakika: Seksenler dizisinin sevilen oyuncusu Kemal Kuruçay hayatını kaybetti 19:24 Son Dakika: Seksenler dizisinin sevilen oyuncusu Kemal Kuruçay hayatını kaybetti Canlı yayındaki çirkin teklife kayıtsız kalamadı! Ece Üner, kendini tutamayıp bağırdı: Çocuklar mal değildir 17:23 Canlı yayındaki çirkin teklife kayıtsız kalamadı! Ece Üner, kendini tutamayıp bağırdı: Çocuklar mal değildir
Advertisement