- Hollanda'da Uyum Sınavı Derdi Bitmek Bilmiyor - Son Dakika

- Hollanda'da Uyum Sınavı Derdi Bitmek Bilmiyor

07.02.2011 12:30
- Hollanda'da Uyum Sınavı Derdi Bitmek Bilmiyor

- Hollanda'da Uyum Sınavı Derdi Bitmek Bilmiyor &Nbsp; Evlilik Yoluyla Kısa Süre Önce Hollanda'ya Gelen Türkler, Uyum Yemeğinde Buluştu

- HOLLANDA'DA UYUM SINAVI DERDİ BİTMEK BİLMİYOR

 

Evlilik yoluyla kısa süre önce Hollanda'ya gelen Türkler, uyum yemeğinde buluştu. Rotterdam kentinin önde gelen eğlence mekanı 'Mozaik'te gerçekleşen 'Mezuniyet Yemeği'nde bir araya gelen ithal gelin ve damatlar, yurtdışı ve yurtiçi uyum sınavlarından dert yandılar.  

Başkent Ankara'da Hollandaca dil eğitimi veren 'Lale Diller Grubu'nun organize ettiği 'Uyum Yemeği', liman şehri Rotterdam'da gerçekleşti. Yaklaşık 50 kursiyerin katıldığı yemekte,  uyum konusunda yaşanan tüm sıkıntılar dile getirildi. "Uyum diplomalarını aldık fakat sıkıntılar çok" diyen kursiyerler, Üniversite mezunu olmalarına rağmen okur yazar olmayan kişilerle aynı kategoriye konmalarına isyan ettiler. Kursiyerlerden Yeliz Canpolat, Türker Akyürek ve Vahap Aylaz, " Avrupa Birliği'ne üye olan bir ülkenin vatandaşı olmamıza rağmen, bize geri kalmış ülkelerin vatandaşları gibi muamele ediyorlar, bunları hak etmiyoruz. Ne Üniversiteden almış olduğumuz diplomaları kabul ediyorlar ne de ehliyetimizi" diyerek bir çok sıkıntılarının olduğunu söylediler.

 

TÜRKLERE FARKLI GÖZLE BAKILIYOR

Her üç kursiyer uyum konusunda ise; "Yurtdışı ve yurtiçi uyum sınavlarını başarıyla bitirdiğimiz için şimdi bunlar bize 'uyum sağladınız' diyorlar. Biz Hollandalıların uyumlandırmak istediği tipte insanlar olmadığımızı düşünüyoruz. Yaşam standardı açısından Türkiye'deki hayatımız buradakinden çok farklı değildi. Eğitim açısından olsun, çevre ve iş hayatı olarak çok büyük bir farklılık görmedik. Aslında çok farklı şeyler hayal ederek buraya geldik. Burada Türklere çok farklı bir gözle bakılıyor.

 

ONLAR İÇİN EĞİTİMLİ VEYA EĞİTİMSİZ FARK ETMİYOR

Sanki biz onların hayatını öğrenmek zorundaymışız gibi bize yaklaşıyorlar. O yüzden bizleri uyumlandırma süreci içerisine sokuyorlar. Tabii ki herkes için aynı şeyi söyleyemeyiz. Mutlaka Türkiye'nin çok farklı şehirlerinden gelenler var. Belki onlar için burası çok farklıdır. Fakat özellikle bizim gibi yüksek eğitim görmüş olan için buranın pek cazibesinin olmadığını düşünüyoruz. Kurslarda hiç okuma yazması olmayan kişilerle aynı sınıfı paylaştık. İster istemez psikolojik olarak olumsuz yönde etkileniyorsunuz. Şimdi onların istediği uyum diplomalarını aldık. Fakat Hollanda'ya uyum sağladığımızı düşünemiyoruz. Bunun için ciddi bir şekilde geri dönüşü düşünmeye başladık" diyerek Hollanda'da umduklarını bulamadıklarını söylediler.

 

 

UYUM SINAVLARI 1 NİSAN TARİHİNDEN İTİBAREN ZORLAŞACAK

2007 yılından beri Ankara'da Hollandaca dil dersi eğitimi verdiklerini söyleyen Lale Diller Grubu Eğitim Merkezi sahibi Serap Aydos (33) ise, Uyum sınavlarının 1 Nisan tarihinden itibaren daha da zorlaşacağını dile getirirken yaptığı uyarılarda "Hollanda'da azınlık sağ hükümeti uyum sınavları konusunda değişiklik yapacak, sınavları daha da zorlaştıracak. 1 Nisan tarihinden itibaren  yurtdışında ki uyum sınavlarında ki geçerli puan sayısı16'dan 26'ya çıkartacak.  

OKUR YAZAR OLMAYANLAR HOLLANDA'YA GELEMEYECEK

Ayrıca 'okuduğunu anlama' bölümü sınavlara eklenecek. Mesela önünüze her hangi bir hikaye konulacak ve o hikayenin içerisinden sizlere sorular sorulacak. Kısaca bu yeni eklenen bölümle birlikte Türkiye'den okur yazar olmayanların Hollanda'ya gelmesinin önü kesilmiş olacak. Eğitimle eğitimsizin elemesini orada yapacak" dedi.

 

YENİ SORU KİTAPÇIKLARI 1 MART'TA DAĞITILACAK

Yurtdışındaki uyum sınavlarının yeni sor kitapçıklarının 1 Mart tarihinden itibaren dağıtılacağına da vurgu yapan Aydos, "Eğer yurtdışında uyum sınavlarına girmek isteyen kursiyerler varsa 15 Şubat tarihine kadar başvurularını yapsınlar, bu çok önemli. Çünkü yeni soru kitapçıkları 1 Mart tarihinde elimize geçecek. O kitapçıkların çözülmesi ve öğrenilmesi uzun bir zaman alabilir.Bunun için 15 Şubat tarihine kadar başvuru yapılırsa eski sitemden imtihana tabii tutulurlar. Aksi taktirde kendilerini zor günler bekliyor" diyerek önemli uyarılarda bulundu.

 

YORUMLAR
500
Kırşehir'in LGS birincisi başarısını kitap okumaya ve deneme sınavlarına borçlu Kırşehir'in LGS birincisi başarısını kitap okumaya ve deneme sınavlarına borçlu Kahramanmaraş'ta tekvando siyah kuşak dan ve terfi sınavları yapıldı Kahramanmaraş'ta tekvando siyah kuşak dan ve terfi sınavları yapıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya - Hollanda'da Uyum Sınavı Derdi Bitmek Bilmiyor - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement