"Kazakistan'daki Seçimler Son Derece Şeffaf Bir Ortamda Yapılıyor" - Son Dakika

"Kazakistan'daki Seçimler Son Derece Şeffaf Bir Ortamda Yapılıyor"

15.01.2012 11:31

Kazakistan'daki seçimleri izlemek üzere bu ülkeye gelen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlementer Asemblesi, (TURKPA) seçimlerin son derece şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini belirtti.

Kazakistan'daki seçimleri izlemek üzere bu ülkeye gelen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlementer Asemblesi, (TURKPA) seçimlerin son derece şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini belirtti. Seçimleri izlemek için eski başkent Almatı'da bulunan ve ilk gözlemlerini basın mensupları ile paylaşan TURKPA heyeti, yapılmakta olan parlamento seçimlerinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını bildirdi.

TURKPA heyetinin de hazır bulunduğu basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan TURKPA Hukuk İşleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, oluşacak yeni parlamentonun Kazakistan için son derece önemli bir görev yapacağını ifade etti.

Basın toplantısı sonrası Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Haluk İpek, yapılmakta olan seçimlerin son derece demokratik bir ortamda gerçekleştiğini ve herhangi bir şüpheye mahal vermediğini ifade etti. Seçimlere hile karıştırılacağı şüphesi olanların bu şüphelerini ispat etmesi gerektiğini aksi halde bu iddiaların gerçekçi olmayacağını vurguladı.

ÇOK PARTİLİ BİR DÖNEM KAZAKİSTAN SİYASETİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Seçimler sonrası Kazakistan'ın çok partili bir hayata geçeceğini dile getiren Haluk İpek, bağımsızlığının 20. yılında ülkenin çok büyük başarılara imza attığını söyledi. 20 yıl gibi kısa bir sürede Kazakistan'ın dünya arenasında büyük bir yer edindiğine dikkat çeken İpek, bütün Avrupa ve dünyanın Kazakistan'ın bu başarılarından dolayı ülkeyi gıpta ile izlemekte olduğunu vurguladı.

Kazakistan'ın uluslararası düzeyde daha iyi temsil edilmesi açısından çok partili bir meclisin olmasının büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekleyen Haluk İpek, bu sayede muhalefet de sesini parlamentoda dile getirebilme fırsatı bulacağını kaydetti.

 Kazakistan'daki Seçimler Son Derece Şeffaf Bir Ortamda Yapılıyor
 Kazakistan'daki Seçimler Son Derece Şeffaf Bir Ortamda Yapılıyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya 'Kazakistan'daki Seçimler Son Derece Şeffaf Bir Ortamda Yapılıyor' - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: TEKNOFEST'i dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz 15:33 Son dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: TEKNOFEST'i dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz Dinleyenler bin pişman! Ryan Babel'in şarkısını beğenmeyenlerin sayısı, beğenenlere fark attı 15:17 Dinleyenler bin pişman! Ryan Babel'in şarkısını beğenmeyenlerin sayısı, beğenenlere fark attı Sınırları zorlayan Aynur Aydın, 15:10 Sınırları zorlayan Aynur Aydın, "Aşk" mesajlı iç çamaşırıyla poz verdi
Mezarlıkta toprağa gömülü olarak bulunan bebeğin, annesi ve anneannesi tarafından bırakıldığı öne sürüldü 15:08 Mezarlıkta toprağa gömülü olarak bulunan bebeğin, annesi ve anneannesi tarafından bırakıldığı öne sürüldü Halka açık idamlara başlayan Taliban, 4 kişiyi vince asarak katletti 14:49 Halka açık idamlara başlayan Taliban, 4 kişiyi vince asarak katletti ABD'li televizyon kanalı Erdoğan'ın açıklamalarından rahatsız oldu: Bize rağmen meydan okuyor 14:47 ABD'li televizyon kanalı Erdoğan'ın açıklamalarından rahatsız oldu: Bize rağmen meydan okuyor
Çocuklarının babası Serdar Oral'ın ani ölümüyle yıkılan Özgü Namal, aylar sonra ilk kez oğluyla görüntüledi 14:24 Çocuklarının babası Serdar Oral'ın ani ölümüyle yıkılan Özgü Namal, aylar sonra ilk kez oğluyla görüntüledi Cani koca ''Biz aşiretiz, adam keseriz'' diyerek, 9 aylık bebeğinin annesini 2 gün boyunca işkence ederek öldürdü 14:05 Cani koca ''Biz aşiretiz, adam keseriz'' diyerek, 9 aylık bebeğinin annesini 2 gün boyunca işkence ederek öldürdü
Advertisement