Koronavirüs aşılarının yan etkilerinin kadınlarda daha fazla görüldüğü iddiası - Son Dakika

Koronavirüs aşılarının yan etkilerinin kadınlarda daha fazla görüldüğü iddiası

10.03.2021 16:29
Koronavirüs aşılarının yan etkilerinin kadınlarda daha fazla görüldüğü iddiası, System.String[]

Koronavirüs aşısı olan kadınlarda mı yoksa erkeklerde mi daha çok yan etki yarattığı yönündeki tartışmalara, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinden araştırmacıların yaptığı çalışma son noktayı koydu. Araştırmanın sonunda kadınlarda erkeklere oranla daha fazla yan etki görüldüğü ortaya çıktı.

Evening Standart'ın haberine göre, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinden (CDC) araştırmacılar, ülkede yeni tip koronavirüs aşısı olan 13 milyon 700 bin kişinin verilerini analiz etti. Araştırmacılar, bunlar arasından yaklaşık 7 bin kişinin, aşı uygulandıktan sonra baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve benzeri sıkıntılar yaşadıklarını bildirdi.

YAN ETKİ GÖRÜLENLERİN YÜZDE 79,1'İ KADIN

İlk 13 milyon 700 bin doz aşıdan yüzde 61,2'sinin kadınlara uygulandığı aktarılırken, yan etki görülenlerin de yüzde 79,1'nin kadın olduğu ifade edildi. Moderna'nın Kovid-19 aşısından uygulanan Pennsylvania Eyalet Kolejinde tıp teknisyeni olan Shelly Kendeffy, The New York Times'a yaptığı açıklamada, aşı olduktan hemen sonra kendini iyi hissettiğini fakat biraz zaman geçtikten sonra dişlerinin gıcırdamaya başladığını ve vücudu buz gibi olmasına rağmen sırılsıklam terlediğini belirtti.

Kendeffy, 7 kadın meslektaşından 6'sının, vücutlarının çeşitli yerlerinde ağrılar, titreme ve yorgunluk gibi semptomlar yaşadığını fakat diğer 8 erkek meslektaşından sadece birkaçında baş ağrısı gibi bazı ufak yan etkiler dışında sorun görülmediğini ifade etti.

''KADINLAR AŞILARA DAHA FAZLA TEPKİ VERİYOR''

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulunda mikrobiyolog ve immünolog Sabra Klein araştırmanın sonuçlarına katıldığını vurgulayarak hiç şaşırmadığını, çünkü diğer hastalıklar için kullanılan aşılarda da kadınların daha fazla yan etki görüldüğünü söyledi. CDC'nin Bağışıklık Güvenliği Dairesi yetkilisi Julianne Gee de açıklamasında, genel olarak kadınların çeşitli aşılara daha fazla tepki verdiğini ve yan etki gösterdiğini söyledi.

GEÇMİŞ YILLARDA DA GÖRÜLMÜŞTÜ

Daha önce de 2013'te yapılan bir araştırmada bilim insanları, kadınların, 2009'daki domuz gribi salgını aşısına da karşı erkeklere nazaran daha çok tepki ve yan etki gösterdiklerini ortaya koymuştu. 1990-2016 yıllarındaki aşıları kapsayan başka bir çalışmada da bu yıllarda geliştirilen aşılara karşı gözlemlenen alerjik reaksiyonların yüzde 80'inin kadınlarda görüldüğü fark edilmişti.

Koronavirüs aşılarının yan etkilerinin kadınlarda daha fazla görüldüğü iddiası

Son Dakika Dünya Koronavirüs aşılarının yan etkilerinin kadınlarda daha fazla görüldüğü iddiası - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Sergen Yalçın canlı yayında isim verdi! İşte Ajax maçına yetişecek futbolcular 23:15 Sergen Yalçın canlı yayında isim verdi! İşte Ajax maçına yetişecek futbolcular İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı 22:54 İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu 21:51 Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti 21:30 Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler 18:54 Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler
Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı Ordu'da FETÖ operasyonunda 43 şüpheli gözaltına alındı! Ev ve iş yerlerinden servet çıktı 17:42 Ordu'da FETÖ operasyonunda 43 şüpheli gözaltına alındı! Ev ve iş yerlerinden servet çıktı
Advertisement