Kur'an-ı Kerim yakan provokatörden Türkiye'ye küstah tehdit: İsveç NATO'ya alınana kadar her cuma yakacağım - Son Dakika

Kur'an-ı Kerim yakan provokatörden Türkiye'ye küstah tehdit: İsveç NATO'ya alınana kadar her cuma yakacağım

27.01.2023 20:17

İsveç'in ardından Danimarka'da da cuma namazı sonrası bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan küstah bir açıklama yaptı. İsveç, NATO'ya alınana kadar her cuma Kur'an-ı Kerim yakma tehdidinde bulunan Paludan, "Bunun Erdoğan'ın hatası olduğunu söyleyeceğim. İsveç'in NATO'ya girmesine izin vermek istemediğine göre, o izin verene dek ona ifade özgürlüğünü öğretmek zorundayım." ifadelerini kullandı.

İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın son adresi Danimarka oldu. Başkent Kopenhag'da aynı provokasyona kalkışan Paludan, cuma namazı sonrasıİslam Toplumu derneğine ait caminin karşısında Kur'an-ı Kerim yaktı. Kurşun geçirmez kask ve yelek giyen aşırı sağcı lider, polisin geniş güvenlik önlemleri arasında camiden çıkanları tahrik etmeye çalıştı.

"HER CUMA YAKARIM" TEHDİDİ"

Skandal eylemin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'e NATO üyeliği konusunda resti çekerken, Rasmus Paludan İsveç medyasına konuştu. İsveç, NATO'ya kabul edilene kadar her cuma Kur'an-ı Kerim yakma tehdidinde bulunan Paludan, "Bunun Erdoğan'ın hatası olduğunu söyleyeceğim. İsveç'in NATO'ya girmesine izin vermek istemediğine göre, o (İsveç'in NATO'ya girmesine) izin verene dek ona ifade özgürlüğünü öğretmek zorundayım. Benim gördüğüm kadarıyla Erdoğan bir yalancı. Bir şeyin bir kimsenin hatası olduğunu söylerken, nedenselliğin nasıl çalıştığını bilmiyor." ifadelerini kullandı.

"PROVOKASYONLARINA DEVAM EDECEK

Bununla da sınırlı kalmayan Paludan, " Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması durumunda 'Bir daha asla Türk büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmama" vaadinde bulundu. Ayrıca aşırı sağcı lider, Kopenhag'daki Türk Büyükelçiliği'nin yanı sıra, biri cami önünde ve diğeri Rus büyükelçiliği yakınında olmak üzere toplam 3 kez Kur'an yakmak istediğini söyledi.

"NATO KONUSUNDA HERHANGİ BİR DESTEK GÖREMEYECEKSİNİZ"

İsveç'e NATO üyeliği konusunda kapıları kapatan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizde herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Madem bu kadar seviyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse ülkelerinin savunmalarını emanet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Biz bir şeyi söyleyince dürüst söyleriz, birileri bize namussuzluk yaptığında haddine bildiririz. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz." ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE, ÜÇLÜ TOPLANTIYI İPTAL ETMİŞTİ

Öte yandan Türkiye, Kur'an-ı Kerim yakma eylemine İsveç'in izin vermesine sert tepki göstermişti. Ankara'nın talebi üzerine İsveç ve Finlandiya ile şubat ayında yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısı iptal edilmişti.

YORUMLAR (3)
  • Sefa Çağlar: O yaktığı mukaddes kitabımız için kendi cehennemine odun hazırlıyorsun yaşasın sizin gibilere cehennem azabı Cevap Yaz 4 1 Yayından Kaldır
  • Soner kılıç: Merak etme Allah imda seni cayır cayır yakacak yakindir Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • nihat karayel: bir delikanlı müslüman çıkar o yakan elini ve diğerini kökünden keser inşalllah Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Dünya Kur'an-ı Kerim yakan provokatörden Türkiye'ye küstah tehdit: İsveç NATO'ya alınana kadar her cuma yakacağım - Son Dakika


Advertisement