Rus Biyosfer Korusu Nesli Tükenen Avrupa Bizonlarının Evi Oldu - Son Dakika

Rus Biyosfer Korusu Nesli Tükenen Avrupa Bizonlarının Evi Oldu

15.01.2012 14:01
Rus Biyosfer Korusu Nesli Tükenen Avrupa Bizonlarının Evi Oldu, System.String[]

Rusya'nın Moskova bölgesinde faaliyet gösteren Doğa Biyosfer Korusu, nesli tükenmekte olan Avrupa Bizonu'nu koruma altında tutuyor.

Rusya'nın Moskova bölgesinde faaliyet gösteren Doğa Biyosfer Korusu, nesli tükenmekte olan Avrupa Bizonu'nu koruma altında tutuyor. Koru bizonların hayatta kalması açısından tek umut oldu.

Moskova Tabiat Korosu'nun bir parçası olarak 1945 yılında kurulan Prioksko-Terrasnıy Doğa Biyosfer Korusu, 5 bin hektarlık alanı kapsıyor. Oka nehri kenarında bulunan koru 900 bitki türü, 130 kuş türü, 54 memeli hayvan türüne sahip.

Korudaki bizon alanı, Belarus'un Belovejskaya Puşça ormanından ve Kuzey Kafkasya'dan getirtilen Avrupa bizonlarını korunmak amacı ile 1948 yılında kuruldu. Koruda ayrıca küçük bir Amerikan bizon sürüsü de yaşıyor.

Doğa Biyosfer Korusu, Avrupa Bizonu'nun hayatta kalması ve nüfusunun çoğalması açısından nadir yerlerden biri. Özel ortamda bakımı yapılan bizon kendisini burada çok iyi hissediyor. Gece gündüz adeta çocuğa bakıcılık yapar gibi bizona sahip çıkan bakıcılar koruya gelenleri de bilgilendiriyor.

Bizon bakıcıları özellikle son yıllarda Avrupa bizonunun nesli ile ilgili umutlu olduklarını dile getirdi.

Hayvanları izlemeye gelen vatandaşlar da böyle bir imkana sahip olmaktan memnun olduklarını belirtiyor. Oğlu ile koruya gelen bir kadın, "Eskiden sadece 12 Avrupa bizonu vardı. Şimdi ise neredeyse kocaman sürü haline geldiler. Çocuklarımıza bu hayvanları gösterebilmekten çok mutluyum. Umarım benim oğlum da kendi çocuklarına bu muhteşem güzellikte hayvanları gösterebilecek." diye konuştu.

1996 yılında soyu tükenmekte olan bir tür olarak sınıflandırılmış Avrupa Bizonu, Doğa Koruma Uluslararası Birliği tarafından koruması gereken hayvanlar listesine alınmıştı.

Rus Biyosfer Korusu Nesli Tükenen Avrupa Bizonlarının Evi Oldu

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Rus Biyosfer Korusu Nesli Tükenen Avrupa Bizonlarının Evi Oldu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Sergen Yalçın canlı yayında isim verdi! İşte Ajax maçına yetişecek futbolcular 23:15 Sergen Yalçın canlı yayında isim verdi! İşte Ajax maçına yetişecek futbolcular İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı 22:54 İçtiği ilaç nedeniyle hastanelik olan Sertab Erener, konserlerini iptal etmek zorunda kaldı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu 21:51 Kara Kartal ilk yenilgisini aldı! Beşiktaş, deplasmanda Altay'a 2-1 mağlup oldu Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti 21:30 Arkadaşlarını etkilemek için ağzına yılan sokan adam feci şekilde hayatını kaybetti Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler 18:54 Çok Güzel Hareketler 2'den sürpriz aşk çıktı! Resmen ilan ettiler
Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı Ordu'da FETÖ operasyonunda 43 şüpheli gözaltına alındı! Ev ve iş yerlerinden servet çıktı 17:42 Ordu'da FETÖ operasyonunda 43 şüpheli gözaltına alındı! Ev ve iş yerlerinden servet çıktı
Advertisement