Sosyal mesafede ezber bozan araştırma: 20 metre ile 2 metre mesafe arasında fark yok - Son Dakika

Sosyal mesafede ezber bozan araştırma: 20 metre ile 2 metre mesafe arasında fark yok

24.04.2021 18:26

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT), koronavirüs pandemisinin başından bu yana uygulanan 2 metre sosyal mesafe kuralına ilişkin yürütülen araştırma ezberleri bozdu. Araştırmaya göre, kapalı alanlarda maske takılsa dahi 20 metre ile iki metre mesafe arasında risk bakımından bir fark yok.

Kimya mühendisliği ve matematik alanlarında çalışan bilim insanları kapalı ortamda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) maruz kalma riskini hesaplamak için, geçirilen zaman, hava sirkülasyonu ve filtrelemesi, bağışıklık, virüs varyantları, maske kullanımı, konuşma, yemek yeme, nefes alma ve şarkı söyleme gibi bulaşmayı etkileyebilecek faktörleri hesaba kattıkları bir yöntem geliştirdi.

Salgının neredeyse başından beri uygulanan 2 metre sosyal mesafe kuralının geçerliliğini sorgulayan araştırma, hakemli dergi Proceedings of the National Academy of Science of the United States of America'da yayınlandı.

"MASKE TAKILDIĞINDA DAHİ 2 METRE KURALININ BİR FAYDASI YOK"

Araştırmacılardan Prof. Martin Z. Bazant, kapalı ortamlarda insanlar maske taktıklarında dahi 2 metre kuralının bir faydası olmadığını savunduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Gerçekten fiziksel bir temeli yok, çünkü bir kişinin maske takarken soluduğu hava yükselme eğilimindedir ve odanın başka bir yerine iner. Bu da uzaktaki bir insandansa ortalama arka plana daha fazla maruz kaldığınız anlamına gelir."

"NE KADAR UZUN SÜRE KALIRSA BULAŞ RİSKİ O KADAR ARTAR"

Kapalı alanda geçirilen sürenin önemine yeterince değinilmediğini vurgulayan Prof. Bazant, ne kadar uzun süre enfekte bir kişiyle iç ortamda kalınırsa bulaş riskinin o kadar arttığını belirtti.

Havalandırma için cam açmak gibi yöntemlerin çok para harcanan yeni filtreleme sistemlerinden daha etkili olabileceğine dikkat çeken Bazant, kapalı alanlarda bulunabilecek insan sayısı konusunda da hatalı yönlendirmeler yapılmış olabileceğini belirtti.

"BAZI YERLER GEREKSİZ KAPATILDI"

Bazı mekanların kapatılmasının gereksiz olduğunu anlatan Bazant, kapalı alanlar yeterince büyükse, havalandırma yeterliyse ve geçirilen zaman dikkat edilirse bu alanların güvenli olabileceğini savundu.

2 metre kuralının makul bir dayanağı olmadığını belirten profesör, tek gerekçenin hapşırma ve öksürmeyle oluşan ve yere çöken damlacıklarla ilgili çalışmalar olabileceğini anlattı.

"20 METREDEKİ RİSKTEN BİR FARKI YOK"

Bazant, sosyal mesafe kuralının sanılan kadar yararı olmadığı gibi yalancı bir güven hissi yarattığına dikkat çekerek "Eğer kapalı alandaysanız 2 metre mesafede 20 metrede olduğu kadar güvendesiniz" dedi.

Patojen yüklü damlacıklar insanlar konuştuğunda, nefes verdiğinde ya da yemek yerken kapalı alanlarda havayla birlikte hareket ediyor. Pandeminin ilk zamanlarının aksine hava yoluyla hastalığın yayılmasında etkili olduğu biliniyor.

Kişinin ılık nefesinden çıkan damlacıklar, vücut ısısı ve bölgedeki hava akımları ile karışarak, bir kişi ne kadar uzakta olursa olsun, tüm oda boyunca yükselip dolaşıyor. Araştırmaya göre insanlar bu 'arka plan' havasına uzaktaki damlacıklardan daha fazla maruz kalıyor.

Sosyal mesafede ezber bozan araştırma: 20 metre ile 2 metre mesafe arasında fark yok

Son Dakika Dünya Sosyal mesafede ezber bozan araştırma: 20 metre ile 2 metre mesafe arasında fark yok - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)
500

Son Dakika

Issız taşrada kaybolan iki genç, günlerce yürüyerek hayatta kaldı 15:01 Issız taşrada kaybolan iki genç, günlerce yürüyerek hayatta kaldı Ebru Polat'ın günlük kazancı dudak uçuklattı! 12 saatte 40 bin TL kazandı 14:54 Ebru Polat'ın günlük kazancı dudak uçuklattı! 12 saatte 40 bin TL kazandı İddianamede ortaya çıkan yeni detaylar: Baygın olduğu sırada Eda Nur'la zorla ilişkiye girdiler 14:35 İddianamede ortaya çıkan yeni detaylar: Baygın olduğu sırada Eda Nur'la zorla ilişkiye girdiler
İbrahim Tatlıses'in gelini Yasemin Şefkatli'ye düğünde taktığı altın kemerin fiyatı öğrenildi 14:07 İbrahim Tatlıses'in gelini Yasemin Şefkatli'ye düğünde taktığı altın kemerin fiyatı öğrenildi Trabzonspor'un oyuncusu Anastasios Bakasetas'a Sporting Lizbon'dan reddedilemeyecek teklif 13:51 Trabzonspor'un oyuncusu Anastasios Bakasetas'a Sporting Lizbon'dan reddedilemeyecek teklif Bakire değil diye ağabeyi tarafından öldürülen genç kız bakire çıktı! İhbar mektubu 17 yıl sonra ağabeyi tutuklattı 13:41 Bakire değil diye ağabeyi tarafından öldürülen genç kız bakire çıktı! İhbar mektubu 17 yıl sonra ağabeyi tutuklattı
Son dakika! Milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar, son yolculuğuna uğurlanıyor 13:34 Son dakika! Milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar, son yolculuğuna uğurlanıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaşına yüzde 14 zam yaptı 13:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaşına yüzde 14 zam yaptı
Advertisement