Taliban, kadına verdiği sözü çabuk unuttu: Evden çıkmayın - Son Dakika

Taliban, kadına verdiği sözü çabuk unuttu: Evden çıkmayın

19.09.2021 20:24

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yapılan "Kadın haklarına saygı göstereceğiz" açıklaması çabuk unutuldu. Yapılan son açıklamda Kabil'de şehir hükümeti için çalışan kadınlara "evlerinizden çıkmayın" mesajı gönderildi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in geçici belediye başkanı Hamdullah Namony, Kabil şehir hükümetindeki kadın çalışanların evde kalmalarını söyledi.

Taliban yönetimi devralmadan önce çalışanların üçte birine tekabul eden 3 bin kişinin kadın olduğunu söyleyen başkan, yeni bir karara dek kadınlara evden çıkmama çağrısı yaptıklarını belirtti.

KISITLI SAYIDA KADINA İZİN VERİLDİ

Açıklamada, yalnızca yaptıkları işler erkekler tarafından gerçekleştirilemeyecek olan kadın çalışanların ofislere gelmesine izin verildiği aktarıldı. Bazı tasarım ve mühendislik departmanlarıyla ortak kullanımlı kadın tuvaletlerin bu kapsama girdiği söylendi.

KADIN İŞLERİ BAKANLIĞI KAPATILMIŞTI

Taliban Cuma günü Kadın İşleri Bakanlığı'nı kapatıp onun yerine İslam hukukuyle desteklenen ''fazilet yayma ve ahlaksızlığı önleme'' bakanlığını kurmuştu.

KADINLAR ALINAN KARARLARI PROTESTO ETTİ

Taliban'ın kadınların toplumsal yaşama katılımlarını etkileyen kararları art arda alması üzerine bugün bir grup kadın bakanlık önünde protesto düzenledi. Yaklaşık 10 dakika süren eylemde ellerinde ''Kadının aktif olmadığı bir toplum, ölü bir toplumdur'' pankartı taşıyan kadınlar dikkat çekti.

KADIN HAKLARIYLA İLGİLİ VERİLEN SÖZ ÇABUK UNUTULDU

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, başkent Kabil'de düzenlediği ilk basın toplantısında Sözcü Zabibullah Mücahid "Kadınların çalışabileceği ve Şeriata göre eğitim alabileceği" söylemişti. Mücahit, "Onlar toplumumuzun çok önemli bir parçası, onlara ihtiyacımız var. Şeriata göre, toplumumuzda aktif olarak yer almaları gerekiyor." ifadesini kullanmıştı.

Taliban, kadına verdiği sözü çabuk unuttu: Evden çıkmayın

Son Dakika Dünya Taliban, kadına verdiği sözü çabuk unuttu: Evden çıkmayın - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)
  • gokbulut : Oldu olacak bütün kadinlari toplayip maharaya doldurup, gün isigi görmesin, nasil inanc iyi okuyun iyi talobbboooo Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Bildiride imzası olan 4 ülkeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23:08 Bildiride imzası olan 4 ülkeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "istenmeyen kişi" talimatına ilk yorum Kontrolden çıkan kamyon önce traktöre sonra da karşıdan gelen otomobile çarptı: 5 ölü, 1 yaralı 22:50 Kontrolden çıkan kamyon önce traktöre sonra da karşıdan gelen otomobile çarptı: 5 ölü, 1 yaralı Erdoğan'ın 10 büyükelçi talimatına en sert tepki Davutoğlu'ndan geldi: Tarihimizin en büyük diplomasi krizi 21:03 Erdoğan'ın 10 büyükelçi talimatına en sert tepki Davutoğlu'ndan geldi: Tarihimizin en büyük diplomasi krizi
Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş 19:37 Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş Meteoroloji'den 4 il için kuvvetli sağanak uyarısı! Sel riskine dikkat 19:07 Meteoroloji'den 4 il için kuvvetli sağanak uyarısı! Sel riskine dikkat Demet Evgar'ın göğüs dekolteli pozlarına arkadaşlarından yorum yağdı 17:46 Demet Evgar'ın göğüs dekolteli pozlarına arkadaşlarından yorum yağdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi 17:34 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı 17:17 Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı
Advertisement