Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den ilk açıklama - Son Dakika
Eğitim

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den ilk açıklama

Kocaeli'de bir lisedeki mezuniyet töreninde kıyafetleri nedeniyle bazı kız öğrencilerin törene alınmamasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den açıklama geldi. Tekin, "Okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere 'mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?' diye sormuş. Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere 'yer kalırsa sizi alırız' demiş. Böyle başlayan tartışma başka boyuta evriliyor." ifadelerini kullandı.

13.06.2024 21:15

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir lisenin mezuniyet töreni için velilere gönderilen onay formunda "Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez." ibareleri yer aldı. Bazı kız öğrenciler, yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle tören alanına alınmadı. Valilik ise konuyla ilgili soruşturma başlatırken konuya ilişkin bir açıklama da Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den geldi.

Bakan Tekin, Habertürk ekranlarında katıldığı bir programda Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde yaşananlara ilişkin konuştu.

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

"OKUL MÜDÜRÜMÜZ GAYET MANTIKLI BAŞLANGIÇ YAPMIŞ"

Bakan Tekin, "Okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere 'mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?' diye sormuş. Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere 'yer kalırsa sizi alırız' demiş. Böyle başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Ekranlara, sosyal medyaya düşen olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm. Zaten olay da kısa zamanda çözülmüştür." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde "Milli manevi değerlere uygun kıyafet" giyilmesi gerektiği belirtilerek velilere "Onay formu" gönderildi. Bazı kız öğrenciler ise giydikleri kıyafetler nedeniyle törene alınmadı. Yaşanan bu olay tepkilere neden olurken, Kocaeli Valiliği duruma müdahale ederek 2 müfettiş görevlendirdi. Valilik, olayın tüm yönleriyle inceleneceği bildirdi.

Kocaeli\'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin\'den ilk açıklama

Son Dakika Eğitim Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den ilk açıklama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (27)

 • Yusuf Çarman: Müdürü sonuna kadar tebrik ediyorum. 216 94 Yanıtla
 • Gregor Samsa: Bu ana sınıflarına kadar inen mezuniyet töreni uygulamalarına bir son verilsin artık. Benim bildiğim eskiden sadece üniversiteden mezun olurken yapılırdı. İyice suyunu çıkardılar. 241 33 Yanıtla
 • Eren Ismail Oguz: Tebrikler sayın bakan ellerinizden öpüyorum 162 83 Yanıtla
 • Erbay Mercan: keşke her okulda böyle müdürler olsa 141 67 Yanıtla
 • Ömer Melekoğlu: Tebrik ediyorum okul müdürünü 122 55 Yanıtla
 • fatih uçar: ee o provakatörlere ne olacak şimdi. 73 52 Yanıtla
 • Emrullah ÇINAR: Bende ayni sekilde katılıyorum benim bildigim önceden üniversitedsn mezun olanlar mezuniyet partisi yapıyordu simdi emzik emen 4 yasindaki ana okul cocugu bile mezuniyet Töreni yapiyor bunlara son verilsin bir an önce sen okulllarda sivil kıyafete gecis yaparsan mezuniyetede sahne kiyafeti ile gelir ögrenci 51 10 Yanıtla
 • Şükrü null: gidişat iyi değil 35 15 Yanıtla
  Gakko 23: Ne acıttı 6 6
 • ahmet ak: güzellik yarışmasına çevirmişler.çok abartılı üniversite mezuniyeti olsaydı ne olurdu acaba 34 10 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement