Bakan Bilgin'e canlı yayında soruldu: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? - Son Dakika

Bakan Bilgin'e canlı yayında soruldu: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

27.01.2023 11:04

Katıldığı bir televizyon programında "Asgari ücrete ara zam gelecek mi?" sorusuna cevap veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında gündeme dair merak edilenler soruları cevapladı. Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi, asgari ücret, sözleşmeli personel ve geçici işçilerin durumuyla ilgili konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM OLACAK MI?

"Asgari ücrete ara zam olacak mı?" sorusuna yanıt veren Bakan Bilgin, "Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor. Düşmeye de devam edecek. Merkez Bankası'nın da açıkladığı tahmin rakamları bu yönde. Yıl sonunda yüzde 30'un altında yüzde 20'lerde bir enflasyon ile karşılayacağız. Enflasyonun yüzde 20'lere gerilediği bir ortamda da yaptığımız artış asgari ücretlilerin alım gücünün korunmasını sağlayacaktır." dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personele ilişkin konuşan Bilgin "Sözleşmeli personelin haklarını düzenleyeceğiz. Onları bu endişeden kurtaracağız. Netleşen bir takvim yok. Dosyamız netleşince açıklayacağız. Kamuda daha adil bir düzenleme beklentisi vardı." dedi.

EYT'DE SON DURUM

Bakan Bilgin, TBMM'de imzaya açılan EYT düzenlemesiyle ilgili ise "EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini bekliyoruz. Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Süreç Meclis'in iradesindedir. EYT'li maaşında az zam iddiası doğru değildir." açıklamasında bulundu.

GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU

Geçici işçilerin durumuna da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "Geçici işçi sorununu seçim öncesi çözeceğiz. EYT'den sonra Meclis'e getireceğimiz konulardan birisi de budur" diye konuştu.

YORUMLAR (1)
  • Suleyman özdemir: Sen ne yaşiyon ya enflasyon düsuyomuş bir kilo nohut 49 tl olmuş bir litre cig sut mahallede 15 tl olmuş bir kilo peynir 90 tl olmuş bir kilo et 204 lira olmus bi paket makarna 11.50 olmuş bir bag yesil sogan 10 tl olmuş bir kilo patates pazarda bile 10 tl olmuş enflasyon düşüyo öylemi .Biraz halkın icine cikın gercekleri görün .80 binlira maas alırsan düşüyo gözükür . Cevap Yaz 39 0 Yayından Kaldır
500
TBMM Genel Kurulu toplandı (3) TBMM Genel Kurulu toplandı (3) Bakan Bilgin'den 'Asgari Ücret Zammı' açıklaması Bakan Bilgin'den 'Asgari Ücret Zammı' açıklaması Asgari ücrete ara zam olacak mı? Bakan Bilgin enflasyon rakamlarını işaret etti Asgari ücrete ara zam olacak mı? Bakan Bilgin enflasyon rakamlarını işaret etti

Son Dakika Ekonomi Bakan Bilgin'e canlı yayında soruldu: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? - Son Dakika


Advertisement