Kayısıda Kükürt Sorununun Çözümü İçin Çalışma Başlatıldı - Son Dakika

Kayısıda Kükürt Sorununun Çözümü İçin Çalışma Başlatıldı

09.01.2012 14:01
Kayısıda Kükürt Sorununun Çözümü İçin Çalışma Başlatıldı

Malatya Kayısı İşletmeleri Derneği (MAKİD) Başkanı Rahmi Semiz, kuru kayısı için konulmuş standartlardaki yanlışlıklar nedeniyle iç pazardaki sorunlarla ilgili birçok kurumla ortak hareket ettiklerini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sorunların çözümü için çalışma başlattığını söyledi.

Malatya Kayısı İşletmeleri Derneği (MAKİD) Başkanı Rahmi Semiz, kuru kayısı için konulmuş standartlardaki yanlışlıklar nedeniyle iç pazardaki sorunlarla ilgili birçok kurumla ortak hareket ettiklerini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sorunların çözümü için çalışma başlattığını söyledi.

Semiz, yaptığı açıklamada, Malatya'nın üretim gücü, Kayısı Vakfı, Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Meyvecilik Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, bilim adamları, tüccarlar ve Kayısı Akreditasyon Merkezi ile kayısıda ihracat hedefinin 1 milyar dolar olarak belirlendiğini belirtti. Bunun için sorunların da çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Semiz, bu hedefe hızla gidebilmek için bütün aktörleri bir çatı altında toplayacak Ulusal Kayısı Konseyi'nin de bir an önce kurulması gerektiğini ifade etti.

Dünyaca ünlü Malatya kayısısının hak ettiği yeri alması ve 350 milyon dolarlık yıllık ihracat gelirinin 1 milyar dolara ulaşabilmesi için Ulusal Kayısı Konseyi'nin kurulmasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Semiz, "Çünkü, kayısı için herkes bir şey söylüyor ama herkesin konuştuğu bir yerde kalıyor. Bundan da en büyük zararı kayısı üreticilerimiz ve Malatyamız görüyor. Ülkemizde kayısı sektöründe görev alan üretici, tüccar, ihracatçı, tarım teşkilatı, üniversiteler, araştırma kuruluşları ve ilgili kurumların temsil edileceği konseyin kurulmasında yardımı olacak herkesin desteğini bekliyorum." diye konuştu.

Kuru kayısı için konulmuş olan standartlardaki yanlışlıklar nedeni ile iç pazarda yaşanan sorunları Malatya ortak görüşü oluşturarak çözdüklerini anlatan Semiz, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde sürdürülen çalışmalar sonuç verdi. Bakanlık, kükürt konusunda standartları değiştirmek için çalışma başlattı. Bu yolda bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Malatya Valisi Ulvi Saran, AK Parti Milletvekili Ömer Faruk Öz, MTSO Meclis Başkanı Sami Payza, Prof. Dr. Mehmet Özkan, Doç. Dr. Murat Asma, İl Müdürü Hamit Aygül'e teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kayısıda Kükürt Sorununun Çözümü İçin Çalışma Başlatıldı

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Kayısıda Kükürt Sorununun Çözümü İçin Çalışma Başlatıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Akrabalar arasında çıkan kavga kanlı bitti! Kurşun yağdırılan 3 kardeş öldü, anne ağır yaralı 17:47 Akrabalar arasında çıkan kavga kanlı bitti! Kurşun yağdırılan 3 kardeş öldü, anne ağır yaralı Performansları maliyetlerini kurtarmadı! Fatih Terim, Feghouli ve Luyindama'nın üstünü çizdi 17:19 Performansları maliyetlerini kurtarmadı! Fatih Terim, Feghouli ve Luyindama'nın üstünü çizdi Kavgaya Mali'nin kızı da dahil oldu! Ece Ronay'dan Yasmin Erbil'e çok ağır laflar 16:24 Kavgaya Mali'nin kızı da dahil oldu! Ece Ronay'dan Yasmin Erbil'e çok ağır laflar
Gündemdeki 10 büyükelçinin arkasında kim var? New York Times, Biden'ı gösterdi 16:06 Gündemdeki 10 büyükelçinin arkasında kim var? New York Times, Biden'ı gösterdi Diyanet'ten bu sefer de 'Baby shower' tepkisi! Çok konuşulacak sözler söyledi 16:03 Diyanet'ten bu sefer de 'Baby shower' tepkisi! Çok konuşulacak sözler söyledi AK Partili başkanın 15:25 AK Partili başkanın "Kim varsa üye yapın çağrısına" olay olan cevap: Olmuyorlar, yalan söylüyorsunuz diyorlar
Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'den düşündüren tahmin: Gelmekte olan hiperenflasyon dünyadaki her şeyi değiştirecek 13:51 Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'den düşündüren tahmin: Gelmekte olan hiperenflasyon dünyadaki her şeyi değiştirecek Çin'in büyük planı ortaya çıktı! Yapılan koronavirüs testleriyle küresel genetik veri tabanı oluşturuyorlar 13:28 Çin'in büyük planı ortaya çıktı! Yapılan koronavirüs testleriyle küresel genetik veri tabanı oluşturuyorlar
Advertisement