Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak - Son Dakika

Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak

15.01.2012 15:40
Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak

Perakende sektörünün önde gelen oyuncularından KİM Marketler Zinciri, mağaza atağını sürdürüyor.

Perakende sektörünün önde gelen oyuncularından KİM Marketler Zinciri, mağaza atağını sürdürüyor. Marmara'da 59 mağazası bulunan zincir, Irak piyasasına da girecek. İlk etapta Erbil'de 2 mağaza açacaklarını açıklayan Genel Müdür Hamit Akçay, "Gerekli resmi işlemler ve mağaza anlaşmalarını ocak ayı itibari ile tamamladık. 2012'de Irak'ta toplam 3 mağaza açacağız. Uzun vadede de ise her sene ortalama 10 mağaza açarak Irak'ta etkin bir perakende zinciri kurmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de de KİM Pratik adını verdiğimiz yeni konseptimizle çok sayıda küçük metrekareli mağazalar açacağız." dedi.

Irak'ta mağazalaşmaya Erbil'den başlayacaklarını dile getiren Genel Müdür Hamit Akçay, "Ülkede 5 senelik hedeflerimizi belirledik. Mayıs ayında Erbil'de 2 süpermarket açılışı yapacağız. Bunlardan ilki şehrin en işlek caddelerinden birinde yer alan Royal Mall adlı alışveriş merkezinin içinde olacak. AVM içinde 2 bin 500 metrekarelik bir süpermarket açacağız. İkinci mağazamız ise Erbil'in tarihi merkezi sayılan Erbil kalesinin tam karşısında olacak. Tüm sözleşmeleri tamamlanan bu mağazamız ise bin 500 metrekarelik bir alanda faaliyet yürütecek. Erbil'den sonraki planımız ise Süleymaniye, Basra, Musul ve Bağdat gibi kentlerde mağazalar açmak olacak. 2012'de Irak'ta 25 milyon dolar ciro hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Irak'ta Türk ürünlerinin piyasa içinde yüzde 30 payı olduğunu belirten Akçay, şunları kaydetti:

"Açılacak mağazalarla birlikte piyasada Türk ürünü payının yüzde 50'ler seviyesine gelmesini öngörüyoruz. Mağazalarımızda Türk ürünleri ağırlıkta olacak. Fakat yerel markalara da önem veriyoruz. Bu anlamda Erbil'de bölgesel satın alma merkezinin çalışmalarına başladık. Mağaza konsepti olarak Türkiye'deki tecrübelerimizi kullanacağız. Nasıl yabancı market zincirleri Türkiye'ye girerken kendi ürünlerini de getirdilerse biz de aynı mantıkla Türk ürünlerini girdiğimiz her pazarda yanımızda götüreceğiz. Türkiye'nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi var. Bu hedefe ulaşmak için ülke olarak öncelikle perakendeci ihracına da önem vermeliyiz. Çünkü perakendeci girdiği piyasalara Türk ürünlerini de götürecektir."

IRAK'TAN SONRA SIRADA BALKANLAR VAR

KİM Marketler Zinciri olarak Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşan yatırımlarına yenilerini ekleyeceklerini ifade eden Akçay, ulusal ve global piyasalarda etkin bir oyuncu olmayı hedeflediklerini bildirdi. Akçay, şöyle devam etti:

"Gerek bilgi birikimi gerekse sermaye yapısı bakımından hazırlığımızı yaptık. İç piyasada Marmara yatırımlarımızı tamamladıktan sonra Anadolu'ya açılacağız. Ülke dışında ise Irak, süratli büyüyen, dinamik bir piyasa. Rakipler bakımından global oyuncuların henüz yer almadığı ekonomik bakımdan istikrarlı bir piyasa. Firma olarak büyüme ve genişleme için Irak pazarını önemsiyoruz. Herhangi bir yerel ortak şu an için düşünmüyoruz. Kendi markamız ve konseptimizle mağazalaşacağız. Irak dışında Balkanlar, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Rusya öncelikli piyasalarımız arasında yer alıyor. Bu piyasalarda tüketim alışkanlıkları perakende sektörünün yapısını yakından takip ediyoruz. Irak yatırımlarımızın başarısı yeni ülkelere yatırımları da süratle gündemimize almamıza imkan tanıyacak."

Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak
Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Kim Market, Irak'a 2 Mağaza Birden Açacak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bildiride imzası olan 4 ülkeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23:08 Bildiride imzası olan 4 ülkeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "istenmeyen kişi" talimatına ilk yorum Kontrolden çıkan kamyon önce traktöre sonra da karşıdan gelen otomobile çarptı: 5 ölü, 1 yaralı 22:50 Kontrolden çıkan kamyon önce traktöre sonra da karşıdan gelen otomobile çarptı: 5 ölü, 1 yaralı Erdoğan'ın 10 büyükelçi talimatına en sert tepki Davutoğlu'ndan geldi: Tarihimizin en büyük diplomasi krizi 21:03 Erdoğan'ın 10 büyükelçi talimatına en sert tepki Davutoğlu'ndan geldi: Tarihimizin en büyük diplomasi krizi
Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş 19:37 Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş Meteoroloji'den 4 il için kuvvetli sağanak uyarısı! Sel riskine dikkat 19:07 Meteoroloji'den 4 il için kuvvetli sağanak uyarısı! Sel riskine dikkat Demet Evgar'ın göğüs dekolteli pozlarına arkadaşlarından yorum yağdı 17:46 Demet Evgar'ın göğüs dekolteli pozlarına arkadaşlarından yorum yağdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi 17:34 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı 17:17 Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı
Advertisement