Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme - Son Dakika
Ekonomi

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Mayıs ayında kredi kartı ile yapılan harcamaların yüzde 103 artış göstermesi sonucunda, kredi kartı kullanımını azaltmak amacıyla limit ve taksit sayılarında düzenlemeye gidilecek. Konuyla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun önümüzdeki günlerde harekete geçmesi bekleniyor.

20.06.2024 08:11

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi nedenlerden dolayı vatandaşlar çareyi kredi kartı ile harcama yapmak buluyor. Ancak bu durum daha farklı ekonomik sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre mayıs ayında kredi kartı ile yapılan harcamalar yüzde 103 artarak 1,3 trilyon TL'ye yükseldi.

KREDİ KARTI SAYISI 410 MİLYONA YAKLAŞTI

Dünya gazetesinin haberine göre; Türkiye'de kredi kartı kullanımı hızla artıyor. BKM verilerine göre kartlı ödemeler son bir yılda iki kattan faz­la artarken toplam kart adedi de 410 milyona yaklaştı.

MAKSİMUM LİMİT AYLIK GELİRİN 4 KATI OLACAK

Önümüzdeki günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik bir düzenleme yapacağı konuşuluyor. Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi planlanıyor. Ayrıca yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısını düşürüleceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

İLAVE TEDBİRLER KART KULLANIMINI AZALTMADI

Merkez Bankası bu kapsamda mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlamak ve parasal sıkılaştırmayı artırmak için kredi kartı nakit avans çekim­lerinde faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e yükseltildi, kredili mev­duat hesabı faizi de yüzde 5'e çıkar­mıştı. Ancak bu artışın kredi kartı kullanımını azaltmadığı görülüyor.

Kredi kartında yaşanan artışı değerlendiren uzmanlar, mayıs ayında yüzde 75'i geçen enflasyonun kredi kartı harcamalarında­ki artışın temel sebebi olduğunu söylerken yıllık yüzde 80'e yaklaşan ihtiyaç kredi faizlerinin kredi kartı faizlerine oranla hâlâ çok yukarıda olmasından dolayı kredi kartı kullanımının arttığını söylüyor.

Son Dakika Ekonomi Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (25)

 • Mesut null: Ne yapacaktı geçinemeyen ? 139 7 Yanıtla
  Davut Kochan: Lüksünü kısarsa geçinebilir 19 100 Hasan Balta: Tefeciye düşürür bunlar… 24 1 Yunus Durak: Davut adam asgari ücretin altında geçiniyorlar, yiyecek ekmeğini bile askıdan alıp, çopten topluyorlar, ne lüks yaşamdan bahsediyorsun. Toplumun si rahat yaşıyor, geri kalanlar kart, senet borçlarıyla, yardimlarla geçiniyor 15 0 Msp Online: davut burayı terket paşam 9 0
 • Salim KARAKAYA: Yaptıkları tek şey sorunun sonucuna çözüm bulmak veya engel koymak. Kimse de demiyor ki problemin sebebi nedir? İşin köküne inelim de problemi kökünden halledelim. Hep günü kurtarmalık çözümler olunca da sorun giderek artıyor. Siz ancak taksit sınırı getirin vergi koyun….. 99 4 Yanıtla
  özer Iliksiz: kardeşim kredi kartıyla alıyorum diye 5 bin liraya ayakkabı 2 bin liraya gömlek alırsan böyle oluyor bir avm ye git bakalım hangi yemek yerine gidersen git %90 nı kredi kartı kullanıyor 3 kişi bin lira 5 kişi 2 bin lira kimse lux hayatından odun vermiyor ki kullanmasalar kredi kartı zaten millet alamayacak bu sefer sürümden kazanayım diye ucuza satılacak hersey 19 30
 • Mehmet Yılmaz: millet parasız kalınca karta yükleniyor ne yapsın bu sıcaklarda 77 6 Yanıtla
 • Ismail keskin: denize düşen yılana sarılır misali milletin başka caresimi kaldı bayram gelmiş adamın cebinde üç kuruş var belki yok çoluk çocuğuna napsin 71 4 Yanıtla
 • Ufuk Temel: Emekliye sen maaş erken ödeme 34 6 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement