Türk-Çin İş Forumu Şanghay'da Başladı - Son Dakika

Türk-Çin İş Forumu Şanghay'da Başladı

09.01.2012 11:46
Türk-Çin İş Forumu Şanghay'da Başladı

Türkiye Çin Sanayici İşadamları Derneği'nin (TÜÇSİAD) ev sahipliğinde ikincisi yapılan Türk-Çin İş Forumu Çin'in Şanghay kentinde başladı.

Türkiye Çin Sanayici İşadamları Derneği'nin (TÜÇSİAD) ev sahipliğinde ikincisi yapılan Türk-Çin İş Forumu Çin'in Şanghay kentinde başladı.

Çin'in Şanghay şehrinde düzenlenen 2. Türk-Çin İş Forumu'na Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Gurubu Başkanı Emin Önen, Şanghay Başkonsolosu Deniz Eke'nin yanı sıra, Türkiye'den gelen çok sayıda işadamı katıldı. Forumda Esenli, Önen, TÜÇSİAD Başkanı Murat Sungurlu, Huawei temsilcisi, Bank of China'nın Türkiye temsilcisi Zhang Xinyuan ve 120 yıllık tarihi ve 35 bin üyesi olan Şanghay Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkan Yardımcısı Jin Liang birer konuşma yatı.

Forumda Çin'deki ilk Türk dernek olan TÜÇSİAD'ın Şanghay temsilciliğinin de açılışı gerçekleştirildi. Forumda ayrıca TÜÇSİAD ile Şanghay Sanayici ve İşadamları Federasyonu arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. Çinli firmaların yoğun ilgi gösterdiği formunda, Çin'de yaşayan ve ticaret ile uğraşan Türk vatandaşları da hazır bulundu.

ÇİN PARASI ÜÇÜNCÜ ALTERNATİF OLACAK

Forumdaki konuşmasında Bank of China'nın Türkiye temsilcisi Zhang, bankalarının Türkiye yatırımı hakkında bilgi verdi ve Türkiye'deki bankalarla olan işbirliklerini açıkladı. Çin parası Yuan'ın (RMB) dünya ticaretinde üçüncü alternatif para birimi olma tartışmalarının yaşandığına şu günlerde, Türk işadamlarına karşılıklı ticaret ve yatırımlarda yerel para birimlerinin kullanılmasının çok karlı olacağını anlatan Zhang, ABD Avro bölgesindeki krizlere dikkat çekti.

ÇİN'DEKİ İLK RESMİ TÜRK DERNEĞİ AÇILDI

Cihan'a konuşan TÜÇSİAD Başkanı Sungurlu, Çin'de açılan ilk Türk dernek olan TÜÇSİAD'ın Şanghay temsilciliğinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Sungurlu, Çin'de açılan ilk dernek olduklarına dikkat çekti. Çin ile Türk halklarının birbirlerini yeterince tanıyamadıklarını ve bundan dolayı Şanghay'a ofis açarak, iki ülke halkı arasındaki mesafeyi kapatmada altyapı hazırlamak istediklerine değinken Sungurlu, iki ülke arasındaki avantaj ve farkındalığı ön plana çıkaracaklarını dile getirdi.

Forum kapsamında iki ülke yatırımcı ve işadamları, TÜÇSİAD çatısı altında tekrar bir araya geldi ve İnşaat ve Taahhüt Hizmetleri (yatırım ortaklığı) alanında karşılıklı iş ve yatırım imkanlarını masaya yatırdı.

Bugün başlayan forum, Şanghay, Hangzhou ve Hong Kong'u kapsayacak ve 13 Ocak'ta sona erecek. Kurulduğu 2006 senesinden bu yana, Uzakdoğu'nun ve artık dünyanın parlayan yıldızı haline gelen Çin ile son 10 yılda gelişme yolunda dev adımlar atan Türkiye arasında sağlam, kalıcı ve sürdürülebilir iş ilişkileri tesis etmeyi amaçlayan TÜÇSİAD'ın sloganı "21. Yüzyılın İpek Yolu". Türk Çin İş Forumu'nun ilki 2 Haziran 2010'da İstanbul'da yapılmıştı.

Türk-Çin İş Forumu Şanghay'da Başladı

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Türk-Çin İş Forumu Şanghay'da Başladı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

58 milyon euro yatırım yapılan Türkiye'nin ilk yerli şanzımanı tanıtıldı 23:14 58 milyon euro yatırım yapılan Türkiye'nin ilk yerli şanzımanı tanıtıldı Burcu Biricik, şalvar giyip tülbent taktı! Makyajsız hali dikkat çekti 22:57 Burcu Biricik, şalvar giyip tülbent taktı! Makyajsız hali dikkat çekti Dolmabahçe'de büyük yıkım! Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, sahasında Sporting'e 4-1 mağlup oldu 21:34 Dolmabahçe'de büyük yıkım! Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, sahasında Sporting'e 4-1 mağlup oldu
Babacan'dan Bahçeli'yi çok kızdıracak sözler! Eski videolarını izletti, kendini tutamadı güldü 20:11 Babacan'dan Bahçeli'yi çok kızdıracak sözler! Eski videolarını izletti, kendini tutamadı güldü Bülent Arınç'tan gündem olacak sözler: CHP'nin oyları artıyor, artacak 18:20 Bülent Arınç'tan gündem olacak sözler: CHP'nin oyları artıyor, artacak Fahiş fiyat tartışmalarına BİM'den cevap: Yüksek fiyatların sorumlusu biz değiliz 17:11 Fahiş fiyat tartışmalarına BİM'den cevap: Yüksek fiyatların sorumlusu biz değiliz
Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar 16:53 Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar 16:02 "Saldırmak için bekliyorlar" diyen Tümamiral Yaycı: S-400'ler bir an önce aktive edilip güvenliğimiz sağlanmalı
Advertisement