SON DAKİKA FEROMON HABERLERİ

Son Dakika Feromon Haberleri

 • 22 Eylül 2015 14:44 Marmarabirlik: Üretici Zeytin Güvesinden Zarar Gördü Marmarabirlik: Üretici Zeytin Güvesinden Zarar Gördü Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, halk arasında “sap kurdu” olarak bilinen zeytin güvesinin, kooperatif bölgelerinde zarara yol açtığını söyledi.
 • 22 Eylül 2015 14:13 Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa Açıklaması Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, halk arasında "sap kurdu" olarak bilinen zeytin güvesinin, kooperatif bölgelerinde zarara yol açtığını bildirdi.
 • 16 Eylül 2015 10:23 İzmir'de Yeşil Dokunun Korunması Çalışmaları Feromon emdirilmiş kapsüller yardımıyla böceklerin yakalanmasını sağlayan 'feromon tuzakları' kurulması da bu yöntemlerden biri olarak kullanılıyor" bilgisi aktarıldı
 • 29 Ağustos 2015 11:19 Elma Kurtlarıyla Biyoteknik Mücadele Gıda Tarım ve Hayvancılık Karaman İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin, 5 çiftçinin 120 dekar elma bahçesinde uyguladığı biyoteknik mücadele sahalarını yerinde görmek için Kılbasan köyünü ziyaret etti.
 • 04 Ağustos 2015 13:08 Kozan Kalesinde Ki Hastalıklı Kızılçamlar İçin Bioteknik Mücadele Başlatıldı Kozan Kalesinde Ki Hastalıklı Kızılçamlar İçin Bioteknik Mücadele Başlatıldı Kozan Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliği ile Tarihi Kozan Kalesi ve eteğindeki mesire alanında bulunan kızılçam ağaçlarında görülen Akdeniz çam kabuğu hastalığına karşı mücadele çalışması başlatıldı.
 • 05 Haziran 2015 09:45 Çevre Dostu Zirai Mücadeleye Destek Bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerin kullanılması halinde uygulanacak destek miktarları belirlendi.
 • 25 Mayıs 2015 10:07 Üzüm Sektörü Salkım Güvesi ile İlaçsız Mücadele Edecek Üzüm Sektörü Salkım Güvesi ile İlaçsız Mücadele Edecek Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden yıllık 3 milyar liralık katma değer yaratan üzüme büyük zarar veren salkım güvesi ile kimyasal ilaç kullanılmadan mücadele yöntemi geliştirildi.
 • 16 Mayıs 2015 11:11 Salkım Güvesinin Üremesi Önlenerek Üzüm Bağları Kurtarılacak Salkım Güvesinin Üremesi Önlenerek Üzüm Bağları Kurtarılacak Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden, yıllık 3 milyar liralık katma değer sağlayan üzüme büyük zarar veren salkım güvesi ile kimyevi ilaç kullanılmadan mücadele yöntemi geliştirildi.
 • 16 Mayıs 2015 10:00 Üzüm Sektörü Salkım Güvesi İle İlaçsız Mücadele Edecek Türkiye'nin en önemli tarımsal ürünlerinden yıllık 3 milyar liralık katma değer yaratan üzüme büyük zarar veren salkım güvesi ile kimyasal ilaç kullanılmadan mücadele yöntemi geliştirildi.
 • 04 Mayıs 2015 15:09 Salkım Güvesine Karşı 'Japon Tuzağı' Salkım Güvesine Karşı 'Japon Tuzağı' Dünyaca ünlü Sultaniye üzümlerinin yetiştirildiği Sarıgöl'de, bağlarda rekolte kaybına yol açan 'Salkım güvesi' zararlısına karşı 'Japon Tuzağı' adı verilen Feromon tel ve kapsüllerin üzüm asmalarının çubuklarına takılmasına başlandı
 • 05 Nisan 2015 15:09 Yenipınar'da Tarla Okulu Eğitim Çalışması Yapıldı Yenipınar'da Tarla Okulu Eğitim Çalışması Yapıldı Batmanın Beşiri İlçesine bağlı Yenipınar Köyü'nde "Tarla Okulu Eğitim Çalışması" düzenlendi.
 • 30 Mart 2015 14:02 Gelibolu Yarımadası'nda Çam Kese Böceğiyle Mücadele Gelibolu Yarımadası'nda çam kese böceğiyle mücadele çalışmaları sürdürülüyor.
 • 30 Mart 2015 11:31 Çanakkale Şehitliklerınde Çamkese Böceği Mücadelesi Yapılıyor Çanakkale'de şehitliklerin bulunduğu Gelibolu Yarımadası'ndaki ağaçların çamkese böcekleri tarafından tahrip edildiği belirtilerek, mücadele çalışması başlatıldığı bildirildi.
 • 21 Mart 2015 14:12 Siirt Fıstığı Hastalıkları ile İlgili İnceleme Yapıldı Siirt Fıstığı Hastalıkları ile İlgili İnceleme Yapıldı Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürlüğü Bitki Hastalıkları ve Zararlıları Şube personeli, Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mühendisleri ile birlikte Siirt’te fıstık bahçelerinde araştırma ve incelemeler yaptı.
 • 21 Mart 2015 08:58 Palmiye Ölümlerin Önüne Geçilmiyor Palmiye Ölümlerin Önüne Geçilmiyor Aydın’da etkili olan “Kırmızı Palmiye Böceği” Palmiye ağaçların “ Fenix” türlerini kuruttuğu belirtildi.
 • 28 Şubat 2015 13:27 Nazilli'de "Kestane Zararlıları Mücadele" Toplantısı Nazilli Ziraat Odası "Kestane zararlıları ile mücadele" toplantısı düzenlendi.
 • 26 Ocak 2015 13:55 İthal Tarım Tarım Ürünü Üniversitede Üretilecek İthal Tarım Tarım Ürünü Üniversitede Üretilecek Feromonun kimyasal bir ilaç olmadığını vurgulayan Sırıt, tarım ürünlerine birden çok veya uygun olmayan zamanlarda ilaç verildiğinde bitkiye aşırı kimyasal yüklenileceğini kaydetti
 • 26 Ocak 2015 10:35 Türkiye'de İlk Defa Neü'de Feromon Üretilecek Türkiye'de İlk Defa Neü'de Feromon Üretilecek Tarımda kullanılan zirai ilaçların ürünleri tam olarak koruyamaması ve tabiatın dengesini olumsuz etkilemesi sebebiyle Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ),Sanayi işbirliği ile TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje kapsamında NEÜ Ahmet Keleşoğlu Fakültesi Kimya Bölümünde bitki zararlıları ile biyolojik mücadelede kullanılmak üzere “Feromon Üretimi” başlatıldı.
 • 07 Ocak 2015 18:30 Böceğe Karşı Böcekli Mücadele Böceğe Karşı Böcekli Mücadele Doğu Karadeniz’de Ladin ormanları literatürde ‘Ipstypographus’ adıyla yer alan sekiz dişli dev kabuk böceğinin istilası altında.
 • 07 Ocak 2015 15:14 Ladin Ormanları Dev Kabuk Böceği İstilası Altında Ladin Ormanları Dev Kabuk Böceği İstilası Altında ZARARLI BÖCEĞİ YİYEN BİR BAŞKA BÖCEK TÜRÜ ÜRETİLDİ Sekiz dişli dev kabuk böceği ile ilgili mücadele kapsamında Kaçkar Dağları Milli park sahasına 80 adet 'Feromon' adı verilen tuzak yerleştirildi
 • 19 Ekim 2014 11:29 Kestane Zararlılarına Karşı Türk ve İngiliz Bilim Adamları Ortak Çalışıyor Türkiye'nin önemli kestane üretim merkezi olan Aydın'da çiftçinin önemli sorunu haline gelen ürün zararlılarına karşı, ADÜ ve İngiltere'nin Swansea Üniversitesinden uzmanlar ortak çalışma yürütüyor Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Tarhan: "İngiltere’den getirilen tuzak ve feromonlardan olumlu sonuçlar alındı.
 • 19 Eylül 2014 14:54 Niğde'de Zararlı Böcekler İçin 'Aşk Tuzağı' Kuruldu Niğde'de Zararlı Böcekler İçin 'Aşk Tuzağı' Kuruldu Feromon tuzakla toprak alana konuşlandırdığımız bir huni içine bu böceklerin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkıyoruz
 • 08 Ağustos 2014 15:07 Nazilli'de Zeytin Sineğine Karşı Mücadele Sürüyor Nazilli'de Zeytin Sineğine Karşı Mücadele Sürüyor Nazilli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce, ilçe merkezi ve mahallelerinde zeytin sineği ile mücadele devam ediyor.
 • 04 Ağustos 2014 14:06 Aydın'dan Kısa Kısa Aydın'dan Kısa Kısa Nazilli’de zeytin sineği ile mücadele.
 • 24 Temmuz 2014 10:39 Selvi Sebze Bahçesinde İnceleme Yaptı Selvi Sebze Bahçesinde İnceleme Yaptı Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Virüse dayanıklı çeşitlerle domates üretime devam etmemiz gerekiyor" dedi.
 • 15 Temmuz 2014 13:09 Kestane Ağaçları Kestane Ağaçları "Dişi Kokulu Tuzak" ile Korunacak Aydın'da kestane üretiminde verimliliği düşüren zararlı haşerelerle mücadelenin başladığı bildirildi.
 • 06 Temmuz 2014 09:53 Domates Güvesi ile Mücadele Çalışmaları Başlatıldı Domates Güvesi ile Mücadele Çalışmaları Başlatıldı Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri domates üreticileri için büyük tehdit oluşturan domates güvesi konusunda çiftçileri bilinçlendirmeye devam ediyor.
 • 18 Haziran 2014 17:17 Pamukta Zararlılara Karşı "Feromon Tuzak" Türkiye'deki pamuk üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Şanlıurfa'da zararlılara karşı "feromon tuzaklar" oluşturuldu.
 • 18 Haziran 2014 16:53 Pamuk Üretiminde Kurt Tehdidine Karşı Feromon Tuzaklar Kuruldu Pamuk Üretiminde Kurt Tehdidine Karşı Feromon Tuzaklar Kuruldu FEROMON TUZAĞI NEDİR? Feromon, bir böcek türünün kendi bireyleri arasında haberleşmede kullandıkları koku, böcekler arasında kimyasal konuşma dilidir
 • 08 Haziran 2014 11:53 Çks'ya Kayıtlı Çiftçilere Büyük Destek Çks'ya Kayıtlı Çiftçilere Büyük Destek Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 2014 yılı desteklemelerine yönelik açıklamalarda bulundu.
 • 05 Haziran 2014 16:46 Orman Genel Müdürlüğünün Kuruluşunun 175. Yılı Artvin Orman Bölge Müdürü Baş: "İlimizde 2012 2013 yılı çalışmaları sonucu 180 hektarlık bal ormanı tesis edilmiştir"
 • 04 Haziran 2014 13:28 Uludağ'da Yangına Karşı Patika Yol Düzenlenecek Uludağ'da çıkabilecek orman yangınlarına karşı 34 kilometrelik patika yollar, yangın söndürme araçları geçebilecek şekilde genişletilecek.
 • 04 Haziran 2014 10:17 Kimyasal İlaç Kullanmayan Çiftçilere Destek Var Kimyasal İlaç Kullanmayan Çiftçilere Destek Var Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, bitkisel üretimde kimyasal ilaç yerine faydalı böcek ve bitki zararlılarını kendine çekerek zararsız hale getiren bir biyolojik mücadele yöntemi olan feromonveya tuzak kullanan çiftçilere destek verilecek.
 • 04 Haziran 2014 10:09 Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel Açıklaması Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel Açıklaması "Bitkisel üretimde bitki zararlılarına karşı biyolojik mücadele uygulayan çiftçilere destek verilecek"
 • 04 Haziran 2014 09:23 Kimyasal İlaç Kullanmayan Çiftçilere Destek Kimyasal İlaç Kullanmayan Çiftçilere Destek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca bitkisel üretimde kimyasal ilaç yerine faydalı böcek ve bitki zararlılarını kendine çekerek zararsız hale getiren bir biyolojik mücadele yöntemi olan feromon veya tuzak kullanan çiftçilere destek verilecek.
 • 03 Haziran 2014 16:34 Biyolojik veya Biyoteknik Mücadele Destekleri Türkiye'de bitkisel üretime arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtüaltında ve açık alanda bitkisel üretime verilecek destekler için son başvuru tarihleri belirlendi.
 • 03 Haziran 2014 11:02 Bitkisel Üretimde Biyolojik Mücadeleye Destek Destekleme miktarları - Bitkisel üretime arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtüaltında ve açık alanda bitkisel üretimde, destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarlar şöyle: Örtüaltı (domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak): Biyolojik mücadele destek miktarı 350 TL/dekar, biyoteknik mücadele destek miktarı 110 TL/dekar - Turunçgil:  Biyolojik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar, biyoteknik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar (Feromon+tuzak), 20 TL/dekar (Yalnızca feromon) Domates (açıkta):  Biyoteknik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar (Feromon+Tuzak) - Elma:  Biyoteknik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar (Feromon yayıcısı) Bağ:  Biyoteknik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar (Feromon yayıcısı) Zeytin:  Biyoteknik mücadele destek miktarı 20 TL/dekar Kayısı: Biyoteknik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar  Nar:  Biyolojik mücadele destek miktarı 35 TL/dekar Açık alanda turunçgilde Akdeniz Meyve Sineğine karşı feromon+tuzak kullanımı için tahsis edilen 35TL/dekar desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere 20 TL/da olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak
 • 27 Mayıs 2014 11:07 Zararlı Erkek Böceklere Karşı Robot Projesi Zararlı Erkek Böceklere Karşı Robot Projesi Karabük Üniversitesi öğrencisi, bitirme ödevi kapsamında, tarımda zararlı böceklerle mücadelede kullanılmak için robot tasarladı.
 • 08 Mayıs 2014 18:12 Yazın Domates Daha Pahalı Olacak Yazın Domates Daha Pahalı Olacak Zararlının ekonomik zarar eşiğinin altında tutulmaya çalışıldığını anlatan Şen, "Feromon tuzaklar, kitlesel mücadele, örtüaltı ve domates üretimi yaygın bölgelerde erkek kelebekler yakalanarak, çiftleşme ve dişilerin de yumurta bırakmalarının engellenmesi yönünde çalışmalar sürdürülüyor" dedi
 • 08 Mayıs 2014 11:05 Yazın Domates Daha Pahalı Olacak Yazın Domates Daha Pahalı Olacak Zararlının ekonomik zarar eşiğinin altında tutulmaya çalışıldığını anlatan Şen, "Feromon tuzaklar, kitlesel mücadele, örtüaltı ve domates üretimi yaygın bölgelerde erkek kelebekler yakalanarak, çiftleşme ve dişilerin de yumurta bırakmalarının engellenmesi yönünde çalışmalar sürdürülüyor" dedi
 • 26 Nisan 2014 15:53 Üzüm Bağlarında "Salkım Güvesi" ile Mücadele Üzüm bağlarında rekolte kaybına yol açan "Salkım güvesi" zararlısına karşı Sarıgöl'de üreticiler "Japon Tuzağı" adı verilen yöntemle önlem almaya başladı.
 • 26 Nisan 2014 14:09 Salkım Güvesine Karşı Japon Tuzağı Önlemi Salkım Güvesine Karşı Japon Tuzağı Önlemi Bu teknolojiye üzüm üreticilerimiz 'Japon tuzağı' ya da 'Feromon tuzağı' diyorlar
 • 23 Nisan 2014 15:04 Domateste Tuta Kelebeği Zararlısıyla Mücadele Başlatıldı Domateste Tuta Kelebeği Zararlısıyla Mücadele Başlatıldı Akdeniz ülkelerinden Türkiye'ye gelen, 2010 yılında Aydın ve bazı ilçelerindeki seralarda görülen tuta kelebeği zararlısı, domates üretimini tehdit ediyor.
 • 07 Nisan 2014 09:54 Aydın'da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor Aydın'da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor Aydın’ın Didim ilçesinde palmiye ağaçlarının ölümüne neden olan Kırmızı Palmiye Böceğine karşı tuzaklama yöntemiyle mücadele devam ediyor.
 • 11 Mart 2014 17:40 Kariyer Günleri Programı Düzenlendi Kariyer Günleri Programı Düzenlendi Malatya İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ‘Kariyer Günleri’ programı düzenlendi.
 • 11 Mart 2014 16:36 2025'te Bir Hektar Tarım Arazisi 5 Kişiyi Beslemek Zorunda Kalacak Sumi Agro Turkey Genel Müdürü Irfan Arslan, "Dünya nüfusu hem artmakta hem de yaşlanmaktadır.
 • 08 Şubat 2014 10:33 Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Eğitimi Verildi Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Eğitimi Verildi Malatya Merkez Sütlüce Köyü'nde 10 gün yapılan ‘Kayısı, Sebze, Kiraz, Elma, Bağ, Fidan, Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ile Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları’ konulu teorik ve uygulamalı eğitimlere katılan 41 üreticiye katılım belgeleri törenle verildi.
 • 03 Ocak 2014 16:46 Biyoteknolojik Mücadele Desteklemeleri Çiftçilerin Hesaplarına Yatırıldı Feromonlar, nisan ayı başlarında bağlara asılmakta ve beş altı ay boyunca bağda salkım güvesine karşı koruma sağlanmaktadır
 • 09 Aralık 2013 10:24 Aydın Sahillerinde 'Kırmızı Palmiye Böceği' Zarar Vermeye Devam Ediyor Aydın Sahillerinde 'Kırmızı Palmiye Böceği' Zarar Vermeye Devam Ediyor Aydın'da "Kırmızı Palmiye Böceği" tarafından zarar gören palmiye ağaçları "Fenix" türleri kurumaya devam ettiği bildirildi.
  Aydın'ın sahil bölgeleri olan Didim ve Kuşadası'nda palmiye ağaçlarına zarar veren 'Kırmızı Palmiye Böceği'nin turizme...
 • 28 Kasım 2013 09:38 Aydın'da Biyolojik Mücadele Sempozyumu Yapıldı Aydın'da Biyolojik Mücadele Sempozyumu Yapıldı Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Biyolojik Mücadele Sempozyumu İzmir Çeşme'de yapıldı.
  Sempozyuma Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı...