Son Dakika Haberleri: 1. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler

1. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler

7 yıl önce

15 milyon insanın ölüme neden olan 1. Dünya Savaşı'nın bilinmeyen 20 gerçeği.

1
Dünyayı kasıp kavuran ve milyonlarca insanın ölüme neden olan ilk büyük savaş: 1. Dünya Savaşı. Modern dünyada gelişmiş teknoloji ve silahların kullanıldığı bu savaş hakkında bilmediğimiz gizli kalmış gerçekler mevcut. İşte 1. Dünya Savaşı hakkında bilmediğiniz 20 gerçek.
2
1- Dünya Savaşı'nda en sofistike siperler Alman siperleriydi. Özellikle uzun süre dayanması için tasarlanmışlardı ve yatak, mutfak, elektrik ve su tanklarına sahip.
3
Dogfight, yani İt Dalaşı terimi 1. Dünya Savaşı esnasında ortaya çıktı. Bunun sebebi pilotların beklenmedik manevralar yapmak için zaman zaman uçakların motorlarını havada kapamaları ve tekrar çalıştırdıkları zaman köpek havlamasına benzer bir ses çıkması.
4
1929 yılında Amerika Başkanı olacak Herbert Hoover, 1. Dünya Savaşı esnasında Amerika Tarım Bakanı'ydı. Amerika halkını savaş esnasında kendi bahçelerinde yiyecek yetiştirmeye teşvik etti ve yemek harcamalarının %15 düşmesini sağladı.
5
1- Dünya Savaşı'nda kullanılan topların sesleri yüzlerce kilometre uzaktan duyulabiliyordu. Belçika sınırında olan top atışları 220 kilometre uzaklıktaki Londra'dan duyulabiliyordu.
6
Belçika'nın Messines bölgesinde yer alan bu göl, 1. Dünya Savaşı esnasında, İngilizlerin mayınları temizlemek amacıyla patlattığı 45 tonluk patlayıcı ile oluştu.
7
Köpekler, mesaj ulaştırmak, hatta telgraf hattı döşemek için kullanıldı.
8
Big Bertha, Almanlar tarafından kullanılan 48 tonluk toptur. Yaklaşık 930 kilogramlık topları 15 kilometreye kadar fırlatabiliyordu. Almanlarda 13 adet bu müthiş silahtan vardı ancak silahı kurmak için 200 kişinin 6 saat çalışması gerekiyordu.
9
Savaşın en iyi pilotu Rittmeister von Richthofen (1892-1918), 80 tane uçak düşürdükten en sonunda Fransız pilot tarafından vuruldu.
10
1. Dünya Savaşı'nın dünya ekonomisine zararı o günün parasıyla yaklaşık 185 Milyar Dolardı.
11
Margaretha Zelle (1876-1917), yani Mata Hari Hollandalı bir dansçıydı. Çifte ajanlık yapmakla suçlandı ve 1917 yılında Fransa'da idam edildi. Üst düzey Fransız generalleriyle ilişkiye girip bilgi sızdırıyordu.
12
Amerika ilk başlarda savaşa girmeyi reddettiği için bazı Amerikalılar, savaşa Kanada ve Fransa ordusunda katıldı.
13
1. Dünya Savaşı esnasında ünlü İspanyol Gribi tüm askeri kayıpların yaklaşık 1/3'üne sebep oldu.
14
1. Dünya Savaşı'nda yaklaşık 15 milyon kişi öldü, 20 milyon kişi de yaralandı.
15
Tanklara 1. Dünya Savaşı esnasında Kara Gemisi anlamına gelen "Landship" deniyordu. Daha sonra İngilizler Tank ismini koydu.
16
Lav Silahlarını ilk olarak Almanlar 1. Dünya Savaşı esnasında kullandı. Silahlar 40 metreye kadar ateş fırlatabiliyordu.
17
Amerika savaşa girmeye karar verince Almanlar Meksika'yı Amerika topraklarını işgal etmeleri konusunda teşvik etmeye çalıştı.
18
Bu Little Willie. 1. Dünya Savaşı'nda kullanılan ilk tank. 3 kişilik mürettebatı vardı ve saatte yaklaşık 5km'lik bir hız ile ilerleyebiliyordu.
19
İngiliz tankları dişi ve erkek olarak ikiye ayrılıyordu. Erkekler top atışı yaparken, dişilerde sadece makineli tüfek vardı.
20
Ağustos 1914'te Almanlar Aerschot'da tam 150 sivili idam etti. Bunun amacı işgal edilen bölgelerde sivillerin ayaklanmasını engelleyici bir korku psikolojisi oluşturmaktı.
21
1- Dünya Savaşı'nın en büyük ordusu Rusya'nındı. Tam 12 Milyon askerden oluşan ordunun 3/4'ü hastalık ve çatışma yüzünden yaralandı, öldü veya kayboldu.Haber Yayın Tarihi: 13.11.2013 01:28 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!