10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm - Son Dakika

10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm

22.01.2009 22:21

1
Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

2
Tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç'ın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 10 Kıbrıslı Rum'u öldürdüğünü söylemesi ve ardından bu açıklamasının "senaryo" olduğunu itiraf etmesi tartışılırken, Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, Rum Haravgi gazetesine, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

3
Kaçaunis şu ifadeleri kullandı: "Üç Yunan subayın aracına yapılan saldırının intikamını almak isteyen bir grup, Rum bölgesindeki bankalar ve dükkanlardan Türkleri topladı.
4
"Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köyde ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Bu olayın çok sayıda şahidi vardı. Ama herşeyi bilen Magosa polisi sustu. O günkü şartlar altında olay bırakıldı. Mezarlar bulunamadı, suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar. Bu katliam tartışılmadı bile."

5
" dediAtilla Olgaç "Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdumişti
6
Olgaç'ın sözleri, Rum Kesimi'nde bile şüpheyle karşılanmaya başladı. Politis gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Olgaç'ın anlattığı hikayenin "hayal ürünü olabileceği" bildirildi. Olgaç'ın Rum esirin 19 yaşında olduğunu nasıl bildiğini sorgulayan gazete, "Ne komutanını hatırlıyor, ne bu olayın nerede geçtiğini, ne de tarihini. Ya ruh hastasıysa" ifadesini kullandı.

7
Gazete, "1974'te üç Türk köyünün kadın-çocuk yakılması savaş suçu değil miydi? Peki biz hangi katliamcıyı yakaladık" diyerek özeleştiri de yaptı.

8
Öte yandan Rumlar, Olgaç için uluslararası tutuklama emri çıkarılması için harekete geçti. Rum Yönetimi'nin, Olgaç'ın açıklamalarında suç unsuru bulunursa, Rum Başsavcılığı'nın isteği doğrultusunda kırmızı bülten çıkaracağı bildirildi.

9
Rum yönetiminin Olgaç'ın açıklamalarını, AB'de “Türkiye'ye baskı” aracı olarak kullanmaya hazırlandığı da gelen bilgiler arasında. Ana muhalefet DİSİ milletvekili ve Meclis Hukuk Komitesi Başkanı Yoannis Nikolau, “Bu açıklama, kayıp akıbetlerinin belirlenmesinde bilgi vermesi için Türkiye'ye baskı yapılması yönünde değerlendirilebilir” dedi
10
Olgaç'ın doğru söyleyip söylemediğinin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi veya BM Komitesi tarafından da araştırılabileceği görüşünü ortaya koyan Kliridis, Olgaç'ın ilk açıklamasının “doğruluğuna” inandığını belirterek, doğruyu söylemese bile, kopardığı gürültü nedeniyle cezalandırılması gerektiğini belirtti.

11
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı, Rıza Türmen, Rumların başvurması halinde AİHM'nin davayı kabul edebileceğini söyledi
12
Türmen şöyle konuştu: "AİHM söz konusu başvuruyu ‘öldürme' ve ‘soruşturma' olmak üzere iki açıdan değerlendirecektir. Öldürme olayı varsa bunu zaman bakımından inceleyecektir. Türkiye'nin AİHM'in Türkiye'nin bireysel başvurusunu kabul ettiği tarih 1987'dir. Öldürmeyle ilgili iddia ise 1974 yılına aittir"
13
"Dolayısıyla AİHM zaman bakımından bunu reddedecektir. Ancak Rumlar dava açarsa, olayın kendisi 1987'den önce olsa bile mahkeme, soruşturmada sürekli bir ihmal tespitinde bulunursa başvuruyu kabul edecektir"
14
"Türkiye'nin bu iddiaya ilişkin AİHM karşısında güç duruma düşmemesi için olayı öğrendiği tarihten itibaren derhal etkin bir soruşturma için hemen harekete geçmesi gerekir. Şahsın o tarihte savaşa katılıp katılmadığını belirlemesi ‘İddiayı yeni öğrendim ve etkin soruşturma başlattım' demezse zor duruma düşecektir"

15
Olgaç: bugün o komutanın 'Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş' dediğini hatırlıyorum. " dedi.
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika 10 Kişiyi Gerçekten Öldürdüm - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kız arkadaşıyla birlikte, başkalarıyla cinsel ilişkiye giren polis memuru görevden atıldı Bilerek yapmış! Kamera karşısında giyinen büyük beden model pantolonun fermuarını kapatamadı 16 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunup canlı canlı gömen adamın sonu idam sandalyesi oldu Koronayı nasıl atlattığını bir de ona sorun! Güzel modelin 1 haftası kabus gibi geçti Yasak aşk yaşadığını itiraf eden Öykü Serter'in eski sevgilisinin Levent Altınay olduğu iddia edildi