10 kuruşluk karton bardaklara çizdiği resimlerle 24 ülke 50 şehir gezdi - Son Dakika

10 kuruşluk karton bardaklara çizdiği resimlerle 24 ülke 50 şehir gezdi

04.10.2019 15:53

İstanbul'da yaşayan 25 yaşındaki Berk Armağan, ünlü ressam Pablo Picasso'nun milyon dolarlık eserlerini, 10 kuruşluk karton bardaklara çiziyor.

1
Birçok ünlü isme de özel olarak portre çizen üniversite öğrencisi Armağan, "Yaptığım bu şeyle çöp olarak görülen bir şeyin de değerli olabileceğini gösteriyorum" diyor.

2
Türkçe öğretmenliği öğrencisi Berk Armağan, dünya sanat tarihine iz bırakan Picasso'nun kendisini çizdiği 'Oto Portreler' serisini, karton kahve bardaklarına resmetti.
3
Resim eğitimi almamasına rağmen yeteneğini 3 yıl önce keşfeden Armağan, bu süre içerisinde Cem Yılmaz, Ozan Güven ve İlber Ortaylı gibi ünlü isimlerden de ilgi görerek ünlülere özel olarak portre çizdi. Çöp olarak görülen kullanılmış karton bardaklara sanatı ile hayat veren Armağan, sosyal medyada da birçok kişinin dikkatini çekti.
4
3 yıl önce arkadaşına hediye olarak karton bardak çizmesiyle bu serüvenin başladığını ifade eden Armağan, "Arkadaşım bir kahve markasının müdavimi ve o kahve markası da kahvelerini karton bardak ile servis ediyor. Ben de ucuz yollu ve ona özel olacağı için bardak çizme yolunu seçtim ve böylelikle serüven başlamış oldu.
5
Küçüklüğümden bu yana Pablo Picasso'yu çok seviyorum. Çocuksu bir çizim tarzı var. Resimlerini görünce herkes ben bunu yaparım kafasında oluyor ama tabi ki öyle değil. O zamanlarda bunu yapmış olması, tüm sanat kurallarına meydan okuması beni çok etkilemişti. Sanat tarzı, estetik zevki, değişim ve gelgitleri çok güzel, hayranı kendisine. Picasso'nun kendine dair portreleri çok. Zaman içerisinde çocukluğundan ölene dek yaptığı portre serisi var. Sanat anlayışı değişiyor. Bu sanat değişimini yansıtmak adına böyle bir şey aklıma geldi. Yaşına göre çizdiği değişik eserleri var, bende onları çizdim. Kendisi ve oluşturduğu oto portrelerden oluşan bir seri çizdim" dedi.
6
Sattığı bardaklarla 24 ülke 50 şehir gezdi
Sattığı bardaklarla 24 ülke 50 şehir gezdi
Şu ana dek yaklaşık 900 bardağa çizim yapan Armağan, sattığı bardaklarla 24 ülke 50 şehir gezdi. Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Ukrayna, Norveç, İsveç, Danimarka Hollanda, Almanya, Japonya, Kore ve Ürdün gibi ülkeleri görme imkanı bulan Armağan'ın hedefi ise bardak çizerek dünyayı gezmek.
7
8
9
10
11
12
13

Son Dakika 10 kuruşluk karton bardaklara çizdiği resimlerle 24 ülke 50 şehir gezdi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500
Advertisement