11 Ayın Sultanı Ne Demektir? - Son Dakika

11 Ayın Sultanı Ne Demektir?

28.06.2014 20:46

1
Müslümanlar için kutsal kabul edilen ve oruç tutulan Ramazan ayı yurtta ve tüm dünyada sevinçle karşılandı. Bir ay boyunca oruç tutacak olan Müslümanlar, Ramazan ayı ile ilgili detaylara da cevap arıyor.

2
Müslümanların en çok merak ettiği konulardan biri ise Ramazan'a "11 Ayın Sultanı" denmesi. Peki Ramazan'a neden 11 Ayın Sultanı denir? Ünlü ilahiyatçı Süleyman Ateş bu sorunun cevabını verirken, "11 Ayın Sultanı" ibaresinin Kur-an'da olmadığını söyledi. İşte cevabı:

3
'11 Ayın Sultanı' deyimi Türklerin verdiği bir sıfattır. İslâm'da böyle bir şey yok, ne Kur'ân'da, ne de hadislerde Ramazan ayı için sultanlık sıfatı kullanılır.

4
Bunlar Türklerin, Ramazana verdiği değerin, saygının ifadesi olarak kültürümüze geçmiştir.

5
Niçin 12 ayın değil de 11 ayın deyimine gelince: 11 kişi düşünün. Bunlar sıradan insanlar. Bunların başında bulunan insana sultan denilir. Sultan bunlar gibi sıradan insan değil, padişahtır.

6
Artık padişahı o 11 kişiden biri saymak olmaz. Aylar on ikidir ama bunların biri ayrılıp sultan yapılmış, artık sıradan ay olmaktan çıkmıştır. O sultandır.

7
Kimin sultanı, geride kalan sıradan 11 ayın sultanı. Ben bunda yanlış bir şey görmüyorum. Ramazan kendisi sultan olduğuna göre artık onu öteki sıradan aylardan saymak uygun olmaz.

8
En güzel Mahya yazıları...

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Son Dakika 11 Ayın Sultanı Ne Demektir? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu Irmak Ünal yaptığı hatanın bedelini koronavirüse yakalanarak ödedi: Perişan oldum Hepsi tek bir ağızdan aynı şeyi söyledi! Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları Best Model of Turkey'in 15 yaşındaki kraliçesi Melisa İmrak tartışma yarattı Kapadokya'da 29 Ekim coşkusu! Ay yıldızlı bayrağımız gökyüzüne yükseldi Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu