11 Eylül saldırılarının 18. yıl dönümü! 11 Eylül saldırısı nedir? - Son Dakika

11 Eylül saldırılarının 18. yıl dönümü! 11 Eylül saldırısı nedir?

11.09.2019 10:36

11 Eylül saldırılarının 18. yıl dönümünde olayın perde arkası merak ediliyor. ABD tarihinin en büyük terör olayı olan 2001 yılında Başkan George Walker Bush döneminde gerçekleşen 11 Eylül saldırısı görüntüleri de yaşananların önemini kanıtlar nitelikte. Peki, 11 Eylül saldırısını kim yaptı? 11 Eylül saldırısında kaç kişi öldü?

1
11 Eylül saldırısı nedir?
11 Eylül saldırısı nedir?
Modern dünya tarihinin dönüm noktalarından olan 11 Eylül saldırıları, El Kaide'nin 4 uçak kaçırarak ABD'nin önemli yapılarını hedef aldığı ve yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne sebep olduğu 4 ölümcül saldırıyı içine alan eylemdir.
2
11 Eylül 2001 tarihinde sabah saatlerinde El Kaide örgütünün kaçırdığı 4 uçaktan ikisi ABD'nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kuleler olarak bilinen güney ve kuzey kulelerine çarparak intihar saldırısı düzenledi.
3
Üçüncü uçak ise ABD Savunma Bakanlığı karargahı Pentagon'a çarptı ve Pensilvanya'nın Pittsburgh ketindeki Yahudi Sinagogu'nu hedef alan diğer uçak da F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürüldü.
4
Saldırıda kaç kişi hayatını kaybetti?
Saldırıda kaç kişi hayatını kaybetti?
30 bin kişinin çalıştığı Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kulelerinde 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi, kaçırılan uçaklarda da 246 kişi hayatını kaybetti. Açıklanan toplam kayıp sayısı 19 terörist ile birlikte 2 bin 996 kişi olarak belirlendi.
5
ABD ekonomisinin uğradığı maddi zarar 120 milyar doların üzerinde hesaplanırken saldırıların New York şehrinde ve altyapısında yarattığı maddi hasar ise 60 milyar dolardan fazlaydı.
6
11 Eylül saldırılarının sonuçları
11 Eylül saldırılarının sonuçları
11 Eylül terör saldırılarından 11 gün sonra ABD İç Güvenlik Bakanlığı kuruldu, kısaca PATRIOT adı verilen yasa çıkarılarak terörle mücadelede yapılacaklar daha da ayrıntılandırıldı. Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) yetkileri genişletildi.
7
Tüm dünya terör alarmına geçti ve ABD göçmen politikasını değiştirerek sınır dışı etme oranını hızla yükseltti. Dünya genelinde terör korkusu, islamofobi ve ırkçılık giderek arttı.
8
ABD tarihinde ilk kez, ülkenin hava sahası kapatıldı. Saldırıların hemen ardından ilan edilen olağanüstü hal, halen yürürlükte bulunuyor.
9
Guantanamo adasında "yasa dışı düşman savaşçılar" adı verilen kişilerin tutulduğu bir hapishane kuruldu.
10
Dönemin Başkanı Bush, İran, Irak ve Kuzey Kore'yi "şer ekseni" olarak tanımladı.
11
11 Eylül saldırılarının en önemli sonuçlarından biri "terörle mücadele eden" ABD'nin Afganistan'a savaş açması oldu.
12
Saldırılardan sonra Bush, Afgan Taliban örgütünden, El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'i teslim etmesini istedi. Ancak Taliban bu isteği geri çevirdi.
13
ABD 7 Ekim 2001'de Afganistan'daki Taliban rejimine ve Usame Bin Ladin'in örgütünü yok etmek amacıyla Afganistan'ı bombalamaya başladı. Usame Bin Ladin 10 yıl sonra, 2 Mayıs 2011 tarihinde Pakistan'ın Abbotabad kentinde yakalandı ve öldürüldü. ABD, Afganistan'ın ardından Irak'ı da işgal etti.11 Eylül saldırısı sonrası yapılan araştırmalarda, Müslümanlara yönelik saldırıların yüzde 50 oranında arttığı belirlendi.

Son Dakika 11 Eylül saldırılarının 18. yıl dönümü! 11 Eylül saldırısı nedir? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında bilerek göğüslerini gösteren jüri üyesi kızlarıyla birbirine girdi! Sebep yine aynı Çıplak fotoğraflarını satan modeli şaşırtan talep! En çok o pozu istiyorlar "Her seferinde yıkıyorum" demişti! Cardi B, taharet temizliği için asistan tutmuş Sorumsuzca davrananların eseri! İstanbul'un bir ilçesinde kediler 'Şirinler'e döndü Boyları 12 metre kiloları 50 ton! 2 bin yıldır öylece duruyorlar