Son Dakika Haberleri: 110 Yıldır Yanan Ampulün Sırrı Çözülemiyor!

110 Yıldır Yanan Ampulün Sırrı Çözülemiyor!

7 yıl önce

Bu aletler zamana meydan okuyor

1
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Livermore kasabasında bir itfaiyeye kurulan ampul tamı tamına 110 yıldır yanıyor. 1901 yılında bir işadamı tarafından itfaiyeye bağışlanan ampül, bu dönemden beri birkaç küçük istisna dışında yanmaya devam ediyor.
2
Kasabanın elektrikten sorumlu yetkilisi Lynn Owens ampulün bu kadar uzun zamandır yanmasının bilim adamlarını şaşırttığını belirtiyor. Ancak ampulü tasarlayan kişi Edison'un rakibi Adolphe Chailet. Chailet Edison'dan daha iyi ampul yapma iddiasına giren kişi. Chailet'in bu rekabetle bu kadar uzun ömürlü ampul tasarladığı tahmin ediliyor.
3
Livermore kasabasına binlerce turist gelmesini de sağlayan ampul 110. 'doğum gününü' de kutlarken Guiness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı. İşte zamana meydan okuyan aletler, arabalar ve mekanlar...
4
Harry Cox'un sahip olduğu bu elektrik süpürgesi de 108 yıldır emiş gücünü koruyor.
5
53 yaşındaki Cox, süpürgeyi çöp atık alanında bulup kurtarmasına rağmen eşini kullanması için ikna edemedi.
6
Çalışan en eski bilgisayar 215 metrelik yer kaplıyor. Zaman zaman güncellemeler yapılsa da hala eski işletim sistemine sahip.
7
Şirket bilgisayarı 2016 yılına kadar çalıştırmayı hedefliyor.
8
1936'da üretilen bu televizyon İngiltere'nin çalışan en eski televizyonu. O zamanlar 100 sterlinin (300 TL) altında satılan televizyon şu an açık arttırmada 5 bin sterlinin üzerinde alıcı bulması bekleniyor.
9
Sadece 12 inç (30cm) olan bu televizyonun kumandasının eksikliği tek kanallı günlerde yokluğunu aratmıyordu.
10
Eski ajan Tony Sale, 1950 yılında yaklaşık 2 metre uzunluğunda George adında, sadece 20 dolarla ‘insansı' robot yaptı. Bu kadar ucuz olmasının sebebi Sale'in kullandığı düşen bomba uçağının parçalarını kullanması.
11
O zaman daha 19 yaşında olan Sale, uçak hurdalarından yaptığı yürüyen ve konuşan robotuyla dünyayı etkiledi. Ancak teknolojik gelişmelerle robot George'un hafızası ve zekası geride kalarak kendini Sale'in garajında buldu.
12
Buhar gücüyle çalışan bu araba dünyanın en eski çalışan otomobili. 1884'de Fransa'da yapılan otomobil, 2011 yılında 4.6 milyon dolara satıldı.
13
‘Benzin' olarak kömür, odun ve kağıt parçaları kullanan araba, tek seferde 30 dakikalık mesafe gidebiliyor.
14
Dünyanın en eski ve gösterimlerine devam eden sineması Polonya'da. 1909'da kurulan sinema dünya savaşlarından bile etkilenmedi.Haber Yayın Tarihi: 12.07.2013 09:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!