1200 Yıllık Kayıp Şehir - Son Dakika

1200 Yıllık Kayıp Şehir

27.11.2014 11:14

1
1200 yıl önce Mısır kıyıları açıklarında sular altına gömüldüğü rivayet edilen kayıp şehir Heracleion, 3D teknolojisi yardımıyla tekrar gün yüzüne çıktı.

2
Antik Mısır şehri Heracleion'un zamanında Akdeniz'deki en büyük ticaret merkezi olduğu düşünülüyor.

3
Kleopatra'nın bizzat açılışını yaptığı kutsal bir tapınağa da sahip olduğu iddia edilen ve 2001 yılında şans eseri keşfedildiği günden bugüne kadar hakkında türlü arkeolojik çalışmaların yürütüldüğü antik kentin zamanındaki görünümünün, bugün 3D teknolojinin yardımıyla bir haritaya dökülmesi başarıldı.

4
Heracleion antik kenti, aynı kayıp kıt'a Atlantis gibi uzun yıllar bir efsane olarak kulaktan kulağa yayılıyordu.

5
Fakat 12 yıl önce, denizaltı arkeologu Dr Franck Goddio, 18. yüzyıldaki Nil savaşında sulara gömülen Fransız gemilerini araştırmak için başlattığı çalışmasında şans eseri bir şekilde antik kentin hazineleri ile karşılaştı.

6
Yön değiştiren çalışmalar sonucunda antik kentin kalıntıları üzerindeki kum ve çamur tabakası kaldırıldığında ise 1.200 sene önce Heracleion'da hayatın ne kadar zengin ve ihtişamlı olduğunu kanıtlayan ipuçlarına ulaşıldı.

7
1.200 yıl önce Akdeniz'in ticaret merkezi olduğu düşünülen şehirde arkeologların 64'ten fazla gemi kalıntısına ulaştığı kaydedildi.

8
Bu sayının şimdiye kadar salt bir bölgede ulaşılan en fazla sayıdaki gemi olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

9
Arkeolog grubunun ayrıca 700'den fazla gemi çapasıyla birlikte ticarette kullanılan bronz ve taş paralara da ulaştığı kaydedildi.

10
Çalışmalarda ayrıca Kleopatra'ya Mısır'ı yönetmesi için güç verdiğine inanılan efsanevi Amun gareb tapınağının kalıntılarına ulaştığı da bildirildi.

11
Oxford Üniversitesi Deniz Arkeolojisi Direktörü Dr Damian Robinson, antik kentle ilgili olarak, 'Şaşırtıcı derecede iyi muhafaza edilmiş.' şeklinde konuştu.

12
Dr Robinson ayrıca çalışmalar sonucunda antik kentin iktisadi özellikleri hakkında da birçok bilginin gün yüzüne çıktığını ifade etti.

13
''Bu arada Yunan ve Fenikelilerden gelen birçok şey var'' sözleriyle antik kentteki ticaretin çapına dikkat çeken Dr Robinson, yapılan çalışmaları 'heyecan verici' olarak nitelendirdi.

14
15
16
17
18

Son Dakika 1200 Yıllık Kayıp Şehir - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı