124 Uçağın 67 Yıldır Gizli Kalan Sırrı - Son Dakika

124 Uçağın 67 Yıldır Gizli Kalan Sırrı

01.12.2012 10:04

1
Myanmar'da ABD askerlerinin 67 yıl önce gömdükleri 124 İngiliz savaş uçağının gizemi çözülemiyor. Bu sırrı çözmek için 16 yıldır çaba harcayan 63 yaşındaki çiftçi David Cundall, uçakları gün ışığına çıkarmak için Myanmar hükümetiyle anlaştı. (KAYNAK: NTVMSNBC)
2
Cundall, on yıllardır askeri diktatörlükle yönetilen Myanmar'a sayısız seyahat gerçekleşti. Amerikan, İngiliz ve Myanmarlı görgü tanıklarıyla ayrı ayrı görüştü. Birbirlerini tanımayan bu insanlar her defasında ortak bir hikaye anlatıyorladı. Söz konusu "ortak hikaye" uzun yıllardır dünyanın her tarafından savaş uçaklarının enkazları peşinde koşturan David Cundall'ın gözlerinin bir çocuk gibi parlamasına neden oluyordu.
3
İngiliz çiftçi Cundall, 16 yıldır peşinde olduğu hayalini sadece "efsane" ve "söylentiler" üzerine bina etmiyordu. İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'ne sandıkların yerleştirildiği bölgede jeofizik ölçümler yaptırdı. Ölçümler, bölgede metal gömülü olduğunu gösteriyordu.
4
Cundall, Rangun'da eski uçak pistinin hemen yakınında sondaj çalışması da yaptı. Sondajla 5 santim kalınlığındaki tahta delindikten sonra, ucunda kamera olan bir boruyla sandıkların içi incelendi. Sandıklarda metal parçaları vardı ancak neye benzedikleri pek anlaşılmıyordu.
5
Bütün parçaları birleştirdiğinde David Cundall, Rangun'da uluslararası havalimanının yanı başında, atıl durumdaki uçak pistinin hemen dibinde büyük bir servet yattığından hiç kuşku duymuyor. Cundall, günümüzde bir çalılığa dönüşen bu yerin altında dev sandıklarda onlarca İngiliz yapımı savaş uçaklarının kendisini beklediğinden emin.
6
İngiliz çiftçi Cundall, İngilizlere İkinci Dünya Savaşı'nı kazandıran ve Hitler'in Londra'yı işgal edememesinde büyük bir rol oynayan "Spitfire" savaş uçaklarının ABD askerleri tarafından Myanmar'da 5 farklı bölgeye gömüldüğünü tahmin ediyor. Nem ve suya dayanıklı katran sandıklar içerisinde saklanan "Spitfire"lar, eğer paslanmamış ve çürümemişse, her biri Cundall'a 1.5 milyon İngiliz sterlini kazandıracak.
7
İngiliz maceracı Cundall, ABD askerlerinin Myanmar'da 124 "Spitfire" savaş uçağı gömdüğünü tahmin ediyor. Cundall uzun uğraşlar sonrasında bu yıl Ekim ayında Myanmar'daki yeni hükümetle bir anlaşma imzaladı.
8
Anlaşmaya göre, İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere tarafından monte edilmeden sandıklar içerisinde Myanmar'a gönderilen ve burada ABD askerleri tarafından gömülen 124 savaş uçağına da ulaşılırsa, bunların 37'si David Cundall'ın olacak.
9
Ancak David Cundall'ın 124 uçağa ulaşması halinde, montajın yıllar alabileceği belirtiliyor. Cundall ise, uçakların montajını 3 yıl gibi kısa bir zamanda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Cundall'a göre, İngiltere'ye İkinci Dünya Savaşı'nı kazandıran "Spitfire"lar artık savaş için değil, ülkeler arasında barış sağlamak için uçacak. (KAYNAK: NTVMSNBC)

Son Dakika 124 Uçağın 67 Yıldır Gizli Kalan Sırrı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor