124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı! - Son Dakika

124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı!

13.11.2019 15:28

Vücudunuzda hissettiğiniz bir ağrı ya da teşhis edilmiş bir hastalığın takibi için çektirdiğiniz röntgenin nasıl ortaya çıktığını biliyor muydunuz? İşte günümüzden tam 124 sene önce ortaya çıkan röntgen ve hikayesi...

1
İlk röntgen filmi 1895 yılında çekildi
İlk röntgen filmi 1895 yılında çekildi
Bugün, röntgen teknolojisi çok yaygın olsa da, ilk keşfedildiğinde tıbbi teknoloji için şaşırtıcı ve radikal bir adımdı. Zira doktorların ve bilim insanlarının, insan vücudunun içini açmadan incelemesini sağladı. Bu da, o dönem için inanılmaz bir ilerleme anlamına geliyordu. Tarihin ilk röntgen filmi 1895 yılında çekildi. Hemen aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, bugünün röntgenleri kadar net bir görünüm sunmuyor; ancak buna rağmen tıp dünyasını değiştiren bu teknolojinin nerede başladığını görmek bir hayli ilginç.
2
Elektromanyetik radyasyonla görüntü yakalamayı keşfeden ilk kişi Alman Fizik Profesörü Wilhelm Röntgen'di. İndüksiyon bobinden kısmen boşaltılmış bir cam tüpten geçen elektrik ışınlarının yolunu araştıran bilim insanı, insan vücudu dahil olmak üzere tüm nesnelerin ışınlardan etkilenebileceğini keşfetti. Çektiği ilk röntgen, eşinin eliydi. Bir kez daha yukarıdaki fotoğrafa bakarak, eşinin alyansını yüzük parmağında görebilirsiniz.
3
Röntgen'in keşfedilmesinden bir yıl sonra 1896'da, Glasgow Royal Infirmary'de bir röntgen bölümü kuruldu. Burada doktorlar ilk böbrek taşı röntgenini ve bir kurbağanın bacaklarının hareket halindeki görüntüsünü elde etmeyi başardı. Ayrıca aynı yıl içinde Dr. John Hall-Edwards, röntgenle tanı koyan ilk doktor olarak kayıtlara geçti.
4
En sonunda x ışınlarına sürekli maruz kalmanın insanlar için zararlı olduğu keşfedildi, ancak bu, hastalıkların tanımlanmasına ve tedavilerin bulunmasına yardımcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Son Dakika 124 yıl önce çekilen ilk röntgendeki ilginç detay ortaya çıktı! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ronaldo'nun sevgilisi Georgina Rodriguez 5. çocuğu istiyor Etle şov yapan Nusret, bu kez takipçilerinin hiç alışık olmadığı bir paylaşım yaptı Cani adam denizde boğmaya çalıştığı eşini, diri diri kuma gömerken yakalandı Metin Yüncü'nün eski eşi, gizemli mesajı yıllar sonra ifşa etti: Kocan seni Songül Karlı ile aldatıyor Alemin Kralı Oben, sabahlığının düğmesini açıp pembe iç çamaşırıyla poz verdi