Son Dakika Haberleri: 13 Büyükşehir Belediyesine 25 Yeni İlçe

13 Büyükşehir Belediyesine 25 Yeni İlçe

8 yıl önce

1
TBMM Genel Kurulu'nda, 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin tasarı kabul edilerek yasalaştı.
2
Yeni yasaya göre 26 yeni ilçe kuruluyor, İstanbul'da bazı mahalleler ilçe değiştiriyor. İşte yasayla gelen yenilikler...

3
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırı olarak belirlenecek.

4
Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılacak; köyler mahalle olarak, belediyeler ise mahalleleriyle birlikte bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.

5
Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli'ndeki orman köyleri de dahil olmak üzere köylerin tüzel kişiliği kaldırılacak.

6
Aydın'da Efeler;

7
Balıkesir'de Karesi, Altıeylül ve Altınoluk;

8
Hatay'da Antakya, Defne, Arsuz, Payas;

9
Denizli'de Merkezefendi ve Pamukkale;

10
Manisa'da Şehzade, Yunusemre;

11
Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu, Önikişubat;

12
Mardin'de Artuklu;

13
Muğla'da Menteşe, Seydikemer;

14
Tekirdağ'da Süleymanşah, Kapaklı, Ergene;

15
Trabzon'da Yavuzselim;
16
Şanlıurfa'da Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü;

17
Van'da Tuşba ve İpekyolu ilçeleri kurulacak.

18
İstanbul Şişli'nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri, Sarıyer'e bağlanacak.

19
İstanbul Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş, Bahşayış mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey mahallesi, Çatalca belediyesine katılacak.

20
Tasarı üzerindeki görüşmelerde AK Parti, MHP ve CHP'nin kabul edilen ortak önergesiyle Hatay'ın Payas, Zonguldak'ın Kilimli ve Kozlu beldeleri de ilçe olacak.

21
Denizli'nin Akköy ilçesinin ismi de Pamukkale olarak değişiyor.Haber Yayın Tarihi: 12.11.2012 08:17 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!