13 Sayısı Neden Uğursuzdur? - Son Dakika

13 Sayısı Neden Uğursuzdur?

02.06.2015 08:03

1
BATIL İNANÇLAR VE LANETLER/ Günlük hayatımızda farkında olmadan bazı inançlardan korkar ve etrafımızdaki bazı şeylerin uğursuzluk getirdiğine inanırız. Sizin için dünyadaki en bilinen ve en korkulan batıl inanç ve lanet hikayelerini derledik.

2
13. Cuma'dan neden korkarız? Siyah kedilerin ya da 666 sayısının laneti nereden geliyor? İşte en yaygın 13 batıl inancın neden ve nereden ortaya çıktıkları!

3
İSKOÇ OYUNU/

Oyuncuların kendine has batıl inançları var. Bu inançlar ise en çok Shakespeare'in Macbeth eseri oynanacakken ortaya çıkıyor. İnanca göre, bir tiyatroda Macbeth demek (oyunun oynandığı anlar hariç) yapıma kötü şans getiriyor. Oyuncular, ismini kullanmak yerine, basitçe "İskoç oyunu" olarak adlandırıyorlar. Macbeth oynamanın bile kötü şans getirdiğine inanılıyor.

4
İSKOÇ OYUNU/

Hatta bir efsaneye göre, Macbeth ilk defa sahnelendiğine, yanlışlıkla gerçek bir hançer kullanıldığı için baş rol oyuncusunun ölümüne sebep olmuş.

Oyuncular ayrıca birine sahneye çıkmadan önce iyi şans dilemenin kötü şans getireceğine inanırlar. Onun yerine birbirlerine bacaklarını kırmalarını söylerler. Bu inancın 1920lerde ortaya çıktığına inanılıyor.

5
SİYAH KEDİ/

Siyah kediler, uzun yıllardır Batı ülkelerinde kötü şans simgesi olarak görülür. Çoğu kültürde önünüzden siyah bir kedi geçtiğinde kötü şans geleceğine inanılır. Hatta başınıza korkunç bir şey geleceğini ya da öleceğinizi düşünenler bile olabilir. Fakat Japonya, Birleşik Krallık ve İrlanda gibi bazı kültürlerde, siyah kedilerin iyi şans getirdiğine inanılır.

6
YARATIK HEYKELLERİ/

Binanızın çevresini saran yaratık heykelleri, günümüzde çok da güzel bir fikir olmayabilir. Fotoğrafta Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin üzerindeki heykeli görüyoruz. Bu heykeller, aslında binayı kötülüklerden korumak için konuluyor. Ama aynı zamanda çok pratik bir işlevleri daha var. Kiliselerin çatılarında biriken yağmur suları, heykellerin ağızlarından dışarıya dökülüyor.

7
ÖLÜ ADAMIN ELİ/

Ölü adamın eli, iki siyah sekizli ve iki siyah asın beşinci farklı bir kartla birleşmesiyle oluşuyor ve çok iyi bir el olmasına rağmen kötü şans getirdiği düşünülüyor. Bu inancın sebebi, efsaneye göre Wild Bill Hickok'un vurularak öldürüldüğünde elinde bu kartları tutuyor olması. 1876 yılında Deadwood'da yaşandığı söylenen bu olayı aslında destekleyen kanıtlar da bulunuyor. Elinde tuttuğu kartlar hiçbir belgede yer almasa da, günümüz oyuncularını bu olaya inanmaktan alıkoymuyor.

8
PARMAKLARI ÇAPRAZLAMAK/

Dünya genelinde birine boş şans dilemek için ( ya da gizlice verilen bir sözü bozmak için) parmaklarımızı çaprazlarız. Nereden doğduğu bilinmese de, Hristiyan ülkelerde haça benzediği için yapıldığı iddia edilir.

9
KIRIK AYNA/

Kırılan bir aynanın 7 yıl uğursuzluk getireceği yaygın bir batıl inançtır. Bu inancın temelinde aynaların insan ruhunu ele geçirdiği fikri yatar. Ayna kırıldığında, ruhunuzun bir parçası da aynayla birlikte kırılır. Bu sebeple bazı kültürlerde, biri öldüğünde tüm aynaların üzeri kapatılır ki, kişinin ruhu aynada hapsolmadan evi terk edebilsin.

10
KUNDUZ FESTİVALİ/

Bir kunduzun hava durumunu tahmin edeceği inancı, gerçekten çok saçma görünebilir. İnanca göre, kunduz eğer gölgesini görürse bahar erken gelecek, göremezse altı hafta daha kış devam edecektir. ABD ve Kanada'da oldukça yaygın olan bu festivalin en ünlüsü, yukarıda fotoğrafını gördüğümüz aynı isimli filme de konu olan Pennsylvania'daki Punxsutawney Phil'dir. Geçmişteki meteorolojik verilere baktığımızda, Punxsutawney Phil'in aslında çok başarısız olduğunu görebiliriz. Yüz yılda sadece 39 defa doğru kararı vermeyi başarabilmiş.

11
TUZ DÖKMEK/

Yanlışlıkla tuz dökmenin kötü şans getireceği çok eski bir inanıştır. Bu inanışın kökeni Yehuda'nın Son Akşam Yemeği'nde İsa'ya ihanet etmeden önce tuz döktüğü inanışıdır. Ama büyük ihtimalle çok daha pratik bir açıklaması var. Eskiden çok pahalı bir malzeme olan tuz, zaten talihsiz bir şey olarak görülüyordu. Bu sebeple ev sahibinizin tuzunu dökmek, pek iyi bir davranış değildi. Ama tıpkı siyah kedilere karşı olan inanç gibi, tuz dökmek de tam aksi bir inanışa sahip. Bazı kültürlerde sol omzun üzerinden tuz fırlatılmasının iyi şans getirdiğine inanılır.

12
13
666/

Bilimsel ismiyle söylememiz gerekirse Hexakosioihexekontahexafobi, 666 sayısına karşı duyulan korkudur. Bu inanışın Hristiyanlıktan geldiğine hiç şüphe yoktur. 666 sayısı, kutsal metinlerde şeytanı simgeler. Bu inanış öylesine yaygındır ki, eski ABD Başkanı Ronald Reagan, başkanlığı sona erip yeni evine taşındığında, sokak numarasını 666'dan 668'e çevirmiştir. 2005'te yapılan bir açıklamaya göre bir grup akademisyen, bu sayının 666 değil, 616 olması gerektiğine karar vermiştir.

14
MERDİVENLERİN ALTINDAN GEÇMEK/

Merdivenin altından geçmenin kötü şans getirdiğine inanılır. Bunun sebebi olarak merdivenin oluşturduğu üçgen gösterilse de, merdivenin altından geçmenin oluşturduğu tehlike daha mantıklı bir açıklamadır. Bu batıl inanca uymak, aslında sağlığınız ve hayatınız için işe yarayabilir.

15
MEKTUP ZİNCİRİ/

Geçmişi 1888'e dayanan mektup zincirleri, alıcıdan mektubu kopyalayıp başkalarına yollamasını talep eder. Eğer yollamazlarsa başlarına gelebilecek kötü olaylardan örnek vererek insanları teşvik etmeye çalışırlar. E-posta ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, mektup zincirlerini devam ettirmek çok daha kolaylaştı. Bazı zincirlerin amacı para sağlamak olsa da, çoğunun neden ortaya çıktığı bilinmemekte.

16
KARA CADI/

Kara Cadı güvesi (Ascalapha odorata) ölüm ve talihsizlik getirdiği söylenen bir başka canlıdır. Karayipler ve Orta ve Güney Amerika'da yaygın olan bu inanış, güvelerin hasta insanların evlerine doğru uçtuğu inancı da vardır. Batıl inançlar özellikle bu güve üzerinde yoğunlaşsa da, Orta Amerika'da tüm güve türleri ölümle bağdaştırılır.

17
13 SAYISI/

13 sayısının uğursuz olduğu inancı o kadar yaygındır ki nereden doğduğunu bulmak imkansız hale gelmiştir. Bir inanca göre Yehuda'nın Son Akşam Yemeği'nde 13. sandalyede oturuyor olmasından ortaya çıkmıştır. 13. Cuma korkusu ise 19. yüzyılda 13 sayısının ve Cuma gününün uğursuz olduğu inancının birleşmesiyle oluşmuştur. 13 sayısından korkmaya bilimde triskaidekafobi adı verilir. Çoğu binanın 13. katı yoktur, 12'den doğruca 14'e ya da 12B katına çıkılır.

18
ÜNLÜ LANETLER/

TUTANKAMON'UN LANETİ

1922 yılının Kasım ayında, İngiliz arkeolog Howard Carter, firavun Tutankamon'un MÖ 14. yüzyıldan kalma mezarını buldu. Yüzyıllar boyunca el değmeden kalmayı başaran mezarın bulunmasından sonraki aylarda, kazıya katılan insanlar şüpheli biçimlerde ölmeye başladı. Ateşten, besin zehirlenmesinden, cinayetten ölen kişilerin bir kısmı da intihar etti. Tarihi mumyanın bulunmasıyla başlayan bu ölüm zinciri, Tutankamon Laneti fikri ortada dolaşmaya başladı. Peki bu gizemli bir lanet mi, yoksa kötü talih miydi?

19
Mezar açıldığı anda kazı alanında 58 kişinin olduğu biliniyor. Bu 58 kişiden çok büyük bir kısmı, bu laneti yara almadan atlatmayı başardı. Bu kişilere Howard Carter'ın kendisi de dahil. 20.yüzyılda bir maceraperest olmanın, çok tehlikeli bir kariyer olduğunu böylece anlamış olduk. Şimdi, üstlerinde lanet olduğuna inanılan 12 olaya daha göz atalım.

20
TİMUR'UN LANETİ/

14. yüzyıl liderlerinden biri olan Timur, 17 milyon kişinin ölümünden sorumludur. O dönem dünya populasyonunun %5'i, Timur'un ellerinde can vermiştir. Aynı zamanda öldürdüğü insan kafataslarından piramitler yapmasıyla bilinen hükümdara, ne o dönemde ne de ölümünden 500 yıl sonra yaklaşmamak gerekiyor.

21
Hükümdarın "Ölümden döndüğümde, dünyada yer yerinden oynayacak." yazdığı düşünülen mezarı, 1941 yılının Haziran ayında Sovyet antropolog Mikhail Germisov açarak, Timur'un kafa tasını incelemiştir. Bu olaydan iki gün sonra ise, Almanya Sovyetler Birliği'ne girerek, Sovyet halkından milyonlarcasının ölmesine sebep olmuştur. Timur ise daha sonra İslamik ritüellerle tekrar gömülmüştür.

22
TECUMSEH LANETİ/

ABD başkanı olmak zaten yeterince zorken, yüzyıllık bir Amerika laneti, başkan koltuğuna oturanların başına 20 yılda bir çöküyor. 1931 yılında bu ilginç raslantı fark edildi. 20 yıllık sürelerle ABD başkanları, ülkenin başındayken ölüyordu. Abraham Lincoln, James A. Garfield ve Williams McKinley suikaste kurban gitmiş, Williams Harrison zatürreden ölmüş ve Warren Harding kalp krizi geçirmişti.

23
1931 yılından sonra da işler çok yolunda gitmedi. Franklin Roosevelt ve JFK de bu lanetin kurbanları arasındaydı. Peki bu lanet nereden kaynaklanıyor? Shawnee lideri Tecumseh, Başken Harrison'ın adamlarıyla savaşmış ve Beyaz Saray'ın tüm ev sahiplerini lanetlemişti.

24
KENNEDY LANETİ/

Kennedyler, ABD'nin sahip olduğu kraliyet ailesine en yakın ailedir diyebiliriz. Ama servetlerine, yaşadıkları görkemli ve güzel hayata rağmen, trajediler ailenin yakasını asla bırakmamıştı. John F. Kennedy (ortada) ve kardeşi Bobby (John'un sağında) suikaste kurban gitmişlerdir.

25
Rosemary Kennedy ise başarısız bir lobotomi operasyonu geçirmiştir. Ted Kennedy (alt, sağda) yaptığı araba kazası sonucunda arabadaki kadın arkadaşının ölmesine sebep olmuş, Kennedy ailesinin dört üyesi ise uçak kazalarında can vermişlerdir. Ama son yıllarda talih, aileye biraz daha gülmeye başlıyor.

26
MY WAY LANETİ/

2000'li yıllarda Filipinler'de My Way şarkısını söyleyen 6 kişinin ölmesi sonucunda, çoğu karaoke barı, bu şarkıyı listelerinden çıkarmıştı. Filipinler'deki karaoke barlarda, kötü şarkı söyleyenlere karşı şiddet gibi pek çok tehlikeli ortam oluşmakta.

27
MY WAY LANETİ/

Ama My Way insanları neden bu kadar sinirlendiriyor? Bunun sebebi olarak, şarkı sözlerinin şarkıyı söyleyen kişide gurur ve kibir yarattığını ve bunun insanları kötü etkilediği söyleniyor.

28
ROMANOV LANETİ/

1613'ten 1917'ye kadar Rusya'yı yöneten Romanov ailesi, yönetimde kaldıkları üç yüz yıl boyunca sayısız talihsizlik ve trajediyle karşı karşıya kalmışlardır. Bu lanetin varlığına inananlar, toplamda 280 zamansız ölüm, kaza ve hastalığın ailenin başına geldiğini söyler.

29
Bu ölümlerin içinde Çar Nikolay II'nin kendisi ve tüm ailesinin (fotoğrafta) Bolşevikler tarafından 1818'de katledilmesi de yer alır.

30
DÜNYANIN EN KORKUNÇ DÜĞÜNÜ/

Kral Victor Emmanuel Il, bu günlerde Roma'daki "Düğün Pastası" heykeliyle tanınmaktadır. Ama 19. yüzyılda, aynı zamanda dünyanın en korkunç düğünündeki damadın babasıydı. Prens Amedeo ile Maria Vittoria dal Pozzo'nun evleneceği düğünde, sağdıç kendisini vurmuş, sarayın kapı görevlisi boğazını kesmiş, gelinin nedimelerinden biri kendisini asmış,

31
Kral'ın yaveri atından düşüp ölmüş, düğün kafilesinin başı olan albay güneş çarpmasından bayılmış, istasyon şefi ise balayı treninin tekerlekleri altında can vermiştir.

32
BUZ ADAM ÖTZİ/

Bakır çağında yaşamış olan Ötzi, 1991 yılında Avusturya-İtalya sınırında keşfedilmiştir. 5000 yıldır karda kalmış olan buz adam Ötzi, Avrupa'nın en eski insan mumyasıdır. Mumyanın keşfinde yer alan 7 kişinin ve morgda bedeni inceleyen uzmanların ölmesi, lanet fikirlerinin ortaya atılmasını sağlamıştır.

33
KÖTÜ RUH FİLMİ/

Kötü Ruh (poltergeist) film üçlemesinden dört oyuncunun filmlerin yayınlanmasından 6 yıl sonra ölmesi, lanet düşüncesini doğurmuştur. Ölen oyuncular arasındaki 22 yaşındaki Dominique Dunne, erkek arkadaşı tarafından 1982'de boğularak öldürülmüştür.

34
Heather O'Rourke ise sağlık sorunlarından dolayı 12 yaşında can vermiştir. Lanetin sebebi olarak ise, filmde mankenler yerine gerçek kadavralar kullanılması gösterilmiştir.

35
27 YAŞ KULÜBÜ/

İşte içinde yer almak istemeyeceğiniz elit bir kulüp! 27 yaş kulübü, hayatlarının zirvesinde yaşama veda eden ünlü müzisyenleri kapsıyor. Bu kulübün üyeleri arasında Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Janis Joplin, Robert Johnson ve Jim Morrison gibi birbirinden başarılı ve unutulmayan isimler yer alıyor.

36
HOPE ELMASI/

Sizi bilmeyiz ama biz, 45.52 karatlık, 250 milyon dolarlık bu elmasa sahip olmayı çok isterdik. Kral 16. Louis'ten ve Marie Antoinette'ten bu yana taşıdığı bir lanet olsa da bizim için sorun değil. Sonuçta gülü seven dikenine katlanır.

37
17. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıkarılan bu elmas, bir efsaneye göre bir tanrıça heykelinin gözü önünde çalınmıştır. Bu elmasın sahiplerini durmaksızın takip eden kötü şans yüzünden, elmas hakkında onlarca lanet efsanesi söylenmiştir. İlk sahibi köpekler tarafından parçalanmış, bir Fransız aktris ise sevgilisi tarafından öldürülmüştür. Ama tabii ki reklamın iyisi kötüsü olmadığı için bu elmas, dünyadaki en pahalı elmaslar arasında yer almaktadır.

38
SÜPERMEN LANETİ/

Süpermen laneti, çekilen filmlerin yapımcılarını ve bu yaratıcı sürece dahil olan insanları kapsamaktadır. Bu lanetin en ünlü kurbanlarından biri, 1995 yılında attan düşerek felç olan Christopher Reeve idi. Reeve, daha sonra felcin getirdiği sorunlar sebebiyle hayatını kaybetti.

39
SÜPERMEN LANETİ/

1950lerin televizyon dizisi Süpermen'in Maceraları'nda süper kahramanı oynayan George Reeves ise 1951'de intihar etmiştir. Eğer kısa bir isim istiyorsanız, bu lanete Reeve laneti de diyebilirsiniz.

40
'LİTTLE BASTARD'/

James Dean'in Porche 550 Spyder'ına 'Little Bastard' ismini takmış olmasının ardında yatan sebebi bilemiyoruz. Ama 24 yaşındaki James Dean'in 1955'te ölmesine sebep olan bu araba, 1956'dan 1960'a dek pek çok kazada yer almaya devam etti.

41
Bu kazalarda bir tır şoförü öldü ve pek çok kişi yaralandı. Peki buna arabanın kendi laneti diyebilir miyiz? Yoksa kazalardan sonra da arabayı almaya ve kullanmaya devam eden insanların şanssızlığı olarak adlandırabilir miyiz? Buna siz karar verin.

YORUMLAR
500

Son Dakika 13 Sayısı Neden Uğursuzdur? - Son Dakika


Advertisement
Haberi Paylaş