13'ün Uğursuzluğu Yılda 13 Kez Görülen Dolunaydan Kaynaklıymış - Son Dakika

13'ün Uğursuzluğu Yılda 13 Kez Görülen Dolunaydan Kaynaklıymış

25.09.2013 14:28

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeni bulundu.

1
Dünyada 13 sayısının uğursuz olduğu inancı çok yaygın. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmiyor. Bu inanç bir fobi, yani bir çeşit korku hastalığı olarak da kabul ediliyor ve adına da "triskaidekaphobia" deniliyor.
2
Peki adını telaffuz ettiğimizde bile irkildiğimiz 13 rakamından neden korkuyoruz. 13 sayısına duyulan inancın kökeninde ne var?
3
Bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider.

4
Işık ve güzellik tanrısı Balder'in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Çıkan tartışmada Loki Balder'i öldürür.

5
İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılan bu mit, Hıristiyan din adamları tarafından Hz. İsa'nın son yemeğine uyarlanır. Bu uyarlamada Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de Judas alır.

6
Bu yemekten 24 saat sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürüldüğü için Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

7
13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin etkisi vardır.

8
9
10

Son Dakika 13'ün Uğursuzluğu Yılda 13 Kez Görülen Dolunaydan Kaynaklıymış - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement