13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı - Son Dakika

13'üncü Yüzyıl'a Ait Muhteşem Yapı

7 yıl önce

Batman'da yapılan kazılarda 13'üncü Yüzyıl'a ait yeraltı kanalizasyon ile içme suyu şebekesi gün ışığına çıktı.

1
Batman'ın, yapılacak Ilısu Baraj Gölü'nün altında kalacak olan antik ilçesi Hasankeyf'te sürdürülen kazılarda, 13'üncü Yüzyıl'a ait yeraltı kanalizasyon ile içme suyu şebekesi gün ışığına çıktı.
2
Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, Dicle Nehri'ne atık sularını önleyen filtreli kanalizasyon şebekesinin günümüzde bile olmadığını belirterek, "Atıkları önleyecek filtre sistemiyle mükemmel bir içme suyu ile kanalizasyon şebekesi Artukoğulları ile Eyyübiler döneminde yapılmış" dedi.
3
Hasankeyf'teki tarihi eserlerin kurtarılmasına yönelik sürdürülen kazılarda 13'üncü Yüzyıl'a ait kanalizasyon ile içme suyu şebekesinin ortaya çıkarılması, kazı ekibini heyecanlandırdı.
4
28 kişilik kazı ekibiyle kısa bir süre önce Dicle Nehri kenarı yakınında başlatılan kazılarda önemli tarihi buluntuların gün ışığına çıktığını belirten Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, "Dicle Nehri'ne nazır evlerde iki dönemin kalıntıları iç içe. Hem Artukoğulları'nın hem de Eyyübi'lerin yapıtları dikkat çekici.'' dedi.
5
Sözlerini sürdüren Uluçam: ''Bu iki kültür de Selçuklu döneminin devamıdır. Evlerin havuz, havlu ve eyvan ile şömine yerleri dikkat çekici. Kazılarda şehrin kanalizasyon ile içme suyu şebekesi ortaya çıktı. Künkler içinde temiz su şebekesi yapılmış. Bir de Dicle Nehri'ni atıklardan arındıran mükemmel kanalizasyon şebekesine rastladık" dedi.
6

Haber Yayın Tarihi: 12.05.2013 10:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı! 2 yaşındaki kızını küvette boğarak öldüren cani anneye 18 yıl hapis cezası