15 Temmuz Darbe Girişiminden Bu Güne Neler Yaşandı? - Son Dakika

15 Temmuz Darbe Girişiminden Bu Güne Neler Yaşandı?

21.07.2016 12:04

1
Türkiye 15 Temmuz gecesi darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İşte Cuma 22.22'den pazartesi sabahına yaşananlar...

İstanbul'da köprüler kapatıldı, vatandaşa ateş açıldı. Vatan Emniyet, AKOM, Çengelköy, Acıbadem Türk Telekom, İBB, Harbiye Orduevi ve birçok yerde çatışmalar yaşandı.

2
TBMM BOMBALANDI/

Aynı saatlerde Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi'nde çatışmalar yaşandı. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı, vatandaşa ateş açıldı.

3
İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri askerler tarafınadn kapatıldı.

4
Darbe girişimi yapıldığına dair hükümet kanadından ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, "Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır" dedi.

5
Genelkurmay Başkanlığı basıldı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar gözaltına alındı.

6
KOMUTANLAR KAÇIRILDI/

Kadıköy'deki Moda Deniz Kulübü'nde Eskişehir Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver'in kızı Çiçek Şanver ile emekli Hava Pilot Tuğgeneral Levent Taştan'ın oğlu pilot okulu son sınıf öğrencisi Toykan Necdet Taştan'ın düğüne katılan Hava Kuvvetleri Komutarı Orgeneral Abidin Ünal ve üst düzel komutanlar helikopterlere bindirilerek kaçırıldılar.

7
Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatıldı.

8
KORSAN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinden yönetime el koyulduğu açıklandı. "Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz" denildi.

9
TAKSİM KAPATILDI/

23:45'te Taksim Meydanı asker tarafından trafiğe kapatıldı.

10
Adalet Bakanı Bozdağ, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kalkışmayı yapanlara karşı soruşturma başlatmıştır, adli süreçler de işletilmektedir." dedi.

11
Başbakanlıktan yapılan açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla arayarak kalkışmanın kabul edilemez olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanında olduklarını söylediği belirtildi.

12
"KORSAN BİLDİRİ"/

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "TSK bildirisi korsan bildiridir. Milletimiz demokrasiye sahip çıkacaktır" dedi.

13
HAVALIMANINA HAREKET ETTİ/

Anadolu Ajansı, Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'na hareket ettiğini duyurdu.

14
"DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYORUZ"/

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet'e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz" dedi.

15
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evine çıkan yollar kapatıldı.

16
JETLER ALÇAK UÇUŞ YAPTI/

İstanbul dışında Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nda çatışma sesleri duyuldu. Başkent Ankara'da savaş jetleri kent üzerinde alçak uçuş yaptı. Uluslararası haber ajansları askerin sokağa çıktığı fotoğrafları verdi.

17
TRT binası cuntacılar tarafından basıldı. Kendilerine 'Yurtta Sulh Komitesi' adı veren darbeci askerlerin korsan bilgisi zorla TRT spikerine okutuldu.

18
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasiye inanan herkesi meydanlara çağırdı: Ben de meydanda olacağım, Başbakanımız da meydanda olacak. Şu anda bazı yerlere işgal kuvvetleri sızmış. Bütün bunlara karşı gereği yapılacaktır" açıklaması yaptı.

19
TÜRKSAT tesislerine askeri helikopterlerle saldırı düzenlendi.

20
DÜNYADAN TEPKİ/

Türkiye'deki darbe girişimi dünyada da büyük yankı uyandırdı. Beyaz Saray, "Obama Türkiye'deki gelişmeler hakkında bilgilendirildi" açıklaması yaptı. AB Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye'de demokratik kurumlara saygı gösterilmesini istedi.

21
Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı düzenlendi.

22
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün oyunuzu, iradenizi koruma günüdür. Silahlı Kuvvetlerimizin onurunu korumak içik silahlı kuvvetler mensuplarının milletimizle omuz omuza durma günüdür. Sizler illegal yapıların emirlerine itaat etmeyin. Silahlı kuvvetlerimiz tarihin en önemli sınavından geçiyor" açıklaması yaptı.

23
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Önce bütün milletimize şunu söylemek isterim: Düşüncesi, fikri, partisi ne olursa olsun farklılığını kenara bırakmalı ve demokrasi için sım sıkı sağlam durmalı. Türkiye Latin Amerika, Afrika ülkesi değil. Hatada olanlar vazgeçip kışlalarına çekilsin" çağrısında bulundu.

24
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Bu akşamki bu kalkışma girişimi tespit ettiğimiz kadarıyla Paralel yapının bir girişimi. Bu noktada tespit ettiğimiz kadarıyla emir komuta zinciri girişimi değil. Genelkurmay'da şu anda özellikle Genelkurmay Başkanımız'ın karargahta olduğu ve rehin olduğuna yönelik bilgiler var" diye konuştu.

25
Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, "Eşkıyalar, ihanet şebekeleri darbe girişiminde bulunmaya çalışıyor. Başarılı olamayacaklar. Görevimizin başındayız. Milletimiz arkamızda. Bunun üstesinden geleceğiz. Bu içerideki paralel ihanet çeteleri. Silahlı Kuvvetler bunlara tasvip etmez" diyerek operasyonu hızlandırdı.

26
HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ/

F-16'lar darbe girişimi yapanların elindeki Sikorsky'i düşürdü.

27
AK Parti eski Milletvekili Bülent Arınç, "Yayına bağlanmadan önce 3 bomba peş peşe patladı. Her an bir patlama sesi ve silah sesleri geliyor. Bir çatışmadan, kardeş kavgasından korkuyorum. Ama bu başarısız olacaktır. Halk bu darbe girişiminin yanında değildir. TSK yanında değildi. Cumhurbaşkanımız görevinin başındadır" dedi.

28
3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk, "TSK'nın emir komutası ve hiyarşisi dışında, herhangi bir emir olmaksızın, birtakım muhtelif faaliyette bulunan askeri birlikleri derhal kışlalarına dönmeleri emrini veriyorum. TSK tektir. Emir komutası bellidir. TSK, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiyarşisinin, TBMM ve Türk halkının iradesine saygılıdır" açıklamasında bulundu.

29
AK Parti Genel Merkezi'ne helikopterlerle ateş açıldı.

30
İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İstanbul'da güvenlik görevlilerimiz, askerimiz, polisimiz birlikte her türlü tedbiri alıyor. Trakya'daki 3. Zırhlı Tugayı da bu darbeye teşebbüs grupa karşı operasyon yapmak üzüre kışlalarından çıkıyorlar. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Güvenlik görevlilerimiz yardım ediyorlar" dedi.

31
TBMM'YE BOMBA ATILDI/

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne F-16'dan bombalar atıldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın makam odası dahil olmak üzere binada çok büyük hasar meydana geldi. Ankara'da vatandaşların üzerine helikopterlerden ateş açıldı.

32
YILDIRIM: DEMOKRASİ KAZANACAK

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'dan Ankara'ya geçti. Yıldırım "Şu anda Ankara semalarında kamu binalarına vatandaşa bomba atanlar var. Bunların şu an itibariyle hava sahasında uçuşa yasak hale getiriyoruz. Demokrasi kazanacak. Millete darbe yapmaya çalışan çete eninde sonunda cevabını alacak" dedi.

33
HDP'DEN AÇIKLAMA/

HDP'den yapılan açıklamada "Türkiye'nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde, gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse kendini halkın iradesi yerine koymamalıdır.HDP, her koşulda ve ilkesel olarak her tür darbeye karşıdır" denildi.

34
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanı'nın birkaç saat içinde açıklaması olacak. . Birkaç saat içinde bu iş neticelendirilecek. Buradan bütün dünyaya bu millet demokrasinin yanında olduğunu gösterdi. Komuta kademesi görevinin başındadır. Kısa sir zamanda bu iş neticelendirilecek" dedi.

35
JANDARMA: REDDEDİYORUZ!

Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin, Ben şu anda karargahtayım, hareket merkezindeyim. Kanun dışı hareketleri şiddetle reddiyoruz. Jandarma birlikleri duruma hakimdir. Darbe girişimi ve kanun dışı hareketleri ezmeye muktedirdir. Birliklerimiz ülkeyi korumaya hazırdır. Mücadelemiz devam edecektir" açıklaması yaptı.

36
EROL OLÇAK HAYATINI KAYBETTİ/

İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nde askeri darbe girişiminin ardından açılan ateş sonucu reklamcı Erol Olçak ile oğlu hayatını kaybetti.

37
AK Parti eski Milletvekili Hüseyin Çelik, "Medyamız büyük bir sınav verdi. Medyamızı tebrik ediyorum. Bu gece demokrasi tarihimize kara bir gece olarak geçecek. İktidarı ile medyasıyla muhalefetiyle halk ile bir iftihar tablosudur. İlk defa topyekün bir millet darbe girişimi karşısında tavrını en net şekilde ortaya koyuyor" dedi.

38
İçinde Hürriyet, Posta, CNN Türk, Kanal D'nin de bulunduğu çok sayıda medya kanalının faaliyet gösterdiği Doğan Medya Center, cuntacı askerler tarafından basıldı.

39
KKTC'DEN İKTİDARA DESTEK/

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, darbe girişimiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşmamız zor oldu. Havadaydı. Mesajımızı Çavuşoğlu aracılığıyla ilettik. Türkiye demokrasi içinde yeni bir güne uyansın. Bu bizim için de, bölge için de son derece önemli. Tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum" dedi.

40
Digitürk binası askerler tarafından basıldı, yayınlar durduruldu.

41
Meclis eski Başkanı Cemil Çiçek "2.5 saattir Meclis'teyiz. İktidarıyla muhalefetiyle. 140 yıllık tecrübemiz var. Çok sıkıntılı günler gördük, darbe yaşadık.Bunların bu ülkeye faydası olmadı. Şu anda Meclis'e yönelik bir durum var. Sıkıntılı günler kısa sürede geçsin" dedi.

42
"BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDEYECEKLER"/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda Başkomutan sıfatıyla açıklamalarda bulundu:

"Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir. Ve bu vatana ihanet hareketinin bedelini de tabii çok ağır ödeyecekler" dedi. Erdoğan, Marmaris'ten ayrıldıktan sonra kaldığı otelin bombalandığını da ifade etti.

43
TUTUKLAMALAR BAŞLADI/

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimine bulunana Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasıyla irtibatlı tutuklamalara başladı. Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, İzmir'de gözaltına alındı.

44
VATANDAŞ SOKAKLARA ÇIKTI/

Bir grup askerin darbe girişiminde bulunması, Türkiye çapında tepkilere neden oldu. Sokaklara çıkan vatandaşlar, darbe girişimini protesto etti.

45
ERDOĞAN'IN OTELİNE SALDIRI/

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele havadan helikopterlerden ateş açıldı. İlk belirlemelere göre çıkan çatışmada 5 polis yaralandı.

46
Jandarma Genel Komutanlığı, F-16'lar tarafından vuruldu.

47
BEŞTEPE'YE BOMBA/

Ankara'da Beşteşe yakınlarına uçaklar bomba attı. Anadolu Ajansı, patlamada 2 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı binası arasındaki yol, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait hafriyat kamyonlarıyla barikat kurularak kapatıldı.

48
"TANKLARI MİLLETE YÖNELTİYORLAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda halka seslendi: Göstermiş olduğunuz ilgi alakaya şahsım, milletim adına teşekkür edirim. Sevgili kardeşlerim. Tankları kime yöneltiyorlar? Bu millete. Bunlar Türkiye'nin büyümesini hazmedemiyorlar" dedi. Erdoğan, halka durum normalleşene kadar havalimanından ayrılmama çağrısı yaptı.

49
SABAHA KADAR BEKLEDİLER

Darbe girişimi sonrası meydanlarda toplanan vatandaşlar protesto gösterileri yaptı. Vatandaşların bekleyişi sabah saatlerine kadar sürdü.

50
KÖPRÜDEKİ ASKERLER TESLİM OLDU/

Cumartesi sabanını ilk ışıklarıyla birlikte, İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nü tanklarla kapatan bir grup asker ellerini havaya kaldırarak teslim oldu. AA, köprüde teslim olan asker sayısının 50 olduğunu belirtti. Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü kısmen trafiğe açıldı.

51
GENELKURMAY'A ATAMA/

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın atandığını açıkladı.

52
TUTUKLAMALAR BAŞLADI/

Askeri darbe girişimi sonrası 2 bin 839 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınan komutanlardan 6 general tutuklandı. İlk gözaltılardaki en yüksek rütbeli subay 2. Ordu Komutanı Org. Adem Huduti olarak dikkat çekti.

53
AKAR, KURTARILDI/ Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), darbe girişimi sırasında rehin aldığı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'na düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Akar, Çankaya'daki kriz merkezine geldi.

54
EMNİYET'TEN ÇAĞRI/

Askeri darbe girişiminin ardından, üst düzey emniyet yetkilileri sokaklarda üniformalı ve eli silahlı kişileri gören vatandaşların, bunu acil olarak 155 Polis İmdat hattına bildirmesi ricasında bulundu.

55
"SOKAKLARDA OLMALIYIZ"/

Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından açıklama yaptı: "Bu kalkışma hangi aşamaya gelirse gelsin, bu akşam sokaklara sahip çıkmaya devam etmeliyiz. Zira her an yeni bir hareketlenme olabilir" dendi.

56
DÜNDAR'DAN AÇIKLAMA/

Genelkurmay Başkan Vekili Orgenaral Ümit Dündar açıklama yaptı: Darbe teşebbüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri emir ve komuta zinciri tarafından ilk andan itibaren reddedilmiştir. Bu durum, darbecilerin medya ve internet gibi enformasyon araçlarıyla giriştikleri algı operasyonunu kısa sürede çökertmiştir.

57
HAVA SAHASI KAPATILDI/

İstanbul'u kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

58
KALKIŞMA BASTIRILDI/

Başbakan Binali Yıldırım, beraberinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la birlikte yaptığı açıklamada "Kalkışma bastırıldı. Toplam 161 şehidimiz mevcut. 1440 yaralımız var. 20 darbeci öldürüldü, olaya karışan 2839 çeşitli rütbeli ve asker gözaltına alındı" dedi.

59
"MİLLETİMİZ DESTAN YAZDI"/

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, bombalı saldırıya uğrayan TBMM'ye gelerek, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü. Davutoğlu, önlenen askeri darbeyle ilgili "Ben milletimize 'geçmiş olsun' bile demek istemiyorum. Çünkü milletimiz bir destan yazdı, demokrasi zaferimiz mübarek olsun diyorum" dedi.

60
DARBECİLER YUNANİSTAN'A KAÇTI/

Yunanistan'ın kuzeyindeki bir bölgeye inen Türk helikopterinde bulunan 8 kişi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştü. Çipras, Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin iadesi için gerekenin yapılacağını belirtti.

61
İKİZ POLİSLER ŞEHİT OLDU/

25 yaşındaki ikiz kardeşler Ahmet ve Mehmet Oruç, eğitim için gittikleri Ankara'da darbeci askerlerle girdikleri çatışmada şehit oldu. Şehit ikizlerden Ahmet'in henüz doğmamış çocuğu yetim kaldı.

62
ABD'DEN GÜLEN AÇIKLAMASI/

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Türkiye'deki darbe girişiminin arkasındakilere anayasaya uygun şekilde müdahale edileceğini ümit ettiğini söyledi. Yıllardır ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili ise Türk makamlarından henüz resmi bir talep gelmediğini belirtti.

John Kerry, Türkiye'de demokratik yönetimin yanında olduklarını vurguladı.

63
GEÇTİ DEMEK İÇİN ERKEN/

Milli Savunma Bakanı Işık, "Kontrolümüz dışında bir yer yok" diyerek darbe girişiminin tamamen engellendiğini söyledi ve uyardı: Ama 'darbe tehlikesi tümüyle geçmiştir' demek için erken.

64
ERDOĞAN ABD'YE SESLENDİ/

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da halka hitap etti. Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne seslenerek, "Terör listemizin içinde yer alan Pensilvanya'daki zatı bize teslim edin" dedi.

65
ABD'DEN TÜRKİYE'YE DESTEK/

Beyaz Saray'dan, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili son durumu değerlendirmek üzere Obama ile Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) yetkililerinin gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Başkan Obama, ABD'nin, Türkiye'nin demokratik yollardan seçilmiş sivil hükümetine koşulsuz desteğinin altını çizdi" ifadelerine yer verildi.

66
MUHALEFETE TEŞEKKÜR/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'ye darbe girişimine karşı çıktıkları için teşekkürlerini iletti.Erdoğan, ayrıca, darbe girişimine karşı TBMM'nin onurlu duruş sergilenmesinden dolayı TBMM Başkanı Kahraman'ı ve onun şahsında milletvekillerini tebrik etti.

67
"BUNLAR TERÖRİST"/ Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ "yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler. Bunlar birilerinden, bir yerlerden emir alan teröristlerdir" dedi.

68
ATAMA LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI/

Darbe girişimi yapan askerlerin 400 kişilik atama listesi oluşturduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Albay Muharrem Köse'nin çantasından çıkan listede dikkat çekici mevkiler için göreve getirilecek isimler belirlenmiş.

69
YARGIDA GÖZALTILAR/

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada 500'den fazla hakim ve savcı gözaltına alındı. HSYK 2. Dairesi de 541'i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204'ü ilk derece adli yargıda olmak üzere 2 bin 745 hakimi açığa aldı.

70
ÇAVUŞOĞLU-KERRY GÖRÜŞMESİ/

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüş alış verişinde silahlı terör örgütü Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) lideri Fetullah Gülen'in iadesini de görüştü.

71
İKİ ALBAY GÖZALTINA ALINDI/

İstanbul Hava Harp Okulu Dekanı Kurmay Albay Ahmet Gümüş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı'ndan pilot Albay Murat Karakuş Ayvalık'ta gözaltına alındı. İki albayın Yunanistan'ın Midilli adasına geçmek üzereyken yakalandığı belirtiliyor.

72
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ,"Savaş uçakları ile korku salmak istedileri. Biz buna karşı sela okutarak milletimize güç verdik. Daha önce Kıbrıs ve Kurtuluş savaşlarında sela okutulmuştu. Biliyoruz ki milletimizin zor zamanlarında sela sesleri onlara güç veriyor. Diyanet'in görevi sadece millete namaz kıldırmak değil, milletin maneviyatını yüksek tutmaktır" dedi.

73
MISIR ENGELİ/

Mısır'ın, geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'deki darbe girişimininin kınanmasıyla ilgili açıklama yapmasını engellediği belirtildi.

74
"EMİRLERE İTAAT ETTİK!"/

Helikopter ile Yunanistan'a kaçan askerler ifadelerinde, "Biz birşey bilmiyorduk; komutanlarımızın emirlerine itaat ettik" dedi. Türkiye gibi darbe geçmişi olan Yunanistan'ın askerlerin sığınma talebini reddetmesi ve askerleri Türkiye'ye iade etmesi bekleniyor. Kaçan 8 askerin götürdüğü helikopter ise, Türkiye'ye teslim edildi.

75
ABD'DEN DARBE GİRİŞİMİ AÇIKLAMASI/

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sözcüsü John Kirby, Kerry'nin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nu bir kez daha telefonla arayarak darbe girişiminin soruşturulması konusunda işbirliği yapabileceklerini söylediğini belirtti.

76
BOZDAĞ'DAN GÖZALTI AÇIKLAMASI/

Adalet Bakanı Bozdağ, Gülen'in ABD tarafından iade edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Bozdağ, "Ona sahip çıkması, Amerika'nın kendi duruşunu zayıflatır" dedi. Bozdağ şu ana kadar 6 bin gözaltı olduğunu da söyledi.

77
AKAR'IN BOĞAZI KEMERLE SIKILDI/

Genelkurmay Karagahı'nda darbe girişiminde bulunanlar tarafından alıkonulan Orgeneral Hulusi Akar'ın boğazının kemerle sıkıldığı ortaya çıktı.

78
ERDOĞAN, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ/

Kremlin'den yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recpe Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi.

Türkiye'de seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, ailesine ve Türk halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu.

79
TBMM'Yİ HALKA AÇMA KARARI/

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, tahribatın halk tarafından görülmesi için Meclis'in halkın ziyaretine açılması talimatını TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan aldıklarını söyledi.

80
OTELE SALDIRANLAR GÖZALTINDA/

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrılmasının ardından Marmaris'te konakladığı otele yapılan saldırıya katıldığı belirtilen 2 asker, Marmaris'te gözaltına alındı.

81
7 MADDELİK TEDBİR PAKETİ/

Pazartesi sabahı piyasaların yeniden açılmasından önce Merkez Bankası politikasını belirleyen bir açıklama yaptı. Açıklamada bankalara sıfır faizle kredi imkanı tanınacağı ve piyasaların sabit tutulması için gereken tüm önlemlerin alınacağı belirtildi. 7 maddelik tedbir paketi tek tek açıklandı.

82
AKIN ÖZTÜRK'ÜN İLK FOTOĞRAFI/

Darbe girişimiyle ilgili aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu 3 bine yakın asker gözaltında. Gözaltındaki isimler arasında Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk de var.

83
"AŞIRI TEPKİDEN KAÇINALIM"/

Darbe girişimi sırasında bildiri okunan TRT'yi ziyaret eden Başbakan Yıldırım, bu girişimin tüm orduya mal edilemeyeceğini belirterek vatandaşlara çağrı yaptı. Yıldırım, "Sakin olalım, aşırı tepkiler vermekten kaçınalım" diye konuştu.

84
GÜL'ÜN YAVERİ DE GÖZALTINDA/

Darbe girişimi kapsamında gözaltına alınanlar arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaverliğini yapan İsmail Güneşer de bulunduğu belirlendi.

85
ERDOĞAN'IN YAVERİ GÖZALTINDA/

Darbe girişimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri Albay Ali Yazıcı da gözaltına alındı.

86
BİNLER MECLİS'İN ÖNÜNDE/

Önlenen darbe girişimi sonrası 4 parti ortak bildiri üzerinde anlaşmıştı ve metnin okunması için Meclis Genel Kurulu saat 17.00'de olağanüstü toplandı. Meclis dışında da, darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, Meclis Şeref Holü girişinde ellerinde Türk bayrakları ile toplanarak darbe karşıtı slogan attı.

87
NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA/

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından İsrail ile Türkiye arasında daha önce imzalanan mutabakatın sürmesini beklediğini belirtti.

88
ŞEHİTLER TOPRAĞA VERİLDİ/

Darbe girişimine karşı koyarken şehit olanlar toprağa verilmeye başlandı. Cenaze törenlerinle geniş çaplı katılımlar oldu. Türksat'ın önünde şehit olan Ahmet Özsoy'un cenazesine Başbakan Binali yıldırım da katıldı.

89
MECLİS'TE TARİHİ TOPLANTI/

Önlenen darbe girişimi sonrası 4 parti ortak bildiri üzerinde anlaşmıştı ve metnin okunması için Meclis Genel Kurulu olağanüstü toplandı. TBMM'de dört parti ayrı ayrı darbe girişimini lanetledi ve ortak bildiri okundu.

90
ERDOĞAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI/

Reklamcı Erol Olçak, oğlu Abdullah Tayyip Olçak ve Yeni Şafak foto muhabiri Mustafa Canbaz'ın cenaze töreni Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde yapıldı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde gözyaşlarına hakim olamadı.

91
İDAM KONUSU GÖRÜŞÜLECEK/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki göstermek amacıyla konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da toplanan vatandaşlara seslendi. Kalabalığın "İdam isteriz" sloganları üzerine, Erdogan "Sizin bu talebinizi biz asla yok farz edemeyiz. Demokrasilerde halk ne diyorsa, karar odur" dedi.

92
MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ/

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi üzerine sürdürülen soruşturma kapsamında, Beykoz'da toprağa gömülü silah ve mühimmat ele geçirildi. Operasyonda 1 binbaşı ve 1 astsubay gözaltına alındı.

93
DARBECİLERİN İLK İFADESİ/

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye çalışırken gözaltına alınan ve dün ifade verdikten sonra tutuklanan bazı askerlerin ifadesine ulaşıldı. Osman Ç.'nin ifadesine göre darbeci askerler Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda silahlandırıldı ve darbe talimatı Genelkurmay Başkanlığı'ndan faks ile geldi.

94
"HESABINI VERECEKLER"/

Başbakan Binali Yıldırım, Kızılay Meydanı'nda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etmek amacıyla toplanan vatandaşlara hitap etti: Bunlar eninde sonunda yaptıklarının hesabını verecekler.

95
TEPKİLER DEVAM EDİYOR/

Darbe girişimine yurtta tepkiler devam ediyor...

Son Dakika 15 Temmuz Darbe Girişiminden Bu Güne Neler Yaşandı? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Metin Yüncü'nün eski eşi, gizemli mesajı yıllar sonra ifşa etti: Kocan seni Songül Karlı ile aldatıyor Alemin Kralı Oben, sabahlığının düğmesini açıp pembe iç çamaşırıyla poz verdi Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor Muhteşem kamuflaj! Fotoğraftaki yılanı kimse göremiyor Boşanma öncesi sınırları yıktı geçti! Kim Kardashian bu kez tamamen soyundu