16 cm'lik kelebek, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi - Son Dakika

16 cm'lik kelebek, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi

29.05.2020 11:10

Osmaniye'de görenleri kendine hayran bırakacak bir kelebek türü görüldü. Bir yayla sakininin evinin kapısına konan ve kanat açıklığı 16 santimetre uzunluğunda olan tavus kelebeği, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi.

1
Kent merkezine bağlı Yarpuz köyü Cebel Yaylası'nda oturan Hamit Dündar, 23 Mayıs akşamı evlerinin kapısının üstünde büyük kelebek olduğunu fark etti.
2
İlk defa bu kadar büyük kelebek gördüğü için şaşıran Dündar, havanın yağışlı olması dolayısıyla yaklaşık 16 santimetre kanat uzunluğu olan kelebeği içeri aldı.
3
Kelebeği merakla incelediklerini söyleyen Dündar, "Gece saatlerinde lambanın ışığına gelen davetsiz misafirimizin kanat açıklığı yaklaşık 16 santimetre. Geceyi bizim evde geçirdi. Sabah kalktığımızda gitmediğini fark ettik" dedi.
4
Hamit Dündar, internette yaptığı araştırmada kelebeğin 'tavus güvesi' olduğunu öğrendiğini; meşe, menengiç, dut ağaçlarının çürük ve nemli gövdelerinde yaşamını tırtıl olarak sürdürüp, sonrasında pupa dönemine girerek kelebek olarak pupadan çıktığına dair bilgi edindiğini anlattı.
5
6

Son Dakika 16 cm'lik kelebek, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi - Son Dakika


YORUMLAR (8)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement