16 Türk Devleti Askerinin Kumdan Heykeli Yapılacak - Son Dakika

16 Türk Devleti Askerinin Kumdan Heykeli Yapılacak

16.01.2015 15:32

1
Antalya'da Mayıs ayında 9'uncu kez açılacak Uluslararası Kum Heykeller Festivali'nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi karşılama törenlerinde kullanılmaya başlanan 16 Türk devletinin üniformalı askerlerinin kumdan heykeli yapılacak.

2
Festivalde ayrıca kumdan yapılan Cumhurbaşkanlığı forsu da sergilenecek.

3
Antalya'nın ünlü plajı Lara'daki Lara Beach'te 8 yıldır sürdürülen ve bu yıl Mayıs ayında 9'uncu kez açılacak Uluslararası Kum Heykeller Festivali'nin ana teması henüz belirlenmedi.

4
Festival yönetimi, 7 bin metrekarelik alanda 10 bin ton kum kullanılarak düzenlenecek etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı forsuyla, forsta yer alan 16 Türk devletini temsil eden askerlerin kumdan heykellerini yapma kararı aldı.

5
Festivalde Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ve Karahanlı Devleti gibi tarihte iz bırakan 16 Türk devleti birer kum askerle temsil edilecek.

6
Uluslararası Kum Heykeller Festivali Genel Koordinatörü Cem Karaca, geçen yıllarda da tarihe damgasını vurmuş imparatorların kumdan heykellerini sergilediklerini söyledi.

7
Kendilerine gazete ve televizyonlarda çıkan haberlerin ilham verdiğini sözlerine ekleyen Karaca, "Cumhurbaşkanlığı remi karşılama töreninde gördüğüm askerlerin heykelini yapmayı o an düşündüm.'' dedi.

8
Karaca sözlerine: ''Farklı bir tasarım olacak. 2015 genel konseptinin içinde tarihe damgasını vurmuş Türk devletlerinin askeri üniformalarının olması festivale renk getirecek. Genel festival için 10 bin ton kum kullanacağız. Her asker heykeli içinde 30 ton kum harcanacak." diyerek devam etti.

9
Yapılacak Cumhurbaşkanlığı forsu ve forsta bulunan 16 Türk devletini temsil eden askerlerin kumdan heykellerini bir alanda sergileyeceklerini belirten Karaca, ana tema kapsamında yapılacak dev heykellerin ise festivalin asıl sergisi olacağını söyledi.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika 16 Türk Devleti Askerinin Kumdan Heykeli Yapılacak - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement