187 Bin Yaşında İskelet Bulundu - Son Dakika

187 Bin Yaşında İskelet Bulundu

5 yıl önce

1
İtalya'nın güneyinde yer alan Altamura kentinde bulunan 187 bin yıllık bir iskelet görenleri hayretler içinde bıraktı.

2
"Altamuralı Adam" olarak ünlenen iskelet 1993 yılında bir mağarada keşfedildi. MessageToEagle'ın geçtiği haberde, iskeletin üzerinde bulunan kalsiyum oluşumları 128 bin ile 187 bin yaşları arasında olduğu tespit edildi.

3
Bilim insanları iskeletin DNA'sı üzerinde çalışmalarını devam ediyor. Tespit edilecek sonuçlar 200 asır önceki insanların yapısıyla ilgili bilgiler verebilecek.

4
Altı yıldan beri araştırmacılar bu iskeletin omuz kemiğinin küçük bir parçasını alıp üzerinde çalıştığı bildirildi. Araştırmacılar "Altamuralı Adam"ın muhtemelen bir kuyuya düşüp saplandığını dile getirdi. Ama bazı bilim insanlarının iddiası ise açlıktan veya susuzluktan öldüğü yönündedir.

5
"Altamuralı Adam"dan elde edilecek DNA sonuçları günümüz bilim dünyası ve özellikle de tıp için çok önemli sonuçlar ortaya koyacağı tahmin edilmektedir.

6
"Altamuralı Adam"ın kafatasında bulunan kalsit buz tabakalarında yapılan analizler sonucunda Antartika ve Grönland dışında olan buz tabakalarının 130-172 bin yıl önce meydana geldiğini ortaya koydu...

7
8
9
Peru'da İnka dönemi öncesinden kaldığı tahmin edilen 1400 yıllık mezar bulundu...

10
Arkeolojik çalışmalar sonucu bir spor merkezinin yakınlarında bulunan 11 tane mezarda, iskelet , kafatası ve kemikler bulundu...

11
Arkeolog Fernando Herrera, kalıntıların milattan sonra 200-700 yılları arasındaki Yschma kültürüne ait olduğunu belirtirken...

12
Mezarların Peru futbol milli takımı kampına birkaç metre uzaklıkta olması da dikkatlerden kaçmadı.

13
14
15
16
17
18
Sanat tarihçisi Paul Koudounaris'in eski Katolik kiliselerinin mahzenlerinde ortaya çıkardığı mücevherler ile donatılmış iskeletler, dünyayı hayrette bıraktı.

19
Romalıların Katoliklere yaptığı katliamlarda öldürülen Katolik şehitlerine ait olduğuna inanılan iskeletler; altın, gümüş, zümrüt gibi değerli taşlarla bezenmiş.

20
Mezarlık Azizleri olarak bilinen bu iskeletler, ilk Hıristiyan şehitleri olarak anılıyor.

21
Her biri Avrupa'nın değişik kiliselerinin derinliklerinden çıkarılan bu iskeletler, öldükten sonra Kiliselere gömülmüş ve 16. yüzyılda özenle süslenerek kiliselerin türbelerine tekrar defnedilmiş.

22
Her bir iskeleti değerli taşlarla süslemek, 5 yıl kadar sürdüğü belirtiliyor.

23
İşte o değerli taşlarla süslü iskeletler...

24
25
26
27
İstanbul Pendik'teki demiryolu kazıları sırasında bulunan yerleşim yerinde, Neolitik Dönem (Taş Devri) izlerine rastlandı.

28
Marmaray Projesi Gebze-Haydarpaşa hattı Pendik mevkisinde, İstanbul arkeoloji Müzesi denetiminde süren kazı çalışmalarında bulunan yerleşim alanında yapılan incelemelerde, 8 bin 400 yıl öncesine ait 35 mezar keşfedildi.

29
Mezarların içinden el baltaları, kemik kaşık, deri dikmeye yarayan kemik iğne, arpa ve buğday dövmek için havan, öğütme taşı, çakmak taşları, obsidyen kesici aletler, Bizans dönemine ait çanak-çömleklere rastlandı.

30
Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İstanbul Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Sırrı Çölmekçi, kazılarda şu ana kadar M.Ö 6400 yılına ait 35 mezara ve çok sayıda çeşitli yaşamsal malzemeye rastladıklarını, bu alanda yapılan kazıların, İstanbul'un Suriçi diye ifade edilen yerleşim alanının tarihi hakkında önemli ip uçları verdiğini anlattı.

31
Buluntuların, Taş Devri hakkında da önemli bilgiler verdiğini ifade eden Çölmekçi, Asya ve Mezopotamya'dan gelen kavimlerin Avrupa'ya geçişleri hakkında önemli bilgiler de içerdiğini aktardı.

32
İşte tarihin akışını değiştirecek keşfin görüntüleri...

33
34
35
36

Haber Yayın Tarihi: 13.04.2015 10:26 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Selena Gomez'den, eski sevgilisi Justin Bieber hakkında olay itiraf: İlişki boyunca tacize uğradım! İşte Benim Stilim'in Bahar Candan'ı, estetikten nasibini aldı! Yüzünü gören gözlerine inanamıyor 16 yaşındaki YouTuber, milyon dolarlık malikane satın aldı! Günlük kazancı dudak uçuklatıyor Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler Bu uygulama hayat kurtarıyor! İnternet olmasa bile kesintisiz iletişim sağlıyor

Son Dakika Haberleri