2 bin 400 Yaşında Ceset - Son Dakika

2 bin 400 Yaşında Ceset

02.04.2013 11:14

1
Tollund Adamı MÖ 4. yüzyılda Roma öncesi Demir Çağı olarak adlandırılan dönemde yaşamış ve doğal şartlarla kendiliğinden mumyalanmış bir adamın cesedidir.
2
Tollund Adam'ın ölü bedeni Danimarka'da bir sulak alanda 1950 yılında bulundu. Adını, bulunduğu yerin yakınındaki köy 'Tollund' dan alan demir çağ adamı, vücudunun şaşkınlık verici bütünlüğüyle biliniyor.
3
Boynundaki deri ipten asılarak öldürüldüğü anlaşılan 'Tollund Adam'ın M.Ö. 350 yılında asılarak öldürüldüğünü belirleyen bilimadamları onun yaşamına dair çarpıcı bulgulara ulaşıp bunu dünyaya duyurmuştu.
4
Bataklıktaki mezarından şapka ve belindeki kemeriyle çıkarılan bedenin, 40 yaşlarında 1.61 cm boyunda, saç ve sakal tıraşını ihmal etmeyen ve onu öldürenlerin düşmanı olmayan bir kişiye ait olduğu sanılıyor.
5
Onunla ilgili en şaşırtıcı izler ise sindirim sisteminde bulundu. İzler son yemeğe ait.
6
Tollund Adam'ın karnını keten tohumu, ketencik, çobandeğneği ve arpa başta olmak üzere, 30 farklı bitki tohumundan yapılmış lapa ya da çorbayla doyurduğu belirlendi.

Son Dakika 2 bin 400 Yaşında Ceset - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Siyah en çok ona yakıştı! Sibel Can'ın kızı Melisa Ural zarafetiyle göz kamaştırdı "Duş alırken komşularımız bizi gözetliyor" diyen kadının çözümü de ilginç oldu Hayaletler ve perilerin dokuduğu söyleniyordu! Dünyada kimsenin nasıl üretileceğini bilmediği tarihi kumaş: Dakka muslini Ülkesinden kaçmak için uçağın iniş takımına gizlenen adamın korkunç sonu! Yetkililer dondu kaldı Kısa şortlu pozunu paylaşan güzel oyuncu bacağına yapılan yorumu görünce çileden çıktı