2 Büyük Acı, 2 Büyük Kayıp - Son Dakika

2 Büyük Acı, 2 Büyük Kayıp

24.01.2013 13:50

1
Bugün 24 Ocak, 20 yıl önce kaybettiğimiz Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yu ve 12 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı anıyoruz.
2
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun öldürülüşünün üzerinden 20 yıl geçti. 1993 yılında evinin önünde arabasına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu, bugün çeşitli etkinliklerle anılacak.

3
Mumcu'nun öldürüldüğü sokakta sevenleri karanfil ve mumlarla Mumcu'yu anacak. Saat 14.30'da da Mumcu'nun Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki anıt mezarı ziyaret edilecek.

4
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı da Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, tiyatro oyunları, belgesel film gösterimi, açık oturum ve müzik dinletisi gibi etkinlikler düzenleyecek.
5
Gazeteci Uğur Mumcu için Kadıköy Belediyesi de anma gecesi düzenlendi. Gazeteci Fikret Bila'nın konuşmacı olarak katılacağı gecede Selda Bağcan ve Sadık Gürbüz konser verecek.

6
Diyarbakır'da 12 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı.
7
Hendek Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreni öncesinde şehidin eşi Zerrin, kızı Sezin ve oğlu Fikri Can Okkan ile ablası Sebahat Aslan ve kız kardeşi Gülsüm Özger taziyeleri kabul etti.

8
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Okkan'ın özgeçmişinin okunmasıyla başlayan törende konuşan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Okkan'ı vefalı dostlarıyla andıklarını söyledi.

9
“O, hepimizin şehidi” diyen İnci, “Onun sayesinde bir kardeşlik hikayesi oluştu. Şu anda Diyarbakır'da Ali Gaffar adında yüzlerce çocuğumuz var. Artık Ali Gaffarlarımız Türkiye'nin her yerinde. Bu çocuklarımız büyüyor, bizler de Gaffar Okkan'ın anısına onların iyi eğitim almasını sağlayacağız. Bu çocuklara burs vereceğiz” şeklinde konuştu.
10
Kaymakam Mustafa Ayhan ise Okkan'ın Hendek ilçesinde büyüdüğünü hatırlatarak, “Ülkemize önemli hizmetler verdi. Ali Gaffar Okkan, insanlığa yakışır şekilde görevini yürüttü. O yüzden Diyarbakır halkı onu unutmadı ve çocuklarıyla yaşatıyor” dedi.

11
İlçe Müftüsü Ekrem Saylan'ın okuduğu duanın ardından yakınları Okkan'ın mezarına karanfil bıraktı, polis memurları katılımcılara lokum ikram etti.
12
Dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Okkan'ın hem insanlık hem de polis olarak büyük bir örnek olduğunu söyledi. “Diyarbakır'da gösterdiği gayret ve halkla bütünleşme çabasıyla şehidimizi her zaman rahmetle anacağız” diyen Serhadlı, “Ülkemiz için çok önemli bir insandı. Aynı dönemde Diyarbakır'da görev yaptık. Diyarbakır halkı Gaffar Okkan ile bütünleşti. Gaffar da Diyarbakırlı kardeşleriyle bütünleşti. Diyarbakır halkı Gaffar'ı unutamaz ve her zaman rahmetle anar” ifadelerini kullandı.
13
Törene Okkan'ın yakınlarının yanı sıra, Diyarbakır'da görev yaptığı dönemdeki emniyet personeli ve protokol üyeleri katıldı.
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika 2 Büyük Acı, 2 Büyük Kayıp - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yasak aşk iddiasında bomba gelişme! Hadise ile Reza Zarrab'ın ilişkisini gizemli bir falcı ortaya çıkardı Evinin çatısında karşılaştığı manzara uykularını kaçırdı! Tam 4 metre Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Yürüyerek girdiği dişçiden tekerlekli sandalyeyle çıktı! İşte şimdi tam Benjamin Button Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet