Son Dakika Haberleri: 2 Büyük Acı, 2 Büyük Kayıp

2 Büyük Acı, 2 Büyük Kayıp

7 yıl önce

1
Bugün 24 Ocak, 20 yıl önce kaybettiğimiz Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yu ve 12 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı anıyoruz.
2
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun öldürülüşünün üzerinden 20 yıl geçti. 1993 yılında evinin önünde arabasına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu, bugün çeşitli etkinliklerle anılacak.

3
Mumcu'nun öldürüldüğü sokakta sevenleri karanfil ve mumlarla Mumcu'yu anacak. Saat 14.30'da da Mumcu'nun Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki anıt mezarı ziyaret edilecek.


4
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı da Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, tiyatro oyunları, belgesel film gösterimi, açık oturum ve müzik dinletisi gibi etkinlikler düzenleyecek.
5
Gazeteci Uğur Mumcu için Kadıköy Belediyesi de anma gecesi düzenlendi. Gazeteci Fikret Bila'nın konuşmacı olarak katılacağı gecede Selda Bağcan ve Sadık Gürbüz konser verecek.


6
Diyarbakır'da 12 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı.
7
Hendek Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreni öncesinde şehidin eşi Zerrin, kızı Sezin ve oğlu Fikri Can Okkan ile ablası Sebahat Aslan ve kız kardeşi Gülsüm Özger taziyeleri kabul etti.

8
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Okkan'ın özgeçmişinin okunmasıyla başlayan törende konuşan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Okkan'ı vefalı dostlarıyla andıklarını söyledi.

9
“O, hepimizin şehidi” diyen İnci, “Onun sayesinde bir kardeşlik hikayesi oluştu. Şu anda Diyarbakır'da Ali Gaffar adında yüzlerce çocuğumuz var. Artık Ali Gaffarlarımız Türkiye'nin her yerinde. Bu çocuklarımız büyüyor, bizler de Gaffar Okkan'ın anısına onların iyi eğitim almasını sağlayacağız. Bu çocuklara burs vereceğiz” şeklinde konuştu.
10
Kaymakam Mustafa Ayhan ise Okkan'ın Hendek ilçesinde büyüdüğünü hatırlatarak, “Ülkemize önemli hizmetler verdi. Ali Gaffar Okkan, insanlığa yakışır şekilde görevini yürüttü. O yüzden Diyarbakır halkı onu unutmadı ve çocuklarıyla yaşatıyor” dedi.

11
İlçe Müftüsü Ekrem Saylan'ın okuduğu duanın ardından yakınları Okkan'ın mezarına karanfil bıraktı, polis memurları katılımcılara lokum ikram etti.
12
Dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Okkan'ın hem insanlık hem de polis olarak büyük bir örnek olduğunu söyledi. “Diyarbakır'da gösterdiği gayret ve halkla bütünleşme çabasıyla şehidimizi her zaman rahmetle anacağız” diyen Serhadlı, “Ülkemiz için çok önemli bir insandı. Aynı dönemde Diyarbakır'da görev yaptık. Diyarbakır halkı Gaffar Okkan ile bütünleşti. Gaffar da Diyarbakırlı kardeşleriyle bütünleşti. Diyarbakır halkı Gaffar'ı unutamaz ve her zaman rahmetle anar” ifadelerini kullandı.
13
Törene Okkan'ın yakınlarının yanı sıra, Diyarbakır'da görev yaptığı dönemdeki emniyet personeli ve protokol üyeleri katıldı.
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25Haber Yayın Tarihi: 24.01.2013 01:50 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti! Hükümet için çalışıyordu, çıplak fotoğrafları ortaya çıkınca hayatı tepetaklak oldu 'Arılar bana bir şey yapmaz' dedi, yarı çıplak peteklerin arasına daldı! İşte Benim Stilim'le ünlenen Niran Yalaz, estetik operasyonlarla bambaşka biri oldu!