20 adet yerseniz bakın ne oluyor! Kiraz, içinde bulundurduğu madde ile ağrı kesiciden 10 kat daha etkili - Son Dakika

20 adet yerseniz bakın ne oluyor! Kiraz, içinde bulundurduğu madde ile ağrı kesiciden 10 kat daha etkili

23.08.2020 16:08

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi kiraz, ağrı kesici kullanmak istemeyenlerin imdadına yetişiyor. İçerisinde bulundurduğu ‘antosiyanin' maddesinin ağrı kesiciden 10 kat fazla olduğu tespit edilen kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Sağlığımıza birçok yararı bulunan kirazın bu faydalarını ve tüketim alternatiflerinin neler olabileceğini Diyetisyen Deniz Berksoy sıraladı.

1
Kiraz, C vitamini içeriği ile virüslere ve bakterilere karşı savaşarak bağışıklık sistemini destekler.

2
Güçlü bir ağrı kesicidir. 20 adet kirazda 12-25 mg arası 'antosiyanin' maddesi bulunur, bu maddenin ağrı kesiciden 10 kat fazla olduğu tespit edilmiştir.
3
İçerdiği zengin mineraller ile vücuttaki suyu dengeler, kabızlığı giderir. Kolesterol ve kan şekerini düşürür, damar sertliğinin tedavisinde de etkili bir besindir.

4
Eklem ağrılarını rahatlatmayı ve göz hastalıklarına karşı korumayı sağlayan güçlü bir iltihap önleyici madde olan 'kuersetin' içerir.

5
İdrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin dostu olan kiraz, vücudun zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar.
6
Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesinin önlenmesinde etkilidir.
7
6 adet kiraz ile 2 adet ceviz kuşluk veya ikindi ara öğününde, 12 adet kiraz ve 1 su bardağı yarım yağlı süt/probiyotik yoğurt gece ara öğününde tüketilebilecek besin değeri yüksek ve zayıflamaya yardımcı alternatifler olabilir.

8
Meyvesi taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilen kiraz ayrıca reçel, hoşaf, komposto, konserve ya da dondurulmuş gıda olarak değerlendirilebilir.
9
Yıkamadan önce plastik bir kaba koyup, buzdolabında saklanıp ve tüketmeden önce yıkanması gerekir.

10
Rengi koyu olan kiraz her zaman daha tatlıdır. Buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında 1-2 saat bekletildiğinde tadı daha lezzetli olacaktır. Taze kirazların 2-4 gün içinde tüketilmesi gerekir.

YORUMLAR
500

Son Dakika 20 adet yerseniz bakın ne oluyor! Kiraz, içinde bulundurduğu madde ile ağrı kesiciden 10 kat daha etkili - Son Dakika


Advertisement