'20 Yıl İçinde Gerçek Olabilir' - Son Dakika

'20 Yıl İçinde Gerçek Olabilir'

15.05.2012 17:50

1
ABD'li bir mühendis, Uzay Yolu filmindeki U.S.S Enterprise yıldız gemisini gerçeğe dönüştürecek bir proje için kolları sıvadı. ABD Savunma Bakanlığı ise benzer bir projeyi 100 yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.
2
Kendisini Facebook ve Twitter hesaplarında BTE Dan olarak tanıtan sistem ve elektronik mühendisi, bir trilyon bütçe ayrılarak 20 yıl içinde U.S.S Enterprise'ın gerçeğe dönüşebileceğini belirtti.
3
Mühendisin projesine göre, devasa gemi iyon itiş gücüyle hareket edecek, enerjisini 1.5 GigaWatt güç üreten nükleer reaktörden alacak. Yıldız gemisi Enterprise, Ay'a üç günde, Mars'a ise üç ayda ulaşabilecek.
4
Gemi, yaklaşık 500 metre çapında, manyetik güçle asılı kalan yerçekimi tekerleğine sahip olacak. Bu parça, 2 PRM (devir/dakika) hızla dönecek ve 1G'lik yerçekimi kuvveti oluşturacak.
5
Geminin büyüklüğü, 160 katlı ve 818 metre yüksekliğindeki Burj Dubai'ye yakın olacak.
6
İnternet sayfası sürekli çöken Dan, “USS Enterprise'ın ilk nesil yıldız gemisi olabileceğini ve bunu 20 yıl içinde gerçekleştirilebileceğini” savunuyor.
7
ABD'li mühendis, projenin gerçeğe dönüştürebilmesi için ABD hükümetinin vergi artırımına ve harcamalarda kesintilere gitmesi gerektiğini savunuyor.
8
Dan'in bireysel girişimi biraz hayal ürünü olarak görülse de, benzer bir projeyi ABD Savunma Bakanlığı zaten yürütüyor.
9
Pentagon'un özel araştırma laboratuvarlarını oluşturan DARPA'nın, “100 Yıl Yıldız Gemisi” adlı projesinde, yıldız sistemlerinde yolculuğu mümkün kılacak gerçek bir geminin yol haritası çıkarılıyor.
10
100 yıl içinde uzayı arşınlayacak bir yıldız gemisi inşa edilmesini öngören projenin başındaki isim, ABD'nin ilk siyahi kadın astronotu Mae Jemison.
11
Jemison aynı zamanda, 1993 yılında bir Uzay Yolu bölümünde yer alarak bu dizide kamera karşısına çıkan ilk ve tek astronot.
12
DARPA'nın inşa etmek istediği Gen1 Enterprise yıldız gemisi, uzayda yer alan bir ‘tersanede' inşa edilecek ve üç görev üstlenecek.
13
Bir uzay istasyonu olarak kullanılacak yıldız gemisi, aynı zamanda bir uzay limanı görevi görecek, ana fonksiyonu ise tabi ki uzayda yolculuk etmesi olacak.
14
Maalesef ışık hızında yolculuk etme özelliği bulunmayacak Gen1 Enterprise, ilk olarak Güneş Sistemi'ndeki komşu gezegenlere yolculuk yapacak.
15
İlk adaylar arasında Dünya'ya en yakın bulunan Ay, Venüs, Mars ve belki de Jüpiter'in uydusu Europa bulunuyor.
16
Universe Today sitesinin haberine göre, Gen1 Enterprise'ın taşıyacağı dev lazer silahı, Ay'ın yüzeyindeki buzul tabakayı parçalayabilecek.
17
Böylece, insanlığın ilk yıldız gemisi adayı, Ay'ın okyanuslarına iniş yapabilecek. Lazere güç sağlamak için, gemide üç ek nükleer reaktör daha bulunacak.
18
19

Son Dakika '20 Yıl İçinde Gerçek Olabilir' - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda "Oy Didem" diyerek hayatımıza giren Azeri kızı, estetiği abarttı! Ancak sesinden tanıyabiliyoruz Türkiye'nin günlerce konuştuğu operasyonda eli parçalanan gazi polisten 6 yıl sonra ilk atış Playboy güzeli Paris Hilton kaset skandalıyla ilgili ilk kez konuştu: Hayatımın bittiğini düşündüm Amerika'da polis insan avına çıktı! George Floyd davası öncesi 16 yaşındaki siyahi kız polisin kurşunlarına hedef oldu