2009'da Ne Oldu - Son Dakika

2009'da Ne Oldu

31.12.2009 13:45

1
Ankara'da, 7 üniversite öğrencisi, yılbaşı gecesi, karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti
2
Kürtçe yayın yapacak TRT 6 yayın hayatına başladı.
3
Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ Genel Müdürü Veysel Karani Demir, 7 üniversite öğrencisinin karbonmonoksit zehirlenmesinden öldüğü olayda ''hiçbir kusur ve ihmali olmadığı halde kurumun töhmet altında bırakıldığı'' ve düzenlediği basın toplantısındaki ''gençlere ilişkin sözlerinin yanlış anlaşıldığı'' gerekçesiyle görevinden istifa etti.
4
Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın ortadan kaldırılmasına yönelik yeni bir kararın imzaya açıldığını bildirdi.
5
''Ergenekon'' soruşturmasında eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, Özel Kuvvetler'den emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, Prof. Dr. Yalçın Küçük ve eski Özel Harekat Dairesi B. Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu kişiler gözaltına alındı.
6
AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu'nun düzenlediği ''Muharrem Ayı İftarı'' Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı.
7
AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, AB makamlarıyla yapılan tam üyelik görüşmelerinde ''başmüzakereci'' görevini yürütmek üzere Devlet Bakanlığına atandı.
8
- ''Ergenekon'' soruşturmasında gözaltına alınan İbrahim Şahin'in evinden elde edilen bilgi ve belgelerin ışığında Ankara-Gölbaşı yolundaki bir arazide arama yapıldı.
9
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında adliyeye çıkarılan 21 kişiden, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu şüphelilerden 9'u tutuklandı. Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile emekli Kurmay Albay İlyas Çınar serbest bırakıldı.
10
''Ergenekon'' soruşturmasında hakkında yakalama kararı bulunan Yarbay Mustafa Dönmez, Ankara'da askeri yetkililere teslim oldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilenlerden emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz savcılıktaki sorgularının ardından; emekli Tümgeneral Erdal Şenel ile avukat Hüseyin Buzoğlu da mahkemece serbest bırakıldı. Prof. Dr. Yalçın Küçük ile emekli Albay Mustafa Levent Göktaş ise tutuklandı
11
Tuncay Güney, Kanada'dan TRT'nin canlı yayınına katılarak, ''2001 yılında emniyetteki sorgusunun işkenceyle alındığını'' savundu ve bu ifadeleri kabul etmedi. Güney, yayında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında da bazı iddialarda bulundu. Baykal, iddialarla ilgili olarak, bunların ''ciddiye alınmasının utanç verici'' olduğunu söyledi.
12
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Ankara'da tedavi için gittiği özel hastanede gözaltına alındı.
13
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Ankara'da gözaltına alınan Yarbay Mustafa Dönmez'in İstanbul'a sevk edildiğini bildirdi.
14
Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana hakkında, DTP'lilerce düzenlenen iki ayrı programda yaptığı konuşma nedeniyle 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
15
Emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca, Ankara'daki evinde intihar etti.
16
Sinop Belediye Başkanı Zeki Yılmazer'e silahlı saldırıda bulunuldu, saldırgan tutuklandı.
17
Uludağ'da kaybolduktan sonra donmak üzereyken bulunan üniversite öğrencisi Ümit Özgen, hastaneye götürülürken yolda öldü.
18
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ile bazı yöneticiler, araştırmacı Erhan Göksel'in de aralarında bulunduğu kişiler Ankara'da gözaltına alındı.
19
Tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç'ın, bir televizyon programında ''Kıbrıs'ta elleri bağlı esir bir Rum askerini başından vurdum, 9 kişiyi daha öldürdüm'' sözleri tartışmalara neden oldu. Olgaç, daha sonra, ''sözlerinin bir senaryo olduğunu'' ve ''yanlış anlaşıldığını'' açıkladı. Olgaç hakkında daha sonra Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda soruşturma başlatıldı.
20
Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda günübirlik yürüyüşe çıkan 17 kişilik grubun üzerine çığ düşmesi sonucu 10 kişi öldü, 7 kişi kurtarıldı.
21
2009'un en unutulmaz anlarından... Erdoğan'ın "one minute" ikazı çok konuşuldu...
22
Sağlık Bakanlığınca kiralanan ambulans helikopterle Bolu civarında irtibat kesildi. Helikopterin enkazı ertesi gün Kıbrıscık yakınında bulundu. Kaptan pilot Andrzej Wojewodzki ile emekli pilot albay Süleyman Kıyak kaza yerinde hayatını kaybetti.
23
ABD'li aktör Kevin Costner, THY'nin reklam filminde oynadı.
24
''2008 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı törenle Çetin Altan'a verildi.
25
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon tahliye edildi. Geri 28/ 177

26
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tedavi olmak amacıyla ABD'ye gitti. Unakıtan'ın eşi Ahsen Hanım'ın "Rabbim Clevalend dedi" sözleri çok tartışıldı...
27
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Ergenekon'' davasında tutuklu yargılanan Sami Hoştan, Abdülmuttalip Tonçer ve Serhan Bolluk'un tahliyesine karar verdi.
28
TCG Giresun Fırkateyni Aden Körfezi'nde görev yapan uluslararası deniz gücüne katılmak üzere Marmaris Aksaz'daki deniz üssünden yola çıktı.
29
Sanatçı Gazanfer Özcan, kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.
30
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, partideki görevlerinden istifa etti.
31
Adalet Bakanı Şahin, Almanya'daki Deniz Feneri e.V davası dosyasının bakanlığa ulaştığını bildirdi.
32
THY'ye ait Boeing 737-800 tipi ''Tekirdağ'' adlı yolcu uçağı 127 yolcu ve 7 mürettebatıyla İstanbul-Amsterdam seferini yaparken, Schiphol Havaalanına iniş sırasında yere çakıldı. Kazada, 3'ü pilot, 1'i kabin görevlisi olmak üzere 9 kişi öldü, 100'e yakın kişi yaralandı.
33
Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay intihar etti.
34
Şair ve söz yazarı Yusuf Hayaloğlu, İstanbul'da yaşamını yitirdi.
35
Münevver Karabulut'un parçalanmış cesedi Etiler'deki çöp konteynerinde bulundu.
36
Ergenekon soruşturması kapsamında Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay ile Neriman Aydın Ankara'daki evlerinde gözaltına alındı. İki isim ertesi gün tutuklandı.
37
Tunceli'de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca başlatılan, ''her eve beyaz eşya'' projesi süresinin tamamlandığı ve yardım dağıtımının sona erdi. Proje çok tartışıldı.
38
Kayseri'nin Sarız ilçesi yakınında düşen askeri helikopterdeki iki üsteğmen şehit oldu.
39
Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) ilk seferi Ankara-Eskişehir hattında yapıldı.
40
Darwin'e sansür uygulandı mı? TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi'nin mart sayısında, önce ''küresel iklim değişikliği'' olarak belirlenen ana temanın yayın yönetmeni tarafından ''Darwin yılı''na dönüştürülmesi üzerine basım aşamasında ilk temaya dönüldüğü ifade edilerek, ''Bu süreçte herhangi bir baskı ya da sansürün söz konusu olmadığı'' bildirdi.
41
Darbe günlükleri 2. Ergenekon iddianamesinde yer aldı.
42
Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile İstanbul'da bir araya geldi.
43
Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-4 uçağı, eğitim uçuşu sırasında, Konya'nın Altınekin ilçesi yakınında düştü; bir pilot şehit oldu, bir pilot yaralandı.
44
TRT'nin Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya coğrafyasına yönelik yeni kanalı ''TRT Avaz'' yayına başladı.
45
Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, Cizre'de sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda gözaltına alındı.
46
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopter Kahramanmaraş'ta düştü. Geri 50/ 177 İleri

47
Türkiye genelindeki seçimlerde 16 büyükşehir, 65 il, 892 ilçe ve 1974 belde belediye başkanı belirlendi.
48
Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Ankara'da düzenlenen törenlerin ardından Mehmet Akif Ersoy'un evinin bulunduğu Tacettin Dergahı'nda toprağa verildi.
49
Türkiye'deki temaslarına başlayan ABD Başkanı Obama, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Obama, önce TBMM Başkanı Köksal Toptan, ardından da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile bir araya geldi. Obama, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu.
50
İstanbul Gösteri Merkezi çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi.
51
ABD Başkanı Obama, İstanbul'da dini liderlerle görüştü; Başbakan Erdoğan ile Ayasofya Müzesi'ni gezdi. Tophane-i Amire'de üniversite öğrencilerine seslenen Obama, daha sonra Türkiye'den ayrıldı.
52
Trabzon'daki Mc Donalds'ın kapısına bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla yeniden yargılanan Yasin Hayal, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 3 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.
53
Ergenekon soruşturması kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr. Erol Manisalı, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve ÇYDD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile Doğan Gazetecilik AŞ İcra Kurulu üyesi Tijen Mergen gözaltına alındı. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın İstanbul'daki evinde de arama yapıldı.
54
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr. Ferit Bernay, Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile Prof. Dr. Erol Manisalı, Hamdi Gökhan Ecevit ve Ömer Sadun Okyıltırık tutuklandı.
55
Ergenekon soruşturması kapsamında, İstanbul Poyrazköy'deki İSTEK Vakfı'na ait olduğu belirtilen arazide kazı çalışması başlatıldı.
56
1 Mayıs ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla resmi tatil günü oldu.
57
Anayasa Mahkemesi'nin İncek'teki yeni hizmet binası, mahkemenin 47. kuruluş yıl dönümünde törenle hizmete açıldı. "Gözü açık" heykel tartışıldı...
58
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Poyrazköy'deki arazide yapılan kazılarda 15'i dolu 22 adet lav silahı, 14 el bombası, 24 adet el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi.
59
İstanbul Bostancı'da ''aşırı sol, bölücü ve radikal örgütlere'' yönelik başlatılan operasyonda, silahlı çatışma çıktı. Çatışmada, 1 vatandaş hayatını kaybetti; 6 polis ve bir gazeteci yaralandı. İçişleri Bakanı Atalay, operasyonda ölü ele geçirilen Orhan Yılmazkaya'nın ''Devrimci Karargah'' diye bilinen ''hem sol hem de bölücü terör örgütüyle irtibatlı lider kadrolarından olduğunu'', operasyonda, emniyet amiri Semih Balaban'ın şehit düştüğünü, açıkladı
60
Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsal kesiminde mayın patlaması sonucu 9 asker şehit oldu.
61
, Orgeneral Başbuğ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamındaki ''darbe'' iddialarıyla ilgili olarak, . Başbuğ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında bugüne kadar bulunan 45 adet silahın TSK envantere ait olmadığını belirterek, ''TSK'nın ülke sathında, hiçbir yerde gömülü silah ve mühimmatı yoktur'' açıklamasında bulundu.
62
Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bombalı saldırı girişiminde bulunan saldırgan etkisiz hale getirildi. Vücuduna sardığı bombanın fünyesinin patlamasıyla yaralanan Didem Akman'ın geçen yıl terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyondan sonra tutuklandığı belirtildi.
63
DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve bazı siyasi parti ile sivil toplum kuruluşları, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutladı. İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yasa dışı gösteriye katıldıkları, polise mukavemet ettikleri gerekçesiyle 108 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
64
Erdoğan'ın açıkladığı yeni Bakanlar Kurulunda Ali Babacan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına; Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Faruk Nafiz Özak ve Zafer Çağlayan Devlet Bakanlığına, Mehmet Şimşek Maliye Bakanlığına, Nimet Çubukçu Milli Eğitim Bakanlığına getirildi. Bülent Arınç, Cevdet Yılmaz, Selma Aliye Kavaf, Sadullah Ergin, Mustafa Demir, Ömer Dinçer, Nihat Ergün ve Taner Yıldız ise kabineye yeni giren bakanlar oldu. Ahmet Davutoğlu, TBBM dışından Dışişleri Bakanlığına atandı
65
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır'da, DTP'li milletvekilleri ve bazı belediye başkanlarının katılımıyla 2 gün sürecek ''açlık grevi'' başlattıklarını söyledi.
66
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü'ndeki düğüne silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 44 kişi yaşamını yitirdi.
67
TRT'nin yeni kanalı ''TRT Türk'' yayın hayatına başladı.

68
DP kongresinde genel başkanlığa Hüsamettin Cindoruk seçildi
69
54. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç ekibi birinci oldu. Türkiye, Hadise'nin seslendirdiği ''Düm Tek Tek'' adlı şarkıyla dördüncü sırada yer aldı
70
Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarınca Ankara Tandoğan Meydanı'nda ''Cumhuriyet Mitingi'' düzenlendi.
71
DSP Olağanüstü Kurultayında Genel Başkanlığa Masum Türker seçildi.
72
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
73
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davanın ''Ergenekon'' davası ile birleştirilmesine karar verdi.
74
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, ''kayıp trilyon'' davasıyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Gül'ün, ''sanığı olmadığı ve yargılanmadığı bir davadan dolayı bazı çevrelerce şüpheli gibi gösterilmeye çalışılmasının iyiniyetle bağdaştırılamadığı'' belirtilerek, ''Kaldı ki, Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanlarının 'vatana ihanet' dışında herhangi bir suçlama ile yargılanması mümkün bulunmamaktadır'' denildi.
75
BBP'nin 4. Olağanüstü Kongresinde genel başkanlığa Yalçın Topçu seçildi.
76
Eski bakanlardan Abdüllatif Şener'in genel başkanlığını üstlendiği Türkiye Partisi kuruldu
77
Bursa'da Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde çıkan yangında 8 kişi hayatını kaybetti.
78
Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalında mayın patlaması sonucu 6 asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.
79
Brezilya açıklarında radardan kaybolan Air France uçağındaki 216 yolcudan birinin Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu olduğu bildirildi.
80
Adana'da bir apartman dairesinde aynı aileden 3'ü çocuk 8 kişinin ceseti bulundu. Aileden Murat Yüksel ''zanlı'' olarak tutuklandı.
81
Alevi Çalıştayı'nın ilk toplantısı Ankara'da yapıldı.
82
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Güldünya Tören'in ''töre'' nedeniyle öldürülmesine ilişkin davada, kardeşleri İrfan Tören'e verilen müebbet hapis ile Ferit Tören'e verilen 23 yıl 4 ay hapis cezasını onadı.
83
Taraf gazetesinde, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in imzasının bulunduğu öne sürülen ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı bir belgeye dayandırılan ''AKP ve Gülen'i bitirme planı'' başlıklı haber tartışmalara neden oldu. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haberdeki iddiaların incelenmesi için Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığına soruşturma emri verildiğini bildirdi.
84
Cumhurbaşkanı Gül, ''5903 sayılı Türkiye ile Suriye Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun''u onayladı.
85
''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede imzası olduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ifadesine başvurulmak üzere İstanbul Adliyesi'ne davet edildi.
86
Bazı il emniyet müdürlerinin atanmasına ilişkin üçlü kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, İstanbul'a İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İzmir'e Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Ankara'ya da Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir getirildi. Celalettin Cerrah Osmaniye Valisi oldu.
87
Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde Abant'taki piknikten dönen üniversite öğrencilerini taşıyan minibüs devrildi; 10 öğrenci öldü, 10 öğrenci yaralandı.
88

Akdeniz Üniversitesinde Nisan 2008'de yaşanan olaylarda, öğrencilere tabancayla ateş açarken görüntülenen Ömer Ulusoy, 5 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

89
Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1982 Anayasası halkın yüzde 92'sinin oyuyla kabul edildiğini ve geçici maddeler arasında 12 Eylül sorumlularının yargılanamayacağına ilişkin düzenleme bulunduğunu ifade ederek, ''Gidin halka sorun. Türk halkı önünde söz veriyorum. Halk 'Evet kaldırın ve yargılayın' derse, bu işi yargıya bırakmam. Bu lekeyle yaşayamam ve intihar ederim'' dedi.
90
''Pippa Bacca'' ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina Di Marineo'ya tecavüz ettikten sonra boğarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Murat Karataş ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırıldı.
91

''TBMM Onur Ödülü'' tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi.

92
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlediği basın toplantısında, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belge iddiaları konusunda, ''Türkiye neredeyse iki haftadır Genelkurmay Askeri Savcılığının elinde bulunan, topladığı ve talep ettiği bütün bilgiler çerçevesinde yürüttüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiştir, harcamıştır'' dedi.
93
Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarınca ifadeleri alınan 9 muvazzaf subaydan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklandı.
94
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, vatani görevini yapacağı Burdur 58. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı'na teslim oldu.
95
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı.
96
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''askere sivil yargı yolunu açan'' düzenlemeyi de içeren 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.
97
Somali'de Türk bayraklı ''Horizon-1'' adlı yük gemisi, deniz haydutları tarafından ele geçirildi. Suudi Arabistan'dan Ürdün'e ve 23 Türk mürettebatın bulunduğu gemiyle bağlantı kurulamadığı bildirildi.
98
99
Piyanist İdil Biret'in Topkapı Sarayı'nda verdiği konser sırasında sarayın ana giriş kapısı önünde toplanan ve Alperen Ocakları üyesi olduğu belirtilen bir grup protesto eyleminde bulundu.
100
Yazar Hüseyin Üzmez, ''çocuğun cinsel istismarı'' ve ''cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'' suçlarından Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılandığı davada, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'nun mağdure B.Ç'nin ''beden ve ruh sağlığının bozulduğuna'' ilişkin raporu üzerine tutuklanarak, Bursa E Tipi Cezaevi'ne konuldu.
101
Ordu, Artvin ve Bartın'da meydana gelen sel, su baskınları ve heyelan nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirdi, 11 kişi yaralandı, 3 kişi kayboldu.
102
Görev süresi dolan Zahid Akman'ın yerine RTÜK Başkanlığına Prof. Dr. Davut Dursun seçildi.
103
Kapsamı genişletilen sigara yasağı yürürlüğe girdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketimi yasaklanıyor.
104

YÖK Genel Kurul, üniversiteye girişte gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak yeni sistemde, tüm adaylar için aynı katsayı uygulaması getirildi. Öğretmen lisesi mezunları ile meslek lisesi mezunlarına ise alanlarıyla ilgili programları seçmeleri halinde ek katsayı verilecek ve üniversiteye giriş sınavı gelecek yıldan itibaren iki aşamalı olacak.

105
aradeniz'de 12-18 Temmuz tarihleri arasındaki yağışlar sonucu yaşanan sel ve taşkınlarda, Zonguldak, Artvin, Sinop, Samsun, Ordu ve Bartın'da toplam 8 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce yapının zarar gördüğü bildirildi. Geri 112/ 177 İleri

106

DP ve ANAVATAN arasındaki birleşmenin DP çatısı altında olması ve genel başkanlığı Hüsamettin Cindoruk'un üstlenmesi kararlaştırıldı.

107
Adli Yargı Kararnamesi HSYK ve Adalet Bakanlığının internet sitelerinde yayımlandı. 164 hakim ve savcının yerini değiştiren kararname ile ''Ergenekon'' soruşturması ve davalarına savcı ve hakimlerin yeri değişmedi
108
Türkiye, 3G sistemlerinin kullanıldığı 121. ülke oldu. Gece yarısından itibaren GSM operatörleri 3G hizmeti sunmaya başladı.
109
Polis Akademisi'nin ev sahipliğinde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile bazı gazetecileri bir araya getiren ''Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru'' başlıklı çalıştay Ankara'da yapıldı.
110
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, birinci ''Ergenekon'' davası ile Danıştaya yönelik saldırıya ilişkin davanın birleştirilmesine karar verdi.
111
Yüksek Askeri Şura'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın, Birinci Ordu Komutanlığı'na Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın, Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in atanması kararlaştırıldı. Şurada, 3 personelin de Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılmasına oy çokluğuyla karar verildi.
112
TBMM Başkanlığına AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin seçildi.
113

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile TBMM'de görüştü.

114

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde, ''göreve çıkan timdeki bir askerin üzerindeki el bombasının patlaması sonucu 4 asker şehit olduğu'' bildirildi.

115

Yönetmen, yapımcı ve senarist Yücel Çakmaklı hayatını kaybetti.

116
Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki tren kazasında, 5 kişi yaşamını yitirdi, 21 kişi yaralandı
117
Genelkurmay Başkanlığı, Çukurca ve Eruh'taki çatışmalarda 6 askerin şehit olduğunu, 3 askerin yaralandığını bildirdi.
118
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Silivri, Çatalca ve merkez dahil olmak üzere 26, Tekirdağ'da 5 kişinin felaketi nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.
119
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir yağış sisteminin Ankara'ya geleceğini belirterek, ''Evi dere yatağında bulunan ve bodrum katında oturanlar çok dikkatli olsun. Önerimiz sele uykuda yakalanmasınlar, üst katta komşuda kalsınlar'' dedi.
120

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yazar Hüseyin Üzmez'i ''çocuğun cinsel istismarı'' suçundan 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırırken, ''hürriyeti tahdit'' suçundan beraatine karar verdi.

121
Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu, İstanbul-Bahçelievler'de avukatı tarafından emniyet güçlerine teslim edildi. Garipoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmasının ardından Maltepe Cezaevi'ne konuldu.
122
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, oyuncu Kevin Costner'ın ''demokratik açılım'' çalışmalarına tam destek verdiğini bildirdi.

123
Osmanlı padişahlarından Abdülhamit'in torunu Osman Ertuğrul Osmanoğlu, yaşlılık ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 97 yaşında hayatını kaybetti.
124
Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği ''Güneşi Gördüm'' filmi, yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı oldu.
125
İstanbul'daki uyuşturucu operasyonu kapsamında, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile 4. sınıf emniyet müdürleri Murat Nemutlu ve Mustafa Aral tutuklandı.
126
''Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak'' ve ''kullanmak için uyuşturucu madde satın almak'' suçlarından tutuklu bulunan şarkıcı Deniz Seki, ilk duruşmada tahliye edildi.
127
Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 12. kilometresindeki Hasancıklı Köprüsü altında, 4 kız kardeş suda ölü bulundu.
128
DİSK Genel Başkanı Çelebi, Şişli'de bulunan sendika genel merkezindeki odasında ayağından vurularak yaralandı, kaçmaya çalışan saldırgan yakalandı.
129

Aden Körfezi'nde deniz haydutları tarafından kaçırılan ''Horizon 1'' adlı Türk gemisi, korsanların ayrılmasının ardından Eyl Limanı'ndan normal rotasına döndü.

130

Başbakan Erdoğan, ''demokratik açılım'' konusunda görüşme talebini içeren mektubu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a gönderdi. Görüşme, Baykal'ın kamera şartı nedeniyle gerçekleşmedi.

131
Türk Sinemasının ünlü yönetmenlerinden Halit Refiğ, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti
132

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Fransa'ya ''siyasi sığınma talebinde bulunduğu'' bildirilen Cem Uzan hakkında ''yakalama'' kararı çıkarttı.

133
46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nın tarihinde ilk kez ''Bornova Bornova'' ve ''Kosmos'' filmleri En İyi Film Ödülü'nü paylaştı. ''Kosmos'' adlı filmin yönetmeni Reha Erdem ''En İyi Yönetmen'', Öner Erkan, ''En İyi Erkek Oyuncu'', Nergis Öztürk ise ''En İyi Kadın Oyuncu'' ödüllerini kazandı.
134
31. Kıtalar Arası Avrasya Maratonu sırasında bir kişi, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti.
135
Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen, DTP'lilerin ''Barış Grubu'' olarak nitelendirdiği terör örgütü PKK mensupları, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim oldu. Kandil ve Mahmur bölgelerinden Türkiye'ye araçlarla hareket eden, 8'i Kandil'den 26'sı Mahmur'dan toplam 34 kişilik grup, tabur komutanlığında özel yetkili savcılara ifade verdi.
136
Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan ''Horizon 1'' gemisinin 17 mürettebatı uçakla İstanbul'a geldi.
137
Diyarbakır'ın Lice ilçesi Şenlik köyündeki patlamada 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un ölmesiyle ilgili olarak, Lice Cumhuriyet Savcısını ''güvenlik'' gerekçesiyle olay yerine götürmeyen jandarma görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.
138
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''domuz gribi'' aşısı yaptırdı. Başbakan Erdoğan, ''domuz gribi aşısı olmayı düşünmediğini'' söyledi.
139
Cumhurbaşkanı Gül, aralarında hükümlü kanser hastası hükümlü Güler Zere'nin de bulunduğu 4 kişinin kalan cezalarını kaldırdı.
140
Rock grubu Manga, MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde ''Avrupa'nın en iyi sanatçısı'' seçildi.
141
Meclis'te demokratik açılım görüşmelerine CHP'lilerin pankartı ve Onur Öymen'in Dersim sözleri damga vurdu
142
''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, sevk edildiği mahkeme tarafından ikinci kez tutuklandı. 13 Kasım'da tahliye edildi.
143
Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın hükümlü bulunduğu İmralı Cezaevi'ne 5 mahkum gönderildi
144

Araştırmacı, gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

145
Münevver Karabulut cinayetine Cem Garipoğlu hakkında ''tasarlayarak, çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek'' suçundan 18 yaşından küçük olduğu için 18-24 yıl arasında hapis cezası talep edildi. İkinci iddanamede ise baba Mehmet Nida Garipoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet, anne Tülay Makbule Garipoğlu ve amca Hayyam Garipoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında da 5'er yıla kadar hapis istendi.
146
İzmir'in Hatay semtinde DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü karşılamak üzere oluşturulan konvoydaki partililerle bir grup vatandaş arasında kavga çıktı. Kavganın, terör örgütünü simgeleyen bez parçasını açan partililere, vatandaşların tepki göstermesi ve bir aracın, 1 vatandaşa çarpması üzerine başladığı bildirildi.
147

Ovit Dağı'nda kar yağışı nedeniyle minibüste mahsur kalan 18 kişi kurtarıldı.

148
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in sözleri nedeniyle Tunceli'de aralarında 3 ilçe belediye başkanının da bulunduğu 100 kişi, CHP'den istifa etti.
149
Demokratik Sol Halk Partisi (DSHP) adıyla yeni bir siyasi parti kuruldu. Kurucu genel başkanlığını Hulki Cevizoğlu'nun üstlendiği partinin kurucuları arasında Rahşan Ecevit de yer alıyor.

150

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurdu.

151

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Yücelman, yaşamını yitirdi.

152
''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'' adlı filmiyle tanınan Yönetmen Ahmet Uluçay, İstanbul'da hayatını kaybetti.
153
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ifadelerine başvurulmak üzere savcılığa çağrıldı. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.
154
Yurdun değişik merkezlerindeki eczacılar, ilaç fiyatlarındaki iskontonun artırılmasını protesto için Türk Eczacıları Birliği kararıyla bir günlük iş yeri kapatma eylemi yaptı.
155
Tokat'ın Reşadiye ilçesi Sazak köyü yakınındaki terörist saldırıda 7 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı
156
Küçükçekmece'de bir İETT otobüsüne molotofkokteyli atılması sonucu yanarak yaralanan Serap Eser vefat etti.
157
Anayasa Mahkemesi, DTP'nin, oy birliğiyle kapatılmasına karar verdi. Yüksek mahkeme, Genel Başkan Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu 37 kişiye, gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımından itibaren 5 yıl siyasi yasak getirdi. Karara göre, partinin tüzel kişiliği karar tarihinde, Türk ve Tuğluk'un milletvekilliği de gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımı tarihinde sona erecek.
158
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir maden ocağındaki grizu patlaması ve ardından meydana gelen göçüğün altında kalan 19 işçi hayatını kaybetti.
159
Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Türk, en kısa sürede istifa dilekçelerini TBMM Başkanlığı'na vereceklerini söyledi.
160
Muş'un Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını bahane ederek izinsiz gösteri yapan grup, bir banka ve bazı iş yerlerine taşla saldırdı. Çıkan olaylarda 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.
161
İş yerleri kapatıldığı için özlük haklarıyla kamu kuruluşlarına yerleştirilmelerini isteyen TEKEL işçileri, Ankara'da eyleme başladı.
162
Kapatılan DTP'nin lideri Ahmet Türk istifadan vazgeçtiklerini açıkladı. Türk, "Öcalan da böyle istedi" dedi.
163
Arınç'a suikast iddiası… Arınç'ın evinin bulunduğu sokakta, 2 subay yakalandı. Subaylardan birinin sokağın krokisini yuttuğu belirtildi. Genelkurmay daha sonra iki subayın Arınç'ı değil, bilgi sızdıran askeri izlediğini açıkladı. Gözaltına alınan 8 askerden 5'i savcılıkça 3'ü mahkemece serbest bırakıldı.
164

KCK'ya yönelik operasyonlarda 11 ilde aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu kişiler gözaltına alındı. Baydemir'in küfürlü sözleri ve plastik kelepçeli görüntüler akıllarda yer etti.

165
Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'nda ilk arama yapıldı.

Son Dakika 2009'da Ne Oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yüzlerce kişinin takip ettiği okulun hesabından cinsel içerikli video paylaşılınca ortalık karıştı Olmaz denilen oldu! Koronaya yakalanan kadın komada ikiz bebek dünyaya getirdi Yavru Vatan'ın milli arabası Günsel Türkiye'de! Fiyatıyla ilgili de açıklama var Yaşlandıkça güzelleşen efsane! 36 yıl önce de harikaydı şimdi de Kansere yenik düştü! MasterChef Junior yarışmacısı Ben Watkins hayatını kaybetti