2010 Yılında Ekonomide Neler Oldu? - Son Dakika

2010 Yılında Ekonomide Neler Oldu?

31.12.2010 15:12

1
Türk Sanayici ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığına Ümit Boyner Seçilmişti.
2
Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumunun Arsasının Satışı Amacıyla Düzenlediği İhalede, En Yüksek Teklifi 416 Milyon 500 Bin Lira İle Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu Vermişti. TOKİ, Satış İçin Verilen 416,5 Milyon Liralık Teklifi ''İyi, Ama Yetersiz'' Bularak İptal Etmiş, Alı Samı Yen Stadyumu'nun Arsasının Bu Kez Gelir Paylaşımı Yöntemiyle Satısı Amacıyla İhale Açmıştı.
3
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (Tmsf) Başkanlığına, Bu Görevi Vekaleten Yürüten Sakır Ercan Gül Atanmıştı.
4
Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı Airbus A 380 Airrex 2010 İçin İstanbul Atatürk Havalimanı'na Gelerek Havacılık Meraklıları İle Buluşmuştu.
5
Bakanlar Kurulu, Et Fiyatlarındaki Artışın Önüne Geçmek Amacıyla Et Ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğüne Damızlık Olmayan Canlı Sığır ve Sığır Eti İthalatı İçin Tarife Kontenjanı Açmıştı. Et ve Balık Kurumunun (EBK) Kasaplık Hayvan İthalatı İçin Düzenlediği İhale Kapsamında Temin Edilen Hayvanlar, Türkiye'ye Getirilmişti.
6
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Ziyarette Bulunduğu Yunanistan'da Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı Gerçekleşmiş, İki Ülke Arasında 22 Anlaşma İmzalanmıştı.
7
Dahilde İsleme Rejimi Kapsamında 1 Yıl Sureyle Buğday İthalatı Yasaklanmıştı.
8
Türkiye ve Azerbaycan Enerji Bakanlıkları Arasındaki Deklarasyonla, Azerbaycan'dan Türkiye'ye Ve Türkiye Üzerinden Avrupa'ya Doğalgaz Satısı Ve Taşınmasına İlişkin Mutabakat Zaptı İmzalanmıştı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız (Sağ 2), Azerbaycan Enerji Ve Sanayi Bakanı Natık Haydar Aliyev (Sol 2), BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Senel (Sağda) Ve Socar Şirketi Başkanı Rovneg Albullayev De Katılmıştı.
9
Dünya Fındık Üretim ve İhracatının Büyük Bölümünü Elinde Bulunduran Türkiye, 2009-2010 Fındık İhraç Sezonunda, 213 Bin 141 Ton Fındık İhraç Ederek Karşılığında 1 Milyar 343 Milyon Doları Askın Gelir Elde Etmişti.
10
AB Devlet Ve Hükümet Başkanları, Yunanistan'ın Ardından Macaristan, Portekiz Ve İspanya'ya Yayılan Borç Krizinin Sarstığı Ekonomiyi Düze Çıkaracak Önlemler Almak İçin Toplanmıştı. Liderler, Ekonomi Yönetiminde AB'nin Rolünü Artırmak Konusunda Uzlaşmıştı. Avrupa Konsey Başkanı Herman Van Rompuy (Ortada), Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy (Sağda) Ve Ab Donem Başkanı İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Toplantı Öncesi Sohbet Etmişti.
11
Tofaş'ın Mühendis Ve Isçısının Emeği Ve Türkiye'de Ar-Ge Çalışması Yapılan İlk Gerçek Elektrikli Araç Olduğu Bildirilen ''Fiat Doblo Ev'nin İlk Test Sürüşü de Gerçekleştirilmişti.
12
Şekerde ''Bereketli'' Yıl, Stok Sorununa Neden Olmuştu. Hava Şartlarının İyi Gitmesi Nedeniyle Sözleşme Yapılan Pancarın Polar Verimi, Normalin Üzerine Çıkmıştı
13
BTC'de 1 Milyarıncı Varil Ham Petrol Ceyhan'dan Yüklenmişti.
14
Tarım Ve Köyişleri Bakanlığının Kararıyla, Et Fiyatlarının Artması Üzerine Et Ve Balık Kurumu'nun İhaleler Yoluyla Başladığı Kasaplık Hayvan Ve Besi Hayvanı İthalatından Sonra Karkas Et İthalatına da Başlanmıştı.
15
G-20 Ülkeleri, Para Birimlerinin Değerlerinin Düşürülmesinden Kaçınma Konusunda Anlaşmıştı. Sonuç Bildirgesinde, ''Piyasanın Belirlediği Döviz Kuru Oranlarını Gözeteceğimizi Ve Rekabetçi Devalüasyonlardan Kaçınacağımızı Taahhüt Ediyoruz'' Denilmişti.
16
Ekonominin Lokomotifi Konumundaki Otomotiv Sektörünün İhracatı, Yılın İlk 9 Ayında Yüzde 12,4 Oranında Artarak 11 Milyar 473 Milyon Dolara Ulaşmıştı.
17
İstanbul Altın Borsası'nda Altının Kilosu Tarihinde İlk Kez Kapanışta 65 Bin Liralık Seviyeyi Görmüştü.
18
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Alı Babacan, Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasa Tasarısını Açıklamıştı.

Son Dakika 2010 Yılında Ekonomide Neler Oldu? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement