2014´te Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike Açıklandı - Son Dakika

2014´te Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike Açıklandı

18.01.2014 15:11

Dünya Ekonomik Forumu'nun 700 uzmana danışarak hazırladığı 2014 Küresel Risk Raporu'nda, dünyayı bu yıl tehdit edebilecek 10 büyük risk açıklandı.

1
Dünya Ekonomik Forumu'nun 700 uzmana danışarak hazırladığı 2014 Küresel Risk Raporu'nda, dünyayı bu yıl tehdit edebilecek 10 büyük risk açıklandı. İşte o riskler...
2
Listenin birinci sırasında dünya için kilit önem taşıyan ekonomilerde meydana gelebilecek mali krizler bulunuyor. Raporda büyük bir ekonomide gerçekleşecek bir mali krizin diğer ülkelere yayılabileceği uyarısında bulunuldu.
3
Dünyayı tehdit eden risklerin ikinci sırasında yüksek işsizlik geliyor. Gelişen piyasalarda genç işsizliğin yüzde 50'lere ulaştığına vurgu yapıldı.
4
Kısıtlı su kaynaklarının yanlış kullanılması ve bu kaynaklar için süren rekabet, olası bir su krizi riskini artırıyor.
5

Toplumsal risklerle yakından bağdaştırılan gelir adaletsizliği konusunun en çok endişe yaratan konulardan biri olduğuna dikkat çekildi.

6
Hükümetler ve şirketler sera gazı salınımını azaltarak iklim değişikliğini yavaşlatmaya çalışsa da, asıl sorunun iklim değişikliğine uyum sağlamak olduğu belirtildi. Gelişmiş ülkeler bu değişikliğe ayak uydururken, gelişen ekonomilerin sıkıntı çektiği ifade edildi.
7
Küresel risk raporunda, gittikçe sıklaşan sel ve kasırga gibi felaketlerin gıda kaynakları ve toplumsal güven üzerinde tehdit oluşturduğunu belirtildi.
8
Raporda, küresel çaptaki kurum ve sözleşmelerin güçsüz kalarak ulusal siyasi çıkarlarla çatışmasının, küresel riskleri çözmek için ortak irade sergilenmesini zorlaştırdığına dikkat çekildi.
9
Dünyadaki en büyük toplumsal risklerden biri olan gıda riskinin iklim değişikliğiyle birlikte daha da ciddi hale geldiği belirtildi.
10
Raporda, küresel bankaların varlık kalitelerine dair endişelerin sürmesinin, Lehman Brothers'ın çöküşüne benzer bir riskin devam etmesine neden olduğu kaydedildi.
11
Listenin 10'uncu sırasında devlet sistemleri nedeniyle kritik konumda olan ülkelerin vatandaşlarının gözünde ciddi bir güven erozyonuna uğrayabileceği belirtildi. Bunun devletlerin çökmesine, iç çatışmalara ve savaşa yol açabileceği ifade edildi.

Son Dakika 2014´te Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike Açıklandı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Pistlerdeki rekabet aşk hayatlarına da sıçradı! Türk güzel Formula 1'i birbirine kattı Kamera önünde soyunarak para kazanıyordu! Kocası içki şişesiyle öldürdü Koronavirüsün dünyayı ele geçireceğini önceden bilen kahin, bitişi için de tarih verdi İki gün önce "Hızlı araç kullanırım" demişti! Çukur'un Celasun'u aracıyla şarampole yuvarlandı Anıt mezarın üstündeki mesajı gören arkeologlar 1500 yıllık uyarıyla karşılaştı