2015 yılından sonra çocuğu olanlar dikkat! Başvuran devletten 600 lira alacak - Son Dakika

2015 yılından sonra çocuğu olanlar dikkat! Başvuran devletten 600 lira alacak

27.08.2019 17:16

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuğu olanlara doğum yardımında bulunuyor. Birçok vatandaş yeni çocuğunun olmasının heyecanından dolayı başvuru yapmıyor.

1
Devlet, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için ödeme yapıyor. Bu tarihten sonra doğmuş çocuğunuz varsa ve başvuru yapmamışsanız paranızı devletten alabilirsiniz. Ödemeyi almak için bir dizi bürokratik işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor.
2
Kimler yararlanıyor?
Kimler yararlanıyor?
Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine veriliyor. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için veriliyor. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmiyor. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor.
3
Yardımı almak için ne yapmak gerekiyor?
Yardımı almak için ne yapmak gerekiyor?
Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılıyor. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvuruyor.
4
Yurt dışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınıyor. Yurtdışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkün. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödeniyor. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmıyor.

5
Ödemeler nereden yapılıyor?
Ödemeler nereden yapılıyor?
Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor.

6
15 Mayıs 2015 tarihinden önce çocuğu olanlar
15 Mayıs 2015 tarihinden önce çocuğu olanlar
15.05.2015 tarihinden önce bir evlat edinildiyse doğan ilk çocuk ikinci çocuk olarak dikkate alınıyor. Sonraki doğan çocuklar ise sırası ile üçüncü, dördüncü, beşinci vb. şeklinde değerlendiriliyor.

7
Başvuru için süre sınırı var mı?
Başvuru için süre sınırı var mı?
Doğum Yardımı uygulaması 15.05.2015 tarihinde başlamış olup, ilgili mevzuatta yardım programının geçerlilik süresine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiş. Ayrıca 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen canlı doğumlar için yapılacak doğum yardımı başvuruları için de herhangi bir son başvuru tarihi gibi bir düzenleme bulunmuyor.
8
Doğum yardımı haczedilebilir mi?
Doğum yardımı haczedilebilir mi?
Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödeniyor ve haczedilemiyor.

YORUMLAR (7)
  • halil: üstadlar bana bi yardımcı olun lütfen... 02.05.2015 doğumlu cocuk için alamadım ben. ama burda çocuk sırıasıda önemli diyor. ben alabilirmiyim ? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Medu Saa: 15.05.2015 tarihinden önce doğduğu için ne yazık ki alamazsınız. Sıralamadan kastettiği şey diyelim ki 2013 doğumlu bir çocuğunuz var 2015 yılının haziran ayında da ikinci çocuğunuz doğdu, birinci çocuk parası değil ikinci çocuk parası yani 300 tl değil 400 tl alacaksınız 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika 2015 yılından sonra çocuğu olanlar dikkat! Başvuran devletten 600 lira alacak - Son Dakika


Advertisement