Son Dakika Haberleri: 21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması Ne Zaman, Nereden İzlenecek

21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması Ne Zaman, Nereden İzlenecek

3 yıl önce

2017 yılının ilk Güneş tutulması, 26 Şubat 2017 tarihinde halkalı bir şekilde gerçekleşmişti. Merakla beklenen ikinci güneş tutulması ise 21 Ağustos 2017 tarihinde tam şeklinde oluşacak. Güneş tutulması esnasında gezegenimizin uydusu Ay, Güneş'in önünde kalacak. Güneş tutulması için ABD merkezli teknoloji devi Google ve NASA da harekete geçti. Peki güneş tutulması ne zaman nereden izlenebilecek? Türkiye'den izlenebilecek mi?

1
ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından 21 Ağustos'ta beklenilen güneş tutulması ile ilgili açıklama yapıldı.

2
NASA tarafından yapılan açıklamada, ABD'de 21 Ağustos tarihinde güneş tutulmasının net olarak izlenebileceği eyalet ve şehirlerin ismi açıklandı. ABD'nin belirli eyaletlerinden izlenecek güneş tutulmasının 2 ile 3 dakika arasında görünebileceği belirtildi. Güneş tutulmasının en net şekilde görünebileceği eyaletler olarak; Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee, North Carolina

3
TÜRKİYE'DEN İZLENEMEYECEK
TÜRKİYEDEN İZLENEMEYECEK

Gökbilimcilerin açıklamasına göre yerel saatle 14:48'de Güney Carolina'dan net olarak izlenebilecek olan Güneş tutulması, Türkiye'de geceye denk geldiği için gözlemlenemeyecek. Bu iki güneş tutulması da Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri'nden görüntülenebilecek.

4
GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR
GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR

Güneş'i açık şekilde görebileceğiniz bir noktaya ihtiyacınız bulunuyor. Tutulmadan birkaç gün önce seçtiğiniz yerden Güneş'i açıkça gördüğünüzden emin olun. En önemlisi gözlerinizi koruyacak gereçleri yanınızda bulundurun. Ayrıca kamera ve akıllı telefonlarınızın lenslerini korumayı unutmayın.

5
ASLA ÇIPLAK GÖZLE İZLEMEYİN
ASLA ÇIPLAK GÖZLE İZLEMEYİN
Takip için koruyucu gözlük, basit bir projeksiyon cihazı veya bir karton bile yeterli olabilir. Ancak koruyucu gözlüğünüz olsa bile Güneş tutulmasını asla dürbünle izlemeyin. Çünkü gözleriniz yeterli şekilde korunmaz.

6
Teleskop veya dürbünle tutulmayı izlemek için de koruyucu gözlüklerde kullanılanlardan çok daha güçlü filtrelere ihtiyaç duyuluyor.Haber Yayın Tarihi: 21.08.2017 12:30 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!