23 Nisan Bayramı ile gururlanıp kendileri için düzenlenen festivallerde eğleniyorlar! İşte dünyanın farklı yerlerinden ilginç çocuk gelenekleri - Son Dakika

23 Nisan Bayramı ile gururlanıp kendileri için düzenlenen festivallerde eğleniyorlar! İşte dünyanın farklı yerlerinden ilginç çocuk gelenekleri

22.04.2020 12:40

Her yıl rengarenk görüntülere sahne olan 23 Nisan etkinlikleri, bu yıl koronavirüs salgını engeline takıldı. Ancak geleceğimizin mimarları sosyal medya hesaplarından kendilerine hediye edilmiş bayramı evlerinden yayınladıkları mesajlarla kutlamaya hazırlar. Bunun dışında ise internette yayınlanacak birçok etkinlik hazırlandı. Peki diğer ülke çocukları için neler yapılıyor. İşte dünyanın farklı yerlerinden ilginç çocuk gelenekleri.

1
Her yıl tüm Türkiye'nin coşkuyla kutladığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanı geldi çattı.
2
TBMM'nin açılışının 100'üncü yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl corona virüsü salgını nedeniyle sokaklarda, caddelerde değil evlerde kutlanacak. Saat 21.00'de herkes balkonlarda İstiklal Marşı söyleyerek, coşkuya dahil olacak. 23 Nisan Çocuk Bayramı ile dünyada tek olduğumuzun altını çizip sizlerle dünyadaki ilginç çocuk geleneklerini paylaşacağız. İşte dünyanın farklı ülkelerinden ilginç çocuk gelenekleri.

3
Brezilya'da doğum günlerinde çocukların üzerine un atılır
Brezilyada doğum günlerinde çocukların üzerine un atılır
Brezilya ve Jamaika'da çocukların doğum gününü kutlamak için ilginç bir gelenek var. Doğum günü olan çocuğun üzerine yumurta ve un atılarak yeni yaşı kutlanıyor.
4
Almanya ve Avustralya'da okula başlayan çocuklara "külah" verilir
Almanya ve Avustralyada okula başlayan çocuklara külah verilir
Almanya ve Avustralya'da okula yeni başlayan çocuklara içi okul gereçleri ve şekerlerle dolu olan "schultüte" yani okul çantası anlamına gelen kocaman bir külah veriliyor.
5
Rusya'da çocuklara hediyelerini "mavi" kıyafetli noel baba getirir
Rusyada çocuklara hediyelerini mavi kıyafetli noel baba getirir
Rusya'da ve bazı Slav ülkelerindeki inanışa göre, yılbaşında çocuklara hediyelerini "Ded Moroz" yani Ayaz Dede getirir. Mavi kıyafetler giyen Ayaz Dede'ye torunu "Snegurochka" yardım eder.
6
Hindistan'da okullar açılırken çocuklara şemsiye hediye edilir
Hindistanda okullar açılırken çocuklara şemsiye hediye edilir
Hindistan'da okulların açılışı muson yağmurları dönemine denk geldiği için çocuklara şemsiye hediye etmek bir gelenektir.

7
Kenya'da Kisii kabilesi bebeklerin gözlerine bakmıyor
Kenyada Kisii kabilesi bebeklerin gözlerine bakmıyor
Kenya'da Kisii kabilesinde bebeklerin gözüne direkt olarak bakılmıyor. Annelerin bunu yapmamasının nedeni ise, çocuklara erken yaşta disiplin etmek istemeleri.
8
Japonya'da gök gürlediğinde çocuklar göbek deliklerini kapatır
Japonyada gök gürlediğinde çocuklar göbek deliklerini kapatır
Japonya'da gök gürlediğinde çocuklar göbek deliklerini kapatıyor. Bu da çok eski zamanlardan beri devam eden bir gelenek.
9
Japonya'da kız çocukları için oyuncak bebek festivali düzenleniyor
Japonyada kız çocukları için oyuncak bebek festivali düzenleniyor
Japonya'da her yıl kız çocuklarının sağlıklı ve başarılı büyümesi için oyuncak bebek festivali düzenleniyor. Hina Matsuri isimli bu festival her yıl 3 Mart'ta düzenleniyor. Bu festival de ilginç çocuk gelenekleri arasında yer alıyor.

10
Orta Afrika'da Aka kabilesinde babalar çocuklarını yalandan emzirebiliyor
Orta Afrikada Aka kabilesinde babalar çocuklarını yalandan emzirebiliyor
Orta Afrika'nın Aka kabilesinde annelik ile babalık rolleri tamamen değişik. Anneler ava çıkarken, babalar bebeklere bakıyor hatta bazen onları yalandan emziriyor.
11
Eski bir İrlanda geleneğine göre doğum günlerinde çocukların kafası yere vurulur
Eski bir İrlanda geleneğine göre doğum günlerinde çocukların kafası yere vurulur
Eski bir İrlanda geleneğine göre, doğum günü olan çocuklar baş aşağı tutularak kafaları yere vurulur. Her yaş için bir kez, bir kez de şans için.
12
Vietnam'da herkes aynı anda doğum gününü kutlar
Vietnamda herkes aynı anda doğum gününü kutlar
Vietnam halkı 19 Ocak ile 20 Şubat arasında bir tarihe denk gelen "Tet" adlı festivalde yeni yıla girer ve herkes bir yıl yaşlanmış sayılır.
13
Karen kadınları kabilesi çocukluktan itibaren boyunlarına dizlerine ve bileklerine halka takarlar
Karen kadınları kabilesi çocukluktan itibaren boyunlarına dizlerine ve bileklerine halka takarlar
Uzun boyunlu kadınlar kabilesini duymayanınız yoktur. Karen kadınları boyunlarına halkaları 5-6 yaşlarındayken takmaya başlıyorlar. Bunu takmalarını nedenine sair ise pek çok farklı rivayet var.
14
İspanya'da bir festivalde bebeklerin üzerinden zıplanır
İspanyada bir festivalde bebeklerin üzerinden zıplanır
İspanya'nın küçük bir kasabasında yapılan "El Colacho" festivalinde sarı-kırmızı kıyafetler giymiş bir erkek yerde sıra sıra dizilen bebeklerin üstünden atlar. Bunun nedeni ise bebeklerin ilerleyen yaşamlarında iyi bir yola sahip olmalarını istemeleri.
15

Son Dakika 23 Nisan Bayramı ile gururlanıp kendileri için düzenlenen festivallerde eğleniyorlar! İşte dünyanın farklı yerlerinden ilginç çocuk gelenekleri - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • VİCDAN: Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu olsun.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Advertisement