24 Haziran İle İlgili Her Vatandaşın Bilmesi Gerekenler - Son Dakika

24 Haziran İle İlgili Her Vatandaşın Bilmesi Gerekenler

2 yıl önce

24 Haziran'da vatandaşlar hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için 2 oy kullanacak. Bu seçimle birlikte TBMM'deki milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkacak. Başbakanlık makamı yürürlükten kalkacak ve yürütmenin başına cumhurbaşkanı geçecek. TBMM'nin bakanlar kurulu denetleme yetkisi kısıtlanacak. Meclisteki milletvekili sayısının salt çoğunluğunun sağlanması durumunda ise Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma önergesi verilebilecek.

1
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 24 Haziran günü yapılacak. Bu seçim aynı zamanda 16 Nisan 2017'de referandumla kabul edilen yeni anayasanın tamamen uygulanabilirliğini sağlayacak.

2
Eğer 24 Haziran'da cumhurbaşkanı seçiminde salt çoğunluk sağlanamazsa seçmenler 8 Temmuz 2018'de cumhurbaşkanı seçimi için tekrar sandık başına gidecekler. Birinci turda en çok oy olan 2 aday 8 Temmuz'da tekrar seçime gidecek ve cumhurbaşkanı bu iki aday arasından belirlenecek. Adayların cumhurbaşşkanı seçilebilmesi için 2. turda da salt çoğunluk aranacak

3
Diğer oy pusulasında milletvekili seçimleri için ise AKP ve MHP'nin bulunduğu Cumhur İttifakı; CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin bulunduğu Millet İttifakı; HÜDA PAR, Vatan Partisi ve HDP yer alıyor.

4
Seçmenler “Evet” veya “Tercih” yazan mühürleri kullanarak oylarını kullanabilecekler. 2 mühür de geçerli sayılacak.

5
Oy kullanma işlemi 24 Haziran günü tüm yurtta 08:00'da başlayıp 17:00'da son bulacak.

6
YSK'nın açıkladığı sayılara göre 81 ilde 56 milyon 322 bin 632 seçmen ve 180 bin 65 sandık bulunuyor. Yurt dışında ise tam 3 milyon 47 bin 328 seçmen var. Toplamda Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde oy kullanabilecek olan 59 milyon 369 bin 960 seçmen bulunuyor.

7
Oy pusulalarının koyulacağı zarflar filigranlı kâğıttan üretilmiş ve ön yüzünün sol üst köşesinde Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu amblemi ve ilçe seçim kurulu başkanlığı mührünü taşıyan sarı renkte zarflar olmalıdır.

8
Oy pusulalarının her biri filigranlı kâğıttan üretilmiş, üzeri Yüksek Seçim Kurulunca numaralanıp mühürlenmiş ve arkası sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş olmalıdır.

9
Oy pusulalarından birinde Cumhurbaşkanı adayları; Muharrem İnce, Meral Akşener, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek buluncak. Cumhurbaşkanı adayları pusulada fotoğrafları ve isimleriyle yer alacak.

10
Oy kullanma işlemi sırasında seçmenlere biri cumhurbaşkanı biri milletvekili seçimi için olmak üzere toplamda 2 oy pusulası ve 1 zarf verilecek. Oy kullanan seçmen ise 2 oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Seçmenler, oy pusulaları ve zarfların YSK tarafından mühürlenmiş olmasına dikkat etmeli.

11
Yurt dışında oy kullanan seçmenler; 60 ülke, 123 Dış temsilcilik (7-19 Haziran) ve 34 Gümrük Kapısı'nda (7-24 Haziran) oy kullanabiliyor.

Haber Yayın Tarihi: 20.06.2018 01:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Genç fenomen, Katie Price'a benzemek için 140 bin liralık göğüs ameliyatı oldu Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri Magazin dünyasına bomba gibi düşen iddia: Rihanna, milyarder Arap iş adamından ayrıldı! Böylesi duyulmadı! Çıplak pozlarını paylaşan sosyal medya fenomeninin fotoğraflarını eşi çekiyor Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri

Son Dakika Haberleri