24 yaşında emekli oldu! Genç adamın büyük sırrı ortaya çıktı - Son Dakika

24 yaşında emekli oldu! Genç adamın büyük sırrı ortaya çıktı

13.12.2019 15:02

24 yaşında emekli olan Mike Rosehart'ın hayatı herkesin hayallerini süslüyor. İşte Mike'ın FIRE adını verdiği erken emeklilik yöntemi...

1
19 yaşında ilk evini aldı!
19 yaşında ilk evini aldı!
27 yaşındaki Mike Rosehart, bundan 3 sene önce emekliye ayrıldı. Kısacık çalışma hayatı boyunca inanılmaz bir tasarruf yapan Mike, henüz 19 yaşına geldiğinde ilk evini alma şansını yakaladı.
2
Mike şimdilerde eşi Alyse ve iki çocuğuyla birlikte emekliliğinin tadını çıkarıyor. Mike'ın erken yaşta emeklilik hayali herkesin başarabileceği kadar basit bir şey aslında. İşte 3 farklı yaşam koçunun sırlarını öğrenmek için akıl danıştığı Mike'ın FIRE adını verdiği erken emeklilik yöntemi...
3
Erken emekli olmanın sırrı:
Erken emekli olmanın sırrı:
Az harca, çok kazan ve aradaki farkı sürekli pozitif yönde açmaya çalış. Plan aslında çok basit, ancak asıl mesele bunu gerçek hayata uygulayabilmek. "Çoğu insan dışarıda yemek yemeye, arkadaşlarıyla bir yerlere gitmeye, sinemada film izlemeye, vs. karşı koyamıyor. Günümüz dünyasında para harcamak için o kadar çok yer var ki tasarrufa alan açmak çok zorlayıcı olabiliyor" diyor.
4
FIRE (Financial Independence and Retire Early): Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik
FIRE (Financial Independence and Retire Early): Finansal Bağımsızlık ve Erken Emeklilik
Mike'ın aklına bu erken emeklilik fikri ilk olarak 2010 yılında Ontario, Kanada'da İşletme okurken gelmiş. Aynı dönemlerde, Danimarkalı astrofizikçi Jacob Lund Fisker'in kitabında okuduğu "ortalama bir maaşla finansal bağımsızlığı sağlamak" fikri de bu düşüncesinin pekişmesine sebep olmuş.
5
Üniversite hayatı boyunca aralıksız çalıştı
Üniversite hayatı boyunca aralıksız çalıştı
Bu teze göre herkes 5 yıl içerisinde emekli olabilir. "Henüz 17 yaşındayım, gencim ve çalışma isteğim var" diye düşünen Mike bu fikri derhal uygulamaya koymuş. Beni mutlu eden şeyin özgürlük ve istediğim şeyi yapabilmek olduğunu fark ettim diyen Mike üniversite hayatı boyunca hiç ara vermeden çalışmış.
6
'Fakir bir ailede babasız büyüdüm'
Fakir bir ailede babasız büyüdüm
"Fakir bir ailede, babasız olarak büyüdüm, dolayısıyla ekonomik olarak güvenebileceğim bir ailem yoktu." Mike, "Üniversiteye gidebilmek için burs buldum. FIRE yöntemini uygulamaya başladığımda Tim Hortons'da çalışıyor ve asgari ücretin çok az üzerinde maaş alıyordum. O senenin yazında sınır hizmetlerinde daha iyi bir iş buldum ve çok iyi birikim yapma şansı yakaladım." Diye anlatıyor bu yöntemi uyguladığı ilk yılını.
7
Üniversitenin ikinci yılında Mike kendisine aylık 262 dolara bir oda tutuyor. Oda çok çok küçük, ancak Mike sadece uyumak için bir yere ihtiyacım vardı diyerek bunu hiç önemsemediğini anlatıyor. Market alışverişlerini de yaşamaya yetecek kadar yapmış, aylık ortalama market gideri 400 dolar civarında olmuş hep.
8
Daha sonra sevgilisiyle birlikte 455 dolar kira ödedikleri bir apartman dairesine taşınmışlar, burada interneti komşularıyla ortak kullanıyorlarmış. İnternetten ücretsiz olarak bulduğu bir bisikleti tamir eden Mike her yere bunu kullanarak gitmeye başlamış, böylece yol parası masrafını sıfıra indirmiş.
9
19 yaşında 80 bin dolar birikimi vardı
19 yaşında 80 bin dolar birikimi vardı
Nihayet 19 yaşına geldiğinde yaklaşık 80 bin dolar birikimi olan Mike, sevgilisi Alyse ile birlikte London, Ontario'da bulabildikleri en ucuz evi 152 bin dolara satın almışlar. Evin kalan yarısını öğrenci kredisi ile ödemişler. Daha sonra bu evin, kendi kullandıkları odanın dışındaki tüm odalarını kiraya vermişler, evin kredisini bu kiralardan karşılamışlar. Sonunda okuldan mezun olduklarında ikisinin de hiçbir kredi borcu yokmuş. 2014 yılında evlenen çift düğün için masraf etmezken, balayını masraflarını da çok cüzi miktarda tutmayı başarmış.
10
Mezuniyetin ardından Mike yıllık 42 bin dolar, Alyse ile yıllık 26.5 bin dolar maaşla işe girmiş. Aynı anda mülk yenileme işine de girmişler. Banka ile yaptıkları anlaşmayla evlerinin %80'ini ipotek eden çift, evi baştan sona yenilemiş. Alyse'nin maaşı ile geçinen çift, Mike'ın maaşını tamamen birikim ve yatırım için kullanmış. Bu sayede çift yıllar içerisinde 10 ev daha satın almayı başarmış. Nihayet Şubat 2017'de Mike kendini emekli etmiş, bir yıl sonra da Alyse emekli olmuş.
11
'Krizi atlattığında gel işin seni bekliyor'
Krizi atlattığında gel işin seni bekliyor
Sahip oldukları 11 mülkü satan çift yıllık kazançlarının 25 katı bir paraya sahip olmuş. Emekli olmak için 485 bin doların yeteceğini hesaplayan Mike, sahip oldukları evlerden 760 bin dolar para kazanmış. İşi bırakmaya gittiğini söylediğinde patronu kendisine "Krizi atlattığında gel işin seni bekliyor olacak" demiş.
12
Mike, "patronum benim orta yaş krizi falan yaşadığımı düşünüyordu" diyor. Mike ve Alyse emekliliğin tadını çıkarıyor. Aile şimdilerde çok güzel bir yaşam sürüyor, aylık masrafları ortalama 2.300 dolar civarında. Yurt dışına tatile gidiyorlar, Disneyland'a gidiyorlar, Florida en gözde tatil mekanları. Mike YouTube kanalında insanlara FIRE tekniklerini anlatıyor ve ileride vereceği motivasyon konuşmaları için program hazırlıyor.
13

Son Dakika 24 yaşında emekli oldu! Genç adamın büyük sırrı ortaya çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (17)
  • doktor: Hesabı anlamadım ya. Aylık 43 bin dolar olsa 2 yıl çalışsam 516 bin dolar olur diyorsunuz. Eeee : 43*24 = 1.032 bin dolar yapar. Yok hocam sizin yılınız da yanlış. 1 yıl da hedefe ulaşıyorsunuz. 43*12 = 516 bin dolar :) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • TUNÇ06: BİZİMDE TOSUNCUGUMUZ VAR .....AMA HALA HABER YOK NE HİKMETSE...TOKATÇI ÇOGALDI ..KEMAL SUNAL BU ZAMANLARI ÇOK İİ GÖRMÜŞ... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • bakan bey: yokla tosuncuk zavallı battı tekneyide sattı tosuncuk cıtırlarla hayatını yaşadı ha 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı